Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem sterowanie lewo prawo na dwoch stycznikach

04 Lip 2003 20:48 23913 20
  • Poziom 31  
    jak wyzej tylko ze dysponuje wylacznie przelacznikiem 0-1-2 i nie wiem jak to rozwiazac, silnik jest 3 fazowy. mile wiedziana pomoc :-)
  • Poziom 22  
    nie bardzo wiem czy bede w stanie ci pomóc ale rozwiń temat to zobacze co sei da z tym zrobić.
  • Poziom 42  
    vymiathatch napisał:
    jak wyzej tylko ze dysponuje wylacznie przelacznikiem 0-1-2 i nie wiem jak to rozwiazac, silnik jest 3 fazowy. mile wiedziana pomoc :-)
    Jakie ma połączenia styków ten przełącznik? ile ma styków?
    BTW Czy konstrukcja mechaniczna nie ulegnie uszkodzeniu przy gwałtownej zmianie kierunku obrotów?
  • Poziom 30  
    Witam

W temacie piszerz o stycznikach.
    Zmiana kierunku silnika trójfazowego polega na zamianie dwóch faz.
    Przy zastosowaniu styczników sprawa jest bardzo prosta. Chyba że masz zamiar wykorzystac do tego przełącznik ręczny (sa takie) to podstawa aby zero było w położeniu srodkowym przełacznika.
  • Poziom 22  
    No i moja interwejcja już sie nie przyda wyręczyliście mnie koledzy :) vymiathatch słuchaj się ich oni wiedzą co piszą :)

Ostrzeżenie #3: pisanie postów nic nie wnoszących do tematu ! [A]
  • Poziom 15  
    Tu masz schemaci na stycznikach taki jak sie stosuje np. w wiertarkach stołowych, prawo lewo z podczymaniem. Sorki za jakosc ale artysta to ze mnie nie jest.
  • Poziom 22  
    bardzo pięknie to rozrysowałeś :)

Ostrzeżenie #2 : Pisanie postów nic nie wnoszących do tematu ! [A]
  • Poziom 30  
    jak wyżej napisano- trzeba zamienić miejscami dwie dowolne fazy na silniku, rozrysuj sobie lub na forum połączenia tego przełącznika lub stycznika, :)
    :arrow: djlexus, bo pomyślę, że nabijasz sobie punkty 8)
  • Poziom 31  
    dzieki dioda5 ale ja nie dysponuje przyciskami tak jak mi narysowales. posiadam tylko wlacznik ktory albo zwiera powiedzmy srodkowy styk z lewym albo z prawym nio i ma jeszcze stan zerowy w ktorym nie zwiera zadnego styku. 1-0-2. tym samym unikam robienia wzajemnej blokady cewek za pomoca stykow stycznika. poprostu w tym przypadku to nie jest potrzebne bo nie jestem w stanie zalaczyc rownoczesnie obrotow w lewo i prawo. co robimy dalej? :) a nio i podtrzymanie tez nie jest w tym przypadku p[otrzebne bo ten wlacznik to zalatwia. nie trzeba go trzymac tylko sie przelancza i juz.
  • Poziom 34  
    z tego co napisałeś to już dawno dostałeś odpowiedzi.

pozycja 1 włącza cewkę pierwszego stycznika w którym fazy są normalnie

pozycja 2 włącza cewkę drugiego stycznika w którym 2 fazy są zamienione

styczniki w tym przypadku działąją jak zwykłe przekaźniki tylko właczające od razu trzy fazy
  • Spec od Falowników
    witam,
    w sumie rzecz banalna załączam schemat, mimo że przełącznik ma pozycję "0" dałbym blokadę mechaniczną pomiędzy stycznikami

pozdrawiam
  • Poziom 31  
    dzeki falowniki.com twoj schemat bardziej odpowiada temu co sobie zaplanowalem. jeszcze tyrzuce tylko glowny wylacznik silnika gdyz u mnie bedzie to spolniala wtyka 380v a przed wtyka i tak mam ociecie napiecia na caly garaz. zawsze po pracy wylanczam. a to sterowanie bylo mi potrzebne do wetylatora ktory albo ma wyciagac powietrze albo je pchac do srodka :-) a jeszcze jedno pytanko w jaki sposob mam zrobic blokade mechaniczna stycznikow? bo calosc juz dziala ale wspomniales o tej blokadzie wiec podziagniemy ten temat dalej co ty na to?
  • Poziom 31  
    a takie cos to jest. hm ciekawa rzecz ale ja juz mam styczniki telemechanique przywiozlem je sobie z francji i podejrzewam ze blokada do nich bedzie kosztowala sporo wiecej a wiec chyba zrezygnuje z tego rozwiazania. pozdrawiam i dzieki za sugestie :)
  • Poziom 11  
    Witam Kolegów!
    Zrobiłem sterowanie prawo-lewo na dwóch stycznikach i układ działa. Jednak po podłączeniu faz na styki główne stycznika, przy przełączaniu kierunku (zamianie 2 faz na silniku) wywala bezpiecznik od jednej z faz. Mam w związku z tym pytanie: czy jest możliwe ze podczas przełączania zwierają się fazy na styczniku? Generalnie mam na myśli sytuację że drugi stycznik łączy fazę zanim ten pierwszy "puści". Elektrycznie mam zabezpieczoną taka sytuację, obawiam się tylko "mechanicznej" części. Będę wdzięczny za odpowiedź.
  • Poziom 12  
    m2x napisał:
    Witam Kolegów!
    Zrobiłem sterowanie prawo-lewo na dwóch stycznikach i układ działa. Jednak po podłączeniu faz na styki główne stycznika, przy przełączaniu kierunku (zamianie 2 faz na silniku) wywala bezpiecznik od jednej z faz. Mam w związku z tym pytanie: czy jest możliwe ze podczas przełączania zwierają się fazy na styczniku? Generalnie mam na myśli sytuację że drugi stycznik łączy fazę zanim ten pierwszy "puści". Elektrycznie mam zabezpieczoną taka sytuację, obawiam się tylko "mechanicznej" części. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Może twój problem jest spowodowany tym, że w momencie przełączenia kierunku obrotów silnik wiruje jeszcze ze znaczną prędkością w kierunku przeciwnym do tego , w który chcesz go aktualnie przełączyć. Co napendza ten silnik?
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź. Silnik napędza przez przekładnie brame przesuwną. W sumie to po wyłączniu zasilania silnik momentalnie zatrzymuje się.
  • Poziom 12  
    Najprostszym sposobem, aby sprawdzić czy problem jest w sterowaniu czy w samym napędzie jest wypięcie silnika. Po wypięciu przełanczaj kierunki lewa/prawa i zobaczysz gdzie jest problem
    ZABEZPIECZ KABEL OD STRONY SILNIKA - żeby nie było zwarć, ani możliwości porażenia prądem.
  • Poziom 11  
    Że ja sam na to nie wpadłem :D W sobotę będę miał możliwość sprawdzenia, więc od razu się pochwalę co tego wyszło. Jeszcze mam pytanie: czy wszystko jedno które fazy zamieniam? Bo z tego co zrozumiałem to tak, wystarczy tylko sprawdzić na których fazach w którym kierunku silnik się kręci.
  • Poziom 14  
    m2x napisał:

Jeszcze mam pytanie: czy wszystko jedno które fazy zamieniam?

Tak, zamienia się 2 dowolne między sobą. Jeśli nie wiesz dlaczego, to narysuj sobie trójkąt, ponumeruj boki w dowolną stronę, a następnie zamień ze sobą 2 dowolne numerki i zobacz w jakiej kolejności są teraz ułożone te numerki ;)

Pozdrawiam