Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

7-kanałowy analizator widma akustycznego

Snake007 20 Kwi 2008 23:06 17487 31
  • 7-kanałowy analizator widma akustycznego

Witam...

Chciałem przedstawić projekt 7-kanałowego analizatora widma akustycznego. Projekt jest zaczerpnięty z pisma dla elektroników. Wykonałem go kilka lat temu i nadszedł wreszcie czas by ktoś go osądził. Sposób wykonania płytek jest taki jak widać czyli niezbyt profesjonalny i trochę archaiczny (kalka techniczna\pisak\wytrawianie :D ) - metoda pracochłonna i mało dokładna ale ogólnie układ wykonuje swoje zadanie. ;)

Opis działania:
    Układ zawiera 8 filtrów pasmowych zbudowanych na wzmacniaczach operacyjnych LM324. Częstotliwości środkowe poszczególnych kanałów to: 63Hz, 160Hz, 400Hz, 1kHz, 2,5kHz, 6,5kHz, 16kHz i ostatni kanał sumujący. Sygnał z filtrów podawany jest na multiplekser analogowy CD4051 na wyjściu którego w danej chwili jest sygnał tylko z jednego filtra. Sygnał ten jest doprowadzany do układu sterowania linijką diodową LM3916 który steruje zapalaniem dziesięciu diód. Układ ten ma możliwość sterowania zapalaniem pojedynczej diody lub wieloma diodami w zależności od ustawienia przełącznika.

Fotki:
    Schemat układu:

Układ:

Filmik:

Fajne!
  • #2 21 Kwi 2008 01:30
    seraphim_7
    Poziom 13  

Bardzo ciekawa wersja analizatora ^^ Estetyka 5/6 Super!

Mógłbyś zeskanować część czasopisma o tym ustrojstwie, albo chociaż podać jego nazwę i numer? :)

PW

• #3 21 Kwi 2008 01:30
    paluszasty
    Poziom 23  

Całkiem ładnie Ci to wyszło, może te luty zalane kalafonią nie są najestetyczniejsze ale jak by to zamknąć w jakąś obudowę było by bardzo dobrze. Aplikacja w sumie banalna, przez co piękna w swej prostocie. Układ nie zawiera uC co jest plusem, ponieważ początkujący często "boją" sie ich, po za tym budując taki układ nauczymy się sporo klasycznej elektroniki (trochę o filtrach, licznikach,multiplekserach itd). To co mi sie jeszcze podoba to użycie podstawek DIP20 pod wyświetlacze, wg mnie bardzo wygodna metoda, ponadto ekonomiczna. Daje 8/10 za brak obudowy.
    Pozdrawiam

• #4 21 Kwi 2008 07:29
    Renegat_pol
    Poziom 20  

Mam zbudowany taki sam układ. Mój różni się tylko wyświetlaczem, zbudowany został na 3mm diodach LED w trzech kolorach. Mam go wiele lat i jak do tej pory nie doczekał się dokończenia obudowy :).

Układ zamieszczony był w czasopiśmie Praktyczny Elektronik.

• #6 21 Kwi 2008 09:39
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Snake007 Projekt w porządku, tylko podsumowanie kanału (czerwony słupek) cały czas świeci i to psuje cały efekt wizualny. Możesz zmniejszyć czułość dodając jakiś rezystor lub potencjometr na wejście filtra, który odpowiada właśnie za ten słupek LED. Pozdrawiam :)

• #7 21 Kwi 2008 10:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 21 Kwi 2008 10:59
    HeloMelo
    Użytkownik obserwowany

Ciekawy efekt Szkoda tylko ze nie podkradles mamie/zonie lakieru przezroczystego do paznokci i ze nie zabezpieczyls nim laminatu przed utlenianiem (a nie lutowaniem ;) )

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Takie zabezpieczenie robi się kalafonią rozpuszczoną w spirytusie. Dodatkowo ułatwia lutowanie. Lakier do paznokci wprost przeciwnie...
    ANDROOT

• #9 21 Kwi 2008 13:13
    robson24-78
    Poziom 19  

Dla kolegów pytających o źródło - jest to nieistniejące już pismo "Praktyczny Elektronik", o ile dobrze pamiętam, 3/1997.

• #10 21 Kwi 2008 13:27
    HeloMelo
    Użytkownik obserwowany

Cytat:
    Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Takie zabezpieczenie robi się kalafonią rozpuszczoną w spirytusie. Dodatkowo ułatwia lutowanie. Lakier do paznokci wprost przeciwnie...
    ANDROOT

Ojojoj... Chodzi mi o pokrycie lakierem po lutowaniu ;] JAk ktos ma spiryt i kalafonie to moze se zrobic tak jak szanowny Pan ANDROOT napisal :D Ale jesli ktos nie ma spirytu to lakier do paznokci po lutowaniu tez jest dobry na utlenianie sie plytki ;) wiem bo tak zawsze robie ;)

p.s Dziekuje ze nie dostalem ostrzezenia jak innym razem :D

• #11 21 Kwi 2008 14:14
    Luki2
    Poziom 12  

A ja ten analizator w jakiejś starej książce mam opisany.

• #12 21 Kwi 2008 15:57
    raczek3
    Poziom 22  

Fajny projekcik wszystko poukładane w jedną stabilną konstrukcje a nie jak w wielu innych przypadkach płytka oddzielnie od diód, jeszcze jakaś obudowa i będzie ok. Pozdrawiam

• #13 21 Kwi 2008 16:03
    Żychw@
    Poziom 16  

brakuje tylko obudowy ;p i chyba sie za niego wezme ponieważ nie ma uC :P

• #14 21 Kwi 2008 18:14
    hacker
    Poziom 26  

super układzik, ja też składam taki analizatorek do wzmacniacza, właściwie to identyczny układ i na bargrafach led...
    a słuchaj jak połączyłeś ze sobą anody wyświetlacza, tzn. jak zrobiłeś te poziome połączenia diód led :?:
    ja robiłem drutem srebrzanką i teraz mam łuk z płytki :P za bardzo mi sie zagrzała...

• #15 21 Kwi 2008 19:17
    devolt
    Poziom 21  

Hehe... aż mnie wzięło na sentymenty. Tez kiedyś zrobiłem taki sam układzik ( miałem wtedy jakieś 13-14 lat), w zasadzie wychowałem sie na tym czasopiśmie z którego pochodzi schemat, czyli Praktyczny Elektronik. Teraz już nie ma takich gazet, więcej reklam niż artykułów.
    Ale wracając do tematu, wykonanie spoko jak na samodzielne płytki. Moje na początku lepiej nie wyglądały. Fajny pomysł z tymi podstawkami pod bargrafami, ja na to nie wpadłem i teraz mam problem bo sie przepaliła jedna z diód. Ale nie ma to znaczenia teraz ten wzmacniacz stoi w piwnicy i sie kurzy.
    Acha u mnie tez jakoś dziwnie pracuje kanał od SUMY, wydaje mnie się ze powinien "skakać" w rytm całego pasma, a nie palić sie na jakimś tam poziomie. Ale u kolegi tez tak jest wiec chyba tak to powinno być.
    Poniżej fotka mojego wzmacniacza z przed lat wraz z tym analizatorem.
    Zrobiłem go jakieś 8 lat temu :) jak ten czas leci...od razu wyprzedzam pytania: Przedwzmacniacz to kit ne- 135k, końcówkę zrobiłme sam z TDA2052 ma to jakieś 40 W :) ale dzielnie się spisywał :)
    P.S Sorki ze sie tak doczepam do tematu ale sentymenty rozumiecie :)
    Zakładanie osobnego tematu nie ma sensu, bo to sie nie nadaje do oglądania przez szersze grono :)
    Pzdr

• #16 21 Kwi 2008 19:18
    Jogesh
    Poziom 28  

Zrobiłem kiedyś taki sam analizator i teraz zastanawiam się gdzie go wpakować. Fajna konstrukcja, ładnie wykonany.
    Rzeczywiście suma ma za dużą czułość i ciągle świeci, tak samo w moim układzie.
    Pozdrawiam

• #17 21 Kwi 2008 19:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 21 Kwi 2008 19:27
    Gizmoń
    Poziom 28  

Bardzo ładne urządzenie, działa też tak jak powinno być. Obudową się nie przejmuj, gdyż u mnie też leży sporo urządzeń bez niej i jakoś działają :D
    Naprawdę dużym plusikiem jest brak wszechobecnego dziś mikrokloca. Naprawdę fajnie się patrzy na takie urządzenie i jego schemat.

PS. Widać, że parę lat minęło - ten kurz na płytkach :)

• #19 21 Kwi 2008 20:35
    rafx205
    Poziom 18  

devolt napisał:
    Hehe... aż mnie wzięło na sentymenty. Tez kiedyś zrobiłem taki sam układzik ( miałem wtedy jakieś 13-14 lat), w zasadzie wychowałem sie na tym czasopiśmie z którego pochodzi schemat, czyli Praktyczny Elektronik. Teraz już nie ma takich gazet, więcej reklam niż artykułów.
    Ale wracając do tematu, wykonanie spoko jak na samodzielne płytki. Moje na początku lepiej nie wyglądały. Fajny pomysł z tymi podstawkami pod bargrafami, ja na to nie wpadłem i teraz mam problem bo sie przepaliła jedna z diód. Ale nie ma to znaczenia teraz ten wzmacniacz stoi w piwnicy i sie kurzy.
    Acha u mnie tez jakoś dziwnie pracuje kanał od SUMY, wydaje mnie się ze powinien "skakać" w rytm całego pasma, a nie palić sie na jakimś tam poziomie. Ale u kolegi tez tak jest wiec chyba tak to powinno być.
    Poniżej fotka mojego wzmacniacza z przed lat wraz z tym analizatorem.
    Zrobiłem go jakieś 8 lat temu :) jak ten czas leci...od razu wyprzedzam pytania: Przedwzmacniacz to kit ne- 135k, końcówkę zrobiłme sam z TDA2052 ma to jakieś 40 W :) ale dzielnie się spisywał :)
    P.S Sorki ze sie tak doczepam do tematu ale sentymenty rozumiecie :)
    Zakładanie osobnego tematu nie ma sensu, bo to sie nie nadaje do oglądania przez szersze grono :)
    Pzdr

fajne to twoje a jak zrobiles wskaznik podglaszania decybeli na wyswietlaczu???

• #20 21 Kwi 2008 22:43
    devolt
    Poziom 21  

Bo tam jest przedwzmacniacz sterowany cyfrowo. Dokładnie to układ tda7318. Mikroprocesor steruje wszystkim czyli wzmocnienie, regulacja barwy i przełącznik źródła dźwięku za pomocą tego scalaczka TDA, a nastawy są wyświetlanie na wyświetlaczu LCD.

• #21 21 Kwi 2008 22:44
    Snake007
    Poziom 11  

Dzięki za zainteresowanie i krytykę... :D

Pierwotnie analizator miałem zastosować w jakimś wzmacniaczu ale jak dotąd nie doczekał się tego i nie planuje w najbliższym czasie robienia obudowy dla układu.

Wskaźnik sumujący faktycznie jest trochę źle wysterowany. Być może jest błąd na schemacie ponieważ robiłem wszystko zgodnie z instrukcją i wyszło jak wyszło.

hacker anody polutowałem drucikiem miedzianym, a dodatkowo przed przypadkowymi zwarciami zabezpieczyłem koszulkami termokurczliwymi. Trochę to było pracochłonne ale się sprawdziło.

• #22 22 Kwi 2008 02:10
    gwozdex
    Poziom 13  

Witam! Podobny projekt był opublikowany w Elektronice dla Wszystkich. Jak ktoś bedzie zainteresowany to mogę podrzucić jakies materiały (artykuł).
    Co do ostatniego słupka to wg. mnie nie bedzie to kwestia czułości tylko zbyt wolnego wzmacniacza operacyjnego. Trzeba by zastosować szybszy.
    Projekt bardzo fajny- gratuluje.

• #23 22 Kwi 2008 10:04
    rafx205
    Poziom 18  

devolt napisał:
    Bo tam jest przedwzmacniacz sterowany cyfrowo. Dokładnie to układ tda7318. Mikroprocesor steruje wszystkim czyli wzmocnienie, regulacja barwy i przełącznik źródła dźwięku za pomocą tego scalaczka TDA, a nastawy są wyświetlanie na wyświetlaczu LCD.

a czy do wykonania tego wszystkiego do wzmaka tda7294x2 bedzie potrzebne programowanie scalakow bo tego nie umiem??? a i czy to sie wlacza wszystko na pilot i tym steruje na pilot bo tez takie cos widzialem??

• #24 22 Kwi 2008 11:25
    hacker
    Poziom 26  

No niezle u Ciebie to wyszło, ja dałem chyba za grubą srebrzanke 0,8mm, ale jakoś udało się polutować :P
    Jeszcze jedno pytanko:
    nie widze na fotkach, ale masz tam chyba stabilizatorek napięcia 7809, czy on się mocno grzeje, czy starczy kawałek blaszki alu albo mały radiatorek i jaki prąd pobiera ten układ podczas normalnej pracy ?
    Kolego devolt : czym zabezpieczyłeś bargrafy od analizatora, żeby się nie kurzyły i są troche przyciemnione ?
    Ja myślę żeby dać kawałek plexi

• #25 22 Kwi 2008 16:04
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Całe matryce LED w analizatorach widma są sterowane multipleksowo, jest to właśnie najlepsze rozwiązanie i sposób sterowania wielu kolumn. Tak, więc prąd nie będzie duży, zależeć będzie od ilości diod LED w danym słupku.

• #26 22 Kwi 2008 16:36
    Snake007
    Poziom 11  

hackermały radiatorek lub blaszka na stabilizatorze taka jak u mnie w pełni wystarcza do odprowadzania ciepła. Podczas długiej pracy jest trochę ciepła ale poparzyć się nie można ;-)
    Z opisu w PE wynika że układ pobiera około 600mA prądu przy zapalonych wszystkich diodach LED.

• #27 22 Kwi 2008 22:21
    hacker
    Poziom 26  

Właśnie widziałem w opisie że przy wszystkich zapalonych 600mA, ale podczas pracy nie świecą wszystkie ledy, dlatego zapytałem ;)
    A więc spoko zamontowałem już mały radiatorek.

• #28 22 Wrz 2008 11:18
    Fidel
    Poziom 14  

a ja mam pytanie jak zmniejszyć sygnał do słupka sumy aby tak cały czas nie świecił

• #30 22 Wrz 2008 18:35
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Fidel Połącz szeregowo potencjometr z dioda D8 (pacz schemat ideowy). I wyreguluj sobie go według uznania :)