Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma sygnału akustycznego

jarak 08 Lip 2008 20:30 14928 22
  • Analizator widma sygnału akustycznego

Witam. Chciałem przedstawić analizator widma, który zrobiłem na podstawie schematu z PE 3/97. Analizator ten jest 16 kanałowy o wysokości 10 LED, oparty na multiplekserze CD4067 i dekoderze 1z16 - CD4514. Układ filtrów pasmowych zrobiony według schematu z PE, jako wskażniki wykorzystałem 3 kolorowe linijki LED firmy HP - HDSP 4832.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =...

Poniżej zdjęcia analizatora ale o wysokości 20 LED, wyświetlacze dwukolorowe f-my KINGBRIGHT

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #2 08 Lip 2008 21:20
    Mariuszek15
    Poziom 24  

O co ja tutaj widzę :) Następny kolega, który wykonał analizator widma. Można prosić dokumentację to analizatora ? Jak szybko chodzą słupki ? Widzę także, że planowałeś analizator 32 punktowy i w słupku miało być więcej diod.

• Mitronik
  • #3 08 Lip 2008 23:00
    kramer2
    Poziom 11  

Witaj!! swietna robota!
    jaką metodą wykonywałes płytki?? i ile Cię całosc wyniosła PLN??

• #4 08 Lip 2008 23:22
    daroslav15
    Poziom 15  

dobra robota ;) podoba mi sie estetyka wykonania, czesto spotykalem sie z podobnymi ukladami zrobionymi tak, ze az strach sie bac- taki balagan, ;) tu wszystko jak nalezy.
    A mozaiki plytek blyly takie w PE? W zasadzie sporo miejsca na tych plytkach nie zostalo wykorzystanego, moznaby je zrobic mniejsze bo same plytki dosc spore sie wydaja.
    I co do metody.. wyglada jak termotransfer, trawiles chyba dwustronne, bo od gory mazakiem podpisana data na miedzi ;)
    Ile placiles za te wyswietlacze i linijki od sztuki?

• #5 09 Lip 2008 01:31
    djpeterek
    Poziom 23  

Jakby Kolega pokazał filmik z pracy analizatora było by super. pozdrawiam

• #6 09 Lip 2008 04:24
    jarak
    Poziom 10  

Kolego kramer2. Płytki wykonałem markerem (od lat tak rysuje), co do kosztów to trudno mi powiedzieć bo 16 linijek LED dostałem w przezencie a w firmie FARNELL jedna sztuka HDSP-4832 kosztuje 4,39 Euro i to jest najdroższe w tym wszystkim. Sam koszt nie jest wielki bo LM3915 kosztuje ok. 12zł, multiplexer CD 4067 i CD 4514 po ok. 5zł. Reszta to drobiazgi ale muszę powiedzieć że dwukolorowe linijki KINGBRIGHT'a świecą kiepsko w porównaniu z tymi HDSP.

Dodano po 18 [minuty]:

daroslav15. Jedynie mozaika samych filtrów jest jak z PE tylko, że jak dobrze pamiętam to w oryginale jest 7 kanałów, a ja zrobiłem 16 i zastosowałem multiplekser 16 kanałowy. Natomiast płytka sterowania jest opracowana przeze mnie oprócz tej części z układem LM 3915. Co do wielkości płytek to zgadzam się, że mogła być mniejsza. Płytki są dwustronne bo takie akurat miałem, a rysowane są pisakiem od linijki.

Dodano po 10 [minuty]:

Mariuszek15. Moim założeniem było wykonanie analizatora 16 kanałowego o wysokości 20 LED. Co do szybkości zapalania diod, to można ustawić bo jest potencjometr montażowy. Dokumentację mam kiepską bo narysowana jest ołówkiem na kartce ale postaram się zrobić ksero i wrzucę na elektrodę.

Dodano po 5 [minuty]:

Dzięki wszystkim za słowa pochwały i również życzę udanych projektów.

• #7 09 Lip 2008 07:57
    Krater28
    Poziom 17  

Witam
    Przede wszystkim konieczny jest film pokazujący pracę tego analizatora w rytm muzyki bo jak na razie to można oceniać płytkę od strony elementów - elementy wyglądają standardowo. Nawet nie widać płytki od strony druku czy jest prawidłowo polutowana. Dużo niewykorzystanego miejsca na płytkach - marnotrawstwo. Dziwię się czemu mając komputer rysujesz płytki ręcznie - no chyba że sztuka dla sztuki i sprawia Ci to przyjemność. Konstrukcja powinna być modułowa - czyli płytka umieszczona za płytką - analizator najczęściej montuje się w jakimś urządzeniu i na marnotrawienie przestrzeni nie można sobie pozwolić.
    Co do słupków - jeśli masz 20 LED w słupku to dolne słupki wystarczą koloru zielonego a tylko górne dwukolorowe (pomarańcz/czerwony) - zredukuje to znacznie koszty przy dużym analizatorze.
    W przyszłości mam zamiar zmontować jakiś analizator - myślę że zdecyduję się na jakiś mikroprocesorowy, ale chciałbym zobaczyć jak Twój pracuje. Często analizatory chodzą mułowato - w ogóle nie widać że pracują w rytm muzyki, dlatego nie chcę robić byle jakiego - żeby się tylko diody świeciły.

• #8 09 Lip 2008 11:05
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Krater28 U siebie także mam narysowany schemat ideowy do analizatora widma 32 punktowego na diodach LED na kostkach CD4067. Musze jeszcze go ulepszyć dodając szczytowe wartości amplitudy. Taki efekt nam powstanie:

[GVideo] http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=-1604147216711286784 [/GVideo]

Jeśli bym natomiast zrezygnował z filtrów analogowych. Zastosuje mikroprocesor może ATMEGA 32 i tutaj już 40 kanałowy wykonam. I to chyba byłby ostatni mój analizator, ale kto wie ;) Jak ktoś jest chętny zbudować analizator widma 32-punktowy lub 40-punktowy na ATMEGA 32 to zrobię temat i tam możemy pracować nad nim.

• #9 09 Lip 2008 17:22
    Mariuszek15
    Poziom 24  

jarak No to, więc czekamy na schematy. Co się stało z drugą częścią matrycy? Jesteś w stanie zaprojektować PCB do tego analizatora widma?

• #10 09 Lip 2008 20:42
    kospanlo
    Poziom 11  

fajny analizator ile koszty cię wynosły ?

• #11 09 Lip 2008 23:21
    puyol187
    Poziom 15  

Analizator super jeśli byś mógł zamieścić schematy to by było jeszcze lepiej. ps ile czasu trwała budowa.

• #12 10 Lip 2008 04:45
    jarak
    Poziom 10  

Teraz własnie wybieram się na 3 tygodniowy urlop, po powrocie wrzucę filmiki z pracy analizatorów i fotki od strony druku.
    Kolego Krater28 co do twojej wątpliwości w jakość mojego lutowania to nadmienię, iż lutuję od prawie 30 lat, a do lutownia używam stacji mikroprocesorowej firmy ERSA typ RDS-80. Płytki od lat rysuję pisakiem i nie używam żadnych wspomagających programów komputerowych. Po drugie mnie nie zależało na tym aby to urządzenie miało być małe bo gdybym chciał, zrobił bym to w SMD. Ten analizator o wysokości 20 LED ma dolne linijki żółte, a górne zielono-czerwone (KINGBRIGHT).

• #13 10 Lip 2008 07:26
    Renegat_pol
    Poziom 20  

Wie ktoś może gdzie mają takie wyświetlacze jak zastosowane w projekcie - HDSP 4832 ?

• #14 10 Lip 2008 10:45
    Mariuszek15
    Poziom 24  

jarak Udanego urlopu ;)

Renegat_pol No chyba logiczne, że w sklepach elektronicznych. Na allegro pełno takich wyświetlaczy jest do koloru do wyboru.

Dziś zaglądałem do mojego analizatora widma 32 punktowego i po analizie wyszło, że będzie działał. Tak, więc zbogacę o dodatkowe słupki. Teraz planuje wykonać 48 kanałowy analizator z kostkami CD4067. Układ matrycy będą sterowały kostki LM3915, ale także poeksperymentuje z ,,bliźniaczo" podobnymi kostkami LM 3914 i LM3916, aby uzyskać konkretną szybkość:) Schemat gotowy tylko wykonać obliczenia dla 48 filtrów i zaprojektować PCB. Planuje, że matryca LED i multiplekser będzie na jednej płytce a filtry i zasilacz będą na osobnej PCB. Więcej czasu będzie także poświęcić dla porządnego zasilacza symetrycznego dla takiego analizatora. Powracając jeszcze do matrycy to już nie będą diody LED tylko gotowe słupki takie jak w tym artykule. Zastanawiam się także czy wykonać w słupku 10 czy 20 linii? Mile widziane pomysły i uwagi.

• #15 10 Lip 2008 20:21
    jarak
    Poziom 10  

Mariuszek15 jeśli byś mógł to wrzuć schemat analizatora 32 kanałowego na CD4067, będę chciał go zrobić.

• #16 10 Lip 2008 20:54
    Mariuszek15
    Poziom 24  

jarak OK. Jak tylko go narysuje dokładnie to zamieszczę go na forum. Widzę, że także lubisz analizatory tak jak ja :) sam zrobiłem 3 analizatory widma akustycznego na matrycach LED i jednego na ATMEGA8 z LCD 2x24 znaków. Mam do Ciebie jeszcze pytanko gdzie kupić jak najtaniej 3 kolorowe linijki LED firmy HP - HDSP 4832 paczyłem to 4.39 Euro. Tutaj link:

http://pl.farnell.com/jsp/displayProduct.jsp?sku=1003271&CMP=KNC-GPL-FPL-GEN-SKU-AVA

Tak dla podpowiedzi: ;)
    Schemat nie jest trudny powinieneś nawet go sam wykonać na podstawie tego zamieszczonego analizatora. Wystarczy tylko odpowiednio połączyć multipleksery (kostki CD4067).

• #17 12 Lip 2008 19:47
    Mariuszek15
    Poziom 24  

greg16 Co? Jak mikroprocesor? Łączysz kolor czerwony + jasno zielony i mamy kolor żółty przedszkole kłania się ;) Żaden mikroprocesor nam nie jest potrzebny.

• #18 13 Lip 2008 11:41
    greg16
    Poziom 15  

To ze sie da to ja wiem ale bezpośrednio po LM to niepodejdzie trzeba by było jakiś dekoder zastosować . POd mikroprocesor to by było lepsze

• #19 25 Lip 2008 07:15
    Deepone
    Poziom 22  

Konstrukcja ładna, podoba mi się jakość wykonania płytek.
    Tak jak większość będę czekał na filmik z pracy.
    Z czego pochodziła obudowa?
    I co to za przestrzeń pod diodami?

I jeszcze jedno jeżeli już używamy języków obcych to róbmy to też porządnie, konkretnie chodzi o słowo "analizer" - jest błędnie napisane, powinno być analyzer.

• #20 31 Lip 2008 01:42
    jarak
    Poziom 10  

Witam ponownie. Zamieszczam zdjęcie analizatora od strony druku, co do filmiku, to mam nagrany tylko nie bardzo wiem jak go dołączyć bo ma rozmiar 160MB.

Deepone obudowa jest ze starego UPS'a , a ta przestrzeń pod wyświetlaczami, to miejsce na opis pasma częstotliwości danego słupka.

• #21 17 Lis 2008 13:22
    Elkowiec
    Poziom 10  

Gratuluję udanych realizacji.

Mariuszek15, z tymi 48-ma kanałami nie będzie to takie proste.
    Filtry w takim układzie powinny być bardziej strome, bo przy takim zagęszczeniu pasm, sąsiednie linijki będą zachodzić na siebie (pokazywać będą swoje amplitudy + częściowe amplituty sąsiednich linijek) fałszując wskazania. Trzeba by zastosować filtry co najmniej czwartego rzędu, a to już komplikuje układ . Myślę, że lepszym rozwiązaniem jest jakiś procesorek z algorytmem FFT.

Pozdrawiam

• #22 26 Lis 2008 15:42
    adamus1691
    Poziom 2  

jarak, dodał byls schemat pcb bo mi się spodobał Twój projekt ^^

• #23 06 Maj 2010 12:20
    kszykotron
    Poziom 11  

jarak cz mógłbyś zamieścić schematy płytek oraz dokumentację z wykazem części
    po zatym to fajny projekt i chciałbym go wykonać pozdro