Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na Hertz ES-250

kumaneq 03 Paź 2006 21:59 22280 32
  • Witam,

Chciałbym przedstawić Wam moją kolejną konstrukcję opartą na przetworniku Hertz-a ES-250.

Krótki opis:

Głównym celem było zbudowanie suba o jak najmniejszych wymiarach, który grałby czysto i przyjemnie. Obudowa ma 20,9 Litra. Głośnik ma 500Watt max i 250 RMS. Napęd na razie w domu pod HPB-602(wygrzewany):)

Koszta:
    -Hertz ES-250 - 280zł
    -Płyty MDF - 25 zł
    -Obicie - 15zł
    -Terminal - 19zł
    -Kable - 12 zł
    -Kleje i wkręty miałem

Obudowa:

Typ: closed. Obudowa wykonana z MDF-u 18mm, pojemnośc bez głośnika 22.6 litra, z głośnikiem 20,9 litra. Przednia ścianka jest podwójna, tzn dodałem płytę z MDF 10mm na tak zwane podfrezowanie. Calość klejona i skręcana wkrętami. Później dodatkowo uszczelniona silikonem. Całość wytłumiona watą. W obudowie zamontowałem fajny terminal, który bardzo szybko można rozłączyć. Całośc obita materiałem do subów. Strojenie wysoko około 51 Hz.

Odsłuch:

Jak na razie wygrzewam powoli w domu ale wrażenia jak najbardziej pozytywne. Bardzo chciałem obudowę zamknietą i nie załuję. Bardzo dynamiczna konstrukcja. Nie ma żadnego mulenia itp. Czasami brakuje niskich tonów 30Hz ale w koncy mała buda do tego closed. I tutaj warto podkreślić, że ten sub też potrafi kopnąć :) Basik jest spoko bardzo mi się podoba.

A oto kilka fotek z budowy:

I już efekt końcowy:

Tutaj widać ten mój "śmieszny terminal" Okleina jest dobrze położona, skrzynka trochę brudna... :)

Fajne!
  • #2 03 Paź 2006 23:02
    Gibon007er
    Poziom 22  

no wreszcie jakis Hertz na diy :)

oczekiwalem konstrukcji do domku ale i tak jest spoko .. :)

ja na Twoim miejscu sprawdzilbym jak w stanie surowym gra z br a jak w zamknietej obudowie :)

wtedy bys mial mozliowsc wyboru znajac odsluch w obu konstrukcjach ...

jest super 5/6 :)

Pozdrawiam Dawid ;)

• #3 03 Paź 2006 23:16
    Dj_Domain
    Poziom 11  

Bardzo mi sie podoba.

Terminal faktycznie fikusny :) praktyczny ale i nie praktyczny.

Obicie skrzyneczki estetyczne i jesli gra tak jak wyglada to 10/10

Czym napedzasz swoja masarzystke ??

Pozdrawiam...

Dodano po 3 [minuty]:

wycofuje pytanie o napend... sorka niedoczytalem

• #5 04 Paź 2006 01:00
    Armosus
    Poziom 26  

kumaneq napisał:

Obudowa:

Typ: closed.(...) Strojenie wysoko około 51 Hz.

Jedno przeczy drugiemu... Jesli zamknieta to jak zestroisz tunelem? A ogolnie subik ladny i bardzo ale to bardzo kompaktowy ;) Jestem ciekaw jak gra bo mysle nad ES-300 lub BSW-124 II ale do domu.

• #6 04 Paź 2006 06:57
    kumaneq
    Poziom 11  

Armosus napisał:
    kumaneq napisał:

Obudowa:

Typ: closed.(...) Strojenie wysoko około 51 Hz.

Jedno przeczy drugiemu... Jesli zamknieta to jak zestroisz tunelem? A ogolnie subik ladny i bardzo ale to bardzo kompaktowy ;) Jestem ciekaw jak gra bo mysle nad ES-300 lub BSW-124 II ale do domu.

Po prstu F3 osiąga 51 Hz przy tym litrażu.

• #7 04 Paź 2006 14:57
    Gilotyn@
    Poziom 30  

Witam
    No w końcu cos innego niż stx doczekąłem się DIY na hertzie :) Konstrukacja raczej standardowa bez jakiś wynalzków. Jeszcze bym proponował zrobic do niego jakiś fajny gril :)

pozdrawiam Gilotyn@

• #8 04 Paź 2006 23:23
    Hefajstos
    Poziom 35  

Fajna konstrukcja. 50Hz dla -3dB, to już niezłe pasmo przy takich wymiarach:) Do tego ładna skrzynia.

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #9 06 Paź 2006 00:39
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

No wkoncu cos innego niz te STX-y...Dobry przetwornik i calkiem ladnie to wykonane jest.Sam sie kiedys przymierzalem do tego glosnika,wlasnie w zamknietej,chetnie bym sam posluchal tego jak Ci to gra.

• #10 06 Paź 2006 01:08
    marek1024
    Poziom 16  

Hmm. mi się podoba, to nic że to kolejna standardowa obudowa samochodowego "bufera:":). Podzdrawiam, dobry wybor głośnika.

• #11 21 Paź 2006 14:07
    larry_23
    Poziom 10  

Całkiem fajny...kompaktowy... mam pytanie jak by ten głośnik grał w 40~45l closed???

• #12 21 Paź 2006 15:39
    kumaneq
    Poziom 11  

larry_23 napisał:
    Całkiem fajny...kompaktowy... mam pytanie jak by ten głośnik grał w 40~45l closed???

Na pewno straciłby na szybkości ale dodało by głębi i nizej by schodził. Zamiast takiej obudowy lepiej dać w 35 litrów BR.

P.S Przy takiej obudowie 20L ten głośniczek naprawdę potrafi kopnąć, a co najważniejsze gra a nie wali :)

• #13 24 Paź 2006 14:33
    kivlov
    Poziom 26  

no wlanise kazyd na stx robi suba lub na lw ja zaczynalem kieys od vtronica 30cm (nie pamietam modelu) pozniej alphard cw1202 nawte ladnie gral, pozniej mialem pioneera 306c, a o dparu dni moj domowy subwoofereg to AUDIOBAHN DUB 1200

a co do suba fajny tylko ksozda ze taka mala obudowa 20l troskze malo albo moze bass reflex walnac i jakies 3xl? moze gralo by lepiej

• #14 24 Paź 2006 16:20
    kumaneq
    Poziom 11  

Cytat:
    troskze malo albo moze bas reflex walnac i jakies 3xl? moze gralo by lepiej

Oczywiście mogłem dać Hertza w większą obudowę closed lub BR. Osobiście wybrałem 20L, ponieważ zależy mi na miejscu a closed sprawdza się idealnie do muzyki, którą słucham. Jak ktoś będzie chciał mam wszystkie typy obudów do tego ES-a.

Powiem tak: Głośnik to naprawdę wysoka jakość i dźwięk. Miałem STX-a AP i Alpharda SW 10" i 12" - wymiękają na samym starcie. Polecam Hertza w 100%.[/quote]

• #15 24 Paź 2006 16:31
    stx22
    Poziom 10  

fajny głośnik ale taka obudowa mi sie nie podoba tzn. wszystkie sa prawie identyczne i to nudzi.

• #16 24 Paź 2006 21:30
    larry_23
    Poziom 10  

Sub to sub... ma sobie stać w kącie, bądz bagażniku i mruczeć, a nie krzyczeć swoim wyglądem "HEJ TU JESTEM PATRZCIE NA MNIE"
    A tym bardziej w samochodzie, musi być ustawny i dopasowany do krztałtu bagażnika.Więc konstrukcją się zbytnio nie mogą różnić.:)

• #17 24 Paź 2006 21:39
    kumaneq
    Poziom 11  

Dokładnie z takiego założenia wychodziłem. Dorosłem już do jakości a nie łup łup i już. Jak chciałbym pocynić to kupiłbym na allegro tubę podświetlaną neonami 2x30 i wzmacniacz z napisem V12 :)

Hertz może jeszcze nie "gra" jak suby z wysokiej połki ale od czegoś trzeba zaczynać :)

• #18 24 Paź 2006 22:10
    kivlov
    Poziom 26  

no do alpharda sw nie ma co porownywac bo juz tetsowalem ten gosnik niejednokrotnie i uwazam ze nsprwde to jest pikus co do hertza , a stx to jzu wcale nie ma co porownywac!

no rozumiem dlaczego zamknieta kazyd ma swoje gussta i wymagania i jestem wyrozumialy kazdy chce jak najlepiej dla siebe a nie zeby sie pochwalic innym i nie czerpac zbuytnio z tego satysfakcji

• #21 09 Sty 2007 18:49
    Vitu
    Poziom 20  

Nareszcie cos innego niz Alpierd albo stx , naprawde bardzo dobra konstrukcja warta uwagi.

• #22 09 Sty 2007 20:28
    kumaneq
    Poziom 11  

Witam Wszystkich

Niestety Hertz został sprzedany wraz z autem (oczywiście klient dopłacił) i wyszło, że wziołem za niego 380zł :) Jak na DIY to w miarę dużo, już jest połowa na następną konstrukcję :D

Tym razem pójdę w stronę JL AUDIO, ale jeszcze nic nie wiadomo.

• #23 10 Sty 2007 16:37
    kivlov
    Poziom 26  

no moim zdaniem również si nie opłaca! bo obudowę można zrobić samemu i taniej ale co prawda więcej czasu poświecisz ale jaka frajda:) więc podtrzymuje zdanie Armosus'a

• #24 11 Sty 2007 22:18
    halogen0
    Poziom 15  

ja mam hertza es300 w domu. niedlugo tez wstawie na forum moje 2.1 ogulnie konstrukcja udana. pozdrawiam 10/10

• #25 01 Lip 2007 14:32
    kiko_tychy
    Poziom 15  

jakby ktos byl zainteresowany nowym es 300 z lub bez skrzynki to prosze o kontakt mailowy kikos(malpa)cwaniak.pl

• #26 02 Lip 2007 07:00
    gdL
    Poziom 27  

Bardzo ładny subek, estetycznie obity, niewielki, na dobrym i sprawdzonym przetworniku. Widać, że postawiono na zmniejszenie rozmiaru, nie szkodzi, bo w zamkniętym aucie i tak słychać jak słychać - trochę jak w profesjonalnych słuchawkach.

Dobre : kikos(małpa)cwaniak.pl . Taki cwaniaczek z niego. PL.

• #27 02 Lip 2007 16:08
    zimek120
    Poziom 9  

Bardzo ładny sub, ale dla mnie za mała ta obudowa.

• #28 20 Wrz 2007 07:59
    PeteyPablo
    Poziom 10  

Witam:) Chce coś do autka zmjastrować i zastanawiam się co kupić do 1000 zł?? tak sobie patrze i mam kilka opcji głośnika:
    mam głosniki hertz'a i powiem ze wymiatajka fajnie i duzo słyszałem dobrago o hertz'u Mój typ No1 http://www.allegro.pl/item245641861__hertz_es_300_w_skrzyni_mdf_sklep_w_wa_.html
    mój typ 2 a właściwie 3 bo o infinity nie słyszałem za dużo i tez nie miałem okazji posłuchać nic konkretnego z tej stajni ale domyslam się że to jest spowodowane w wiekszej mierze canami infinity :) http://www.allegro.pl/item244823486__infinity_ref_1250_w_skrzyni_car_hifi_w_wa_.html

mój kolejny typ to JBL, w wersji 200W rms słyszałem niejednokrotnie w tubie i byłem pod wrażeniem:> poza tym w domu mam kolumienki przy wieży na głośnikach JBL i nie narzekam na jakoć dźwięku i moc bo jak dam na 75% Vol..to u sąsiada z góry szklanka na stole się przesówa:)
    http://www.allegro.pl/item245603657_jbl_gto_1264d_masa_bonusow_od_dealera_.html

Który? doradzicie?? chyba że ktoś ma inną opcję:) i jakiś piecyk do tego ale tu już nie mam zielonego pojęcia więc jeśli możecie to tez prosze o jakieś propozycję:)Obudowę robie sam i materiały tez mam nawet na tubę (w pracy mam możliwość zrobienia tuby chyba z kazdego rodzaju tworzywa typu szkło plastik drewno włukno szklane metal i prasowany papier:D ) jesli ktos mi może powiedziec to jaką obudowe najlepiej do takiego subka?? żeby było powiedzmy optymalnie bo przy takich głośnikach jak te wyżej to sama moc chyba da głośność ale chodzi mi o bardziej dynamiczny basik ale nie w pełni:P
    Pozdrawiam i sory za odświerzenie topa

• #29 20 Wrz 2007 08:34
    Pogromca
    Poziom 15  

Ja może nie znam sie zadobrze ale stawiam na Ravemaster BSW124II lub lazar . Są to przetworniki na poziomie nie sprawiaja bulu głowy od mulenia basu . Ten infinity mnie zastanawia kumpel ma go w domku i twierdzi , że jest bardzo zadowolony . Jeśli chcesz dużo basu na poziomie zastanów się nad moimi przetwornikami . Pozdro

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME