Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odnowione Tonsil Alton 80

piotrek662 17 Lip 2007 13:50 4124 19
  • Odnowione Tonsil Alton 80

HISTORIA
    Kolumny te dostałem od ciotki w 1997 roku (miałem 5 lat) wraz z wieżą Diory. I głośniki grały aż do roku 2005 kiedy wykruszyło się do końca zawieszenie górne głośników nisko i średnio tonowych. Wtedy dostałem od taty głośniki Sony 60W. To nie był już ten dźwięk, ale grały. Rok później sprzedałem wieżę Diory i kupiłem amplituner Yamaha RX-V357 (to był wielki błąd). Około miesiąc temu postanowiłem odnowić te kolumny. Miałem na to około 180zł.

PRACE
    Po wstępnym obejrzeniu kolumn okazało się, że stare membrany są powyginane, a okleina odchodzi od pudeł. Głośniki nisko tonowe i jeden średnio tonowy zregenerowałem. Drugi średnio tonowy miał uszkodzoną cewkę i postanowiłem kupić nowy. Wszystkie nierówności w obudowie zaszpachlowałem i wyszlifowałem. Całość została oklejona okleiną samoprzylepną.

PODSUMOWANIE
    Moim zdaniem kolumny grają i wyglądają bardzo dobrze. Może niektórym nie spodobają się żółte membrany, ale to kwestia gustu.
    Moją następną konstrukcją będzie prawdopodobnie wzmacniacz (może coś na wzór Diory WS-442) ponieważ Yamaha RX-V357 (w instrukcji pisze, że 5x105W DIN) ledwo daje sobie z nimi rade. Próbowałem je też na Radmorze 5102 od kolegi i grały wtedy znacznie lepiej.

KOSZTORYS
    Nowe membrany - 50zł
    Okleina - 48zł
    Tonsil GDM 12/60 - 61zł
    Szpachla, papier ścierny, klej, itp. - 30zł

RAZEM - 189zł

ZDJĘCIA

Moderowany przez andre1979:

Przeniesiono z Układy elektroniczne DIY pomysły i problemy

Fajne!
  • #2 17 Lip 2007 15:56
    Krzychu_185
    Poziom 16  

No powiem ci że bardzo ładnie to wyszło . Mi tam sie podobają te membrany . A weź zobacz co napisane jest z tyłu na tym amplitunerze jaki ma pobór mocy z sieci bo są takie przypadki, że na wzmaku pisze ze ma 2x100W czyli 200W a z tyłu napisane pobór 110W to na pewno tyle ma :) Nagłaśniam w szkole wszystko i mam taki sprzęt z takim opisem ledwo kolumny po 100W radzi

• #3 17 Lip 2007 16:08
    piotrek662
    Poziom 14  

Wzmacniacz ma pobór 240W z sieci. Na mój gust to jest jakieś 5x20W.

• #4 17 Lip 2007 16:27
    juarez89
    Poziom 14  

No głośniki wyszły Ci znakomicie :) Ja mam w domu głośniki 60 W Sony i grają całkiem ladnie i jescze mam tweeter 2x40W Tonsila i subwoofer pasywny 200W i w pokoiku mam niezły hałas :D

• #5 17 Lip 2007 16:36
    Krzychu_185
    Poziom 16  

piotrek662 napisał:
    Wzmacniacz ma pobór 240W z sieci. Na mój gust to jest jakieś 5x20W.

5x20W mi sie wydaje ze 5x30W tzn zależy jeszcze jakie ma wzmaki zamontowane bo doliczyć straty na trafie i wyświetlacz to na kanał by tyle poszło
    ps. Fajny masz kolorofon właśnie myślę jakie dać oprawki do żarówek

• #6 17 Lip 2007 17:16
    wojto15-05
    Poziom 18  

witam!
    całkiem łdna regeneracja. i tez żółte membranki ładnie pasują do całości.
    Też jakieś 2 lata temu odnawiałem podobne kolumienki tylko że były 2-drożne. Ogólnie bardzo pozytywnie ;) ocenka 6/6
    pozdro wojto15-05

• #7 17 Lip 2007 20:16
    Hubert_1
    Poziom 24  

jak zdejmowałeś przednią ściane ? Tylnią mi się udało :D gorzej z przodem. W środku są kawałki na łączeniach na kleju.

Dodano po 1 [minuty]:

jak zdejmowałeś przednią ściane ? Tylnią mi się udało :D gorzej z przodem. W środku są kawałki na łączeniach na kleju.

• #8 17 Lip 2007 20:18
    piotrek662
    Poziom 14  

Hubert_1 napisał:

Przednią ściankę po prostu wybiłem młotkiem. Nie było to zbyt trudne. Może dlatego, że w zeszłe lato na strychu gdzie stały kolumny były kosmicznie wysokie temperatury.

• #9 17 Lip 2007 20:20
    Hubert_1
    Poziom 24  

Muszę trochę pouszczelniać i wcmocnić kolumne. Dzięks. Oby się nie rozleciała przy zdjętej przedniej i tylnej ścianie.

• #10 17 Lip 2007 21:12
    <SUB>
    Poziom 13  

witam

ładne ściany, dobrze pogipsowałęś pokój i sufit,

pozdro :D

• #11 17 Lip 2007 21:15
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Witam,
    mi się kompletnie nie podobają te membrany. Według mnie (wnioskując po zdjęciach) wyglądają na jakieś typowe chińskie g...enialne wynalazki.

A skoro już zmieniasz membrany w niskotonowych to może wszystkie zmienić na jeden kolor? Nie będziesz miał wtedy kolumn przypominających samochód w kolorze czarnym, ale z żółtymi drzwiami od strony kierowcy.

Pozdrawiam.

• #12 17 Lip 2007 21:54
    piotrek662
    Poziom 14  

VIGOR_PICTURES napisał:

A skoro już zmieniasz membrany w niskotonowych to może wszystkie zmienić na jeden kolor? Nie będziesz miał wtedy kolumn przypominających samochód w kolorze czarnym, ale z żółtymi drzwiami od strony kierowcy.

Chciałem tak zrobić, jednak nigdzie nie mogłem dostać żółtych membran 12cm.

• #13 17 Lip 2007 22:19
    thebeast
    Poziom 16  

Dobrze jest, dobrze jest kiedy nie jest źle :) :) :) Tak apropos. Czy Wy też odczuwacie tak jakos inaczej bas jeśli kolumny sa umieszczone tak pod sufitem? Chodzi mi o pozytywne odczucie. Nawet podłogówki jeśli to są. ??

• #14 18 Lip 2007 08:40
    piotrek662
    Poziom 14  

thebeast napisał:
    Czy Wy też odczuwacie tak jakos inaczej bas jeśli kolumny sa umieszczone tak pod sufitem? Chodzi mi o pozytywne odczucie. Nawet podłogówki jeśli to są. ??

Ja też mam takie odczucie. Gdy kolumny wstawiłem na meble bas okazał się trochę mocniejszy i czystszy w porównaniu z tym gdy stały na podłodze.

• #15 18 Lip 2007 15:31
    Krzychu_185
    Poziom 16  

thebeast napisał:
    Dobrze jest, dobrze jest kiedy nie jest źle :) :) :) Tak apropos. Czy Wy też odczuwacie tak jakos inaczej bas jeśli kolumny sa umieszczone tak pod sufitem? Chodzi mi o pozytywne odczucie. Nawet podłogówki jeśli to są. ??

Bo tak jest jak jeszcze masz jakiś mebel na całości ściany i kolumny postawisz w narożnikach ścian to wtedy jest ostry bas wiem z doświadczenia. Po prostu im wyżej jest źródło dźwięku tym jest dźwięk bardziej doniosły, jak mam na regale kolumny to w całym domu muzę słychać a jak na podłodze to już jest ciszej . Pomyślcie sobie co by działo gdyby suba wsadzić na regał :)

• #16 18 Lip 2007 17:35
    hacker
    Poziom 26  

Fakt kolumienki wyszły całkiem niezle, sam sie teraz zastanawiam czy odnowić moje obudowy od altonów czy zrobić nowe :D
    A jeżeli chodzi o tą yamahe 357 to siedza tam 3 kostki STK, tj. stk 404-130Y oraz 2 sztuki stk 403-130Y.
    pozdrawiam...

• #17 19 Lip 2007 14:20
    jasiu1990
    Poziom 10  

Wszystko ok! Kolumienki ładnie odnowione. Membranki wymienione, zasługuje to na + , tylko jedno mnie drażni. Dlaczego ludzie kupują te beznadziejne membrany z zawieszeniem gumowym. Przecież to potem nie ma nawet polotu do orginalnych tonsili z zawieszeniem piankowym. Nie wydaje ci się że brakuje im basu lub mają dziwny dźwięk???

• #18 19 Lip 2007 15:30
    piotrek662
    Poziom 14  

jasiu1990 napisał:
    Wszystko ok! Kolumienki ładnie odnowione. Membranki wymienione, zasługuje to na + , tylko jedno mnie drażni. Dlaczego ludzie kupują te beznadziejne membrany z zawieszeniem gumowym. Przecież to potem nie ma nawet polotu do orginalnych tonsili z zawieszeniem piankowym. Nie wydaje ci się że brakuje im basu lub mają dziwny dźwięk???

Basu im nie brakuje, dźwięk jest OK, a zawieszenie gumowe jest tylko dlatego, że obszedłem całe miasto i w mało jakim sklepie mieli membany, a jak mieli to z zawieszeniem gumowym.

• #19 19 Lip 2007 17:16
    hacker
    Poziom 26  

Trzeba bylo na allegro patrzec tam sa z pianka i do tego papierowe.

• #20 20 Lip 2007 18:40
    piotrek662
    Poziom 14  

Dzisiaj podłączyłem kolumny pod amplituner Kenwood R-V350 i muszę powiedzieć, że teraz dopiero grają jak trzeba. Bas jest znacznie mocniejszy, a wysokie tony delikatniejsze, nie świdrują tak uszu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME