Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik SWR i PWR z wyświetlaczem LCD

Damian.Gucio 22 Apr 2007 12:30 82494 109
  • Miernik SWR i PWR z wyświetlaczem LCD
    Witam wszystkich
    Przeglądając kiedyś stronki z zagranicznymi forami elektronicznymi znalazłem SWR i PWR Meter na LCD. Pobrałem wszystko na dysk i zrobiłem ten SWR ruszył od razu i działa do dzisiaj zdjęć nie zamieszczę bo nie mam obecnie aparatu
    Serce SWR-a to PIC16F88 wzm.op LM358 i LCD 2x16 zasilany może być napięciem stałym od 9 do 12 volt.
    w załączniku schematy, wzory płytek (w Corelu),spis elementów i wsady do procesora.
    może komuś sie takie "coś" przyda:
    pozdrawiam

(jeżeli czegoś by brakowało w archiwum proszę pisać to podeśle na maila)

SWR pochodzi z tej stronki:
    http://www.pi4zlb.nl/Zelfbouw/Diswamtr/DigiSwrWatt.html

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Damian.Gucio
    Level 11  
    Damian.Gucio wrote 55 posts with rating 5, helped 0 times. Live in city Gwozdziec. Been with us since 2004 year.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    MiChAś_17
    Level 18  
    Widzę, że jestem pierwszy dlatego poproszę o wyjaśnienie do czego to służy. Naprawdę nie kojarzę.

Moderated By McRancor:

Ostrzeżenie za niestosowanie się do zasad DIY

Tomasz486
    Level 11  
    SWR służy do zobrazowania sygnału wyjściowego bądź wejściowego odbiornika radiowego lub do ustawiania i zestrojenia anten krótkofalowych bądź CB. Bardzo fajny projekcik! :D

Moderated By androot:

Totalna bzdura!! Jak nie wiesz to nie pisz, albo upewnij się wcześniej.

romil
    Level 15  
    SWR to moc sygnału wyjściowego (z anteny?),
    a PWR to pewnie moc/siła sygnału odbieranego.
    Proszę mnie poprawić.

Moderated By androot:

Jak wyżej. PWR to moc wyjściowa nadajnika, a SWR to współczynnik fali stojącej

randsmok
    Level 11  
    Witam, specjalistą w tym temacie nie jestem ale dla kolegów którzy pytali o zastosowanie urządzenia odp: służy do dostrojenia lub kontroli podczas pracy anteny nadajnika radiowego (dziś najpopularniejsze radia to CB, działające w zakresie nie wymagającym pozwoleń). Wartość SWR pokazuje czy to co wysyłamy "w antenę" przypadkiem, jeśli zestaw jest niedostrojony nie wraca z powrotem do nadajnika (może ulec uszkodzeniu końcówka mocy) Teoretycznie im mniejszy SWR tym lepiej, choć są opinie że czasem lepiej troszkę rozstroić antenę aby zwiększyć zasięg. PWR to oczywiście moc nadajnika. Więcej na ten temat można znaleźć na stronach poświęconych krótkofalarstwu.
    wiktor62
    Level 14  
    SWR to tzw wspolczynnik fali stojacej , parametr za pomaca , ktorego okresla sie dopasowanie anteny do nadjnika , przyzad przydatny dla krotkofalowcaow i uzytkownikow radia cb , a PWR to oczywiscie moc w.cz nadajnika
    MiChAś_17
    Level 18  
    A czy można zmierzyć tym moc każdego nadajnika nie koniecznie tylko radiowego mam na myśli karty WiFi? czy jest to możliwe?

Moderated By androot:

A karta wi-fi to nie urządzenie radiowe? Można pod warunkiem, że ten przyrząd pracuje dobrze przy częstotliwości 2,4GHz

m_arti21
    Level 13  
    A gdyby zrobic uklad na ad8313 to mozna tym szukac synalu wifi ?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    Damian.Gucio
    Level 11  
    faktycznie niema sory
    zaraz będą a strona to właśnie ta ja jej nie moglem znaleźć wiec dałem to co miałem.
    a może przetłumaczysz to na polski co tam pisze
    (tak nawiasem mówiąc to pomyliłem dział dając ten projekt tutaj)
    w załączniku plytki
    aa i jeszcze jedno nie dawałem tego dla oceny tylko po to żeby inni mogli skorzystac
    pozdrawiam
    SQ8IJI
    Level 2  
    punho wrote:
    czym zastąpić diody 1s99 ?

Witam kolegę. Diody 1SS99 można zastąpić o ile dobrze pamiętam diodami BAT62.
    Ostatnio widziałem chyba takie na Allegro.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    sq2heg
    Level 11  
    Mam pytanie - czy zamiast procesora PIC16F88 można zastosować PIC16F84
    Damian.Gucio
    Level 11  
    niestety nie PIC16F88 ma ~7Kb pamieci a PIC16F84 tylko ~4Kb
    viper82
    Level 15  
    A ja mam pytanie, czy tego PIC16F88 programuje sie tak samo jak PIC16F84, np zwykłym jdm?
    BONO
    Level 28  
    fajna sprawa , jaki koszt zmontowania układu ?
    BATT
    Level 21  
    W projekcje autora (storna holenderska)na zdjęciu widać rezonator (kwarc) a nie ma go na schemacie ideowym?Co wstawić zamiast tego TS942 i tych diod?
    Damian.Gucio
    Level 11  
    może tam gdzieś kwarc widać ale on działa bez kwarcu zamiast tego wzmaka daj LM358
    a program do procka jest na samym początku artykułu w tych plikach wersja VUhf i KF zależnie jaka wersje robisz
    a i jeszcze jedno co do kosztów to niewidem ale najdrożej wyszedł mnie procek i LCD
    SQ8IJI
    Level 2  
    BATT wrote:
    Jeśli dobrze rozumiem to wersja VUhf to pasmo CB a ta druga (KF)to krótkofalowcy?Czy jeszcze dostępnym zastąpic te diody?

Witam kolęgę pasmo KF to teoretycznie zakres częstotliwości od 0-30Mhz.W którym znajduje się wycinek pasma CB czyli 27Mhz.Natomiast VHF to zakres od 30-300Mhz ,a UHF od 300Mhz-3GHz .Jeśli chodzi o diody 1SS99 to o ile dobrze pamiętam to można je zastąpić diodami serii BAT62 lub 1N5817 o czym pisałem wcześniej.
    Pozdrawiam.
    Dulan
    Level 26  
    Może autor pozbierałby to wszystko do kupy?.
    eddie_orzel
    Level 11  
    A jak wygląda sprawa cewek w układzie KF
    Jakim drucikiem ile zwojów??

No i jeszcze autor może uzupełni te puste dokumenty txt z listą elementów
    mmgryc
    Level 22  
    Proszę jeszcze raz mi to wytłumaczyć. Jak potrzbuję zrobic mierniik SWR do radia CB to którą wersją powiniemen złożyć??? Czy może ktoś przetłumaczyć text artykułu na polski lub angielski?/

Pozdrawiam mmgryc
    life27
    Level 15  
    SQ8IJI wrote:

Witam kolęgę pasmo KF to teoretycznie zakres częstotliwości od 0-30Mhz.W którym znajduje się wycinek pasma CB czyli 27Mhz.Natomiast VHF to zakres od 30-300Mhz ,a UHF od 300Mhz-3GHz .Jeśli chodzi o diody 1SS99 to o ile dobrze pamiętam to można je zastąpić diodami serii BAT62 lub 1N5817 o czym pisałem wcześniej.
    Pozdrawiam.

nie wiem czy ktoś to przetłumaczy :/
    SQ8IJI
    Level 2  
    life27 wrote:
    SQ8IJI wrote:

Pozdrawiam.

nie wiem czy ktoś to przetłumaczy :/

A czy kolega słyszał o podziale fal radiowych ze względu na:częstotliowść,długość fali oraz skróty stosowane w literaturze??:)
    Jeśli nie to zapraszam na stronę
    http://www.radioam.net/content/view/43/38/
    lub
    http://www.elektronika.xorg.pl/index.php?Spanner=fale
    Mam nadzieje że to pomoże w zrozumieniu tego o czym pisałem wcześniej.Pozdrawiam

Dodano po 17 [minuty]:

mmgryc wrote:
    Proszę jeszcze raz mi to wytłumaczyć. Jak potrzbuję zrobic mierniik SWR do radia CB to którą wersją powiniemen złożyć??? Czy może ktoś przetłumaczyć text artykułu na polski lub angielski?/

Pozdrawiam mmgryc

Witam jeśli chcesz zrobić miernik SWR do radia CB to powinieneś złożyć wersję KF,a także oprogramować mikrokontroler programem który jest spakowany w pliku KF.rar.
    Mam nadzieje,że sprawa się choć troszkę wyjaśniła z KF i pasmem CB.
    Pozdrawiam
    life27
    Level 15  
    hehe nie zrozumieliśmy się.

Zacytowałem Twoją wypowiedź jako odpowiedź na pytanie mojego przedmówcy, a potem napisałem mu że raczej nikt nie przetłumaczy tego tekstu o tej SWR-miarce.

pozdr
    BATT
    Level 21  
    Ponawiam pytanie z góry odnośnie wykonania cewek i wyskalowania.