Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asystent elektronika v2.0.9

piotrek662 15 Oct 2009 21:50 19164 28
  • Asystent elektronika v2.0.9

Jest to program mojego autorstwa przeznaczony dla każdego elektronika i nie tylko.

Zmiany w stosunku do wersji v2.0.8

- Dodany katalog 8-bitowych mikrokontrolerów Microchip PIC
    - Dodany moduł do wyliczenia wymaganej rezystancji termicznej radiatora
    - Poprawiony i ulepszony moduł systemów liczbowych
    - Dodany moduł wyszukiwania w szeregach E3...E192
    - Poprawiony i ulepszony moduł "Natężenie, napięcie, moc"
    - Poprawiony moduł przeliczania wielkości jednostek
    - Dodana ikonka i możliwość minimalizacji do tray'a
    - Możliwość włączenia sprawdzania dostępnych aktualizacji przy starcie programu

Zawiera:

- Aktualizacja baz danych, programu i pliku pomocy przez Internet
    - Obliczanie indukcyjności i wymiarów cewki powietrznej jedno- i wielowarstwowej
    - Baza mikrokontrolerów AVR wraz z rysunkami
    - Baza 8-bitowych mikrokontrolerów PIC
    - Baza układów TDA (wg. TME.pl)
    - Wyszukiwanie danych katalogowych w Internecie
    - Wyszukiwanie elementów w sklepach w Internecie
    - Przeliczanie częstotliwości na okres i odwrotnie
    - Rozkodowywanie kodu paskowego rezystorów, kondensatorów i dławików
    - Przeliczanie wielkości jednostek
    - Kalkulatory układu NE555
    - Wyliczanie rezystora do diody LED
    - Wyliczanie rezystancji zastępczej
    - Wyliczanie Volt, Amper, Wat
    - Sterowanie portem LPT
    - Rezystorowy dzielnik napięcia
    - Przeliczanie wat na dBm
    - Rozkodowywanie kodu elementów elektronicznych (MIL)
    - Możliwość uruchamiania do 5 zdefiniowanych zewnętrznych aplikacji
    - Dopasowywanie wartości rezystorów do szeregu E24
    - Baza usterek
    - Kalkulator do wzmacniaczy operacyjnych
    - Terminal RS232
    - Przeliczanie systemów liczbowych
    - Obliczenia dla układu LM317/337/350
    - Wyliczanie wymaganej rezystancji termicznej radiatora
    - Wyszukiwanie w szeregach E3...E192
    - Sprawdzanie aktualizacji przy starcie aplikacji

Gdyby ktoś znalazł błąd lub miał pomysł co dodać lub zmienić proszę pisać. Każda wiadomość jest naprawdę ważna Exclamation

LINK: www.asystentelektronika.org :!:
    Attachments:

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    piotrek662
    Level 14  
    Has specialization in: elektronika, komputery, mikrokontrolery
    piotrek662 wrote 165 posts with rating 319, helped 10 times. Live in city Rybnik. Been with us since 2005 year.
    Gizmoń
    Level 28  
    Program bardzo fajny, tylko jest w nim błąd językowy - rezystancję rezystora do diody, rezystancję zastępczą, rezystancję termiczną itp. się oblicza, a nie wylicza. Poza tym chyba jest dobrze ;)
    mavin
    Level 13  
    Na podstawie: http://sjp.pwn.pl/

obliczyć — obliczać
    1. «licząc, ustalić wielkość lub wartość czegoś»
    2. «uwzględnić coś w swoich planach»
    3. «zaplanować coś, zwykle jakiś termin lub ilość czegoś»

wyliczyć — wyliczać
    1. «wymienić coś w pewnej kolejności»
    2. «określić wielkość, liczbę czegoś za pomocą liczenia»
    3. «po obliczeniu całości wydzielić z niej jakąś część i przeznaczyć dla kogoś lub na jakiś cel»
    4. «ograniczyć coś do pewnej ilości, liczby»
    5. «o sędzi ringowym: licząc od 1 do 10, odmierzyć okres dziesięciu sekund od chwili otrzymania przez zawodnika obezwładniającego ciosu i uznać go za pokonanego przez nokaut»

Różnica jest - ale jak umiesz czytać po polsku, to chyba się możesz domyśleć o co chodzi.
    A co do programu to jest bardo przydatny - sam często z niego korzystam.
    Podziękowania dla autora za jego wykonanie!!
    bojp
    Level 13  
    Fajny programik, przyda się.
    Do bazy sklepów interntowych możesz jeszcze dodać sklep "Cyfronika": Link

P.S. Nie myślałeś o dodaniu narzędzi pomagających przy obliczaniu parametrów transformatorów podczas przewijania i dowijania uzwojeń?

Aha.. właśnie mi się przypomniało. Jak już bawisz się w bazę danych o mikroprocesorach, to dodaj jeszcze rysunki z oznaczeniami wyprowadzeń danego układu. Niezmiernie ułatwi to pracę. Nie trzeba będzie szukać po notach katalogowych. ;)
    Judas
    Level 14  
    Witam,

program bardzo fajny i na pewno się przyda - nie tylko początkującym.

Moje uwagi i sugestie:
    1. przy wyliczaniu rezystancji zastępczej mogłyby pojawiać się rysunki poglądowe połączeń, tak jak ma to miejsce w pozostałych opcjach wyliczeń (dzielnik, op-ampy). Masz z góry zdefiniowaną maksymalną liczbę użytych do obliczeń rezystorów, więc trzeba by tylko podmieniać przygotowane wcześniej rysunki. Myślę, że dla początkujących było by to bardzo edukacyjne :D
    2. przy obliczaniu kodu paskowego rezystora dodałbym moduł działający odwrotnie - na podstawie podanych parametrów rezystora, np. 100k, 5%, pojawiałby się kod paskowy rezystora, albo na samym rezystorze (na rysunku), albo jako tekstowy wykaz kolorów kolejnych pasków (np "brązowy-czarny-żółty-złoty). Aha, kolory żółty i złoty niewiele się różnią i przy gorszych monitorach lub kartach graficznych można nie zauważyć różnicy - co prawda wybiera się tekstowo z rozwijanych opcji więc to tylko taka uwaga kosmetyczna.
    3.powyższy moduł kodujący wartości do kolorów przydałby się też dla kondensatora i dławika.
    4.baza mikrokontrolerów ATMEL - coś nie tak chyba z wyszukiwaniem zaawansowanym. Spróbuj poszukać procka z pojemnością 8k i zasilanego 5V. Nie ma takich???? :shocked!:
    5.baza mikrokontrolerów PIC - podobnie jak w pkt 4.
    6.sterowanie portem LPT - "Uruchomienie biblioteki NIE UDANE!!!" - o jaką bibliotekę chodzi? :roll:

Gratuluje wytrwałości w pisaniu programu i życzę dużo powodzenia w jego rozwoju. Sam kiedyś coś podobnego zacząłem pisać i wiem ile to wymaga czasu - ale "satysfakcja gwarantowana!" :) Mój projekt jednak został pokonany przez brak czasu. :(

Pozdrawiam
    diodak32
    Level 12  
    Kolego piotrek 662,

muszę Cię pochwalić za świetny pomysł i fajną aplikację, zwłaszcza dla mniej zaawansowanych elektroników, natomiast rzuciło mi się w oko kilka wad:

1. W danych dot. mikrokontrolerów AVR (np. ATmega16) napisałeś, że "Zegar czasu rzeczywistego (RTC): Tak". Otóż ten układ nie posiada zegara czasu rzeczywistego (Real Time Clock - RTC), a jedynie Real Time Counter, a to nie jest to samo. Zatem Twoja informacja wprowadza użytkownika w błąd.

2. Okienko, które te informacje wyświetla powinno być większe lub dać się skalować, aby osoba przeglądająca podstawowe parametry takiego układu od razu widziała wszystkie podstawowe parametry bez konieczności ciągłego przewijania listy.

Życzę dalszej owocnej pracy nad kolejną wersją programu.
    Duch__
    Level 31  
    Witam. Przejrzałem programik i wygląda bardzo sympatycznie. Jednak jedna rzecz mi się nie działa. Dodałeś do programu Terminal portu COM, lecz jednak nie obsługuje on portów wyższych niż 4, a ja np mam swój adapter USB->RS232 zainstalowany na porcie 5 :| Prosiłbym przy najbliższej aktualizacji o poprawienie tego drobnego błędu :D Niemniej jednak gratuluje samozaparcia :please:

Pozdrawiam Duch__
    seba_x
    Level 31  
    A gdzie się ustawia adres LPT ? Czy można odczytać stan wejść LPT ?
    I jeszcze "cena" w mikrokontrolerach np. attiny13 - 1,89zł :?: w tme najtańszy kosztuje 2,77 netto.
    kosa_2
    Level 15  
    Super pomysł. Dobrze by było gdyby po wpisaniu danych do obliczeń przycisk "Licz" był odpalany również przez ENTER usprawniło by to pracę.
    pako8420
    Level 12  
    Witam. Program bardzo pomocny i zrozumiały, ale np.: przy obliczaniu dławika (bo przecież są osiowe i toriodalne) nie ma opcji toriodalne- przekrój środkowy, zewnętrzny i szerokość rdzenia.

Pozdrawiam.
    matgaw
    Level 15  
    Świetny pomysł! Może jeszcze obliczanie parametrów układów rezonansowych LC, albo obliczenia dla układu MC34063 (i wzięte na nie poprawki!)?
    perszeron
    Level 21  
    Pozdrawiam , popieram robienie takich programów ułatwiają życie wielu elektronikom ,proponuję do programu w zakładce "Baza usterek"dodać możliwość wstawiania grafiki ,rozbudować terminal 232 i LPT ,i dla zakładki "Dane"wstawić możliwość wpisywania programów dla mikroprocesorów
    to moje propozycje . Widać tu dużo pracy .
    ps.Duch__ możesz ustawić to ręcznie wpisując np. AE209\terminal"ComPort=COM5"
    perszeron
    Level 21  
    Judas odn.6.sterowanie portem LPT - "Uruchomienie biblioteki NIE UDANE!!!" - o jaką bibliotekę chodzi? - chodzi tu o bibliotekę "zlportio"jeśli port LPT jest już używany przez jakiś inny program biblioteka zlportio nie załaduje się co spowoduje brak możliwości
    wysłania polecenia w tym przypadku na port we/wy
    mrowaa
    Level 15  
    Program fajny. Trochę pracy włożyłeś. Jednak mnie irytuje jedna drobna rzecz. Niby mało istotna ale drażni. Etykiety z wynikami obliczeń powinny być od razu wypełnione. A nie, że dopiero po kliknięciu na "Oblicz" pojawia się napis (np Wzmocnienie) i wynik obliczeń:)
    Druga sugestia to zapisywanie danych wpisanych przy obliczeniach po zamknięciu programu.
    I wreszcie trzecie najważniejsze to ten denerwujący Splash screen. :)
    Ture11
    Level 38  
    Witam.
    Nie mam większych zastrzeżeń do programu, baaardzo przydatny asystent, wcześniejsza wersja nieraz mi ratowała życie, natomiast tej nie mam czasu sprawdzać, ale ufam, że też jest GIT...

Widzę natomiast, że kolega zna się na projektowaniu programów komputerowych ; czy zamierzasz może stworzyć wersję dla systemu operacyjnego LINUX?

Pozdrawiam..
    bobekdt00
    Level 14  
    Program naprawdę świetny , gratulacje .

Ze swojej strony dodałbym coś jak notatnik , często robi się kilka pomiarów a wyniki chce się gdzieś zapisać bez potrzeby włączania innego programu/pisania ręcznie .
    piotrek662
    Level 14  
    Witam! Dziękuję za wszystkie opinie. W następnej wersji programu postaram się wnieść wszystkie poprawki oraz zamieścić coś nowego z proponowanych rzeczy. Natomiast co do
    Quote:
    czy zamierzasz może stworzyć wersję dla systemu operacyjnego LINUX?
    to na razie nie planuję takiej wersji ponieważ program jest napisany w Delphi i z tego co mi się wydaje wiązało by się to z przepisaniem całego programu. Póki co można program uruchamiać poprzez WINE, ponieważ chyba wszystko prócz wyświetlania rysunków AVR'ów działa dobrze.
    Pozdrawiam :)
    Damian11235
    Level 10  
    Wszystko naprawdę fajne .Dodał bym tylko ,jeszcze wszystkie wzory z jakich korzystałeś w celu edukacyjnym, korzystając z tego programu możemy nie tylko bezmyślnie wciskać przycisk, ale również ucząc się wzorów w celu samo doskonalenia.Pozdrawiam
    Uxlin
    Level 12  
    Bardzo fajny program. Na pewno się przyda. Miał bym taką propozycje aby zrobić w nim bazę z wzorami z których samemu można to obliczyć.
    szandi
    Level 11  
    Bardzo często korzystam z tego programu i jest on pomocny przy projektowaniu, więc podziękowania dla autora za udostępnienie tej aplikacji. Mógłbyś dodać funkcję zapisywania obliczeń do pliku byłoby to przydatne.
    ~~~pio~~~
    Level 15  
    Fajny programik, przydało by się coś takiego na telefon. Brakuje jeszcze w nim przelicznika rezystancja na kod paskowy.
    bonek
    Level 13  
    Chętnie widział bym przeliczenie częstotliwości na długość fali .Przydatne przy projektowaniu anten.
    Judas
    Level 14  
    perszeron wrote:
    Judas odn.6.sterowanie portem LPT - "Uruchomienie biblioteki NIE UDANE!!!" - o jaką bibliotekę chodzi? - chodzi tu o bibliotekę "zlportio"jeśli port LPT jest już używany przez jakiś inny program biblioteka zlportio nie załaduje się co spowoduje brak możliwości

A to ciekawe :) Mam czysty zainstalowany system i na nim jest tylko Asystent. Żaden program nie korzysta z LPT a pomimo tego komunikat się wciąż wyświetla :? Podłącze parę diodek i zobaczę, czy to tylko się komunikat wyświetla, a portem mozna sterować czy nie.

Pozdrawiam
    piotrek662
    Level 14  
    Judas wrote:
    perszeron wrote:

A to ciekawe :) Mam czysty zainstalowany system i na nim jest tylko Asystent. Żaden program nie korzysta z LPT a pomimo tego komunikat się wciąż wyświetla :? Podłącze parę diodek i zobaczę, czy to tylko się komunikat wyświetla, a portem mozna sterować czy nie.

Pozdrawiam

Witam! Problem powinno rozwiązać uruchomienie programu jako administrator.

Pozdrawiam!
    rav7
    Level 11  
    Bardzo fajny program, częst z niego korzytam. Bardzo przydatną funkcją jest uruchamianie programów zdefiniowanych, wszystko pod rękom. Według mnie przydała by się możliwość ręcznej edycji baz danych np. dotyczących TDA i wprowadzanie nowych układów.