Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

kris6661991 22 Feb 2009 19:23 20466 50
Testo
 • Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

  Witam :)

  Po raz pierwszy na "elce" prezentuje swoje DIY... nie jest to pierwszy i zapewne nie ostatni wykonany przeze mnie wzmacniacz więc trochę doświadczenia w dziedzinie audio posiadam.

  Założenia konstrukcyjne:
  *Zbudować wzmacniacz pod Tonsile ZgC-50-8-44 które przeszły mały remont
  *Wykorzystywany będzie w domu, w pokoju 10m2 więc moc ok 2x20W/8 będzie wystarczająca
  *W konstrukcję włożyć jak najmniejsze koszta - wykorzystać domowe zapasy elektroniki :)
  *Zbudować estetyczną skrzyneczkę pod kolor kolumn

  Po krótkich przeszukaniach zapasów elektroniki zdobyłem zniszczony korektor graficzny Diora FSA502, jakiś stary magnetofon Technics, typowy klasyk Vintage :) trafko 100VA 2x12V, duuuży radiator, kilkanaście końcówek mocy TDA... z których najlepsze okazały się 2050 (wg. not odda 32W/4 22W/8 więc idealnie do moich założeń ).
  Oczywiście po za tym niezliczone pokłady rezystorów, kondensatorów itp :D
  Obudowa po Technicsie okazała się za duża i zbyt toporna, nie podobała mi się... ale za to zostały jeszcze szczątki FSA502. Po krótkiej modernizacji obudowy i rozplanowaniu elementów okazało się że będzie idealna, let's go...!
  Pierwszo powycinałem drobne otwory na dodatkowe śrubki, terminal głośnikowy itp, następnie wziąłem się za panel przedni który finalnie został oklejony okleiną drewnopodobną która została mi jeszcze po remoncie kolumn, ogólnie rzecz biorąc nie było trudno :) W ciągu 2 dni udało mi się kompletnie złożyć urządzenie.
  Elektronika jest oczywiście poskładana w pająku - nie z braku funduszy i chęci tylko po prostu bardzo lubię taki montaż :D bardzo łatwo wymienić elementy na inne oraz eksperymentalnie "doczepiać różne ustrojstwa" :D

  Wskaźniki VU pochodzą z magnetofonu i zostały podświetlone na niebiesko dwiema diodami LED. Jako prostownik i za razem tłumik napięcia do wskaźników użyłem prościutki dwójnik składający się z diody i rezystora 10k (przy takiej eksperymentalnie dobranej wartości wskazówka wychyla się na czerwone pole za napis 100% wtedy gdy wzmacniacz pracuje na maxymalnych obrotach)
  Piękna gała głośności oraz potencjometr też pochodzą z magnetofonu :)
  Kabelki pospinane taśmą Vibac która świetnie trzyma i nie puszcza :D Po za tym do złożenia użyłem klejarki z klejem na ciepło, kleju dragon do klejenia gumy i metalu oraz rurek termokurczliwych.

  W zasilaczu wyżej wspomniane trafo 2x12V / 100VA, mostek prostowniczy o ile dobrze pamiętam 6A, kondensatory 2x4700uF / 35V. Układy scalone 2xTDA2050. W przyszłości planuję jedynie dokupić jakieś mocowanie na trafo więc nie krytykujcie tego "tymczasowego" rozwiązania :D
  Końcowe wrażenia odsłuchowe bardzo pozytywne, nie wiedziałem że TDA z serii 20XX tyle potrafi! Zniekształcenia w stanie jałowym (przydźwięk i szum) nie istnieją, nawet w środku nocy po włączeniu wzmacniacza nic nie słychać w kolumnach które stoją ok 1m ode mnie :)

  Wszystkie elementy z których złożyłem wzmacniacz posiadałem w domu więc złożenie kosztowało mnie jedynie 1 weekend :D

  Zapraszam do komentowania i pozdrawiam!!!
  Krystian :)


  Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

  Zmniejszyłem rozmiar zdjęć z ok. 2,5Mb na 250Kb!
  (joy_pl)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  kris6661991
  Level 25  
  Offline 
  Has specialization in: audio
  kris6661991 wrote 936 posts with rating 32, helped 58 times. Live in city Białystok. Been with us since 2007 year.
 • Testo
 • #2
  qwerty67
  Level 24  
  Ogólnie to fajny projekt i bardzo ładnie wykonany zwłaszcza obudowa. Ale środek pozostawia dużo do życzenia czemu nie zrobiłeś tego na płytkach? zwłaszcza że to prosty układ, wyglądało by o wiele przynajmniej i profesjonalniej.
 • #3
  kris6661991
  Level 25  
  Edit: dodaje fotki wyżej wspomnianych odpicowanych kolumienek (wysoko-tonowe po wymianie membranek z cewkami, średnio-tonowe wymienione na nowe westry - idealnie takie same jak Tonsil a nawet zdaje mi się że ładniej grają, nisko-tonowe po regeneracji)

  Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)
  Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :) Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)


  Zmniejszyłem rozmiar zdjęć z ok. 2,5Mb na 250Kb!
  (joy_pl)
 • #4
  SzokalML
  Level 36  
  po co takie duże zdjęcia - które są rozmazane? możesz spokojnie zmniejszyć je nie tracąc nic na jakości, a znacznie szybciej będą się ładować.

  Wzmacniacz ładny, trzeba przyznać.
 • #5
  P.Ryś
  Level 13  
  Witam
  Piękna konstrukcja.Trochę nie pasuje wyłącznik. Ja wykonuje teraz wzmacniacz oparty na 5 ukł TDA1554q. Też zamierzam włożyć do niego wskaźniki VU.
  Pytanie: Gdzie podpiąłeś wskaźniki? Na wejście czy wyjście?
 • #6
  radek310
  Level 15  
  Do tych elementów mogłeś zaprojektować płytkę pcb. Dobrze rozmieszczone podzespoły w obudowie. Mogłeś zastosować jakiś przedwzmacniacz do regulacji tonów.
 • #7
  kris6661991
  Level 25  
  Wskaźniki potrzebują o wiele wyższego napięcia niż te na wejściu wzmacniacza wiec najłatwiej wpiąć je na wyjście wg poniższego schematu Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

  Co do przełącznika to na razie nie mam innego :) W elektronikach też nie mają nic ciekawego ale jak coś znajdę to mam zamiar wymienić.
 • Testo
 • #8
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Obudowa ładna, nawet bardzo ładna. A w środku niestety o wiele gorzej... co się stanie jeżeli obrócimy obudowę do góry nogami ? Jeśli odpadnie transformator to fatalnie...
  Dalej nie widzę podkładek pod TDA2050, jak jest w ogóle przymocowany radiator ? tylko mi nie mów że na klej...

  I na koniec... skąd wyszarpałeś taką gałkę do potencjometru !! potrzebuję taką do swojego wzmacniacza :P
 • #9
  kris6661991
  Level 25  
  Przedwzmacniacz początkowo był w planach ale potem "odmaniło mi się" i tak używam tego tylko jako wzmacniacza do komputera a moja Audigy LS ma bardzo dobry manager dźwięku :)

  Dodano po 4 [minuty]:

  michal.rogaczewski wrote:
  Obudowa ładna, nawet bardzo ładna. A w środku niestety o wiele gorzej... co się stanie jeżeli obrócimy obudowę do góry nogami ? Jeśli odpadnie transformator to fatalnie...
  Dalej nie widzę podkładek pod TDA2050, jak jest w ogóle przymocowany radiator ? tylko mi nie mów że na klej...

  I na koniec... skąd wyszarpałeś taką gałkę do potencjometru !! potrzebuję taką do swojego wzmacniacza :P


  Nie ma podkładek, jest taka drewnopodobna pod cały radiator, gałka jest podwójna, obręczą mogę ściszyć któryś z kanałów, gałek nigdy nie widziałem na allegro i penie nie ujrzę - jest ze starego magnetofonu technicsa (ale chyba jeszcze z 3 podobne gdzieś mam), radiator jest przymocowany na klej epoksydowy którego nie wymieniłem, mam do niego zaufanie, trzyma strasznie dobrze i jest odporny na wysokie temperatury chociaż ten radiator ma ok 50st C po całodziennym mocnym graniu :)

  Dodano po 7 [minuty]:

  Aha i kabelki do kolumn to Technics 23AWG 2x0,6mm ale oczywiście potem zastosuję moje ulubione Jamo :) (po prostu kolumny stoją bardzo blisko i nie chciałem żeby plątało się 10 metrów przewodu)
 • #10
  bandzior2
  Level 26  
  Obudowa bardzo ładna tylko mogłeś użyć płytki uniwersalnej i te elementy elektroniczne zainstalować właśnie w niej ;) Te wskaźniki kojarzą mi się ze starym wzmacniaczem a zarazem bardzo mocnym jaki posiadał mój kolega.
 • #11
  skaktus
  Level 37  
  Bardzo łądne wykonanie, szczególnie frontowy panel.

  Jak klaiłeś folię na załamaniach ?

  Efekt psuje włącznik nie wiadomo skąd wytrzaśnięty. A wnętrze - hmmm....liche i ten pająk....Do tego kupa niewykorzystanego miejsca ;)
 • #12
  kris6661991
  Level 25  
  Nooo trudno :d miał być sam wzmacniacz w obudowie po EQ, może kiedyś coś dobuduje spokojnie, już się przymierzam dołożyć drugie trafo i 3 TDA 2050 i zrobić wzmacniacz do Kina domowego :) Boki były czarne i takie pozostały, porostu super profesjonalnym nożem do tapet z Auchan za 29 groszy powoli odciąłem nadmiary okleiny i tak zostawiłem, wyszło bardzo równo - lepiej niż się spodziewałem :D Przypominam iż istnieje patent na wyklejanie niewielkich zaokrągleń i wgłębień okleiną - wystarczy że podprowadzimy naszym dziewczynom suszarke do włosów (mogą być wściekłe ale to w imię nauki i techniki) -.- no i na 1 poziomie nagrzewania z daleka nagrzewamy okleinę - staje sie bardzo plastyczna lecz nie przesadzajmy bo pęknie, patent sprawdzony i działający.

  Pozdrawiam!

  Dodano po 43 [sekundy]:

  Aaaaaa! Włącznik ze starego UPS-a ale zmienię na 99% (jak znajdę fajniejszy)
 • #13
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  Co do włącznika to fajnie wyglądają przyciski wandaloodporne, są drogie :P ale ładne, zastosowałem taki w swoim wzmacniaczu, ich minusem jest to, że często wymagają dodatkowej elektroniki
 • #14
  kris6661991
  Level 25  
  Przepraszam wrote:
  Kolejny nawiedzony klient który robi zdjęcia teleskopem Habla (Hubble'a).

  Co masz na mysli...? :D

  Michał :arrow: wiem że są ładne i nie są wcale takie drogie, na Alledrogo swojego czasu były po 8-10zł, niestety są to switch'e na których zrealizuje funkcje najwyżej Stand-by do której trzeba by było zastosować prosty układ przełączający na bramkach, przekaźnik i oddzielne trafo ok 2W. Brałem pod uwagę takie rozwiązanie lecz nie było ich ostatnio na allegro.
 • #15
  FoxTech
  Level 20  
  Elektroda każdego dnia potrafi człowieka zaskoczyć.
  Zaraz po załadowaniu się serwisu pierwszą rzeczą jaką robię to sprawdzam jakie to cuda i cudeńka "wystrugali" pomysłowi elektrodowicze. Poziom pojektów na stronie głównej się podnosi się każdego dnia.
  Nieprawdopodobne jakie konstrukcje potrafi stworzyć pojedynczy konstruktor w domowym zaciszu.
  Prezentowany tutaj projekt jest jednym z przykładów na moje spostrzeżenia.

  Żeby nie było offtopic to napiszę coś co będzie trzymało klimat pozostałych postów czyli wylukruje cynadelki autorowi tejże arcymachinerii :

  Cóż za urzekająca uroda tychże klamotów, już przy pierwszym spojrzeniu poruszyła moje serce - tylko trzewia ciut mizerne. Czy te druciki posklejane taśmą samoprzylepną się nie rozklejają ? Czy kolega może przesłać schemat podświetlenia wskaźników?
 • #16
  kris6661991
  Level 25  
  Oczywiście że mogę - wszystkie rozwiązania konstrukcyjne:

  *schemat VU metrów powyżej
  *schemat TDA2050 wg noty katalogowej http://home.eunet.cz/rysanek/pdf/tda2050.pdf
  *2 diody LED umieszczone po lewej i po prawej stronie ustrojów pomiarowych, przyklejone przezroczystym klejem na ciepło, w związku że diody były strasznie jasne (wymontowane z linijek świetlnych do podświetlania bajerów w tuningowanych samochodach) to dałem rezystory 5k ohm - przy tej wartości diody świecą na ok 40% jasności i jest pięknie :)

  Trochę jeszcze denerwujące jest to iż wskaźniki przy cichym słuchaniu muzyki (od ok 0-10% mocy) w ogóle się nie ruszają - ale jest za to realnie, że gdy jest wysterowany na 50% to pokazują te 50% :D Na Waszą prośbę mogę postarać się o kilkusekundowy filmik ukazujący pracę VU metrów.

  Pozdr!
 • #17
  michal.rogaczewski
  Level 28  
  No wklepałem "magiczne zaklęcie" w szukajkę allegro i znalazłem nawet za 4zł... Dodajesz do tego przerzutnik na CD4013 przekaźnik i jazda, zasilić można by z zasilacza beztransformatorowego (kondensator 1uF/400V i kilka części)
 • #18
  pan_kotek
  Level 20  
  Przód bardzo fajny,mam zastrzeżenie co do mocownia transformatora toroidalnego,powinien być mocowany na gumach i dociśnięty specjalną blaszką

  Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)
 • #19
  Rolnik95
  Level 18  
  Bardzo ładny wzmacniacz właśnie taki mi potrzebny. Myślę nad tda1554 ale jeszcze nie wiem. W związku z tym czy mógłbyś dać schemat z którego ty korzystałeś?

  Dodano po 48 [sekundy]:

  A za ile można dostać te kostki?
 • #20
  Martin94
  Level 13  
  A mógłbyś mi wrzucić schemat który wykorzystałeś bo w nocie jest ich kilka. A jeszcze jedno jaką moc mają te kolumny (oba głośniki razem).
 • #21
  skaktus
  Level 37  
  Rolnik95 wrote:
  Bardzo ładny wzmacniacz właśnie taki mi potrzebny. Myślę nad tda1554 ale jeszcze nie wiem. W związku z tym czy mógłbyś dać schemat z którego ty korzystałeś?

  Dodano po 48 [sekundy]:

  A za ile można dostać te kostki?


  Linki do chematów masz powyżej.

  Końcówki są na allegro lub w sklepach internetowych/w twoim mieście.
 • #23
  Martin94
  Level 13  
  No wiem że schematy są wyżej ale którego użyć??
 • #24
  kris6661991
  Level 25  
  Tego użyć Moje 'małe' Audio-DIY 2x TDA 2050 :)

  Co do mistycznego TDA1554Q to jak najbardziej nie polecam do zastosowań domowych, kostka jest droga, ma duże szumy, źle poprowadzona masa daje straszne przydźwięki, kość wymaga układu opóźnionego startu głośników gdyż słychać potężny łomot przy włączaniu jak i wyłączaniu głośników, u mnie w sklepie ten TDA kosztuje 17zł, te moje 2050 są o niebo lepsze, nie ma nawet co porównywać i są po 8zł sztuka. Co do transformatora to powtarzam :D ROZWIĄZANIE TYMCZASOWE, niebawem znajdzie się blacha na toroidy :)
 • #25
  joozwa
  Level 31  
  W wielu urządzeniach fabrycznych trafa toroidalne są klejone do obudowy, np. zasilacze Indel - jest tam taka twarda czarna masa. Jeżeli klej będzie dość elastyczny i mocny, nic nie powinno się odkleić, w końcu nikt nie będzie takim urządzeniem rzucał ;) Chociaż, oczywiście, mocowanie śrubowe ze specjalnymi podkładkami jest dużo bardziej eleganckie ale i droższe, bo te blaszki są dość drogie ...
  A co do wzmacniacza, mimo, że autor pisze, że radiator nie jest za gorący, ja bym jednak powalczył o pionowe umieszczenie żeberek (chłodzenie wyraźnie się poprawi). Poza tym w obudowie masz sporo wolnego miejsca - jeżeli kiedyś jeszcze zdecydujesz się dołożyć przedwzmacniacz (co byłoby chyba dobrym pomysłem), nie będziesz miał z tym żadnego kłopotu ;)
  Pozdrawiam
 • #26
  kris6661991
  Level 25  
  ... Wzmacniacz ma moc maksymalną 32Waty przy 4Ω i 22Waty przy 8Ω (przynajmniej tak podaje producent kostki) więc kolumny minimalnie z 20-30W 8Ω lub 30-40W 4Ω, zadałeś pytanie którego nie rozumiem... "jak wielkie?" To chyba logiczne że estradówek pod to nie będziesz podłączał, wzmacniacz może mieć moc mniejszą ale dobrze by było gdyby nie była większa od znamionowej mocy kolumn.

  Dodano po 1 [minuty]:

  joozwa wrote:
  W wielu urządzeniach fabrycznych trafa toroidalne są klejone do obudowy, np. zasilacze Indel - jest tam taka twarda czarna masa. Jeżeli klej będzie dość elastyczny i mocny, nic nie powinno się odkleić, w końcu nikt nie będzie takim urządzeniem rzucał ;) Chociaż, oczywiście, mocowanie śrubowe ze specjalnymi podkładkami jest dużo bardziej eleganckie ale i droższe, bo te blaszki są dość drogie ...
  A co do wzmacniacza, mimo, że autor pisze, że radiator nie jest za gorący, ja bym jednak powalczył o pionowe umieszczenie żeberek (chłodzenie wyraźnie się poprawi). Poza tym w obudowie masz sporo wolnego miejsca - jeżeli kiedyś jeszcze zdecydujesz się dołożyć przedwzmacniacz (co byłoby chyba dobrym pomysłem), nie będziesz miał z tym żadnego kłopotu ;)
  Pozdrawiam


  Są śruby z odbojnikami gumowymi, na dodatek trafo jest przyklejone na dragon do łączenia metali i gumy, trzyma się bardzo solidnie jak na wersję Alpha :D
 • #27
  Duduś74
  Moderator of HydePark
  jeśli chodzi o radiator i końcówki ,to nie zapominajmy że układy pracujące w "Wyższych " temperaturach "żyją " krócej i wnoszą większe zniekształcenia .
 • #28
  Martin94
  Level 13  
  Jeszcze raz gdzie kupić te Vu-metry i jakie duże trafo zastosować??

  Dodano po 1 [minuty]:

  Transformator TS20VA 230/24V taki wystarczy
 • #29
  kris6661991
  Level 25  
  VU metry czasem bywają na allegro (szukaj, szukaj pod nazwami "ustrój pomiarowy, wskaźnik wychyłowy itp") Raczej mało prawdopodobne żebyś trafił na takie okazy jak moje w takim stanie, dlatego tez poszukaj jakiegoś starego magnetofonu Vintage czyli metalowego klasyka, najlepiej uszkodzonego - kupisz za grosze na allegro i wymontujesz z niego co potrzebne. Jak napisałem w 1 poście (proszę czytać, tam są odpowiedzi na niektóre pytania) kość potrzebuje max 2x22V (symetryczne) ja zastosowałem trafo 100VA 2x12V (po odfiltrowaniu jest jakieś 2x16) i do tego uznałem że kondensatory 2x4700 w zupełności wystarczą - i tak zasilacz jest bardzo sztywny jak na te końcówki więc nie ma potrzeby stosowania potężnych pojemności.
 • #30
  Mark II
  Level 21  
  Ponieważ w projekcie przedstawiono też kolumny, mam pytanie. Czy głośniki średniotonowe pracują w oddzielnych obudowach?
  Domyślam się, że zregenerowane głośniki to GDN20/40, dobrą alternatywą dla nich, chociaż droższą, są tonsilowskie (Pro Tonsil) GDN20/60/11.
  Wskaźniki wysterowania oferuje min. sklep Diax w Bytomiu, należy poszukać w dziale "mierniki i akcesoria pomiarowe".