Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tanie ogrzewanie porada jak zrobić...

25 Gru 2006 20:33 137187 119
  • Poziom 13  
    niestety prawda jest taka, że tanio się nie da, ale nie musi być drogo.
    Z mojego doświadczenia: 1- ocieplić dom zgodnie z zasadami dla naszego klimatu - dach - 40cm ściany 15cm. Okna nowe i szczelne. Jeśli muszą zostać stare to doszczelnić silikonem (przekładając koniecznie folię, żeby można było otworzyć-wychodzi taniej niż jakieś pianki i starcza na 2-3 sezony). Nie zakładać żadnych veluxów. I teraz najważniejsze. Jakie źródło ciepła? Ano takie jak nam wygodnie. Jest o tym tyle w sieci, że bez problemu sobie dobierzecie. Ale zanim to zrobicie, to proszę zauważyć, że ok 60% ciepła wyprodukowanego przez CO ogrzewa powietrze które uchodzi z domu przez wentylację. Jeśli się zatka wentylację to mamy wilgoć w domu=choroby i alergie.
    Jest rada na tę plagę. Nieduży generalnie wydatek - rekuperacja!!!
    Firmy sprzedające rekuperatory mają programy do policzenia instalacji i zazwyczaj robią to za darmo. Sama centralka=wentylatornia (też mozliwa do wykonania samemu), instalacja w domu jak najbardziej mozna samemu, wymiennik grumtowy-podstawa (też samemu).
    I teraz okaże się, tak jak u mnie, że zamiast pieca 23kW można założyć 9kW i to jest też za dużo!!!!!!
    Pozdrawiam społeczność Elektrody
  • IGE-XAO
  • Poziom 23  
    Ola6 napisał:
    niestety prawda jest taka, że tanio się nie da, ale nie musi być drogo.
    Z mojego doświadczenia: 1- ocieplić dom zgodnie z zasadami dla naszego klimatu - dach - 40cm ściany 15cm. Okna nowe i szczelne. Jeśli muszą zostać stare to doszczelnić silikonem (przekładając koniecznie folię, żeby można było otworzyć-wychodzi taniej niż jakieś pianki i starcza na 2-3 sezony). Nie zakładać żadnych veluxów. I teraz najważniejsze. Jakie źródło ciepła? Ano takie jak nam wygodnie. Jest o tym tyle w sieci, że bez problemu sobie dobierzecie. Ale zanim to zrobicie, to proszę zauważyć, że ok 60% ciepła wyprodukowanego przez CO ogrzewa powietrze które uchodzi z domu przez wentylację. Jeśli się zatka wentylację to mamy wilgoć w domu=choroby i alergie.
    Jest rada na tę plagę. Nieduży generalnie wydatek - rekuperacja!!!
    Firmy sprzedające rekuperatory mają programy do policzenia instalacji i zazwyczaj robią to za darmo. Sama centralka=wentylatornia (też mozliwa do wykonania samemu), instalacja w domu jak najbardziej mozna samemu, wymiennik grumtowy-podstawa (też samemu).
    I teraz okaże się, tak jak u mnie, że zamiast pieca 23kW można założyć 9kW i to jest też za dużo!!!!!!
    Pozdrawiam społeczność Elektrody

co to ma byc:?::?::?:
  • Poziom 12  
    O ile nie jest to samoreklama to , Oli 6może mogłabyś,mógłbyś uściślić swoje wyniki.Ile zużywałaś/zużywałeś przed zastosowaniem urządzenia,a ile po zastosowaniu.Może być w złotych/miesiąc przy średniej temperaturze zewnętrznej.
  • Poziom 13  
    co to ma być...
    jak to co. Rozwiązanie problemu ogrzewania w sposób najlepszy i najnowoczesniejszy po jak najmniejszych kosztach.
    Czego sie spodziewałeś. Kolejnych postów o solarach, miedzianych instalacjach itp rzeczach których jest cała masa w necie.
    Nikt jakoś na tym forum nie poruszył tego rozwiazania. ZnalaZŁEM jeden post. A jest to proste i tanie. Sporo zawdzięczam kilku forom internetowym i obiecałem sobie, że podzielę się każdą przydatną rzeczą z innymi. Mam spore pojęcie o mechanice (tuning tdi), starej i nowej elektronice- zespoły głośnikowe i wzm. lampowe. Dużo korzystałem z informacji w necie. To samo proponuję tobie.
    Rekuperacja to wymiana ciepła pochodzącego z powietrza "wydychanego" przez mechaniczną wentylację z domu poprzez ogrzewanie powietrza "zasysanego". Daje to gigantyczne oszczędności energetyczne. W połączeniu z wymiennikiem gruntowym zakopanym w ogródku działa super w zimie i w lecie (wspomagane klimatyzatorem) chłodzi cały dom.
    Więcej szczegółów nie podaję bo wystarczy wpisać w go gle rekuperator i trochę poczytać. Ja tylko informuję, że nie ma ekonomicznego i technicznego powodu aby skupiać się tylko na tańszym paliwie jako metodzie generowania oszczedności finansowych przy ogrzewaniu. Jedno oczywiście nie wyklucza drugiego. jasne jak słońce. Ale nie każdy potrafi zrobić samodzielnie piec i instalację. A instalację rekuperacyjną może zrobić kazdy samodzielnie w profesjonalny sposób. I TO DZIAŁĄ SUPER.
    Teraz myśl.
  • Poziom 33  
    Jesteś genialny!!!!
    Nagroda nobla gwarantowana!!!

Po części masz oczywiście rację, ale nie wmówisz nikomu, że dzięki rekuperatorom zaoszczędzą 50% na rachunkach za ogrzewanie.

Poniosło Cię, oj poniosło. :D :D :D
  • Poziom 13  
    Nie jest to autoreklama. Mam nick "olo". Ola to moja sześcioletnia córka. jakoś tak wyszło przy rejestracji.
    Wyniki: jeszcze za wcześnie bo sezon nie minął i temperatury nietypowe.
    Zrobiony został profesjonalny i niezależny audyt. Warunki: ten sam dom bez rekuperatora oraz z rekuperacją plus wymiennik gruntowy. Nie zmieniane grzejniki. Dom jest duży i spadek zapotrzebowania na moc grzewczą spadł z 23 do 9 kW. Wystarczy przeliczyć na kasę. Koszt jednego KW zależy u każdego od istniejącego pieca.
  • Poziom 12  
    O ile się orientuję ,to instalacja gruntowa nie kosztuje parę złotych. Przy kosztach zwracających się po kilkudziesięciu latach trudno mówić o znaczących oszczędnościach.
  • IGE-XAO
  • Poziom 33  
    Nie ma dwóch takich samych domów, wybudowanych i użytkowanych w taki sam sposób, to i wyniki będą się różnić.
    Druga sprawa, czy możesz podać kompletny, całkowity koszt instalacji takiego rekuperatora?
  • Poziom 12  
    Co robisz z taką ilością pary wodnej, która się wytraca, oraz z szumem wentylatorów.
  • Poziom 13  
    sami znawcy...
    użyjcie google! albo coś innego. Ale trochę wyjaśnię dla zachęty.
    Audyt był zrobiony dla tego samego domu i to powoduje, że jest porównywalny. Jaśniej nie mogę pisać. Wymiennik gruntowy to ok 50mb rury kanalizacyjnej zakopanej na działce na głębokości od 1,5m do 1,8 koło domu. Rury w rzucie tworzą romb gdzie w jednym końcu jest czerpnia a w drugim studzienka przydomowa do odprowadzania wilgoci a wymiennika. Czyści się wymiennik wyciorem na lince położonej w rurze.
    Jeśli samemu zrobi sie wykop to cały koszt to cena rury fi 25 kanalizacyjnej plus grzybek czerpni i studzienka np z 3 cembrowin betonowych i troche żwiru na dnie.Koszt rekuperatora od 4 do 7 tys jesli kupujemy a nie robimy samemu. Instalacja w domu to rurki pcv w zależnosci od średnicy. Można też wykorzystać istniejące przewody.
    Pisanie o tym uważam za stratę mojego czasu. Wszystko jest dostępne. Mogę odpowiedzieć na pytania techniczne osób już zorientowanych.
    Zanim ktokolwiek coś napisze proszę pomyśleć.
  • Poziom 12  
    Ale szum pozostaje , kurz można zredukować poprzez filtry.Jednakowoż jakakolwie instalacja zainstalowana w ziemi sama nie daje perpetum mobile.

Dodano po 4 [minuty]:

Ja się piszę TADEUSZ SOBESTO.Moja córka ma na imię Kasia
  • Poziom 14  
    Pachnie mi tu tematem "dom energooszczędny" czytaj potrzebujący mało ciepła. Opracowano dom który o podobnej powierzchni potrzebuje zaledwie 3-4 kW ciepła ale.... Nic za darmo. Ogrzewanie typ - powietrze + odzysk z usuwanego, z chłodzenia urządzeń itd. i jeszcze zastosowano dotego jakieś urządzenia. Koszt inwestycji - lepiej nie wiedzieć (i tak niestać). Jak kolega Ola6 narzuca właśnie ogrzewanie powietrzne. O ile koszt kanałów nie jest wysoki to nawiewniki trochę więcej kosztują i należy je prawidłowo dobrać (nie byle gdzie i pamiętać o przepływie powietrza w pomieszczeniu). Rekuparator pozwoli odzyskać ok. 45% energi z powietrza usuwanego. Ale jaki rekuparator krzyżowy (drogi z miedzi) nie łączą się strumienie powietrza, czy obrotowy 10%powietrza usuwanego przez nieszczelności wraca z powrotem do pomieszczenia albo na bazie silikażelu, który nnie jest tani i co jakiś czas nalezy wymieniać silikażel. Wymiennik gruntowy nalezy mieć miejsce (gdzie jeszcze przydomowa oczyszczalnia, studnia, grill, ogródek). Tylko nikt jeszcze nie mówi tutaj o ziużyciu energii elektrycznej . Kazda centrala wentylacyjna potrzebuje trochę pradu jak się dożuci klimę to dużo prądu. Rozwiazanie proponowane jest stosowane ale w duzych obiektach, gdzie instalacje tradycyjne są ograniczone lub nie spełniają swojego zadania lub gdy są szczególne uwarunkowania co do jakośći powietrza . Inwestycja to co proponuje kolega może się trochę późno zwrócić szczególnie gdy koszt urzadzeń nie jest mały. Domowej roboty urzadzenia mogą nie spaełniać wymagań jakie są stawiane urządzeniom fabrycznym.
    Na marginesie ogrzewanie powietrzne - zalety: duza dynamika szybko nagrzewa pomieszczenia ale i szybko wychładza (np. awaria elementu grzejnego), zapewnia od razu odpowiednią wymianę powietrza: wady - brak możliwości akumulacji ciepła, hałas, może wysuszać powietrze (brak nawilżacza), energochłonny. Jak macie jeszcze uwagi to podzielcie się :popcorn:
  • Poziom 23  
    panie jak juz cos pan piszesz to konkrety, a nie owijanie w bawelne i sugerowanie komus ze 50 % energi mozna odzyskac [ wiadomosci wyssane z palca- jak nie to prosze jakies info]:!:
    bo ja moge panu powiedziec ze ogrzewajac dom po przez CO mozna ogrzac zaoszczedzic 60% energi ktora ucieka przez komin:!:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    panowie ....panowie ........
    co wy takie niedowiarki?

jest ktoś kto to zrobił i dzieli się nowiną a wy tak na niego najeżdzacie......nieładnie
    skoro to zrobił znaczy wie co w trawie piszczy
    na kazdym forum znajdują się krytykanci ........
    zadajcie konkretne pytanie to mam nadzieję znajdziecie konkretną odpowiedź

ja póki co nie bedę remontował domu ale jest pewne że jeśli już zacznę to zmodernizuję cały system ogrzewania
    założe między innymi panele słoneczne wodne
    pompę ciepła
    coś podobnego jak opisal kolega

wielu ludzi pozakładało różne systemy i wielu jest zadowolonych ale też u wielu to sie nie sprawdziło
    zatem powstaje pytanie- dlaczego ?

może autor tematu zdradzi nam więcej szczegółów
    wyniki autytu przed i po modernizacji ?
    jak się kogoś atakuje to trudno o rzeczową dyskusję ......
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie najeżdżamy. Ale jeśli już ktoś coś zrobił, to niech się tym pochwali i zaprezentuje jakieś KONKRETY - takie trudne słowo. Bo pisanie, że rozwiązanie to rekuperacja, a resztę o tym sobie znajdźcie w internecie, to zwykłe lanie wody i robienie szumu wokół własnej osoby.
    To ja napiszę, że zrobiłem sobie prosty teleporter. Działa super mega joga zajeb**cie. A o reszcie się dowiecie przeszukując piwnicę mojej ciotki z Chędożyc Większych.
    Po prostu kolega ola6 robi masę szumu, jak duży wentylator, ale nie podaje ŻADNYCH konkretnych informacji. Choćby jakiś wyliczeń, rysunków, czy zdjęć elementów elementów swojej instalacji. Na tej zasadzie każdy może się pochwalić swoim Ferrari, czy też Jumbo Jetem...
    Ja na razie nie wiem, co to jest rekuperator, ale dowiedziałem się już, że jest ich kilka rodzajów. A dowiedziałem się tego nie od ola6, tylko od Dora4, który próbuje drążyć temat zadając FACHOWE pytania.
  • Poziom 33  
    A znasz kogoś kto wydał 10000zł. na jakąś nowinkę a potem narzeka, że to coś nie działa?
    Bo ja nie.
    Nikt nie twierdzi, że to jest złe, ale nie można mówić, że to jest jedyne i najlepsze.
  • Poziom 21  
    no ok autor zrobil trochę szumu ale przecież chciał sie pochwalić :)

może ma rację - może nie trudno powiedzieć ale przyznacie że jak widzi samą krytykę to się odechciewa pisac szczególy

ok nie będę bronił autora niech się sam broni .....:)

co do tego
    DonRomano napisał:
    A znasz kogoś kto wydał 10000zł. na jakąś nowinkę a potem narzeka, że to coś nie działa?
    Bo ja nie.

no to już znasz .....:)
    ja jakoś zawsze piszę czy mwię że coś jest do du***y jesli to kosztowało ileś pieniedzy a nie sprawdza się
    bo wychodzę z założenia że nie ma miejsca na rynku dla partaczy i naciągaczy ......
    ale to moje zdanie .....i tego się będę trzymal :)

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Wracając do tematu Ola6 Modernizacja budynku tj. wymiana okien na szczelne i o małym współczynniku przenikania np. 1,0; izolacja cieplna budynku, izolacja pozioma budynku, i izolacja dachu (ważne jest aby nie było mostków termicznych) daje efekt w postaci znacznie mniejszego zapotrzebowania na ciepło. Kiedyś średnio przyjmowało się ok. 100 W/m2, obecnie 50 - 60 W/m2, a w niektórych przypadkach mniej. I w tym momencie koszty ogrzewania znacznie spadają :!: . Jeśli do tradycyjnej instalacji wodnej (prawidłowo wykonanej i o zaizolowanych "zimnych"miejscach" dorzucimy zawory termostatyczne oraz piec o dużej sprawności spalania to możemy cieszyć się tanim ogrzewaniem swojego domu bez wyrzeczeń co do temperatury. Dalsze kombinacje np. solary pozwolą się cieszyć ciepłą wodą bez konieczności palenia oraz są wstanie zapewne trochę dogrzać nasze siedlisko. Ogrzewanie powietrzne wiąże się wkuwaniem przewodów w ściany, oczywiście przewody te muszą być izolowane i nie jest to mała średnica, musi być miejsce na taką instalacje. Przewody nawiewne można poprowadzić pod sufitem bądź w stropie, to przewody wywiewne też którędyś należy poprowadzić. Jeśli powietrze to do tego rozbudowany sterownik, który pozwałby na zmianę prędkości obrotowej wentylatora, sterował pracą rekuparatora, zaworami regulacyjnymi i oczywiście czasy grzania dziennego i nocnego, program tygodniowy, do tego trochę czujników temp. zewnętrznej, nawiewanej, usuwanego powietrza. Należy pamiętać też o filtrach bo inaczej wdmucha nam wszystko co jest na dworze. Czerpnia powietrza nie może być blisko dróg i miejsc gdzie się pyli, brzydkie zapachy, i być umiejscowiona min. 2m nad powierzchnia ziemi. Wyrzutnia nie może być zlokalizowana blisko czerpni, ponieważ będzie czerpnia zasysała powietrze "zabrudzone". Filtry można prać tylko 3 razy później materiał traci swoje właściwości i przestaje wyłapywać najdrobniejsze zanieczyszczenia powietrza, należy okresowo montować nowe filtry. No i narzuca się jeszcze do tego układu klimatyzacja, która oczywiście też ma swoje uwarunkowania, jeszcze jak by miała funkcję "odwróconego obiegu" tj. "mała pompa ciepła" byłoby fajnie. Działała by jak pompa ciepła korzystając z powietrza o temp. np do 10'C. Pomijam w tym wszystkim koszty :lol: Sprawa taniego ogrzewania nie jest prosta i zależy osobno do każdego budynku, uwarunkowań i oczekiwań. Podstawą wyjściową jest jednak pełna termomodernizacja ogrzewanego obiektu. Prezes mojej firmy ogrzewa dom elektrycznie za pomocą grzejników akumulacyjnych dynamicznych i jest zadowolony z rachunków za prąd. Po modernizacji pozostaje kwestia źródła ciepła optymalnego dla nas i dla naszych wymagań o dużej sprawności.
    Tak na marginesie pamiętacie bum na ogrzewanie domów gazem. Zachwalano jakie to oszczędne i sprawne ale tak półgębkiem mówiono o wymianie instalacji na mniejsze przekroje (mniej wody), tylko pompa, tez modernizacja budynku, jeśli ktoś tego nie zrobił okazywało się że ma takie rachunki za gaz, że aż strach. Najważniejsze to wykonać termomodernizacje np. jeśli kiedyś budynek o pow. 200m2 potrzebował źródła ciepła o mocy ok. 24 kW to w chwili obecnej jest to ok. 14 kW.
    Jeszcze coś w rzucę, kiedyś projektowano i wykonywano instalacje co na parametry 90/70 w chwili obecnej jest już 75/55 a spotyka się nawet 55/40. Zmniejszenie temperatury wejściowej na grzejniki wiąże się z tym, że jest potrzebny większy grzejnik, ale źródło ciepła które pracuje na mniejszych temperaturach ( ale bez przesady) pracuje wydajniej i oszczędniej.
    Powodzenia w waszej drodze do oszczędności ogrzewania :bye:
  • Poziom 13  
    ludzie!!!
    odrobinę logiki. Po co mam opowiadać pierdoły.
    Ocieplenie budynku i ogrzewanie unowocześnione nie jest tu tematem.
    To są sprawy pierwszorzędne. Rekuperacja nie jest zadnym ogrzewaniem!!!
    To wentylacja. Z postów wynika, że nie wszyscy Łapią.
    Ogrzewanie to piec konwekcyjny immergas Hercules.
    Rekuperacja zastępuje wentylacje nawiwewno wywiewną w domu.
    Oprócz opisanych kłopotów z poprowadzeniem rur w chałupie (ale można samemu jak najbardziej) to innych kłopotów oprócz kopania w ogródku nie ma.
    Koszty : rury pcw kanalizacyjne ok1500 pln.
    Sam rekuperator 4600pln
    projekt wykonany przez dostawcę rekuperatora gratis.
    Anemomoetry do regulacji(grzybki) i rura z daszkiem do czerpni nie pamietam. Wymiennik gruntowy to ok 50 mb rury zakopane na głębokości od 1,5 do 1,8 koło domu. Problemów z wodą nie ma, bo chwytanie powietrza odbywa się ze studzienki - trzy cembrowiny.
    Do przewodów w domu mozna wykorzystac istniejące przewody wentylacyjne tylko odwrócić ich bieg i lub zaślepić niepotrzebne wyloty.
    Teoretcznie gdy na dworze -12st. , to po przejściu przez wymiennik gruntowy mamy ok -7 a po przejściu przez rekuperator ok 0st. O czym tu dyskutować. Czyszczenie wymiennika wyglądającego w rzucie z góry jak rąb (równoległobok) jest ponoć proste(nie robiłem). Jest w rurze linka z wyciorem który można przeciągnąć nasycony śr. dezynfekującymi.
    rekuprator ma dwa silniczki 100w każdy. Filtry do wymiany 1xrok. Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Oj Ola jak to czytam to mi się słabo robi:
    "Do przewodów w domu mozna wykorzystac istniejące przewody wentylacyjne tylko odwrócić ich bieg i lub zaślepić niepotrzebne wyloty. "

Do wymiennikow gruntowych nie zaleca się używania rur kanalizacyjnych i wiele innych istotnych rzeczy. Nie sztuka zrobić coś prawie dobrze. Prawie robi wielką różnicę. Pozdrawiam Adam
    Z tanich sposobów ogrzewania to ostatnio sprawdzam gazowe piece kondesacyjne ogrzewające powietrze do nadmuchu.
  • Poziom 13  
    kolega z systemów grzewczych (post poprzedni) jest kolejnym dyletantem w tej dziedzinie i raczej klinicznym przykładem indolencji.
    Niech Ci się nie robi słabo kolego. Ja się cieszę bo mam pierwszy konkret do obalenia: rury kanalizacyjne doskonale nadają się na wymiennik gruntowy, ale muszą być szczelnie połączone, żeby nie podciekały wodą.
    Muszą być szczelnie obsypane, bo to ułatwia wymianę ciepła i nie mogą przy układzie w równoległobok leżeć bliżej niż 2m od siebie. Powoduje to, że ilość miejsca na wymiennik to ok 26mx2,5m. Studzienka w głębszym miejscu (koło domu 1,8m) wypełniona na dole żwirem chłonacym wilgoć.
    Dora4 proszę pisać na temat. Nie jest moją intencją kolejny post o kodensatach, grzejnikach, ociepleniach. Sensem jest wymiana dośwadczeń w nowej dziedzinie umozliwiajacej SAMODZIELNE obniżenie kosztów ogrzewania domów jednorodzinnych.
    Proszę nie robić w miarę mozliwości błędów ortograficznych.
    Kolego od ogrzewania: PRAWIE robi wielką różnicę:-)
    System ogrzewania zamontowany przeze mnie był dokładnie policzony i zaprojektowany przez specjalistów. TAK SAMO REKUPERACJA.
    Teraz jest o tyle lepiej, o czym informuję, że firma sprzedająca rekuperator robi projekt ZA DARMO. Po prostu mają do tego programiki.
    Można to oczywiście schrzanić jak wszystko - np. podajac złe wymiary pomieszczeń.
    Oczywiscie pozostaje problem wyregulowania anemometrów (regulatorów grzybkowych) w pomieszczeniach po uruchomieniu.
    Ale można wtedy skorzystać z kalkulatora i policzyć odpowiednią ilość powietrza, tak aby zgadzała się z tą z projektu.
    Można też wyregulować kurtynę powietrzną (różnica ciśnień parter/piętro) aby mieć w sypialniach chłodniej a na dole cieplej.
    Ciekawi mnie co jest niezrozumiałego w opisanej przeze mnie metodzie wykorzystania istniejących w domu starych przewodów wentylacji grawitacyjnej:D

Dodano po 11 [minuty]:

dopiero teraz przeczytałem dokładnie co napisała DORA4.
    Np na temat czerpni i wyrzutni oraz filtrów. Niestety, a może stety nic z tego nie jest prawdą. Tak, że nie przejmujcie się.
    To nie jest wcale trudne i skomplikowane.
    Jest po prostu mało popularne, ale każda duża hala przemysłowa typu supermarket jest wyposażona w ten system.
    Czekam na konkretną dyskusję i pomysły: jak samemu wykonać rekuperator, jak zasosować filtry samochodowe i tp.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Policzmy więc koszty.twój piec-12000.Rury kanalizacyjne -sam podałeś-1500.Rekuperator-4600.Koszt wykopania i zasypania to ok200. Cembrowiny ok150.Całkowity koszt waha się od 18500 w górę.jeżeli płacę średnio w czasie grzewczym 400 zł za ogrzewanie , oraz ciepłą wodę i gotowanie to koszty mi się zwrócą po 13 latach.O ile kupię tak tani piec(inne są trochę droższe). Nie uwzględniam wzrostu cen gazu , a ta rośnie z roku na rok.Jeżeli się mylę , to podaj dane z okresu grzewczego, oraz ile zaoszczędziłeś,dzięki swej innowacji.
  • Poziom 13  
    Nie dajcie sobie wmówić, że istnieją jakieś SPECJALNE rury do wentylacji.
    Jeśli nie są czyszczone, to wszystkie się zanieczyszczą. Należy o tym myśleć przy montażu-tak dom jak i wymiennik. I nalezy przewody czyścić i przy montowaniu nie upaprać zaprawą czy farbą. Muszą byc Gładkie! Do czyszczenia.
    Wygłuszenie i wykonanie rekuperatora własnoręcznie może być tylko lepsze od tych w handlu. Myslę ż zamiast wymiennika krzyżowego (który również można wykonać samemu z blachy miedzianej mozna użyć gotowych nagrzewnic samochodowych po ok 50 pln za sztukę. Do tego dwa wentylatory, obudowa z mdf dwupłaszczowa wygłuszona wełną i filtry chyba mogłyby być z ciężarówki. Tyle. Cała regulacja dokonywana jest i tak na anemometrach w pomieszczeniach. Jedyny problem to możliwe oszronienia wymiennika krzyzowego, ale ja nie zaobserwowałem (na RAzie)

Dodano po 10 [minuty]:

Jekaterina -
    piec tu nie ma żadnego znaczenia.
    Intalację rekuperacji można założyć nawet w domu ogrzewanym kozą.
    Ważniejsze jest tu raczej żeby był to dom szczelny.
    Bo nie otwiera się okien. Zimą ani latem.
    Rekuperacja pod warunkiem szczelnej chałupy zaoszczędzi kosztów bez względu na metodę grzania. Ocieplenie też nie jest niezbedne.
    Liczmy koszty rekuperacji w oderwaniu od kosztów ocieplenia, modernizacji instalacji grzewczej itp. Jedynie koszty uszczelnienia są nie do ominięcia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Oj. Ola6 jeśli nastawię się na ogrzewanie powietrzem to masz częściowo rację co do szukania oszczedności.
    1 Co to napisałem na temat czerpni i wyrzutni wynika z przepisów "Prawa budowalnego". Należy je trochę poczytać. Zajmuje się eksploatacją basenu i co związane z eksplatacja urządzen (wentylacja, ogrzewanie itp.). Wyobraź sobie, że powietrze usuwane dyfuzuje z powietrzem zewnętrznym i jego tło przemieszcza się w zależności od uwarunkowań terenowych i klimatycznych. w pewnym miejscu koło basenu na kilka metrów czuć chlorem używanym do dezynfekcji i który ulatnia się do powietrza. Nigdy nie należy umieszczać czerpni i wyrzutni koło siebie.
    2. Nie wiem w jaki sposób chcesz wykorzystać nagrzewnice samochodowe do rekuparacji ciepła. Po jednej stronie masz powietrze, po drugiej ciecz, odzysk w tej formie jest mało korzystny i stosuje się jego w szególnych przypadkach.
    Najczęściej jest wykorzystywany wymiennik krzyżowy, który oczywiście można samemu wykonać, ale cena nie będzie tego mała, potrzebne bedzie parę metrów blachy miedzianej, która będzie montowana równolegle. Fabryczne są zbudowane z pofalowanej blachy w celu zwiększenia powierzchni wymiany ciepła oraz wymuszena zawirowania przepływajacego powietrza i lepszej wymiany ciepła co sie wiąże sprawność. (dlatego np. kolektory słonecznie wykonane w fabryce mają lepszą efektywność od samoróbek).
    Odzysk ciepła to też zawracanie powietrza wywiewanego z powrotem, ale tylko ok. 10%
    Odzysk ciepała to także wymiennik obrotowy usuwane powietrze nagrzewa łopatki wirnika, które po przesunieciu oddaja ciepło do powietrza zewnetrznego nawiewanego.
    Można odzyskiwać ciepło za pomocą silikażelu. Mozna odzyskać w ten sposób ciepło jawne ale także i utajone.
    3. Rury do kanalizacji nie nadają się zewzgledu na rodzaj uzytych dodatków do plastiku. po czyszczeniu (np. miekką szczotką ) rura będzie cała porysowana, i łatwo się rozszelni.Często instalacje takie myje się odpowiednimi środkami.
    4. Oszronienie wymiennika krzyżowego wystepuje wtedy gdy usuwamy wilgotne powietrze, a przez wymiennik z drugiej strony przepływa bardzo
    zimne powietrze zewnętrzne.
    5. Stara wentylacja do tego sie nie nadaje ze wzgledu: nie we wszystkich pomieszczeniach występuje, zajmuje dużo miejsca, w przypadku wszelkiego rodzaju wykropleń wypłukuje zaprawę i mogą występować przedmuchy między kanałami. Nie chodzi tylko o wdmuchanie ciepłego powietrza do pomieszczenia ale też o jego prawidłowy obieg w pomieszceniu.
    6. Anemometry służą do pomiaru ciśnienia i prędkości przepływu powietrza a nie do regulacji skąd wziełeś grzybki Do rozdziału powietrza w pomieszczeniu służą Anemostaty bądź nawiewniki.
    7. Chcesz wykorzystać filtry samochodowe niewiem czy od ciężarówki będzie miał odpowiednią wydajność, co niedaj jeszcze duże opory.
    Czyszczenie filtrów wynika nie z jakiś ustaleń tylko z ich faktycznego zabrudzenia. Powinien też być fitr przed rekuparatorem, aby jego nie zanieczyścić. Filtry z powietrza ususwanego zanieczyśzczają się tłustą substancją, która jak osiądzie na rekuparatorze to bardzo trudno ją usunąć.

Jak kolega AADAMUSS napisał nie sztuka zrobić coś "PRAWIE DOBRZE"
    Chodzi mi o to że masz zrobiony zapewne bilans pomieszczeń i ogólny dobór rekuparatora, ale to jest nic!!!. Sięgasz o kwestie projektowe i dobór urządzeń central wentylacyjnych. Widzisz firmy które produkują takie urzadzenia trochę czasu spędziły na badaniu swoich urzadzeń oraz na optymalnych konfiguracjach urządzeń. Dzieki którym to te same firmy uzyskują certyfikaty bezpieczeństwa i energooszczędności. Dąże do tego że projekt urządzeń musi całkowiciwe współgrać z instalacją wentylacyjną, bo to na jej opory i wydajność są dobierane urządzernia a nie odwrotnie.

8)
  • Specjalista AGD
    Ponieważ dyskusja oraz temat założony przez Autora nie jest związany bezpośrednio z zagadnieniami na Forum "AGD i Systemy Grzewcze":
    Cytat:
    Naprawa sprzętu grzewczego i chłodniczego, pralki, zmywarki, kuchenki mikrofalowej, odkurzacza, żelazka

wątek przenoszę w odpowiednie miejsce...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A ja troche z innej beczki, bo przymierzam się do instalacji takiego rekuperatora. Jego koszty są dość wysokie, bardziej niż oszczędność ciepła w zimie interesuje mnie zysk chłodu w lecie ;)

Piszesz że masz rekuperator wspomagany klimą, klima jest oddzielna, czy zintegrowana z rekuperatorem? Jaki jest efekt bez klimy? No i jeszcze rury antybakteryjne - są dostępne, ale drogie, może ktoś sprawdził w praktyce czy są jakieś różnice?
  • Poziom 14  
    McRancor jak masz klimę i sobie zamontujesz taki rekuparator to poprawi on pracę całego układu. Montuje się jego przed klimą. W lecie jak będziesz usuwał temp. ok 26 'C a na zewnątrz będziesz miał np. 30'C to dzięki rekuparatorowi możesz obniżyć temp powietrza podawaną na parownik ok 1-3'C w zuzyciu prądu się to przełoży. Bardzo dobrym rozwiązaniem są klimatyzacje z opcją pompy ciepła która może dogrzewać temperaturę nawiewaną.
    Rekuparator oprócz wymiennika ciepła powinien posiadać by-pass który przepuści całe zapotrzebowanie na powietrze, aby można było tym sterować to część regulatorów od klimatyzacji jest w stanie sterować żaluzjami kierując powietrze na wymiennik lub by-pass. Jak masz to odzielnie albo się podepniesz lub będziesz sterował ręcznie, generalnie chodzi o to aby nie zamarzł rekuparator i drugie gdy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż na zewnątrz należy w tedy ominąć odzysk ciepła, ponieważ klimatyzacja będzie dostawała wyższą temperaturę niż na zewnątrz i większy pobór prądu. Nie wiem jak jest z rurami antybakteryjnymi, ale wiem że czyszczenie kanałów nie jest proste. Bakteria Legionella rozwiaja się najszybciej w temp. 25-45'C, a jej usunięcie jest bardzo trudne, są dwie metody chemicznie bądź termicznie w temp. 70'C. Pamiętajcie, że nie wolno nawiewać powietrze o temp <45'C.
  • Poziom 13  
    _jta_ dzięki... wreszcie
    Dora4
    klimatyzator w dowolnym POMIESZCZENIU domu (pracujący) spełni swoją rolę obniżajac temp szczególnie w tym pomieszczeniu, ale w całym domu również obnizajac temp wymiennika krzyżowego.
    Do regulacji służą grzybki anemostaty a nie amnemometry oczywiście sorry:-) przejęzyczenie.
    Chcę tę ideę rozpropagować, ponieważ jest to temat mało znany to raz, a dwa przy relatywnie niskich kosztach instalacji daje wymierne korzyści i dla osób umiejacych liczyć nie podlega chyba dyskusji że ogrzewajc lzimą ub chłodząc latem powietrze wykorzystywane do wentylacji pomieszczeń łatwiej jest utrzymać przedział komfortu tak temperatury jak i wilgotności. Jest to nie mniej ważne. Kiedyś spałem po zakrapianej solidnie imprezie w nowym domu zbudowanym z ytong-a. Dom ogrzewany kominkiem. Była mroźna zima. Chałupa faktycznie ciepła. Ale rano trzem osobom(wtym mnie) poszła krew z nosów. tak nas cholera wysuszyło. Trzeba się było znowu zwilżać. Ale przed nocą wyjechaliśmy, żeby nas dom nie wysuszył na amen :-)

Dodano po 19 [minuty]:

Dora4
    legionella to chyba z tego co pamiętam ze studiów pierwotniak.
    Nie zmienia postaci rzeczy jednak. Może być przyczyną zapalenia płuc i zgonu u starych i/lub osłabionych ludzi. Dokładnie tak jak kazda inna przyczyna zapalenia płuc. Bakterie, grzyby itp rosną chętnie w wentylacji, ale najchętniej w dużej. My mówimy o domku. Masz absolutną rację, że to problem, ale lekko demonizujesz całą kwestię. Wentylacja mechaniczna ma tę wadę że trzeba dbać o czystość. Ok. To trzeba o tym myśleć na etapie montażu. Jest absolutnie wykonalna instalacja całkowicie rozbieralna ( w domu) w celu konserwacji. Ja popieram to rozwiązanie. Trzeba się wtedy wiecej napracowac od strony estetycznej. Coś za coś.
    Obawiam się żeby kasandryczne podejście nie wylało dziecka z kąpielą.
    Ja na pewno nie mam nadmuchu >45 st cels. bo to już by było normalne ogrzewanie. Trochę ci się kiełbasi cały czas ogrzewanie z wentylacją z odzyskiem ciepła. Uważam, że coroczne czyszczenie i wymiana filtrów wystarczy. Poza tym legionella skasowała weteranów chyba w latach 30tych a trochę się od tamtych czasów pozmieniało. Są bardzo dobre preparaty i rury pcv są lepsze niz jakiekolwiek blaszane profile o przekroju prostokątnym. Sęk w tym, żeby rur nie porysować w czasie czyszczenia.

Dodano po 35 [minuty]:

rysunek poglądowy

tanie ogrzewanie porada jak zrobić...