Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnica pomiędzy prądem stałym, a zmiennym

05 Wrz 2006 23:39 52585 21
  • Poziom 10  
    Jaka jest różnica prądu stałego, a zmiennego? Dlaczego nie można mieć instalacji w domu opartej o prąd stały, proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuję.
  • Poziom 18  
    Kolega chyba raczy sobie żartować?
  • Poziom 10  
    Nie żartuję, w końcu jestem laikiem. ;] Mam pojęcie ogólne, ale po prostu to mnie zastanawia, więc proszę o sensowne odpowiedzi, przecież odbiorniki domowe mogą być też na prąd stały, chodzi o stratę mocy?
  • Poziom 10  
    Przeczytałem to... i o prądzie zmiennym też.

Zasilanie odbiorników o charakterze rezystancyjnym prądem przemiennym nie różni się w praktyce znacznie od zasilania prądem stałym. Wynika to z faktu, że niezależnie od typu prądu zasilającego na odbiorniku rezystancyjnym wydziela się taka sama ilość energii dla prądów o takiej samej wartości skutecznej. Zjawisko to wykorzystuje się powszechnie we wszelkiego rodzaju elementach grzejnych (np. elektryczne czajniki, grzałki kuchenki, piecyki, lutownice grzałkowe, itp.

Jak widać nie ma jakiś znaczących różnic tak samo co do żarówek można zasilać prądem zmiennym, które powoduje migotanie niezauważalne ludzkim okiem i prąd stały, który by tego nie powodował, więc w czym tkwi błąd mego rozumowania? Proszę o odpowiedź, dzięki!
  • Poziom 27  
    Na dole masz jeszcze odnośnik do prądu przemiennego.
  • Poziom 10  
    Jak możesz to udziel mi odpowiedzi, przeczytałem o prądach wszystkich już chyba. :) Więc czekam na jakąś odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jest napisane jak byk:
    Cytat:
    Jak wspomniano wyżej, prąd przemienny daje się bardzo łatwo transformować na inne poziomy natężenia prądu lub napięcia

Zamiana prądu przemiennego na stały jest bardzo prosta, w drugą stronę sprawa się komplikuje. Chodzi głównie o to, że prąd przemienny jest łatwo przesyłać z elektrowni do odbiorcy, bo można go transformować, natomiast prądu stałego nie da się transformować.
  • Poziom 10  
    dzieki wielkie :) zwlaszcza za cierpliwosc :D i o taka odpowiedz mi chodzilo
  • Poziom 25  
    Dopowiem tylko bo nie było napisane dlaczego wygodnie się transformuje napięcie na wyższe żeby go przesyłać.
    Otóż jak pobieramy prąd to pobieramy sobie jakąś moc.
    Żeby było łatwiej to na mocy czynnej: P=U*I.
    Gdyby napięcie na liniach dosyłowych nie było wyższe to faktycznie po linii płynąłby prąd I który pobieramy. No a ludzi pobierający energię jest cała masa więc przez ten kabel przesyłowy płynąłby ogromny prąd (kabel musiałby być bardzo gruby). No a jeżeli przetransformujemy napięcie na dużo wyższe to wg. równania P=U*I jeżeli zwiększymy U to płynie mniejszy I (przy tej samej pobieranej mocy). Tak więc prądy na linii przesyłowej maleją a co za tym idzie straty mocy na linii Pkabla=I²R również spadają (co jest właśnie tym czego chcemy). Dopiero przy mieszkaniu napięcie jest transformowane na ~230V.
  • Poziom 11  
    Z tego co mnie uczono. Przesyłając prąd stały na duże odległości są bardzo duże straty. Przy prądzie przemiennym, którego napięcie można podwyższać do dużych wartości, a potem obniżać straty są dużo mniejsze. Choć może prąd stały jest minimalnie bezpieczniejszy. Wartość w miarę bezpieczna prądu przemiennego dla człowieka to 30 mA, a prądu stałego 70mA.
  • Poziom 32  
    adasikp napisał:
    Z tego co mnie uczono. Przesyłając prąd stały na duże odległości są bardzo duże straty

No to źle Cię uczono.
    lukasgld napisał:
    Przy prądzie przemiennym, którego napięcie można podwyższać do dużych wartości, a potem obniżać straty są dużo mniejsze.

A stałego nie można podwyższać / obniżać ? Odwrotnie, straty są dużo większe.
    Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Proszę porzucić ten konfrontacyjny ton.

lukasgld napisał:
    Choć może prąd stały jest minimalnie bezpieczniejszy.

Nie minimalnie, a ogromnie.
    lukasgld napisał:
    Wartość w miarę bezpieczna prądu przemiennego dla człowieka to 30 mA, a prądu stałego 70mA.

Ale żeby ten prąd 30mA przepłyną wystarczy np. kilkadziesiąt V prądu zmiennego, przy czym < 150V prądu stałego.
  • Poziom 11  
    Masz pewnie rację. Źle mnie uczono i to całkiem niedawno na kursie elektro-energetycznym. Poczytałem trochę i rzeczywiście buduje się obecnie linie przesyłowe prądu stałego HVDC. Może kiedyś za czasów Edisona i Tesli wygrał prąd przemienny, bo przesyłanie na duże odległości jego było tańsze i prostsze w konstrukcji, lecz obecnie z tego co wiem są i buduje się nowe linie przesyłające prąd stały na duże odległości. Nie będę się w temat zagłębiał, może kiedyś dla siebie, ale masz pewnie rację. Szkołę skończyłem chwilę temu. To znaczy ponad 10 lat temu. Technik elektronik. Także ja elektryk do 30V.
  • Specjalista elektronik
    Jeszcze całkiem niedawno dużo łatwiej było transformować prąd zmienny - i zapewne skala działań, które trzeba by było wykonać, by zmienić cały system, jest zbyt duża, by przez ten czas dało się je przeprowadzić. I pewnie trzeba by było to robić etapami - najpierw wprowadzić do powszechnego użytku sprzęt, który by równie dobrze mógł być zasilany prądem stałym, jak i zmiennym. Potem przeczekać, aż się zużyje prawie cały sprzęt, który wymagał zasilania prądem zmiennym, i dopiero wtedy zmieniać instalacje.

Czy przy obecnym poziomie techniki prąd stały by wygrał, nie wiem. Z pewnością wiele urządzeń mogłoby mieć większą sprawność przy zasilaniu prądem stałym, jakkolwiek silniki niekoniecznie. Jest kwestia niezawodności - czy system zasilania prądem stałym będzie równie niezawodny, jak obecny? Mogą pojawić się nowe typy awarii, dotąd nieznane. A to znaczy, że należałoby zrobić jakiś system w małej skali i testować go przez wiele lat, zanim zacznie się wprowadzać prąd stały na dużą skalę.
  • Poziom 11  
    To wszystko racja też, dlatego pewnie też zostaniemy przy przesyłaniu energii prądem przemiennym. Z tego co wiem. Pisze na internecie prądu stałego używa się głównie do przesyłania energii pod wodą, poprzez morza itp.
  • Poziom 43  
    Przesyłanie energii elektrycznej prądem stałym jest najkorzystniejsze przy przesyle podmorskim, gdzie w grę wchodzi wysoka pojemność elektryczna takiego kabla i związane z tym straty dla prądu przemiennego. Do niedawna technologia tego przesyłu praktycznie nie istniała, ale w chwili obecnej (wysokonapięciowe tranzystory IGBT, diody etc.) stała sie realna i coraz częściej się z niej korzysta.

kacpo1 napisał:
    Ale żeby ten prąd 30mA przepłyną wystarczy np. kilkadziesiąt V prądu zmiennego, przy czym < 150V prądu stałego.
    Nareszcie się dowiedziałem, że jestem rezystancyjnym ,,nieliniowcem", jak z powieści Lema. :D Panie Ohm, do szkoły wróć !
  • Poziom 32  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Nareszcie się dowiedziałem, że jestem rezystancyjnym ,,nieliniowcem", jak z powieści Lema. Panie Ohm, do szkoły wróć !

Chodziło mi tutaj, że prąd zmienny lepiej (przy niższym napięciu) penetruje w głąb ciała, gdzie jak wiadomo jest mniejsza rezystancja. Także przy tych samych napięciach prądu stałego i zmiennego przez ciało przepłyną inne natężenia. Ohm nadal górą :D
    lukasgld napisał:
    prądu stałego używa się głównie do przesyłania energii pod wodą, poprzez morza itp.

Tak, ponieważ tam kable są najbliżej do uziemienia, więc co za tym idzie są bardzo duże straty (w przypadku prądu zmiennego) na skutek pasożytniczej pojemności.
  • Poziom 43  
    kacpo1 napisał:
    Chodziło mi tutaj, że prąd zmienny lepiej (przy niższym napięciu) penetruje w głąb ciała, gdzie jak wiadomo jest mniejsza rezystancja. Także przy tych samych napięciach prądu stałego i zmiennego przez ciało przepłyną inne natężenia. Ohm nadal górą
    Herezje i duby smalone Waść prawisz. I to aż takie, że szkoda je prostować i korygować. :cry:
  • Poziom 11  
    Pina napisał:
    Jaka jest różnica prądu stałego, a zmiennego? Dlaczego nie można mieć instalacji w domu opartej o prąd stały, proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuję.

Pytasz o prąd zmienny a zmienny mało ma wspólnego z przemiennym.
    Prąd zmienny zmienia amplitudę względem czasu czyli napięcie może skakać nawet od zera do wyższej wartości jednak nie zmienia kierunku, nie przechodzi przez przez zero.
  • Poziom 11  
    Racja. Prąd przemienny masz w gniazdku, czy w sieciach energetycznych prądu przemiennego. Prąd zmienny to niekoniecznie przemienny, może mieć przebieg trójkątny, prostokątny lub nieregularny, o różnej amplitudzie i może nieprzechodzić przez zero. Jest jakiś wzór na wartość skuteczną prądu przemiennego. Już zapomniałem, ale idzie go znaleźć. Napięcie. Bo maksymalne napięcie w przebiegu prądu zmiennego jest wyższe, a wartość skuteczna, czy jak to się nazywa wynosi 230 V w gniazdku +- chyba 10%.