Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatorów samochodowych

robcassio 31 Gru 2003 12:28 5500 9
  • #1 31 Gru 2003 12:28
    robcassio
    Poziom 2  

Jako że to moja pierwsza wiadomość na tym forum: Witam Serdecznie!

dotychczas Was tylko czytałem, ale nie znalazłem (coś przeoczyłem?) odpowiedzi na moje pytanie: jak ładować akumulatory NiMH. Mam ładowarkę GP typu GPK01GS, która ma prąd ładowania 45mA. Kupiłem ją razem z akumulatorami 600mAh. Na akumulatorku jest opis: ładować prądem 60mAh przez 16 godzin. Z tego co mi się po głowie kołacze akumulator powinien być ładowany prądem 0,1 pojemności (mam nadzieję że nikt się nie czepi nieścisłości językowo-technicznych) przez 10 godzin.
    Chciałbym w pełni wykorzystać posiadane aku, odpowiedzcie mi jak długo ładować akumulatory w ładowarce 45mAh. Jak długo ładować 600, 650, 700 mAh? Wskażcie jakieś prawidłowości, wzory... chyba że producent się myli ;)

0 9
  • #2 31 Gru 2003 16:08
    oldking
    Poziom 28  

Witam

Niby tak 600 mAh - 60 mA przez 10 godzin, a sprawnośc bateri.
    Dlatego 16 godzin a nie 10, dla prądu 45 mA i akumulatora 600 mAh około 25 godzin.
    Spokojnie dodaj 50 procent zapasu i tyle.
    Zakładamy akumulator rozładowany do zera.

0
  • #3 05 Sty 2004 11:34
    robcassio
    Poziom 2  

dzięki za odpowiedź.

idąc za Twoją radą np. 700 mAh będę ładował 700(pojemność):45(prąd ładowarki)*1,6(zapas 0,6)=25 godzin.

licząc tą metodą 600mAh powinno się ładować 21,5 h. Co grozi akumulatorkom jeśli przesadzę? (spuchną?) -

inna informacja: ładowarka GP kupiona w zestawie z 4 akumulatorkami nie ma czujnika temperatury, a wydaje mi się że do NiMH jest wskazany (konieczny?).

0
  • #4 05 Sty 2004 18:29
    oldking
    Poziom 28  

Witam

Przy tym prądzie 45 mA nie powinny się grzać.
    Ale nie przesadzaj z czasem ładowania, za długi na zdrowie im nie wyjdzie.
    Czujnik temperatury jest potrzebny przy szybkim ładowaniu (np prądem 200 - 300 mA).

0
  • #5 05 Sty 2004 18:43
    jacur
    Poziom 32  

akumulatorow NiMH nie nalezy rozladowywac do zera to znaczy zostawic wlaczone urzadzenie z akku rozladowanymi podobno moga ulec one uszkodzeniu posiadam radyjko KF w pakiecie jest 6 akku i pare razy rozladowalem akku do zera potem zakladam na ladowarke zrobiona na U2400 i niema reakcji tak jak by byla przerwa na akku sprawdzam akumy i na jednym jest zero ale mam swoj sposob na wskszeszenie takiego akku potrzebna jest bateryjka ja stosuje 9v na chwile przytknac do akumulatora i potem na ladowarke jakos nie zauwazylem straszliwego spadku pojemnosci po takich operacjach posiadam akku firmy ansman pojemnosc 1400 mAh i 1500 mAh i od 4 lat sprawuja sie dobrze :D ladowane one sa pradem 750 mAh przez 2,5h

0
  • #6 20 Sty 2004 00:50
    michalgorny

Poziom 17  

a ja mam akku "digicom" 2.2 Ah
    ladowarka tejże samej firmy laduje je do pewlna w 45-60 minut pradem ktory chwiowo dochodzi nawet do 3A. i dzialaja bardzo dobrze

0
  • #7 20 Sty 2004 01:36
    ACULA
    Poziom 34  

michalgorny napisał:
    a ja mam akku "digicom" 2.2 Ah
    ladowarka tejże samej firmy laduje je do pewlna w 45-60 minut pradem ktory chwiowo dochodzi nawet do 3A. i dzialaja bardzo dobrze

bo masz ogniwa przystosowane do szybkiego ładowania, na aku zawsze jest napisane jakim prądem mogą być bezpiecznie ładowane.
    Co innego przy bardziej skomplikowanych ladowarkach, prąd podany przez producenta jest zaniżony, ładowarka wykorzystuje to. Mierząc temperaturę aku, zabezpiecza je przed przegrzaniem

0
  • #8 21 Sty 2004 06:41
    Majger
    Poziom 19  

To i ja pozwolę sobie zadać pytanko, czy ładowanie impulsowe jest lepsze(skuteczniejsze) niż ciągłe?,bo ja tylko w ten sposób ładuję swoje aku.

0
  • #9 21 Sty 2004 08:52
    michalgorny

Poziom 17  

lepsze jest ladowanie ciagle... przy ladowaniu impulsowym z niezbyt dokladna kontrola moze dojsc do uskodzenia dielektryka oddzielajacego elektrody.. i wowczas drastycznie spada pojemnosc, rosbie opor wewnetrzny akku i czasami same sie rozladowuja.
    polecam zlozenie - jesli lubisz takie rzeczy robic - ukladu, ktory da Ci mozliwosc ladowania Swoich akku pradem 0.1C, 0.3C, oraz powiedzmy 0.02C do ladowania podtrzymujacego. ten ostatni spsob mozna zastapic ladowaniem stalym napieciem.
    ja Swoje laduje tak szybko... bo taka mam do nich ladowarke. ale ma ona zabezpieczenie termiczne i czasowe. mimo tego producent ostrzega ze ladowanie takimi pradami powoduje skocenie czasu zycia akku do ok 400-500 cykli zmiast typowych 1000 przy ladowaniu cialym malym pradem. z drugiej jednak strony 500 cykli to okolo 3-6 lat uzytkowania - jesli aktywnie korzystam z aparatu i mysle ze po tym czasie bedzie mnie stac na zakup nowych... a te wyladuja w jakims radyjku lub wskazniku diodowym napiecia np:-))

0
  • #10 14 Kwi 2009 10:19
    Handzlis
    Poziom 1  

Witam.
    Mam taki problem, bo kupiłem laratke firmy OSRAM na akumulator i nie wiem za bardzo jak się ją ładuje. W instrukcji są podane pewne informacje ale za badzo nie wiem jak ją ładować. Może napisze część tekstu zawartego na opakowaniu latarki.
    -Latarka z żarówką halogenową OSRAM H3 6V 55W wyposażona w baterie z możliwością doładowania (6V 4,5 Ah) Mówi wam to coś ? Ile ładować i jak ? Jeśli ktoś mógłby mi pomóc był bym bardzo wdzięczny.

0