logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

kris6661991 22 Lut 2009 19:23 20844 50
  • Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

    Witam :)

    Po raz pierwszy na "elce" prezentuje swoje DIY... nie jest to pierwszy i zapewne nie ostatni wykonany przeze mnie wzmacniacz więc trochę doświadczenia w dziedzinie audio posiadam.

    Założenia konstrukcyjne:
    *Zbudować wzmacniacz pod Tonsile ZgC-50-8-44 które przeszły mały remont
    *Wykorzystywany będzie w domu, w pokoju 10m2 więc moc ok 2x20W/8 będzie wystarczająca
    *W konstrukcję włożyć jak najmniejsze koszta - wykorzystać domowe zapasy elektroniki :)
    *Zbudować estetyczną skrzyneczkę pod kolor kolumn

    Po krótkich przeszukaniach zapasów elektroniki zdobyłem zniszczony korektor graficzny Diora FSA502, jakiś stary magnetofon Technics, typowy klasyk Vintage :) trafko 100VA 2x12V, duuuży radiator, kilkanaście końcówek mocy TDA... z których najlepsze okazały się 2050 (wg. not odda 32W/4 22W/8 więc idealnie do moich założeń ).
    Oczywiście po za tym niezliczone pokłady rezystorów, kondensatorów itp :D
    Obudowa po Technicsie okazała się za duża i zbyt toporna, nie podobała mi się... ale za to zostały jeszcze szczątki FSA502. Po krótkiej modernizacji obudowy i rozplanowaniu elementów okazało się że będzie idealna, let's go...!
    Pierwszo powycinałem drobne otwory na dodatkowe śrubki, terminal głośnikowy itp, następnie wziąłem się za panel przedni który finalnie został oklejony okleiną drewnopodobną która została mi jeszcze po remoncie kolumn, ogólnie rzecz biorąc nie było trudno :) W ciągu 2 dni udało mi się kompletnie złożyć urządzenie.
    Elektronika jest oczywiście poskładana w pająku - nie z braku funduszy i chęci tylko po prostu bardzo lubię taki montaż :D bardzo łatwo wymienić elementy na inne oraz eksperymentalnie "doczepiać różne ustrojstwa" :D

    Wskaźniki VU pochodzą z magnetofonu i zostały podświetlone na niebiesko dwiema diodami LED. Jako prostownik i za razem tłumik napięcia do wskaźników użyłem prościutki dwójnik składający się z diody i rezystora 10k (przy takiej eksperymentalnie dobranej wartości wskazówka wychyla się na czerwone pole za napis 100% wtedy gdy wzmacniacz pracuje na maxymalnych obrotach)
    Piękna gała głośności oraz potencjometr też pochodzą z magnetofonu :)
    Kabelki pospinane taśmą Vibac która świetnie trzyma i nie puszcza :D Po za tym do złożenia użyłem klejarki z klejem na ciepło, kleju dragon do klejenia gumy i metalu oraz rurek termokurczliwych.

    W zasilaczu wyżej wspomniane trafo 2x12V / 100VA, mostek prostowniczy o ile dobrze pamiętam 6A, kondensatory 2x4700uF / 35V. Układy scalone 2xTDA2050. W przyszłości planuję jedynie dokupić jakieś mocowanie na trafo więc nie krytykujcie tego "tymczasowego" rozwiązania :D
    Końcowe wrażenia odsłuchowe bardzo pozytywne, nie wiedziałem że TDA z serii 20XX tyle potrafi! Zniekształcenia w stanie jałowym (przydźwięk i szum) nie istnieją, nawet w środku nocy po włączeniu wzmacniacza nic nie słychać w kolumnach które stoją ok 1m ode mnie :)

    Wszystkie elementy z których złożyłem wzmacniacz posiadałem w domu więc złożenie kosztowało mnie jedynie 1 weekend :D

    Zapraszam do komentowania i pozdrawiam!!!
    Krystian :)


    Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

    Zmniejszyłem rozmiar zdjęć z ok. 2,5Mb na 250Kb!
    (joy_pl)

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    kris6661991
    Poziom 25  
    Offline 
    Specjalizuje się w: audio
    kris6661991 napisał 936 postów o ocenie 36, pomógł 58 razy. Mieszka w mieście Białystok. Jest z nami od 2007 roku.
  • #2 6189147
    qwerty67
    Poziom 24  
    Posty: 773
    Pomógł: 45
    Ocena: 46
    Ogólnie to fajny projekt i bardzo ładnie wykonany zwłaszcza obudowa. Ale środek pozostawia dużo do życzenia czemu nie zrobiłeś tego na płytkach? zwłaszcza że to prosty układ, wyglądało by o wiele przynajmniej i profesjonalniej.
  • #3 6189544
    kris6661991
    Poziom 25  
    Posty: 936
    Pomógł: 58
    Ocena: 36
    Edit: dodaje fotki wyżej wspomnianych odpicowanych kolumienek (wysoko-tonowe po wymianie membranek z cewkami, średnio-tonowe wymienione na nowe westry - idealnie takie same jak Tonsil a nawet zdaje mi się że ładniej grają, nisko-tonowe po regeneracji)

    Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)
    Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)


    Zmniejszyłem rozmiar zdjęć z ok. 2,5Mb na 250Kb!
    (joy_pl)
  • #4 6189675
    SzokalML
    Poziom 36  
    Posty: 3316
    Pomógł: 240
    Ocena: 98
    po co takie duże zdjęcia - które są rozmazane? możesz spokojnie zmniejszyć je nie tracąc nic na jakości, a znacznie szybciej będą się ładować.

    Wzmacniacz ładny, trzeba przyznać.
  • #5 6190353
    P.Ryś
    Poziom 14  
    Posty: 131
    Ocena: 15
    Witam
    Piękna konstrukcja.Trochę nie pasuje wyłącznik. Ja wykonuje teraz wzmacniacz oparty na 5 ukł TDA1554q. Też zamierzam włożyć do niego wskaźniki VU.
    Pytanie: Gdzie podpiąłeś wskaźniki? Na wejście czy wyjście?
  • #6 6190377
    radek310
    Poziom 15  
    Posty: 233
    Pomógł: 6
    Ocena: 28
    Do tych elementów mogłeś zaprojektować płytkę pcb. Dobrze rozmieszczone podzespoły w obudowie. Mogłeś zastosować jakiś przedwzmacniacz do regulacji tonów.
  • #7 6190399
    kris6661991
    Poziom 25  
    Posty: 936
    Pomógł: 58
    Ocena: 36
    Wskaźniki potrzebują o wiele wyższego napięcia niż te na wejściu wzmacniacza wiec najłatwiej wpiąć je na wyjście wg poniższego schematu Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

    Co do przełącznika to na razie nie mam innego :) W elektronikach też nie mają nic ciekawego ale jak coś znajdę to mam zamiar wymienić.
  • #8 6190405
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Posty: 1401
    Pomógł: 94
    Ocena: 82
    Obudowa ładna, nawet bardzo ładna. A w środku niestety o wiele gorzej... co się stanie jeżeli obrócimy obudowę do góry nogami ? Jeśli odpadnie transformator to fatalnie...
    Dalej nie widzę podkładek pod TDA2050, jak jest w ogóle przymocowany radiator ? tylko mi nie mów że na klej...

    I na koniec... skąd wyszarpałeś taką gałkę do potencjometru !! potrzebuję taką do swojego wzmacniacza :P
  • #9 6190407
    kris6661991
    Poziom 25  
    Posty: 936
    Pomógł: 58
    Ocena: 36
    Przedwzmacniacz początkowo był w planach ale potem "odmaniło mi się" i tak używam tego tylko jako wzmacniacza do komputera a moja Audigy LS ma bardzo dobry manager dźwięku :)

    Dodano po 4 [minuty]:

    michal.rogaczewski napisał:
    Obudowa ładna, nawet bardzo ładna. A w środku niestety o wiele gorzej... co się stanie jeżeli obrócimy obudowę do góry nogami ? Jeśli odpadnie transformator to fatalnie...
    Dalej nie widzę podkładek pod TDA2050, jak jest w ogóle przymocowany radiator ? tylko mi nie mów że na klej...

    I na koniec... skąd wyszarpałeś taką gałkę do potencjometru !! potrzebuję taką do swojego wzmacniacza :P


    Nie ma podkładek, jest taka drewnopodobna pod cały radiator, gałka jest podwójna, obręczą mogę ściszyć któryś z kanałów, gałek nigdy nie widziałem na allegro i penie nie ujrzę - jest ze starego magnetofonu technicsa (ale chyba jeszcze z 3 podobne gdzieś mam), radiator jest przymocowany na klej epoksydowy którego nie wymieniłem, mam do niego zaufanie, trzyma strasznie dobrze i jest odporny na wysokie temperatury chociaż ten radiator ma ok 50st C po całodziennym mocnym graniu :)

    Dodano po 7 [minuty]:

    Aha i kabelki do kolumn to Technics 23AWG 2x0,6mm ale oczywiście potem zastosuję moje ulubione Jamo :) (po prostu kolumny stoją bardzo blisko i nie chciałem żeby plątało się 10 metrów przewodu)
  • #10 6190483
    bandzior2
    Poziom 26  
    Posty: 1033
    Pomógł: 38
    Ocena: 146
    Obudowa bardzo ładna tylko mogłeś użyć płytki uniwersalnej i te elementy elektroniczne zainstalować właśnie w niej ;) Te wskaźniki kojarzą mi się ze starym wzmacniaczem a zarazem bardzo mocnym jaki posiadał mój kolega.
  • #11 6190565
    skaktus
    Poziom 37  
    Posty: 5385
    Pomógł: 89
    Ocena: 315
    Bardzo łądne wykonanie, szczególnie frontowy panel.

    Jak klaiłeś folię na załamaniach ?

    Efekt psuje włącznik nie wiadomo skąd wytrzaśnięty. A wnętrze - hmmm....liche i ten pająk....Do tego kupa niewykorzystanego miejsca ;)
  • #12 6190628
    kris6661991
    Poziom 25  
    Posty: 936
    Pomógł: 58
    Ocena: 36
    Nooo trudno :d miał być sam wzmacniacz w obudowie po EQ, może kiedyś coś dobuduje spokojnie, już się przymierzam dołożyć drugie trafo i 3 TDA 2050 i zrobić wzmacniacz do Kina domowego :) Boki były czarne i takie pozostały, porostu super profesjonalnym nożem do tapet z Auchan za 29 groszy powoli odciąłem nadmiary okleiny i tak zostawiłem, wyszło bardzo równo - lepiej niż się spodziewałem :D Przypominam iż istnieje patent na wyklejanie niewielkich zaokrągleń i wgłębień okleiną - wystarczy że podprowadzimy naszym dziewczynom suszarke do włosów (mogą być wściekłe ale to w imię nauki i techniki) -.- no i na 1 poziomie nagrzewania z daleka nagrzewamy okleinę - staje sie bardzo plastyczna lecz nie przesadzajmy bo pęknie, patent sprawdzony i działający.

    Pozdrawiam!

    Dodano po 43 [sekundy]:

    Aaaaaa! Włącznik ze starego UPS-a ale zmienię na 99% (jak znajdę fajniejszy)
  • #13 6190680
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Posty: 1401
    Pomógł: 94
    Ocena: 82
    Co do włącznika to fajnie wyglądają przyciski wandaloodporne, są drogie :P ale ładne, zastosowałem taki w swoim wzmacniaczu, ich minusem jest to, że często wymagają dodatkowej elektroniki
  • #14 6190697
    kris6661991
    Poziom 25  
    Posty: 936
    Pomógł: 58
    Ocena: 36
    Przepraszam napisał:
    Kolejny nawiedzony klient który robi zdjęcia teleskopem Habla (Hubble'a).

    Co masz na mysli...? :D

    Michał :arrow: wiem że są ładne i nie są wcale takie drogie, na Alledrogo swojego czasu były po 8-10zł, niestety są to switch'e na których zrealizuje funkcje najwyżej Stand-by do której trzeba by było zastosować prosty układ przełączający na bramkach, przekaźnik i oddzielne trafo ok 2W. Brałem pod uwagę takie rozwiązanie lecz nie było ich ostatnio na allegro.
  • #15 6190732
    FoxTech
    Poziom 20  
    Posty: 478
    Pomógł: 21
    Ocena: 67
    Elektroda każdego dnia potrafi człowieka zaskoczyć.
    Zaraz po załadowaniu się serwisu pierwszą rzeczą jaką robię to sprawdzam jakie to cuda i cudeńka "wystrugali" pomysłowi elektrodowicze. Poziom pojektów na stronie głównej się podnosi się każdego dnia.
    Nieprawdopodobne jakie konstrukcje potrafi stworzyć pojedynczy konstruktor w domowym zaciszu.
    Prezentowany tutaj projekt jest jednym z przykładów na moje spostrzeżenia.

    Żeby nie było offtopic to napiszę coś co będzie trzymało klimat pozostałych postów czyli wylukruje cynadelki autorowi tejże arcymachinerii :

    Cóż za urzekająca uroda tychże klamotów, już przy pierwszym spojrzeniu poruszyła moje serce - tylko trzewia ciut mizerne. Czy te druciki posklejane taśmą samoprzylepną się nie rozklejają ? Czy kolega może przesłać schemat podświetlenia wskaźników?
  • #16 6190762
    kris6661991
    Poziom 25  
    Posty: 936
    Pomógł: 58
    Ocena: 36
    Oczywiście że mogę - wszystkie rozwiązania konstrukcyjne:

    *schemat VU metrów powyżej
    *schemat TDA2050 wg noty katalogowej http://home.eunet.cz/rysanek/pdf/tda2050.pdf
    *2 diody LED umieszczone po lewej i po prawej stronie ustrojów pomiarowych, przyklejone przezroczystym klejem na ciepło, w związku że diody były strasznie jasne (wymontowane z linijek świetlnych do podświetlania bajerów w tuningowanych samochodach) to dałem rezystory 5k ohm - przy tej wartości diody świecą na ok 40% jasności i jest pięknie :)

    Trochę jeszcze denerwujące jest to iż wskaźniki przy cichym słuchaniu muzyki (od ok 0-10% mocy) w ogóle się nie ruszają - ale jest za to realnie, że gdy jest wysterowany na 50% to pokazują te 50% :D Na Waszą prośbę mogę postarać się o kilkusekundowy filmik ukazujący pracę VU metrów.

    Pozdr!
  • #17 6190776
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Posty: 1401
    Pomógł: 94
    Ocena: 82
    No wklepałem "magiczne zaklęcie" w szukajkę allegro i znalazłem nawet za 4zł... Dodajesz do tego przerzutnik na CD4013 przekaźnik i jazda, zasilić można by z zasilacza beztransformatorowego (kondensator 1uF/400V i kilka części)
  • #18 6191095
    pan_kotek
    Poziom 20  
    Posty: 561
    Pomógł: 12
    Ocena: 115
    Przód bardzo fajny,mam zastrzeżenie co do mocownia transformatora toroidalnego,powinien być mocowany na gumach i dociśnięty specjalną blaszką

    Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)
  • #20 6191195
    Martin94
    Poziom 13  
    Posty: 147
    Ocena: 10
    A mógłbyś mi wrzucić schemat który wykorzystałeś bo w nocie jest ich kilka. A jeszcze jedno jaką moc mają te kolumny (oba głośniki razem).
  • #21 6191201
    skaktus
    Poziom 37  
    Posty: 5385
    Pomógł: 89
    Ocena: 315
    Rolnik95 napisał:
    Bardzo ładny wzmacniacz właśnie taki mi potrzebny. Myślę nad tda1554 ale jeszcze nie wiem. W związku z tym czy mógłbyś dać schemat z którego ty korzystałeś?

    Dodano po 48 [sekundy]:

    A za ile można dostać te kostki?


    Linki do chematów masz powyżej.

    Końcówki są na allegro lub w sklepach internetowych/w twoim mieście.
  • #23 6191289
    Martin94
    Poziom 13  
    Posty: 147
    Ocena: 10
    No wiem że schematy są wyżej ale którego użyć??
  • #24 6191325
    kris6661991
    Poziom 25  
    Posty: 936
    Pomógł: 58
    Ocena: 36
    Tego użyć Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

    Co do mistycznego TDA1554Q to jak najbardziej nie polecam do zastosowań domowych, kostka jest droga, ma duże szumy, źle poprowadzona masa daje straszne przydźwięki, kość wymaga układu opóźnionego startu głośników gdyż słychać potężny łomot przy włączaniu jak i wyłączaniu głośników, u mnie w sklepie ten TDA kosztuje 17zł, te moje 2050 są o niebo lepsze, nie ma nawet co porównywać i są po 8zł sztuka. Co do transformatora to powtarzam :D ROZWIĄZANIE TYMCZASOWE, niebawem znajdzie się blacha na toroidy :)
  • #25 6191380
    joozwa
    Poziom 31  
    Posty: 1433
    Pomógł: 189
    Ocena: 102
    W wielu urządzeniach fabrycznych trafa toroidalne są klejone do obudowy, np. zasilacze Indel - jest tam taka twarda czarna masa. Jeżeli klej będzie dość elastyczny i mocny, nic nie powinno się odkleić, w końcu nikt nie będzie takim urządzeniem rzucał ;) Chociaż, oczywiście, mocowanie śrubowe ze specjalnymi podkładkami jest dużo bardziej eleganckie ale i droższe, bo te blaszki są dość drogie ...
    A co do wzmacniacza, mimo, że autor pisze, że radiator nie jest za gorący, ja bym jednak powalczył o pionowe umieszczenie żeberek (chłodzenie wyraźnie się poprawi). Poza tym w obudowie masz sporo wolnego miejsca - jeżeli kiedyś jeszcze zdecydujesz się dołożyć przedwzmacniacz (co byłoby chyba dobrym pomysłem), nie będziesz miał z tym żadnego kłopotu ;)
    Pozdrawiam
  • #26 6191389
    kris6661991
    Poziom 25  
    Posty: 936
    Pomógł: 58
    Ocena: 36
    ... Wzmacniacz ma moc maksymalną 32Waty przy 4Ω i 22Waty przy 8Ω (przynajmniej tak podaje producent kostki) więc kolumny minimalnie z 20-30W 8Ω lub 30-40W 4Ω, zadałeś pytanie którego nie rozumiem... "jak wielkie?" To chyba logiczne że estradówek pod to nie będziesz podłączał, wzmacniacz może mieć moc mniejszą ale dobrze by było gdyby nie była większa od znamionowej mocy kolumn.

    Dodano po 1 [minuty]:

    joozwa napisał:
    W wielu urządzeniach fabrycznych trafa toroidalne są klejone do obudowy, np. zasilacze Indel - jest tam taka twarda czarna masa. Jeżeli klej będzie dość elastyczny i mocny, nic nie powinno się odkleić, w końcu nikt nie będzie takim urządzeniem rzucał ;) Chociaż, oczywiście, mocowanie śrubowe ze specjalnymi podkładkami jest dużo bardziej eleganckie ale i droższe, bo te blaszki są dość drogie ...
    A co do wzmacniacza, mimo, że autor pisze, że radiator nie jest za gorący, ja bym jednak powalczył o pionowe umieszczenie żeberek (chłodzenie wyraźnie się poprawi). Poza tym w obudowie masz sporo wolnego miejsca - jeżeli kiedyś jeszcze zdecydujesz się dołożyć przedwzmacniacz (co byłoby chyba dobrym pomysłem), nie będziesz miał z tym żadnego kłopotu ;)
    Pozdrawiam


    Są śruby z odbojnikami gumowymi, na dodatek trafo jest przyklejone na dragon do łączenia metali i gumy, trzyma się bardzo solidnie jak na wersję Alpha :D
  • #27 6191463
    Duduś74
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Posty: 4220
    Pomógł: 71
    Ocena: 224
    jeśli chodzi o radiator i końcówki ,to nie zapominajmy że układy pracujące w "Wyższych " temperaturach "żyją " krócej i wnoszą większe zniekształcenia .
  • #28 6191488
    Martin94
    Poziom 13  
    Posty: 147
    Ocena: 10
    Jeszcze raz gdzie kupić te Vu-metry i jakie duże trafo zastosować??

    Dodano po 1 [minuty]:

    Transformator TS20VA 230/24V taki wystarczy
  • #29 6191512
    kris6661991
    Poziom 25  
    Posty: 936
    Pomógł: 58
    Ocena: 36
    VU metry czasem bywają na allegro (szukaj, szukaj pod nazwami "ustrój pomiarowy, wskaźnik wychyłowy itp") Raczej mało prawdopodobne żebyś trafił na takie okazy jak moje w takim stanie, dlatego tez poszukaj jakiegoś starego magnetofonu Vintage czyli metalowego klasyka, najlepiej uszkodzonego - kupisz za grosze na allegro i wymontujesz z niego co potrzebne. Jak napisałem w 1 poście (proszę czytać, tam są odpowiedzi na niektóre pytania) kość potrzebuje max 2x22V (symetryczne) ja zastosowałem trafo 100VA 2x12V (po odfiltrowaniu jest jakieś 2x16) i do tego uznałem że kondensatory 2x4700 w zupełności wystarczą - i tak zasilacz jest bardzo sztywny jak na te końcówki więc nie ma potrzeby stosowania potężnych pojemności.
  • #30 6191746
    Mark II
    Poziom 22  
    Posty: 528
    Pomógł: 8
    Ocena: 172
    Ponieważ w projekcie przedstawiono też kolumny, mam pytanie. Czy głośniki średniotonowe pracują w oddzielnych obudowach?
    Domyślam się, że zregenerowane głośniki to GDN20/40, dobrą alternatywą dla nich, chociaż droższą, są tonsilowskie (Pro Tonsil) GDN20/60/11.
    Wskaźniki wysterowania oferuje min. sklep Diax w Bytomiu, należy poszukać w dziale "mierniki i akcesoria pomiarowe".

Podsumowanie tematu

✨ Projekt DIY wzmacniacza audio oparty na dwóch układach TDA2050, zaprojektowany do współpracy z kolumnami Tonsil ZgC-50-8-44 w pomieszczeniu o powierzchni około 10 m². Wzmacniacz ma moc około 2x20W przy 8Ω, zasilany z transformatora toroidalnego 100VA 2x12V, co po wyprostowaniu daje napięcie około 2x16-21,6V pod obciążeniem. Konstrukcja wykorzystuje elementy z odzysku, m.in. korektor graficzny Diora FSA502, magnetofon Technics oraz wskaźniki VU z magnetofonu vintage. Obudowa pochodzi ze starego sprzętu Technics, wykończona okleiną, z podwójną gałką potencjometru głośności. Radiator jest przymocowany na klej epoksydowy, choć zalecane jest mocowanie śrubowe z podkładkami gumowymi dla lepszego chłodzenia i stabilności transformatora. Wskaźniki VU podłączone są do wyjścia wzmacniacza, z diodami LED ograniczonymi rezystorami 5kΩ dla odpowiedniej jasności. Dyskusja poruszała kwestie montażu elementów (pająk lutowniczy vs. płytka PCB), chłodzenia (ustawienie radiatora pionowo), jakości i kosztów układów TDA2050 vs. TDA1554Q, oraz możliwości rozbudowy do kina domowego z dodatkowymi końcówkami mocy i subwooferem. Użytkownicy zwracali uwagę na estetykę, rozmieszczenie elementów, mocowanie transformatora i potencjalne ulepszenia, takie jak dodanie przedwzmacniacza do regulacji tonów czy lepsze okablowanie. Schematy TDA2050 i wskaźników VU zostały udostępnione, a także omówiono podłączenie potencjometru głośności podwójnego dla stereo. Projekt jest ceniony za prostotę, niskie koszty i wykorzystanie dostępnych materiałów, choć wskazano na możliwość poprawy chłodzenia i montażu elementów elektronicznych.
REKLAMA