Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik ESR

ArthurCC 05 Lis 2007 18:16 23385 26
 • Miernik ESR

  Niedawno naprawiając przetwornicę w magnetowidzie, miałem problem ze znalezieniem kondensatora który wysechł. Miernik pojemności wskazywał, że wszystkie mają odpowiednią pojemność (tzn. powyżej wartości na obudowie). Wiedziałem, że to któryś z nich, ale nie bardzo chciałem wylutowywać po kolei (sporo ich było) i sprawdzać, a metoda równoległego podłączania jest dość ryzykowna i nie zawsze przynosi dobre efekty. Zacząłem swoje poszukiwania w internecie... Szukałem układu dość prostego, a jednocześnie zapewniającego niezłe parametry. Trafiałem na różne projekty - jedne dość skomplikowane, inne za proste lub dziwne. Aż trafiłem na prezentowany projekt - pochodzi on z jakiegoś włoskiego czasopisma dla elektroników. Spodobał mi się i postanowiłem go wykonać.
  Układ wymagał drobnej zmiany wartości niektórych elementów, bo przy niskich wartościach ciężko było zauważyć czy kondensator ma jakąś rezystancję. Na rysunku są wartości zmodyfikowane przeze mnie, a w pliku tekstowym oryginalne ze schematu. Oryginalnie wskaźnik przeznaczony do tego układu powinien mieć czułość 500µA, ale miałem na 1mA i zmodyfikowałem wartości rezystorów do niego.
  Układ spisuje się dość dobrze. Mierząc wartości kondensatorów nowych i z wylutu, można czasem być zdziwionym wynikiem pomiarów. Mierzyłem również kondensatory z płyt głównych - wypchnięte pokazywały wartość ok 1-2Ω, czasem wiecej. Przy sprawnych wskazówka była tak blisko "0" (tu zero jest po prawej stronie końca skali), że trudno było zauważyć odchyłkę. Testowałem też 100% uszkodzone kondensatory ze sprzętu RTV. Tu wynik był jednoznaczny. Miernik pojemności wskazywał pojemność ciut większą od nominalnej (czyli ok), a miernik ESR rezystancję szeregową na poziomie od 3 do 100Ω. Nowe miały ok 0,7Ω w zależności od typu i pojemności.
  By dowiedzieć się jaką wartość ESR miernik wskazuje, podłączałem zamiast kondensatora rezystor o znanej wartości o odczytywałem wynik.
  Myślę że metoda ta była w tym przypadku dość poprawna - jeżeli nie, proszę podać poprawną. Przy wartościach elementów podanych na schemacie wartość 10Ω jest mniej więcej na środku skali. Urządzenie musi poszukać jeszcze obudowy :D, ale wszystko na dobrej drodze. Płytkę projektowałem w programie ExpressPCB, który pomimo całkiem sympatycznego sposobu obsługi ma jedną wadę - nie drukuje w odbiciu lustrzanym. Dioda DS3 jest po stronie ścieżek.

  Dla chcących zasilać układ napięciem piłokształtnym: Nie sugerujcie się napisem na schemacie "PILA" - to tylko po włosku. Układ zasilamy normalnym stałym napięciem 9V.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ArthurCC
  Poziom 23  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektronika ogólna
  ArthurCC napisał 629 postów o ocenie 41, pomógł 64 razy. Mieszka w mieście Górowo. Jest z nami od 2006 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  BRAVO11
  Poziom 16  
  Tego typu urządzenia b.brakowało na elektrodzie. Prosty i funkcjonalny układ do pomiaru ESR-urządzenia niezbędnego dla tych, którzy często stykają się z naprawą urządzeń impulsowych i nie tylko. Warto się pokusić o wykonanie go bo koszt (patrząc po elementach) niewielki a urządzenie na prawdę b.pomocne. Kiedyś wykonałem urządzenie do pomiaru ESR ale konstrukcja bardziej skomplikowana. Niedawno wpadł mi w ręce schemat ESR-a od jednego z kolegów z innego forum. schematy zamieszczam poniżej
  Pozdrawiam
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  kamilgrodz
  Poziom 11  
  Witam,
  bardzo fajny pomysłowy i przydatny miernik. Zamierzam właśnie takie coś zrobić. A skąd miałeś taki fajny duży miliamperomierz?
  Zrób jeszcze fajną obudowę i projekt będzie na 6/6 :)

  Pozdrawiam
 • #4
  arek59
  Poziom 29  
  Ja też mam na myśli robić miernik kondensatorów. Narazie pracuję nad tym i robię po to by było mojego autorstwa. Wolę coś sam wymyślić niż ściągać. Za wykonanie i projekt kolegi daję 6/6 jak będzie obudowa.
 • #5
  ciapciok
  Poziom 20  
  Czy ten układ wymaga kalibracji ? Jaka jest jego dokładność ?

  Pozdrawiam
 • #6
  ArthurCC
  Poziom 23  
  Układ wymaga tylko kalibracji jednym potencjometrem. Przy zwartych końcówkach pomiarowych kręcimy nim do uzyskania maksymalnego wskazania.
  Wskaźnik pochodzi z szuflady :D (po prostu ktoś mi kiedyś przyniósł).
 • #7
  al777
  Poziom 26  
  Faktycznie, bardzo pożyteczne urządzenie. Miałem zamiar kiedyś skonstruować podobne, ale na przeszkodzie stanął wieczny brak czasu :D.
  Dla chętnych, którzy chcą spojrzeć na problem z innej strony, podaję link do konstrukcji, która mi się wtedy bardzo spodobała (jest tam też gdzieś tabela, jaką max. oporność wewnętrzną powinny mieć aluminiowe kondensatory elektrolityczne - widać ją na obudowie urządzenia).
  Adres strony http://members.ozemail.com.au/~bobpar/esrmeter.htm (drugi projekt licząc od góry).
 • #8
  wadeo
  Poziom 14  
  Witam urzadzenie bede na bank budował bo funkcjonalnosc jest ogromna. Mam pytanie odrazu Zasilasz to 9v piloksztaltnego o jakiej czestotliwosci?
 • #9
  ArthurCC
  Poziom 23  
  Zasilanie to normalne stałe napięcie 9V. PILA pisze po włosku. Nie znam włoskiego, ale na pewno nie chodzi o zasilanie przebiegiem piłokształtnym.

  ->al777
  Ten projekt tez widziałem. To jest kit do złożenia. Nie ma na stronie wsadu do procka. Ale jeżeli napiszesz, to udostępnij. Wszyscy skorzystamy.
 • #10
  ma3-4ysz
  Poziom 24  
  Konstrukcja bardzo pożyteczna m.in. dla regenerujących przetwornice do PC :).
  Apropo tego miliamperomierza to chyba takie podchodziły do starych regulatorów temperatury marki Lumel (tylko podziałkę miały w *C). Tak mi się kojarzy.
 • #11
  al777
  Poziom 26  
  ArthurCC napisał:
  Nie ma na stronie wsadu do procka.

  Faktycznie, dlatego nie zdecydowałem się go robić. Poza tym to dziwny procesorek. Być może w Australii walają się takie na półkach każdego sklepu, ale u nas Zilog to rarytas. No i czym to zaprogramować ?

  ArthurCC napisał:

  Ale jeżeli napiszesz, to udostępnij. Wszyscy skorzystamy.

  Na pewno ! Tyle że jeśli już będę robił własny projekt, to wykorzystam metodę opisaną w pliku cap_esr.PDF który zamieścił kolega BRAVO11 (za co dzięki mu i chwała) bo według mnie jest ona najdokładniejsza ze znanych mi sposobów.
 • #12
  shadow0013
  Poziom 34  
  Metoda kalibracji jest poprawna sprawdziłem na fabrycznym mostku RLC Tesli (ma funkcję pomiaru ESR)
 • #13
  AC
  Poziom 10  
  Ja to urządzonko wykonałem przed dwoma miesiącami i podzielam zdanie co do małej rozdzielczości przy małych warościach ESR, spróbuję zmienić wartości elementów w mostku tak jak to zrobił kolega i zobaczę jake wyniki pomiarów uda mi się tym uzyskać. Ja jako ustrój wykorzystałem sędziwego LAVO 2 - zakres 1 mA. Wkrótce przyślę zdjęcia do tego tematu.
 • #14
  al777
  Poziom 26  
  :arrow: AC
  Właśnie wczoraj skończyłem swoją implementację tego urządzonka. Zmieniłem wartości w mostku : R10=R12=6,8Ω, dodatkowo zmieniłem R13=R14=820Ω. Wskaźnikiem u mnie jest jakiś wyszabrowany ze starego sprzętu audio ustrój magnetoelektryczny o czułości ok. 250 µA.
  Skala wygląda prawie tak jak w analogowym omomierzu szeregowym, zero na końcu, nieskończoność na początku. Od zera do wartości 1Ω mam jakieś 12 stopni kątowych wychylenia - za dużo to nie jest, ale pół Ω da się zaznaczyć :D .
 • #15
  ArthurCC
  Poziom 23  
  Jakby ten miernik przystosować do współpracy z jakimś woltomierzem cyfrowym, to efekty byłyby na pewno lepsze. Trzeba by było odwrócić polaryzację napiecia na wyjściu i dopasować wejścia HI i LO woltomierza do układu. Po połączeniu tego byłby naprawdę świetny wskaźnik.
 • #16
  wadeo
  Poziom 14  
  Mam wielka prosbe dalo by sie wrzucic pcb w jpg albo gif bo niemoege otworzyc tego formatu
 • #18
  7marek7
  Poziom 11  
  witam
  Na schemacie jako zasilanie masz 9V PIŁA. Tak jest w rzeczywistości ? zasilasz układ przebiegiem piłokształtnym o amplitudzie 9V? Jeżeli tak to poproszę o schemat generatora napięcia piłokształtnego i jego parametry, czas narostu zbocza, czas opadania zbocza.
  pozdrawiam
 • #19
  ArthurCC
  Poziom 23  
  Nie - we wcześniejszym poście wyjaśniłem to: Układ ma być zasilany stałym napięciem 9V. Pisze PILA, bo schemat jest z włoskiego czasopisma.
 • #20
  7marek7
  Poziom 11  
  Dzięki, rzeczywiście jest to wcześniej wyjaśnione, pozdrawiam
 • #21
  BRAVO11
  Poziom 16  
  Witam ponownie
  Jeżeli kogoś z forumowiczów interesuje szczególnie pomiar ESR kondensatorów proponuję odwiedzić fora rosyjskie. Tam jest kopalnia różnych rozwiązań układowych. Artykuły polsko czy anglojęzyczne które są w sieci to przysłowiowa bieda z nędzą w porównaniu z Rosjanami. A jeżeli komuś nie chce się budować tego urządzenia to można od Rosjan je kupić. Urządzenie o nazwie ESR micro mierzy ESR i pojemność kosztuje u nich 1000 RUR czyli 100 zl .Jest oczywiście roczna gwarancja. W porównaniu do np takiego ESR1 (pomiar trylko ESR)gdzie cena w naszym kraju to ok 330 PLN wybór jest chyba oczywisty.
 • #22
  7marek7
  Poziom 11  
  jeszcze jedno pytanie, na schemacie są inne wartości elementów niż w wykazie elementów(text.txt), czym jest to spowodowane, swój miernik zrobiłeś z elementów ze schematu czy ze spisu?
  pozdrawiam
 • #23
  jarek_krakow
  Poziom 16  
  opis jest błędny.
  mostek w którego ramionach są tylko elementy rezystancyjne, a w jednym jest pojemność i cośtam jeszcze nie będzie w równowadze!
  próbowałem symulować ten układ i dla tej samej wartości Rs i różnych pojemności dostawałem inny wynik (stąd "większe" ESR dla małych kondensatorów) .
  tego urządzenia nie można nazwać miernikiem tylko wskaźnikiem.
  całkiem możliwe ,że jego wartość użytkowa jest duża .może sobie takie zrobię
 • #24
  al777
  Poziom 26  
  jarek_krakow napisał:
  opis jest błędny.
  mostek w którego ramionach są tylko elementy rezystancyjne, a w jednym jest pojemność i cośtam jeszcze nie będzie w równowadze!
  (...)
  tego urządzenia nie można nazwać miernikiem tylko wskaźnikiem.
  (...)

  Bardzo słusznie ! Sam stwierdziłem ciekawy fakt w moim egzemplarzu (może kogoś zainteresuje): używając kondensatora 1000uF/10V (nowiutki, low-ESR), który powinien mieć jakieś 0,05Ω, ustawiłem "zero Ω" na moim przyrządzie, a potem zwarłem końcówki grubym śrubokrętem - urządzenie pokazało ... 0,5Ω. Określenie "miernik" jest więc faktycznie trochę na wyrost :D. Ale do szybkiego testu jest znakomity - jeśli dla kondensatora 1000uF pokaże mi ponad 2Ω to wiadomo - do wyrzucenia.
  Zwróćcie uwagę, że układ (będę unikał słowa "miernik") testuje kondensator z małą amplitudą sygnału na końcówkach - w większości wypadków można mierzyć elementy bez wylutowywania ich (oczywiście przy odłączonym zasilaniu urządzenia w którym mierzymy).

  :arrow:BRAVO11
  Mógłbyś podać adres takiego rosyjskojęzycznego forum - chętnie zerknę (myślę że moderatorzy są wolni od uczucia zawiści i nie skasują :D )
 • #25
  sq3dwe
  Poziom 15  
  Niepamiętam z jakiej strony uzyskałem opis tego miernika,wydaje sie być ciekawy,nie stety nie potrafię kompilować napisanego programu.Czy jest ktoś na forum mogący podjąć się tego zadania?Wzałączniku komplet materiałów.Dzięki za pomoc.Ryszard.
  Załączniki:
 • #26
  ArthurCC
  Poziom 23  
  :arrow: al777 - mój przyrząd nie wykazuje podobnych tendencji. Może nie dałeś wystarczająco dokładnych rezystorów w mostku? Ja swoje dość dokładnie dobierałem, i nie mam takich wskazań. Jak zwieram zaciski i ustawiam na zero, to po podłączeniu nowego kondensatora lowESR zawsze mam wynik minimalnie większy niż 0.