Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Belina na ARN-226-05/4 i GDWK11/100 d'appolito

Belin 03 Wrz 2007 20:00 8882 29
  • Witam!!!

Chciałbym zaprezentować swoją nową konstrukcje na głośnikach TVM i Tonsil ,mam już na swoim koncie pare konstrukcji na STX i wszystko zawsze było w budach bass-reflex i konstrukcja trzy drożna ,żadna z poprzednich konstrukcji mi nie dała satysfakcji i zadowolenia z brzmienia ,kupa kasy poszła w błoto ,jednak tym razem jest inaczej ,inspiracją były dla mnie kolumny Unitra Tonsil zg30c114 będące konstrukcją dwu drożną na przetwornikach Tonsila 20 cm bas nie pamiętam oznaczenia ale miał 30W i wysokotonowy GDWK 9/40 ,słuchałem ich u dziadka i oniemiałem... dla wielu osób to może być śmieszne ale grało to znakomicie ,piękny impuls dość niski bas jak na te pudełeczka delikatne wysokie i ładna efektywność. Postanowiłem zrobić więc 2 drożne kolumny zamknięte(ze względu na dobrą odpowiedź impulsową) ale w układzie d'appolito ,zachęcił mnie do tego fakt że dźwięk z wysokotonówki ładniej sie pokryje z resztą pasma z ARN'ów ,głośniki które zastosowałem:

2x TVM ARN-226-05/4 4?
    Tonsil GDWK 11/100 8?

Pudła wykonane z wiurówki 18mm ,klejone na Vicol ,uważam że nie ma sensu bawić się we wkręty przy takiej mocy... wszystko wyszło hermetycznie ,pudła same w sobie zleciłem wykonanie znajomemu 'fachowcowi' ,sam osobiście tylko wycinałem otwory pod głośniki i porty przyłączeniowe oraz montowałem to do kupy ,maskownice są wykonane z dobrego materiału przystosowanego do tego właśnie celu ,wtłumienie to kołderka z REAL'a :D:D za całe 9.99 zwrotki są całkiem ciekawe ,znalazłem schemat gdzieś na necie. W torze wysokotonowca kondek Jantzen'a ,wszystkie cewki powietrzne ,wszystkie elementy do zwrotek zamówiłem na www.grelton.pl wszystkie przewody wewnątrz kolumn 2.5mm2 OFC.

Wymiary:

Wysokość - 123cm
    Szerokość - 25cm
    Głębokość - 25cm

Objętość netto to jakieś 55l po odjęciu wszystkiego ,całość sprawuje się naprawde rewelacyjnie ,wiele osób zmiesza mnie z błotem i powie że ARN'y 226 nie nadają sie absolutnie do konstrukcji dwu drożnej ,ale jak dla mnie to rewelka średnica jest piękna bas miękki i z krótkim impulsem i naprawde wspaniałe wysokie tony ,napędzam to moim wzmakiem na LM3886(niedługo zamieszcze równierz opis w DIY) i w pełni daje rade.

Koszta:
    ARN-226-05/4 - używki prawie nowe po 28pln na allegro razem z wysyłką 129.50pln
    GDWK 11/100 - moja słodka tajemnica ale tanio....nóweczki....:D:D:D
    Zwrotnice - 120pln
    Terminale - 12pln
    Kable miałem
    Obudowy - 300....wiem że drogo ale takie życie ja sie nie ma dobrego zaplecza technicznego
    Wkręty - 13pln

Razem ok 600 dokładnie nie powiem ze względu na ukryte koszta GDWK:D:D:D

Fajne!
  • #3 03 Wrz 2007 20:11
    Buba93
    Poziom 9  

Piękne kolumny :D
    Tylko pozazdrościć ;]
    Sam buduję teraz Subwoofer ;]

• #4 03 Wrz 2007 20:13
    M.G
    Poziom 11  

rewelacji nie ma :P mogłeś się postarać i dołożyć kilka złotych aby stolarz ładnie przycioł ci otwory pod głośniki :P poza tym lekko mógł zrobić wgłębienie frezem aby głośnik ładnie wkomponował się w obudowę

z maskownicami prezentują się bardzo ładnie :) ale co tutaj dużo gadać najważniejsze że podobają się tobie :)

p.s. kołderka the best :)

pozdro ;)

• #5 03 Wrz 2007 20:13
    Morfik14
    Poziom 13  

nio mnie tesz sie bardzo podobają a ja teraz modyfikuje moje kolumienki

• #6 03 Wrz 2007 20:14
    Belin
    Poziom 17  

Ja też będe robił suba ,na ARN 312 tylko nie zdecydowałem się czy w closed czy w b-r i nie wiem czym go będe napędzał....

• #7 03 Wrz 2007 21:15
    Jareen
    Poziom 21  

ja mam suba na tym ARN :) pracuje w 60l BR i wychodzi mu to potężnie :) niedługo zamieszczę go w dziale DIY

• #8 03 Wrz 2007 21:27
    Belin
    Poziom 17  

A czym go napędzasz??? 60l wystarczy??? obudowa zamknięta czy b-r??? zapomniałem dodać ,pozdrowienia dla cioci za kołderke REAL'ową....:D:D:D(mistrz plan)

• #9 03 Wrz 2007 21:33
    Pogromca
    Poziom 15  

Super kolumienki sporo pracy poszło w to dzieło i przynajmniej nie na szybko robione . Widze troche wyrzynarka w twoich dloniach niespisuje sie zbytnio . Na jednym zdjeciu widzę przyciemnione drewno palileś noża jak robiłes otwór . Nie mogleś zainwestowac 10 zł na specjalny do profili drewnianych ? . Pozatym spoko zwrotnica zachwyca moje oczy :)

• #10 03 Wrz 2007 21:40
    unitraq
    Poziom 14  

Piękne kolumienki. Niedługo ja robie 2way, ale na jednym niskotonowcu. Tylko jeszcze nie wiem jaką zwrotke dać. Ile daleś za fornir :?:

• #11 03 Wrz 2007 22:23
    Jareen
    Poziom 21  

Belin, skocz do działu DIY, juz go zamieściłem :)

• #12 04 Wrz 2007 06:39
    Belin
    Poziom 17  

To nie fornir ,to jest płyta 2 stronnie laminowana na kolor olchy a spód i tył zwykła goła wiurówka malowana brązową farbą do drewna ,w zwrotnice troszke pracy poszło....nie powiem:):) ,elementy są klejone na poxipol na deske górną od radmora 5102 ,przyciętą oczywiście:D:D(leżała sobie ze 2 lata w kącie aż znalazłem zastosowanie;];] ,nie wpadłem na ten pomysł z nożem....:P:P ,pozatym otwory nie są równe idealnie ponieważ linia od cyrkla była słabo widoczna......no i troszke zjechałem;];] ,głośniki i porty przyłączeniowe są uszczelnione uszczelką okienną ,goroąco polecam ten patent ,pudła są szczelne jak akwarium;];];]

• #13 04 Wrz 2007 18:05
    robert125
    Poziom 2  

Bardzo ładne kolumienki. Otwory mogły by być estetyczniej i precyzyjniej wykonane ale co tam ważne jak grają . Miałem kiedyś kolumienki Unitra Tonsil zg30c114 wiec potwierdzam świetnie grały, zaryzykuje stwierdzenie ze były jednymi z najlepszych jakie miałem. Jak Twoja konstrukcja wypada według Ciebie w porównaniu z Tonsilami zg30c114?

• #14 04 Wrz 2007 18:30
    piterek-23
    Poziom 30  

Witam

Powiem krótko-podobają mi sie te kolumny :)
    Można dać ARV 104-05 zamiast GDWK 11/100 ?
    Mam kolumny ERASS 400 i chciałbym je trochę "odchudzić" w sumie o 6 szt. glosników (teraz jest 12) :)

Pozdrawiam. Piotrek

• #15 04 Wrz 2007 20:18
    Belin
    Poziom 17  

Można dać ARV ,mam schemat zwrotki do obu wersji ale ARV jest o wiele gorszy jedyna modyfikacja w zwrotnicy dla ARV to zamiast rezystora w tłumiku 2.2ohma daje się 3.3ohma i wsio. W załączniku masz oba schematy łącznie z charakterystykami i widać że ARV wypada dużo gorzej ,pozatym z doświadczenia powiem ci że ARV to piszczałka...

• #18 06 Wrz 2007 21:34
    MDP84
    Poziom 14  

kolumny wyszly naprawde super :) gratuluje

• #20 06 Wrz 2007 22:27
    Belin
    Poziom 17  

Wiem ,czytałem to ale troche za późno już na to było ,jeszcze z tym zawalcze później jak znajde czas ,dzięki za rade:D:D

• #21 07 Wrz 2007 14:41
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. to nie d'appolito, to są mtm,
    2. szkoda, że nie ma srednicy (ARN266 ?)
    3. fornir jest ładniejszy, ale to "tylko" walory estetyczne
    4. tu aż się prosi jakiś arx

• #22 08 Wrz 2007 15:55
    m-Q
    Poziom 15  

Estetycznie bez zarzutu, przetworniki także niczego sobie. Przyczepię się jedynie do zastosowanych kondensatorów w zwrotnicach (elektrolitycznych a nie foliowych, kilka pln przy takich kosztach to żaden wydatek).

• #23 09 Wrz 2007 08:30
    Belin
    Poziom 17  

To są kondki bipolarne ,zamówiłem na GRELTONIE Elecinic i przysłali mi takie coś.....

• #24 09 Wrz 2007 19:32
    czoi
    Poziom 12  

Szkoda że takie kondensatorki :/ Za to bardzo dobrze że rezystorki ceramiczne :D

Ale wyciąć dziury lepsze to 12 latek potrafi ;]

4/6... ja bym robił całość na Tonsilach i nie w ala D'Appolito.

• #25 10 Wrz 2007 16:02
    Belin
    Poziom 17  

Oj czepiacie sie tych kondków ,pewnie żaden z was różnicy by nie zauważył przy tej klasie przetworników:P:P ,co do głośników to ARN zamiast GDN ponieważ nie trzeba do nich szukać jakiś magicznych pierścieni bo od razu mają ładnie wykończone kosze....

• #26 10 Wrz 2007 19:51
    m-Q
    Poziom 15  

Czepiam się nie dlatego, że będzie słychać różnicę (bo i narazie pewnie nie) ale elektrolit z czasem wyschnie i wtedy popali wysokotonowce bo zmieni się częstotliwość podziału.

• #27 10 Wrz 2007 22:01
    Belin
    Poziom 17  

W sumie masz racje kolego ,totalnie zapomniałem o tym:P:P:P

• #28 10 Wrz 2007 23:44
    LukaszTG
    Poziom 17  

Witam

Wlasnie koncze podobna konstrukcje a mianowicie 2x ARN 226 05 /4, 2x ARX 150 25 /4 + SC 10N. Zwrotnice sam projektowalem 12/12/12 podzial 800/4500 z korektorem dla sredniotonowych. Pudlo pos ARN-y poczatkowo 60l closed ale zmienilem na 50l b-r a raczej 2 otwory stratne fi 60mm glebokie na 50mm. Gra to bardzo dobrze wyraziscie, gleboko czysto. Zamieszcze dokladny opis jak skoncze, ogolnie zostaly do zrobienia pudla narazie mam zrobione z roznych kawalkow mdf-u znajomy stolarz wiec nie ma problemu. Ale z ciekawosci zrobilem tak jak kolega czyli 2 way 2x ARN + sc10n podzial 3000 12/18db gra to niezle troche brakuje srednicy bas stal sie bardziej plytki oraz mulacy ze wzgledy na wysoki podzial ale jest niezle ale do 2 way zdecydowanie lepszy jest arn 188.

Pozdrawiam

• #29 22 Sie 2008 12:09
    kamil bula
    Poziom 18  

ładny zestawik, ale naprawdę przydałby się ten ARP-150... Usłyszałbyś różnicę, szczególnie w piosenkach z wokalem, i byłoby głośniej...

• #30 24 Sie 2008 01:54
    restig
    Poziom 15  

Witam.
    Proste, klasyczne wręcz wykonanie :) takie lubię i mam nadzieje ze grają tak jak wyglądają i tak jak kolega wyżej cewki w zwrotnicy można by inaczej ustawić.

Pozdrawiam i życzę więcej udanych konstrukcji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME