Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak najprościej zmniejszyć obroty szlifierki kątowej -BOSCH

comin 12 Kwi 2007 21:10 28434 15
  • #1 12 Kwi 2007 21:10
    comin
    Poziom 21  

Witam
    Jak w temacie, potrzebuję zmniejszyć obroty dużego 'Boscha' do 1800 obr/min teraz jest 6000 obr/min
    Potrzebuję takich obrotów do spolerowania samochodu i najlepiej żeby nie ingerować w jego wnętrze i móc później go używać z pierwotną prędkością.

Worek złota i pół królestwa za pomoc ;)

4 15
  • SEW Eurodrive
  • #2 12 Kwi 2007 21:26
    mrrudzin
    Poziom 39  

Ta szlifierka jest zasilana z 230V?

Najprosciej zbudować jakis regulatorek z kitu. Jednak warto zauważyć że charakterystyka mechaniczna będzie mniej sztywna (mniejszy moment silnika).

0
  • #4 12 Kwi 2007 22:34
    comin
    Poziom 21  

za dużo roboty, a gotowiec prawie tyle co nowa szlifierka ;)
    Może wyczaję gdzieś jakąś starą wiertarkę i wyciągnę z niej taki regulator

0
  • SEW Eurodrive
  • #5 13 Kwi 2007 20:33
    harnasx
    Poziom 22  

ze starym regulatorem to nie obejdzie się bez ingerencji w "instalacje" szlifierki. a montaz kitu zajmie Ci godzinę z obudową i przyda się "na zaś" - ale zrobisz jak uważasz :) pozdrawiam

0
  • #6 14 Kwi 2007 10:39
    makol5002
    Poziom 13  

Witam na jednym z pokazów na które organmizowane były u nas w szkole chłopacy zrobili użądzenia mierzące ilość obrotów dowolnego urządzenia. Tam byla to płyta Cd zamocowana do silniczka. Urządzeniem które mierzyło obroty była czerwona wiazka lasera. Jeśli jestes zainteresowany mogę spróbowac załatwić schemat tego urządzenia.

-1
  • #7 14 Kwi 2007 20:15
    comin
    Poziom 21  

harnasx napisał:
    ze starym regulatorem to nie obejdzie się bez ingerencji w "instalacje" szlifierki.

Przerobiłem stary przedłużacz (4 wejścia) i wmontowałem w niego włącznik wiertarki.
    Śmiga cudownie, mogę regulować napięcie jak chcę :)
    POdłączyłem lampkę i mam ściemniacz, podłączyłem szlifierkę i reguluję jak chcę...
    No piękna sprawa, naprawdę polecam, wystarczy regulator ze starej wiertarki i przedłużacz :)

makol5002 napisał:
    Witam na jednym z pokazów na które organmizowane były u nas w szkole chłopacy zrobili użądzenia mierzące ilość obrotów dowolnego urządzenia. Tam byla to płyta Cd zamocowana do silniczka. Urządzeniem które mierzyło obroty była czerwona wiazka lasera. Jeśli jestes zainteresowany mogę spróbowac załatwić schemat tego urządzenia.

Dobry patent na liczniki w różnych pojazdach ;)
    Na razie potrzebowałem sam regulator, ale dziękuję za propozycję.

0
  • #8 14 Kwi 2007 22:00
    mrrudzin
    Poziom 39  

Uważaj tylko żeby nie przekroczyć z mocą obciążenia.

Kiedyś zbudowałem podobne do Twojego urządzenie - używam do dziś.
    Triak wytrzymuje tam bodajże 10A, więc można szaleć :)

2
  • #9 18 Kwi 2007 10:37
    bogdan maciak
    Poziom 9  

Przerobiłem stary przedłużacz (4 wejścia) i wmontowałem w niego włącznik wiertarki.
    czy regulator obrotów od wycinarki tez sie nada

1
  • #10 15 Maj 2007 13:22
    dziadu20
    Poziom 9  

Witam! Mógłbyś mi pokazać schemat tego przedłużacza jak to w srodku podłączyłeś bo z zewnątrz super ale nie wiem jak to połączyć w środku? Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

5
  • #11 16 Maj 2007 17:26
    mikułko zdzisław
    Poziom 12  

Ja używam z powodzeniem autotransformatora. Jest najbezpieczniejsze rozwiązanie do urządzeń typu wiertarka czy szlifierka.

1
  • #12 16 Maj 2007 18:50
    bipower
    Poziom 15  

Pozwolisz, że nie zgodzę się z tobą. Autotransformator ma sens tylko wtedy gdy będzie miał regulowaną przekładnię i odpowiednią moc. Oczywiście takie autotransformatory mówiąc zgryźliwie są "niezwykle" tanie i dostępne. Poza tym nie daje ci on separacji galwanicznej więc nie wiem z czego wnosisz, że jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Stosowanie regulatora do wiertarki jest chyba najlepszym i najtańszym rozwiązaniem, należy wystrzegać się tylko tych najtańszych ponieważ mają naprawdę kiepskie parametry regulacyjne i są bardzo zawodne. Każdy taki regulator ma cztery miejsca w które można wetknąć przewody. Dwa z nich są połączone ze sobą elektrycznie wewnątrz regulatora. Do nich należy wetknąć po jednym przewodzie z wtyczki i przedłużacza. Dwa pozostałe należy wetknąć w dwa pozostałe otwory. Ciężko powiedzieć który do którego. Często budowa wyłącznika sugeruje gdzie ma być dołączony przewód zasilający. Przełącznik kierunku obrotów o ile taki jest, zawsze jest podłączany w wiertarkach po regulatorze. W naszym przypadku powinien zostać niewykorzystany. Oczywiście wszystkie wetknięte przewody należy dokręcić starannie śrubkami.

Dla mniejszych obciążeń i krótszych czasów pracy ja z powodzeniem stosuję szeregowe połączenie kuchenki elektrycznej 1500W o kilku stopniach regulacji. Chociaż jest to rozwiązanie obarczone pewnymi wadami, jest ono tanie i ogólnie dostępne.

0
  • #13 17 Maj 2007 02:54
    mikułko zdzisław
    Poziom 12  

OK. BIPOWER masz racje tylko pytanie było jak najprościej a nie jak najtaniej. Gratuluje pomysłu z kuchenką. Kiedyś robiłem podobny "regulator" z żarówkami o dużej mocy. Pozdrowienia. Zdzisław M.

1
  • #14 26 Maj 2007 07:50
    whitetom
    Poziom 10  

Witam

prosze o pomoc, czy ten uklad mozna wykorzystac do zmiany napiecia 110V tzn. nie chodzi mi o zmiane z 220V na 110V tylko sterowac silnikiem na 110V.Napiecie wejsciowe to tez 110V. Zmontowalem ten uklad, podlaczylem pod 110V i zakres regulacji to ok 90V-110V.

z gory dziekuje za pomoc.

-2
  • #15 27 Maj 2007 00:35
    bipower
    Poziom 15  

Przyznam się szczerze, że nie widzę większych przeciwwskazań. Myślę tylko że zakres regulacji jest nieco za mały. Uwaga: musisz pamiętać że układ nie posiada izolacji o sieci czyli gałka na potencjometrze regulacyjnym musi mieć właściwości izolacyjne. Bo może cię kidyś prąd ugryźć.

0
  • #16 28 Maj 2007 03:35
    whitetom
    Poziom 10  

Dzieki za odpowiedz,sprobuje tego.Moze pomoze.pozd

1