Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mjoy 8 osi 112 przycisków

Doominus 12 Sty 2008 22:52 69664 89
  • Mjoy 8 osi 112 przycisków

Przed chwilą go zaprogramowałem więc można się pochwalić.

Uwagi dla początkujących (sam jestem początkujący)
    Najgorsze jest lutowanie diodek 94 i konektorów . Nie musisz się znać na elektronice i programowaniu procka bo wszystko jest opisane/fotki i proste. Najważniejsza jest umiejętność lutowania!
    Dorzucę dokumentacje jak się zmieści .

Witam.
    Właśnie zaczynam budować ten układ . Nie powinno być problemu z jego poskładaniem.
    Po krótce Mjoy16 to 8 osiowy 112 przyciskowy (na płytce 96 reszta pewnie programowo ?) układ oparty na Atmega16 .
    Umożliwia konstrukcje własnych joysticków , odpowiednie oprogramowanie pozwala na podłączenie dowolnego rodzaju przycisku do płytki i zaprogramowaniu odpowiednich akcji dla niego (np. wciśnięto przycisk podaj 1 sygnał , podawaj sygnał co kilka ms , po włączeniu przycisku podaj inny sygnał)

Więcej o konstrukcji i problemach dowiecie się z tego tematu
    http://81.210.9.116/~apacz/smf/index.php/topic,8603.0.html
    Sposób zamówienia i części
    http://81.210.9.116/~apacz/smf/index.php/topic,7572.0.html

Wykaz elementów z seguro
    http://www.seguro.pl/sklep/? :
    - ATMEGA16-16PU - 1szt.
    - DIL40PZ - 1szt.
    - USB-B04/RA - 1szt.
    - 12.0000MHz - 1szt.
    - AL0307ST 100 KSB (10szt.) - 1szt.
    - ECR10uF/25V - 1szt.
    - FYL-3014UGC (LUG2043) - 1szt.
    - 2520-05 ST1 - 1szt.
    - 2510-05P - 1szt.
    - CR100S-4,7K (10szt.) - 1szt.
    - CR100S-2,2K (10szt.) - 1szt.
    - CR100S-82R (10szt.) - 1szt.
    - CDCNPO15pF/100V - 2szt.
    - CDCY5V100nF/50V - 3szt.
    - PHD-80S - 3szt.
    - 2520-03 ST1 - 8szt.
    - 2510-03P - 8szt.
    - CR100S-10K (10szt.) - 1szt.
    - 1N4148 (10szt.) - 10szt.
    - 2511 - 30szt.
    - DB25M - 1szt.
    - HP25G - 1szt.
    - CR100S-330R (10szt.) - 1szt.
    koszt 55 zł + 8 zł wysyłka
    Płytka zamówiona z http://www.drukowane.pl/ mają całą dokumentację koszt 30 zł + 5zł przesyłka
    płytka MJOY16rev1 .

>>>Jak na razie wlutowałem wszystkie diody :D
    Trochę to zajęło dopóki nie nabrałem wprawy.
    Z paska wystarczy wyciąć 10 diodek wygiąć ich nóżki na jakimś szablonie. Rozciąć je nożyczkami (odciąć nóżki od papieru). Powtykać w otworki powyginać nóżki aby nie powylatywały i lutować . Potem wystające końcówki wystarczy odciąć cążkami do paznokci.
    Konektory nie wiem czy nie są gorsze od diodek , miejsce jest ograniczone i trudno zrobić połączenia.<<<

Kolejność lutowania diod na fotce od prawej strony , dopiero skrajny lewy rząd dość porządnie wygląda , trochę wprawy . Dopiero w połowie pracy wymieniłem grot w lutownicy na cieńszy . Jak ktoś by budował to lepiej wybrać jak najcieńszy grot.

Fotki by Sundowner

Mjoy 8 osi 112 przycisków Mjoy 8 osi 112 przycisków

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 13 Sty 2008 01:13
    Duch__
    Poziom 31  

Czy ta konstukcja oprócz podłaczenia pod atmegę 16 tych 112 przycisków ma jakieś inne zadanie? Port USB służy do zasilania czy do komunikacji z PC?

• #3 13 Sty 2008 01:29
    Doominus
    Poziom 34  

Usb służy do zasilania i komunikacji . Programowania na porcie drukarki + podpięty USB dla zasilania .

A przy okazji sorry za dużą fotkę nie myślałem ze to pójdzie na główną .

Tu jest trochę projektów nie wszystkie oparte o Mjoy:
    http://www.forum.vatsim.pl/viewforum.php?f=68
    Ale mniej więcej on do czegoś takiego służy.

Pod windą działa 32 przyciski +4 hat + 8 osi.
    Do pełnej obsługi 112 potrzeba SV Mapper

• #4 13 Sty 2008 10:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 13 Sty 2008 12:33
    badworm
    Poziom 18  

Elektronika w tym wszystkim to najmniejszy problem - co z konstrukcją mechaniczną takiego joysticka?

• #8 13 Sty 2008 12:50
    bb84
    Poziom 21  

Ciekawa rzecz, do np. microsoft flight simulator jak znalazł. Można zrobić np. dwie osie na joystick, a reszte na dźwignie i orczyk. Plusem jest ilość przycisków. Można zrobić cały cockpit samolotu. Świetna sprawa.

Zastanawiam się tylko do czego służy joystick, który ma więcej niż 2 osie i jak się go używa.

Pozdrawiam.

• #9 13 Sty 2008 14:25
    askr
    Poziom 35  

Poszukaj opisów Saitek x52 :)

3 osie (sorrka za brak polskich nazw, ale nie pamiętam:
    Pich (góra/dół), roll (przechyły na boki) i yaw (obrót prawo-lewo), do tego trymy, razem daje to 6 osi.
    Ciąg silników - 1 oś, ale jak by się dało rozłożyć oddzielnie na silnik, to 2, 3 lub 4 osie.
    To daje nam 10 osi.

Hamulce - kierunkowe, czyli 2 osie.

Spoliery też mogą być na osi, co w sumie daje 13...

Chyba o niczym nie zapomniałem :)

• #11 13 Sty 2008 16:36
    bb84
    Poziom 21  

:arrow: askr

Widzę, że posiadasz niemałą wiedze o samolotach. Mógłbyś dokładniej opisać jak odbywa się sterowanie w samolotach cywilnych oraz wojskowych typu F-16 (w rzeczywistości) ? w F-16 wiem, że jest tylko joystick służący do przechyłu w pionie oraz poziomie za pomocą tylnego układu sterów, ale są jeszcze stery na skrzydłach nośnych. Mnie się zawsze wydawało, że nimi steruje się za pomocą orczyka. I jeśli mógłbyś jeszcze opisać sterowanie w helikopterze. Ciekawa sprawa, może pokuszę się o budowę symulatora ;) tylko jak to zrobić, aby było uniwersalne do wszystkich typów pojazdów latających ...

Pozdrawiam.

• #12 13 Sty 2008 18:13
    Doominus
    Poziom 34  

Ma saiteka cyborg 3d posiada on 4 osie :
    zwykłe x/y
    przepustnicę
    orczyk da się pokręcić wajchą na boki .

Osie mogą się przydać do
    silniki : mieszanka , ciąg , skok śmigła , dopływ ciepłego powietrza do gaźników(?) , żaluzje chłodnicy x4 przy czterech silnikach (FSX symuluje pracę tylko 4 silników jak maszyna ma więcej to jest udawana symulacja np. silniki łączy się w pary)

sterowanie samolotem : ster kierunku/orczyk , ster wysokości , lotki , klapy ,sloty/skrzela , hamulec areo-dynamiczny .
    inne : żaluzje na chłodnicach oleju,silnika x liczba elementów , hamulec .

Trymery : ster kierunku , ster wysokości , lotki .

badworm napisał:
    Elektronika w tym wszystkim to najmniejszy problem - co z konstrukcją mechaniczną takiego joysticka?

Kupuje się jakiegoś dawce za parę groszy albo konstruuje własny układ (można go z kawałka sklejki zrobić)

W Mjoy używa się potencjometrów 10kOhm. Największy problem to to że mają 270 stopni obrotu , a nam do takiej małej przepustnicy potrzeba około 120 stopni .

Ta zabaweczka
    ma 6 osi i 24 przyciski . Konstrukcja jak widać siermięga nic co byście sami w domu nie poskładali . Cena 750 zł
    http://sklep.dlapilota.pl/product_info.php?products_id=491
    Warto coś takiego samemu zrobić powiedzmy za 200 zł ?

• #13 13 Sty 2008 23:51
    bb84
    Poziom 21  

Ja akurat posiadam joystick wingman light pod gameport. Ma on 2 osie i 2 przyciski. Jako, że gameporty wychodzą z użytku myślę nad rozbudowaniem go o kilka przycisków i dodaniu małej konsoli z przyciskami i dźwigniami, jednak że chciałbym zrobić taki cockpit w miarę realistyczny. I tu pojawia się problem - jak to w miarę realistycznie i uniwersalnie zbudować ? gdzie co powinno się znajdować ?

Pozdrawiam.

• #14 14 Sty 2008 00:21
    Doominus
    Poziom 34  

Cywilne maszyny :
    http://www.forum.vatsim.pl/viewforum.php?f=68&sid=054e844a7fbf80984523a5f433c6cf73
    To link który podałem trochę wcześniej . Poczytaj trochę . Jak się zarejestrujesz to musisz poprosić o umożliwienie pisania w tym wątku . Normalnie po miesięcznym stażu można je dostać.

Wojskowe
    http://81.210.9.116/~apacz/smf/index.php

Jak chcesz się w to bawić zdobądź monografie konkretnego samolotu.

A może ktoś z forum stworzy sterownik do serwomechanizmów współpracujący z symulatorem lotu ? Można by wtedy w domu odwzorować zegary maszyny.

• #15 14 Sty 2008 22:26
    Steffen
    Poziom 10  

Orginalne,aczkolwiek prościej jest rozbebeszyć kilka joyów/padów i zbudować urządzenie podlączane do kilku portow USB (sam tak zamierzam kiedyś zrobić) ;)

Cytat:
    A może ktoś z forum stworzy sterownik do serwomechanizmów współpracujący z symulatorem lotu ? Można by wtedy w domu odwzorować zegary maszyny.

Dołączam sie do pytania,ale odpowiedzi raczej się trzeba długo doszukiwac na zagranicznych stronach bo póki co w Polsce chłopaki (i dziewczyny może też) idą na łatwiznę i wyświetlają instrumenty na małych LCD :)

• #16 15 Sty 2008 00:59
    bb84
    Poziom 21  

Hmmm wynika z tego, że najłatwiej zrobić symulator do wyścigów samochodowych ;) przy tych wszystkich parametrach w samolotach trzeba by zrobić kilka takich mjoyów ;) do tego jeszcze wyświetlacze/wskaźniki ... jeszcze monitory z każdej strony ... tudzież okularki zamiast nich ... konstrukcja na poziomie pentagonu ;)

Pozdrawiam.

P.S. kolego Doominus w tym dziale nie bierzemy punktów za załączniki.

• #17 15 Sty 2008 01:57
    Doominus
    Poziom 34  

Steffen napisał:
    Orginalne,aczkolwiek prościej jest rozbebeszyć kilka joyów/padów i zbudować urządzenie podlączane do kilku portow USB (sam tak zamierzam kiedyś zrobić) ;)

Nie radzę . Każde z tych urządzeń było by widziane jako oddzielny joy , a z kilku kontrolerów na raz to chyba można korzystać w FS.
    Czy to by się opłaciło ?
    Mechanikę i tak trzeba byłoby zrobić
    Nie wiadomo jak jest z potencjometrami w joyach
    Będzie miało taka samą funkcjonalność .
    Nie będzie wymagało sterowników .
    Nie wiadomo też w jaki sposób to joye komunikują sie z kompem .
    Jak będzie ustalona hierarchia tych joy w komputerze .
    Czy można będzie w nich zastosować przełączniki obrotowe.

Znalazłem na necie taki bajer .

• #18 16 Sty 2008 18:55
    djmarcelli
    Poziom 9  

ciekawy projekt ale czy da się z tego zrobic jakis mikser pod virtual dj studio??? za pomocą potencjometrów robic skrecze itp. ???? prosze o informacje!! z góry dziękuje

• #19 16 Sty 2008 22:31
    Doominus
    Poziom 34  

Jeżeli do tego programu da się podpiąć joya to nie ma problemu.
    Ale chyba w opcjach nie da się takiego sterowania ustawić .

• #21 03 Lut 2008 02:28
    Doominus
    Poziom 34  

Co do filtra to jest trochę napisane na filmiku.

Jak robisz zdjęcia to na końcu może zostać trochę nie użytej kliszy .Oczywiście jest ona nie naświetlona .
    Kiedy się taki film wywoła na końcu jest kilka czarnych klatek z nich się robi filtr. Z dyskietki też można ale ponoć tłumi też IR , najlepsze rozwiązanie to filtr IR Pass niestety nie mogłem kupić go dość małego . Do aparatów foto chodzą po 150-200 zł.

FreeTrack może działać na
    1 diodzie > symulacja myszki
    3 diodach w dwóch różnych kombinacjach nie pamiętam co w ten sposób można uzyskać
    4 diody czyli ful wypas 6 osi swobody.
    Strona projektu
    http://www.free-track.net/english/

Inne pomysły bazujące na tej samej zasadzie
    http://www.youtube.com/watch?v=Jd3-eiid-Uw

• #22 04 Lut 2008 10:34
    discolitez
    Poziom 13  

Jak zrobic tzw full wypas? (6ssiowy).
    Czy naswietlony niewywołany film sieprzyda na cos?
    Z czego innego mozna zrobic filtr?
    Czy kamera musi byc wyposazona woswietlenie ir?

• #23 04 Lut 2008 11:37
    Doominus
    Poziom 34  

Zainstaluj ten program . W środku jest kilka manuali ze schematami i fotami.

• #24 04 Lut 2008 16:31
    ::NokermaN::
    Poziom 12  

przecież to jest to samo!!
    OK
    1. Nie kupujcie watowych rezystorów bo się nie zmieszczą, najlepiej 0,25
    2. DIL40PZ zawiodła mnie i marnie skończyła FOTO zastapiła ją normalna nieprecyzyjna ;)
    3. 2520-05 ST1 niestety jest już od dłuzszego czasu niedostępny, ale swobodnie mozna zastosować 2520-05 RT1 (kątowe) i wyprostować piny ;)

• #25 06 Lut 2008 14:56
    discolitez
    Poziom 13  

Odopwie mi ktos na moje pytania? (sa powyzej)

• #26 06 Lut 2008 21:11
    Doominus
    Poziom 34  

Jak zrobic tzw full wypas? (6ssiowy).
    >Jak ściągniesz program tam są schematy
    Czy naswietlony niewywołany film sieprzyda na cos?
    >Nie
    Z czego innego mozna zrobic filtr?
    >Stara dyskietka
    Czy kamera musi byc wyposazona woswietlenie ir?
    >Nie musi , ale nie powinna posiadać filtra IR

• #27 15 Lut 2008 10:55
    toldomek
    Poziom 1  

Czesc!
    Czy jest gdzies umieszczona dokumentacja dotyczaca programowania Mjoy'a ?

• #28 16 Lut 2008 19:23
    Doominus
    Poziom 34  

Na forum Ił2 ktoś umieścił dokładny opis . Poszperam i zapodam.

Uwaga , prawdopodobnie w dokumentacji którą dałem wcześniej jest błąd w opisie wykonania programatora , źle podpisane wejścia do procka

Po pierwsze budujesz „ISP programming adapter” schemat jest razem z schematem Mjoya.
    Ze strony www.lancos.com ściągasz programik PonyProg
    Kalibrujesz PonyProga (Setup -> Calibration)
    Wybierasz ATMega16 (Device-> AVR micro-> ATmega16)
    W setup(Setup -> Interface Setup) ustawiasz :
    parallel
    Avr Isp I/O
    Podłącz Mjoya do usb i do portu drukarki
    Sprawdzasz czy dział próbując odczytać co ma w pamięci (Command -> Read Programm (FLASH)) jeżeli wyświetli ci „Read Successfull” to się cieszysz 020, jeśli nie to coś zrobiłeś źle 015
    Czyścisz pamięć (Command -> Erase)
    Wczytujesz do programu firmware pobrane ze strony Mjoya (File -> Open Programm (FLASH))
    Zapisujesz firmware do pamięci (Command -> Write Programm (FLASH))
    Ustawiasz jeszcze konfiguracje chipa (Command-> Security and Configuration bits...) Tam zaznaczasz tylko:
    Bootsz1
    Bootsz0
    Sut0
    I Klikasz (Write)
    Odłącz Mjoya od portu drukarki i USB
    Podłącz ponownie do USB i cieszysz się

• #29 18 Lut 2008 09:11
    lukaszdrog
    Poziom 10  

Witam sprawdziłem kilka razy połączenia lpt i procek według kilku schematów i wszystko jest ok cały czas mam ten błąd "Device missing or unknown device" może uwalony ATMEL ale czym? Już zgupiałem. Prosze o rady

• #30 18 Lut 2008 11:16
    spectrum7glr
    Poziom 13  

Witam Jeśli wszystko dobrze podłączyłeś to prawdopodobnie zablokowałeś atmege, poszukaj na forum informacji na temat odblokowywania procesorów.

Szukaj w 5mln produktów