Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkamienianie ekspresu automatycznego - czym najtaniej?

doonpedro 25 Mar 2012 18:10 238352 116
 • #31
  właz
  Level 11  
  witam- nie odkamieniać octem! najlepszym środkiem do części ze ZnAl-u i aluminium to kwasek cytrynowy /kwas fosforanowy/ tani ,nieszkodliwy i bardzo skuteczny 25-30gram na 1 - 1,2 litry wody można wykonać podwójne odkamienianie / dwukrotnie /
 • #32
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Kwasek też z czymś reaguje.
  Kupiłem oryginalny odkamieniacz. Do końca gwarancji będę go używał, a potem rozkręcę i sprawdzę z czego jest zrobiony ekspres. :)
 • #34
  tkordus
  Level 20  
  Ja mój SAECO Willa od prawie roku z powodzeniem odkamieniam kwaskiem cytrynowym. Rozpuszczam w zbiorniczku na wodę ok 50g kwasku w gorącej wodzie i potem przepuszczam to przez ekspres... Słychać że się odkamienia gdyż potem ciszej pracuje :) A woda z kwaskiem jak przejdzie przez ekspres jest lekko zielonkawa :) Tak samo jak w czajniku.
 • #35
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Na razie odkamieniam mojego Siemensa oryginalnymi tabletkami. Jak tylko się skończy gwarancja, to zaglądam do środka i zobaczę z czego jest zrobiony.
 • #36
  zbigmarc1
  Level 1  
  Instrukcja ekspresu TCHIBO:
  "Ekspres można również odkamieniać za pomocą mieszanki kwasu cytrynowego lub octu (nie esencji octowej) i wody. Mieszankę należy przygotować w stosunku 4 części wody do 1 części octu/kwasu cytrynowego."
  Szkoda tylko, że dalej nie wiadomo ilu procentowa wyjdzie ta mieszanka. Dodam tutaj, że tchibo sprzedaje odkamieniacz po 30 zł za jednorazowe odkamienianie.
 • #37
  peloks
  Level 27  
  (Nie esencji octowej) Kwas octowy techniczny 50% , Instrukcja ekspresu dotyczy octu spożywczego 10%.
 • #38
  stc22
  Level 1  
  Polecam tani niemiecki odkamieniacz denk mit 8zł ,dostępny w sklepach z niemiecką chemią lub a****ro .Zawiera kwas cytrynowy,mlekowy,jabłkowy.Skład taki jak tych drogich .Odkamieniam nim dwa ekspresy ciśnieniowe automatyczny i pół automatyczny znanych marek od dwóch lat.jedno opakowanie 250ml wystarcza
  na 5 razy.
 • #39
  lilly217
  Level 1  
  A w moim Delonghi producent napisał tak :
  Kamień można usunąć wodą z
  dodatkiem octu lub odkamieniaczem do czajników i ekspresów
  ( dostępny w sklepach chemicznych ):
  ¨ Napełnić zbiornik wodą, dodać trzy łyżki stołowe octu.
  ¨ Uruchomić urządzenie jak do parzenie kawy ( patrz punkt 2 instrukcji
  – „pierwsze użytkowanie na pusto”, aż do opróżnienia zbiornika z
  wodą.
  ¨ Operację powtórzyć 3 razy
  Normalnie kopara mi opadła. A ja już miałam na allegro zamawiać jakiś specjalistyczny odkamieniacz. Ale zastanawiam czy mogę zamiast octu użyć kwasku cytrynowego.
 • #40
  linfas
  Level 1  
  Temat stary jak świat, ale..
  Mam ekspres ciśnieniowy automatyczny DeLonghi. Od samego początku (czyli prawie 5 lat) odkamieniam go średnio co dwa miesiące tylko i wyłącznie octem. Ekspres działa bez zarzutu dokładnie tak jak gdy był nowy. Butelkę octu wlewam do pojemnika na automatyczne czyszczenie, drugą butelkę do garnka, gdzie później moczę zaparzacz i inne ruchome części. Za jednym zamachem pozbywam się kamienia i pleśni, która uwielbia wszelkiego rodzaju ekspresy. Po automatycznym czyszczeniu octem, ustawiam program jeszcze raz tyle, że już z czystą wodą.
  Czy to zdrowie? Nie wiem, ekspresu na pewno nie uszkodziło ;)
 • #41
  tutrus
  Level 10  
  Od dzisiaj w Lidlu jest odkamieniacz W5 w tabletkach, stosował ktoś ?. Cena 5,99zł Wyszukiwarka na forum nic mi na ten temat nie znalazła..... Odkamienianie ekspresu automatycznego - czym najtaniej?
 • #42
  User removed account
  User removed account  
 • #43
  dziabaq
  Level 11  
  Kupujecie ekspres do kawy za 2-3 tyś złotych a żal wam 40zł na oryginalne tabletki danego producenta?
  To tak jak z systemem Windows, kupujesz kompa za 4.tyś ale bez systemu za 400zł bo wgrasz sobie piracki. Takie myślenie niektórzy mają....
 • #44
  Grawol
  Level 8  
  Przeczytałem te posty i wybrałem własną drogę. Używam tabletki W5 z Lidla już od roku.Ponieważ objętość roztworu odkamieniającego dla mojego ekspresu wynosi 1,5 litra używam do jego sporządzenia 2 tabletki. Ponadto cały proces wykonuję zgodnie z instrukcją. Przy wodociągowej wodzie (12-15 stopni niemieckich) - wystarcza to na ponad 200 kaw.
 • #45
  pierotez
  Level 13  
  Pany, expresik Jura Ena 7. Cudo maszynka, świetna kawa, bezawaryjny od lat ale.. Od początku stosuję co fabryka zaleca: pucha z tabletkami do odkamieniania, druga do czyszczenia expresu - obie po ok. 180zeta. Często ale nie systematycznie filtry niebieskie po ok 55zł, płyn do odkażania kapuczinatore. Jakby to wszystko na raz kupić to wyszłoby prawie z połowę ceny expresu.
  Tak się stało że przez ostatni rok!! rozjazdy i zmiana lokum sprawiła że expres jedzie ani bez filtra, ani bez odkamieniania a wodę mamy twardą - >24ph :((

  Z tego powodu chciałem porządnie przeczyścić expres kamiksem kupionym w sklepie hydraulicznym w kilogramowym torbie foliowej.
  Podpowiedzcie mi ile lyżek/łyżeczek nasypać tego środka aby zrobić PORZĄDNY roztwór który ruszy to co zalega od roku. Jura do automatycznego odkamieniania używa ok. 0,5l roztworu z rozpuszczonym środkiem.

  Obiecuję że zrobię tak tylko raz a później filterek Claris Blue i tylko firmowe tabletki. Wodę też przyniosłem z pracy: zdemineralizowana stosowana w naświetlarkach cyfrowych w drukarni (ponoć lepsza od destylowanej :))

  edit: na 'dobrych' forach piszą że po zwykłych/tanich odkamieniaczach lecą drobiny i mogą zatkać expres a po dedykowanych to faktycznie sama woda!
 • #46
  Grawol
  Level 8  
  Nie znam Twojego ekspresu, ale gdybyś chciał zastosować lidlowskie tabletki W5,wówczas na 0,5 litra wody rozpuść jedną. Można też użyć pół torebki kwasku cytrynowego(ok.10g). Moim zdaniem lepiej zrobić w Twoim wypadku kilkakrotne (np x3)odkamienianie takim roztworem niż wlewać coś super mocnego,bo to może uszkodzić ekspres. I jeszcze, przypadkiem nie używaj wody zdemineralizowanej lub destylowanej do robienia kawy!!!
  Powodzenia
 • #47
  teskot
  Level 34  
  I ja dorzucę swoje "3 grosze". Nigdy więcej nie użyję od odkamieniania roztworów octu czy kwasu fosforowego bo widziałem jak po takiej operacji wyglądają bojlery ekspresów. Naprawiałem kilkadziesiąt ekspresów i na niektórych (nierokujących) przeprowadzałem różne eksperymenty. Koniec kropka. Może i to "coś" (chemikiem nie jestem) w co się zamienia aluminium i w postaci czarnego bagna wypływa do szklanki jest nieszkodliwe, ale nie zamierzam tego pić. Odkamieniacz ELECTROLUX na bazie kwasu mlekowego nie zmienia w widoczny sposób metali i kosztuje 15 zł za litr. Wystarcza na 4 użycia w przeciętnym ekspresie. I o co tu kruszyć kopię?
 • #48
  pierotez
  Level 13  
  Dlatego nie odważyłem się pojechać z kamiksem. Po coś są te środki dedykowane.

  Zakupiłem oryginał http://jura-serwis.pl/produkt/tabletki-odkamieniajce-jura-3x3-szt./1214.html, zalałem podwójną porcje (6 szt.), zapuściłem odkamienianie x2.
  Jura wszystko robi automatycznie a więc drugie odkamienianie musiałem robić ręcznie przepuszczając wodę, ehh ponad godzina stania w kuchni. Muszę powiedzieć że woda zero drobin tylko kolor kawowy :) Na koniec założyłem filterek i a voila.

  Za to kawka dawno nie była tak aromatyczna jak wspólnie z małżonką zauważyliśmy ;)

  ps. znajomi stosują ponad 10l. oryginalne Jury i do dzisiaj sprzęty chodzą, sam nie wiem, jak bym używał Saeco za 1kz pewnie nie przejmowałbym się za bardzo.
 • #50
  nioop

  Home appliances specialist
  Naprawdę komuś ocet usunął kamień ? :)
  Ja kiedyś próbowałem octem akwarium odkamienić, efekt był niezauważalny (poza pozostawionym zapachem)

  Obecnie do sprzętu AGD, głównie ekspresy, stosuję odkamieniacz z Carrefoura za 1,39zł , odkamienianie choćby nie wiem jak "zarośniętego" sprzętu nie trwa więcej niż 1-2 min.
 • #52
  lukk9314
  Level 10  
  teskot wrote:
  I ja dorzucę swoje "3 grosze". Nigdy więcej nie użyję od odkamieniania roztworów octu czy kwasu fosforowego bo widziałem jak po takiej operacji wyglądają bojlery ekspresów. Naprawiałem kilkadziesiąt ekspresów i na niektórych (nierokujących) przeprowadzałem różne eksperymenty. Koniec kropka. Może i to "coś" (chemikiem nie jestem) w co się zamienia aluminium i w postaci czarnego bagna wypływa do szklanki jest nieszkodliwe, ale nie zamierzam tego pić. Odkamieniacz ELECTROLUX na bazie kwasu mlekowego nie zmienia w widoczny sposób metali i kosztuje 15 zł za litr. Wystarcza na 4 użycia w przeciętnym ekspresie. I o co tu kruszyć kopię?

  Możesz dać namiar gdzie ten odkamieniacz kupić ?
 • #54
  teskot
  Level 34  
  Witam,
  po zwróceniu uwagi, przez kol. lukk9314 wycofuję się z twierdzenia, że w składzie w/w odkamieniacza jest kwas mlekowy. Obecnie nie mam żadnego potwierdzenia tej tezy, aczkolwiek od kilku lat kupuję tylko ten środek i wiedza o rzekomej zawartości kwasu mlekowego nie wzięła mi się znikąd. Jeśli ta informacja zostanie potwierdzona lub zaprzeczona w 100% poinformuję szanownych użytkowników o tym fakcie.
 • #55
  Krzyzik
  Level 10  
  Właśnie nabyłem odkamieniacz Saeco, w składzie jest kwas mlekowy.
  Wyjaśnię może Kolegom działanie niektórych substancji na elementy ekspresu. Pamiętajmy, że ekspres (ciśnieniowy) to nie tylko boiler, przewody i zawory, ale przede wszystkim - pompa.
  Boiler - jak pisał jeden z Kolegów, wykonany najczęściej ze stopu aluminium w postaci odlewu. Niestety, odporność korozyjna tego materiału nie jest rewelacyjna, reaguje dość silnie na kwasy, czyli kw. octowy i nieco słabiej na cytrynowy. I nie chodzi tu o to, że będziemy pić produkty rozkładu (zostaną wypłukane), ale o to, że powstają wżery, w których dość silnie będzie odkładał się kamień oraz (w przypadku nieużywania) dochodzi do rozwoju bakterii. Trzeba zatem użyć takiej substancji, która rozpuści węglan wapnia, a nie naruszy zbytnio aluminium. O wpływie kwasów organicznych na korozję stopu aluminium AK11 można poczytać tu: Link. Przy czym dane te dotyczą korozji ogólnej (metoda zanurzeniowa). W przypadku korozji wżerowej jest znacznie gorzej. Istnieją oczywiście stopy aluminium o podwyższonej odporności korozyjnej, ale chodzi tu o środowiska obojętne, a nie o kwasowe. A ponieważ boiler jest odlewem, to producent zastosuje taki stop, który ułatwia wytwarzanie, a nie zawiera specjalne dodatki antykorozyjne i podwyższa cenę. No i stanowczo odradzam odkamienianie przy użyciu środków typu Domestos. Zawierają one alkalia, bardzo agresywne w stosunku do aluminium. Jak wygląda skorodowany boiler można obejrzeć tu Link i tu Link.
  Więc jeśli chodzi o odkamienianie boilera - to raczej kwas cytrynowy i kwas mlekowy. Kwas octowy, szczególnie rozcieńczony okazuje się być dość agresywny. No i ten posmak ... Kwas cytrynowy też charakterystycznie pachnie, choć słabiej.
  Teraz pompa: najczęściej pompa wibracyjna, w której woda pompowana jest na skutek ruchu posuwisto - zwrotnego rdzenia, umieszczonego w osi cewki. Jeśli chodzi o materiał pompy to jest to najczęściej stal nierdzewna chromowa. Stal chromowo-niklowa (tzw. "kwasówka") jest stalą niemagnetyczną, więc nie nadaje się na taki element. Może on też być wykonany ze stali niestopowej z powłoką chromową lub niklową (ograniczenie zużycia przez tarcie). Stal stopowa chromowa ma dość dobrą odporność korozyjną, zarówno na kwas cytrynowy, jak i octowy o niskim stężeniu. Jednak pamiętajmy o temperaturze i tarciu. Tarcie usuwa pasywną warstewkę tlenkową, odsłaniając czysty metal, więc w obecności kwasu (o podwyższonej temperaturze) korozja może wystąpić, a zużycie rdzenia w efekcie przełoży się na spadek ciśnienia wody.
  Jeden z Kolegów pisał o pralkach i zmywarkach - tam stosowana jest stal Cr-Ni, czasem z dodatkiem molibdenu. W warunkach domowych nie do zniszczenia (korozyjnego).
  Pozostałe elementy ekspresu - typu przewody (polimery) czy zawory (również polimery ew. stal nierdzewna chromowa na sprężyny) nie ulegają zużyciu w środkach do odkamieniania.
  Podsumowując - wiele zależy od producenta. I jeżeli producent zaleca specjalny środek, to znaczy że coś jest na rzeczy i byle kamix może zniszczyć delikatne elementy. Ponadto - producent dba o JAKOŚĆ KAWY. Proszę zauważyć, że żaden odkamieniacz firmowy nie pachnie ! Kawa ma być kawą ! Filtry do wody - oczywiście tak, mocno ograniczają osady. Pod warunkiem, że smakuje nam taka kawa. Crema jest inna (gorsza) a mnie osobiście smak nie odpowiada. Firmy polecają filtry, które nie usuwają magnezu (ma wpływ na jakość kawy.) Jednak te filtry to dość droga zabawka. Dlatego używam wody z kranu i odkamieniam raz na jakiś czas. A kawę kupuję prosto z palarni, a nie z marketu.
  Jeśli ekspres nie jest za mocno zakamieniony, to tanie odkamieniacze dość szybko poradzą sobie z kamieniem, zanim rozpocznie się korozja. Ale jeśli kamienia jest dużo to ... raczej środek firmowy.
  Pozdrawiam.
 • #56
  pierotez
  Level 13  
  Kolego co do jakości kawy masz 100% rację . Tylko rodzime miejscowe palarnie dadzą świeżutkie ziarenka. Już dawno wyleczyłem się z włoskich mieszanek młotkowych , no może jeszcze Illy trzyma jakość.
  Nie rozumiem jednak jak dedykowany filtr może negatywnie wpływać na smak kawy! Mam w Otwocku wodę miejską, zero kamienia ale smak taki sobie. Zawsze używałem dedykowanych filtrów, teraz używam węglowej, poprawiającej smak Brity.
  Moją Jure odkamieniam 1-2 razy do roku i czyszczę systematycznie ale zawsze dedykowanymi środkami do danego ekspresu!!!
  Kiedyś miałem ręczny Saeco i jechałem kamiksem. Pompa działała, bojler stalowy (inox?) ale w środku niego mosiężne rurki strawiło w całości - zdziwiłem się po rozkręceniu, nic tylko jasny piasek został :))

  Dlatego do ekspresów ciśnieniowych, a w szczególności automatycznych polecam tylko i wyłącznie firmowe środki!!
 • #57
  Luckymag
  Level 11  
  crazy_phisic wrote:
  I za jakiś czas wyrzuć ekspres. Nie ma co porównywać pralki/czajnika/zmywarki i ekspresu. Płyn do odkamieniania ekspresów czy to w formie roztworu czy koncentratu jest wydatkiem niewielkim i nie wiedzę sensu w szukaniu taniej alternatywy która może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Zalecenia producentów są jasno określone w instrukcji - żadnego octu.


  Mam ekspres KRUPS
  Tutaj Link do oryginalnego zestawy do odkamieniania
  Zestaw składa się z dwóch saszetek po 40 gram . Według producenta NIE WOLNO używać nic innego pod grożbą utraty gwarancji.

  Na każdej saszetce jest wyraźne napisane Skład: kasek cytrynowy.
  To odpowiada na pytanie postawione przez doonpedro. Saszetkę trzeba rozpuścić w litrze wody.

  Teraz dwa linki inne
  Kilogram kwasku w wygodnej butelce za 20 zł z dostawą
  20 gram kwasku za 75 groszy
  Według Ciebie nie ma znaczenia czy wydamy na jedno odkamienianie (robione co miesiąc) prawie 20 zł czy 1,5 zł lub 0,8 zł???

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jan_Werbinski wrote:
  Kwasek też z czymś reaguje.
  Kupiłem oryginalny odkamieniacz. Do końca gwarancji będę go używał, a potem rozkręcę i sprawdzę z czego jest zrobiony ekspres. :)

  Twój oryginalny odkamieniacz zawiera lub składa sie z kwasku cytrynowego.
  Czasem nazywają to "kwasy organiczne" no ale mrówkowego ani mlekowego bym się nie spodziewał :)
 • #58
  Grawol
  Level 8  
  Wyżej proponowałem tabletki W5 z Lidla, ale znikły dawno z półek sklepu. Od dwóch lat używam kwasek cytrynowy w ilości 30g/1,5l wody
  i doszedłem do wniosku ,że dobrze to działa w moim Saeco Minuto. Sygnał "CALC CLEAN" włącza mi się po ok.40 dniach stosunkowo regularnie . Nie mam żadnych problemów z ekspresem.
 • #59
  Jareen
  Level 21  
  To ja może jako chemik-biotechnolog i przy okazji użytkownik ekspresu Saeco/Philips HD8829/09 wypowiem się w kwestii odkamieniacza Saeco CA6700.

  Okiem chemika: to, co musi zrobić producent chemii, to udostępnić kartę charakterystyki uwzględniającą - jeżeli nie wszystkie - to przynajmniej główne składniki. Saeco tak zrobił: https://www.p4c.philips.com/files/c/ca6700_99/ca6700_99_pss_.pdf gdzie wyczytać możemy skład: 50% kwas cytrynowy i 25% kwas mlekowy. Podane stężenia wydają się być dość wysokie choć należy pamiętać, że 1) kwasy organiczne są znacznie słabsze od mineralnych, 2) istotna jest instrukcja użycia danego odkamieniacza. I tu posłużę się skróconą procedurą dla mojego ekspresu: napełnić zasobnik wody do poziomu "calc clean" (ok. 1 L) po czym wlać 250 ml odkamieniacza Saeco. Ta informacja dostarcza nam wiedzy, że 5 krotnie rozcieńczamy roztwór przed użyciem i końcowym stężeniem odwapniającym jest tu 10% kwas cytrynowy i 5% kwas mlekowy.

  Okiem biotechnologa. kwas cytrynowy może być źródłem węgla i energii (w skrócie pożywieniem) dla wielu drobnoustrojów. Można łatwo się o tym przekonać rozpuszczając nieco kwasku cytrynowego w kranówce i pozostawiając w szklance na parapecie - pojawi się "glut" - biofilm mikrobiologiczny. Dlatego też odkamieniacze na bazie kwasu cytrynowego są albo w formie suchej, albo zatężonych roztworów, suplementowanych czymś jeszcze. I w tej roli prawdopodobnie pojawia się w składzie kwas mlekowy - antyseptyk, którym z resztą matka natura obdarzyła nas ludzi w pewnych zakamarkach :oops: Nie sądzę, by jego obecność miała znaczenie dla procesu odkamieniania, także działanie odkażające ekspres jest wątpliwe (za krótka ekspozycja na ten czynnik).

  Uzbrojony w tę wiedzę, własny ekspres odkamieniam ZGODNIE Z PROCEDURĄ za pomocą 50% r-r kwasu cytrynowego, który zabezpieczam przed rozwojem mikroflory w butelkach 250ml przez autoklawowanie. Przygotowanie wg. uproszczonego wzoru Cp 1% = 1g substancji na 100 ml wody, czyli 250 ml 50% kwasu cytrynowego to ok. 250 g kwasu w 0,5 L wody.

  Powyższy sposób proszę jednak traktować jedynie w charakterze informacyjnym, jako moje własne podejście do sprawy w przypadku konkretnego odkamieniacza i konkretnego ekspresu. Wszelkie czynności tego typu każdy użytkownik ekspresu (który nie oszukujmy się - chce zaoszczędzić ;) ) podejmuje na własną odpowiedzialność.
 • #60
  meridan
  Level 10  
  Temat stary, ale ciągle wałkowany. Najlepszym odkamieniaczem do wszelkiego rodzaju urządzeń jest kwasek cytrynowy! Nie chodzi o oszczędności, jak niektórzy tutaj sugerują. Kwasek cytrynowy jest zdrową alternatywą do chemicznego syfu sprzedawanego za mniejsze, najczęściej jednak większe pieniądze. Co ma do tego żałowanie kasy? Bo kupiłem sobie ekspres za parę tysiaków, więc muszę się truć, drogą do tego, chemią? Przyznaję, że nigdy nie stosowałem octu, choć wielu twierdzi, że to również super-alternatywa do drogeryjnych "specyfików". A do tego działa antyseptycznie. Ja stosuję jedynie do płukania (odkażania) np. zaparzacza (sorry, nie wiem jaka jest fachowa nazwa tego urządzenia) i innych części, które bez problemu można wyjąć z maszyny. I na koniec - po occie pozostaje zły posmak? Pewnie po chemii jest dużo lepszy i zdrowszy. Co do możliwości reakcji kwasów z aluminium czy innymi materiałami. Zróbmy tutaj małą rozprawę naukową np. na temat szkodliwości plastików używanych choćby w ekspresach do kawy. Po co więc wydawać tak dużo pieniędzy, skoro są inne, prastare, tanie i zdrowe metody parzenia? A może by tak jeszcze parę słówek na temat szkodliwości samej kawy?