Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HOW TO: Skaner częstotliwościowy z komputerowej karty TV

gulson 16 Oct 2006 17:27 14238 16
  • Chciałbyś podsłuchać służby ratunkowe, policyjne lub lotnictwo? Dzięki karcie telewizyjnej zamontowanej w komputerze jest to bardzo proste do zrealizowania. Karty bazujące na popularnym chipsecie SAA7134 mogą znaleźć zastosowanie w budowie amatorskiego skanera - kompletna lista poniżej. Niestety dołączane oprogramowanie do karty w szczególności pracujące pod Windows nie zapewniają pełnego dostępu do wszystkich opcjonalnych przełączników programowych. Takiej trudności nie ma pod Linuxem a konkretne testy odbyły się pod Debian Sarge na jądrze 2.6.x

Lista kart z drivers/media/video/saa7134/saa7134-cards.c
    Quote:

Proteus Pro [philips reference design]
    LifeView FlyVIDEO2000 and LifeView FlyVIDEO3000
    EMPRESS
    SKNet Monster TV
    Tevion MD 9717
    KNC One TV-Station DVR and KNC One TV-Station RDS
    Typhoon TV Tuner RDS and Typhoon TV+Radio 90031
    Terratec Cinergy 400 TV
    Medion 5044 and Medion 7134
    Kworld/KuroutoShikou SAA7130-TVPCI
    Terratec Cinergy 600 TV
    ELSA EX-VISION 300TV and ELSA EX-VISION 500TV
    ASUS TV-FM 7134
    AOPEN VA1000 POWER
    10MOONS PCI TV CAPTURE CARD
    BMK MPEX
    Compro VideoMate TV
    Matrox CronosPlus
    AverMedia M156 / Medion 2819
    ASUS TV-FM 7133
    Pinnacle PCTV Stereo (saa7134)
    Manli MuchTV M-TV002 and M-TV001
    Nagase Sangyo TransGear 3000TV
    Elitegroup ECS TVP3XP FM1216 Tuner Card(PAL-BG,FM) and FM1236 Tuner Card (NTSC,FM)
    AVACS SmartTV
    AVerMedia DVD EZMaker and AVerMedia 305
    Noval Prime TV 7133
    UPMOST PURPLE TV
    Items MuchTV Plus / IT-005

Testy przeprowadzono na FlyVideo 3000. Zakres odbieranych częstotliwości zależy w głównej mierze od posiadej karty, jednak może to być zakres począwszy od 44MHz do 958MHz z modulacją FM.

Niestety standardowe jądro nie pozwala na skanowanie częstotliwości innych niż wchodzących w zakres kanałów TV. Na szczęście mała łatka w załączniku na jądro pozwola ominąć to zabezpieczenie.
    Z dodatkowych pakietów będziemy potrzebowali źródła jądra. Rozpakowujemy plik, przechodzimy do podkatalogu kernel i wydajemy komendę:
    make -C /usr/src/kernel-source-2.6.8 M=`pwd` modules
    następnie podmieniamy /usr/src/kernel-source-2.6.8
    po czym usuwamy saa7134
    rmmod saa7134
    insmod ./saa7134.ko oss=1

podmieniamy saa7134.ko
    w katalogu /lib/modules/2.6.version/kernel/drivers/media/video/
    przechodzimy do katalogu scannertuner wydajemy polecenie make i już tworzy nam się binarka gotowa do odpalenia
    uruchamiamy za pomocą
    ./setfreq 75.475 1000
    pierwszy parametr to częstotliwość stacji
    drugi to pasmo zajmowane przez modulacje FM - przeważnie 1000

Niestety anteny - zabawki jakie dostajemy przy zakupie karty TV są niewystarczające do odbioru innych częstotliwości niż przeznaczonych do TV. Należy podłączyć kartę do anteny zewnętrznej szerokopasmowej.

Ponieważ wszystkie sygnały trafiają do naszego komputera, możemy te sygnały nagrać i dowolnie przetwarzać i filtrować. Możliwości odbioru są nieograniczone :)

Źródło:
    http://amxl.com/option,com_content/task,view/id,1/Itemid,1/

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    gulson
    System Administrator
    Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
    gulson wrote 21877 posts with rating 2675, helped 71 times. Been with us since 2001 year.
    Mad_Lamer
    Level 12  
    fajna sprawa, aczkolwiek może być problem z zakłóceniami
    A czy powstało odpowiednie oprogramowanie dla starszych kart na chipsecie typu bt878?

i apropo policji, to czy jednym skanerem, który jest łatwo programawalny, dało by się złamać tetrę? :>
    yuleeda
    Level 14  
    Moge sie mylic, ale z tego co czytalem w datasheecie bt878 jest tam interface I2C do tunera zawartego w 'puszce'. Pytanie jak na linuxa napisac/zmodyfikowac program/modul do obslugi tego I2C przez PCI i wymusic inne czestotliwosci niz standardowe?
    Eryk1000
    Level 17  
    Fajne rozwiązanie i niedrogie, jeszcze ciekawiej gdyby udało się to z podonmym sukcesem odpalić na windowsie....

Pozdrawiam
    Mad_Lamer
    Level 12  
    myślę, że wykorzystanie gotowego programu pod linuxem będzie prostsze niż zrobienie dobrej instalacji antenowej bez zakłóceń do pc...
    ja na dodatek swojego chyba bym musiał wystawić na balkon, bo w pokoju to straszną sieczkę radiową mam...
    maciek37
    Level 11  
    Mam jedno pytanie czu jest to wogule legalne?
    p4v3u
    Level 27  
    nie.
    jak by bylo do bt878 to by bylo pieknie :))
    mam taki tuner i nie wiem co z nim zrobic
    pidpawel
    Level 26  
    maciek37 wrote:
    Mam jedno pytanie czu jest to wogule legalne?

Ja mówiłbym tak: niema co się zastanawiać, czy legalne jak z BHP na pewno nie żyje w zgodzie("używaj urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem") :D :D

Pomysł super...
    Mam starą kartę telewizyjną i Linuxa :D jak sprawdzić czy to ten model? Nie mam ani pudełka, ani nic na karcie nie pisze :(
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Podsłuchiwanie służb profesjonalnych transmisji niekodowanych jest legalne zgodnie z przepisami ustawy prawo o łączności. Nielegalne jest retransmitowanie i rozpowszechnianie treści w/w przekazów , a także łamanie zabezpieczeń transmisji kodowanych. Z "Tetrą" proponuję sobie dać spokój , nie dość że jest to transmisja z kluczowaniem fazy sygnału na zmiennym dynamicznie kanale , to jeszcze od wiosny zaczęto wprowadzać szyfrowanie transmisji - niemożliwe do zdekodowania domowym sposobem (zmienne klucze itp głupoty)
    zodiak318
    Level 34  
    Mad_Lamer wrote:

A czy powstało odpowiednie oprogramowanie dla starszych kart na chipsecie typu bt878?

Pewnie że tak, "radziecka myśl techniczna" nie próżnowała ;)
    Program pod Windowsa zowie się FmRadio.
    p4v3u
    Level 27  
    taaa, ale nie ma dobrych driverow do bt878 do windy innej niz 98 chyba :/
    maciek37
    Level 11  
    A można zrobi to bez linuxa tzn. pod Xp bo mam taką kartę z SAA7134
    rafels
    Level 25  
    xutywx wrote:
    Mam starą kartę telewizyjną i Linuxa jak sprawdzić czy to ten model? Nie mam ani pudełka, ani nic na karcie nie pisze

Wykonaj z uprawnieniami roota lspci
    a uzyskasz listę urządzeń na magistrali pci
    Sourander1
    Level 11  
    Witam

Drivery do BT878 pod XP szukaj na oficjalnej stronie prolink ale USA http://www.prolink-usa.com/. Sciagalem i u mnie smiga pod XP. A ten program byl na http://ruslat.hotbox.ru/FM/FMRadio28.zip ale link nie dziala. Poszukaj na goglach jakiegos mirrior'u. Przy problemach z tym programem trzeba pogrzebac w config ale juz nie pamietam bo dawno to robilem. Z tego co pamietam to nic ciekawego nie uslyszalem oprucz kilku stacji radiowych poza 108Mhz ;)
    lukaszek1110
    Level 14  
    Czy ktoś próbował na innym Linuxie? np. Madriva?
    josyp
    Level 1  
    does anybody have some instructions fot that?