Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar i termometr na IW-18

Duch__ 30 Maj 2010 15:00 114883 176
  • Zegar i termometr na IW-18

Witam.

Dzisiaj chciałbym zaprezentować mój projekt zegara VFD na lampie IW-18. Jest to kontynuacja wątku kolegi Pier -> Link

Jest to zmodyfikowany w znacznym stopniu soft z dodanym wyświetlaniem godziny, daty oraz temperatury.
    Sercem układu jest Atmega8, za układ RTC robi DS1307 wraz z podtrzymywaniem bateryjnym.
    Najwięcej czasu zajęło mi pogodzenie przerwań i czujnikiem DS18b20. Okazało się że nie jest to wcale takie trudne. Rozwiązałem to wplatając obsługę DS-a między wyświetlanie poszczególnych "ekranów" na IW-18:

W skrócie wygląda to tak:

-wysyłam dane do czujnika
    -pokazuje godzinę na wyświetlaczu
    -odbieram dane z czujnika
    -pokazuje datę na wyświetlaczu
    -konwertuje godzinę na poszczególne moduły tj. dzięsiątki, jedności, oraz ułamek
    -pokazuje temperaturę na wyświetlaczu

Obrazowo można to przedstawić w następujący sposób:

Wszystko tak szybko się odbywa że wyświetlacz w ogóle nie miga :D

Program został napisany w BASCOMie - zajmuje ~64% pamięci Flash.

Sterowanie odbywa się poprzez 2 przyciski (Menu, Incrementuj).

Na płytce znajduję się miejsce pod drugi czujnik DS18b20, ale jak na razie nie mam czasu zaimplementować go w programie.
    Program przystosowany jest do wyświetlania temperatur ujemnych i dodatnich.

Obudowy jak na razie nie będzie, bo nie mam oryginalnego pomysłu.

Poniżej kilka zdjęć z układu:

Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18
    Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18 Zegar i termometr na IW-18

Filmik:

Koszty:
    Atmega8 -miałem
    2x ULN2804 - 4zł
    DS18b20 - miałem
    DS1307 - 7zł
    Lampa IW-18 - 1,8zł
    W sumie: 12,8zł

Zapraszam do komentowania.

Jeżeli zegarek Ci się podoba - zagłosuj na mnie

Pozdrawiam, Duch__.

PS. W załączniku pliki Eagle *.sch i *.brd oraz kod źródłowy *.bas.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Zasilacze UPS
    .:Proxy:.
    Poziom 12  
    Bardzo ładna konstrukcja i nareszcie funkcjonalna (czas, data i temp.) Czy mógłby kolega zamieścić wzór płytki i wsad do procka ?
    Niestety sam sobie nie poradzę z projektem pcb, nie mówiąc już o sofcie :/ Projekt kolegi wydaje się być idealny !
    Gratulacje udanej konstrukcji :)
  • Zasilacze UPS
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rdyla
    Poziom 12  
    Mógłby kolega zamieścić schemat tego zegarka? Interesuje mnie sposób zasilania tej lampy. Ile prądu pobiera ten zegarek? A tak poza tym baaardzo fajna konstrukcja... :)
    alexab
    Poziom 10  
    nieźle się prezentuje, chciałbym tylko zobaczyć jak poradzisz sobie z obudową do
    niego bo obudowa to drugie 50% sukcesu.
    REVISOR
    Poziom 25  
    Witam, taki wyświetlacz to fantastyczna sprawa, ponawiam prośbę kolegi o schemat, z tym że mnie bardziej interesuje jak takim wyświetlaczem się steruje jakich napięć potrzeba itd. krótki opis był by bardzo pomocny. Takie wyświetlacze można kupić za kilka zł na znanym serwisie aukcyjnym co jeszcze bardziej mnie i pewnie innych skłania do sięgnięcia po takie wyświetlacze, jeszcze większego uroku daje to że jest to wyświetlacz rurkowy a nie jak większość dostępnych płaskich wersji.
    Duch__
    Poziom 31  
    .:Proxy:. napisał:
    Czy mógłby kolega zamieścić wzór płytki i wsad do procka ?
    rdyla napisał:
    Interesuje mnie sposób zasilania tej lampy. Ile prądu pobiera ten zegarek?
    Zegarek pobiera prąd zależny od ilości zapalonych segmentów. Średnio jest to ~100mA, w porywach 150mA.
    Schemat oraz kod źródłowy zamieszam w pierwszym poście.
    tmf napisał:
    [...] po co dawałeś dodatkowy RTC, skoro wszystko można było zrobić na samym procesorze?
    Miałem wątpliwości czy zrezygnować z RTC, czy go zostawić. Obawiałem się czy program będzie wyrabiać ,oraz czy zegar nie będzie się późnić/śpieszyć. No i kolejna kwestia dotycząca podtrzymywania zegara. A tak RTC i bateryjka rozwiązują cały problem.
    dj-MatyAS napisał:
    Proponuję zastosować jakieś mocowanie do niego[...]
    Poprawie to w pierwszej wolnej chwili i zamontuje z pleksi jakąś podstawkę.
    alexab napisał:
    nieźle się prezentuje, chciałbym tylko zobaczyć jak poradzisz sobie z obudową do niego bo obudowa to drugie 50% sukcesu.
    Tak jak napisałem w pierwszym poście, nie mam pomysłu w tym momencie na oryginalną obudowę.
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    A dlaczego miałby nie wyrobić? Przecież timer jest sprzętowy. Podtrzymanie zasilania rozwiązujesz podobnie jak w przypadku tego PCF. W sumie się czepiam, ale w kosztorysie ten RTC stanowi ponad 50% kosztów całego urzadzenia.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Ładnie wykonana płytka, tylko czy została czymś zabezpieczona?
    Co do kosztów to zawsze dziwi mnie jak ludzie podają że zrobili coś prawie darmo.
    Rozumiem, że każdy co coś dłubie w elektronice ma jakieś zapasy i z nich korzysta, ale warto chyba podać realne koszty gdyby trzeba było wszystko kupić.
    Zadałem sobie trud i podliczyłem koszty z tego co widać na zdjęciach bo schematu teraz nie mogę obejrzeć.
    Moja kalkulacja w oparciu o sklepy internetowe:
    Atmega8 - 18zł (obecnie niedostępna)
    ULN2804x2 - 4,4
    DS18B20 - 6,0
    DS1370 - 5,8
    Lampa z przesyłką - 14
    Bateria - 1,0
    Koszyk do baterii - 0,7
    Złącze do programowania - 0,6
    podstawki - ok 3zł
    radiator - 2zł
    drabinki - 1,2
    rezonator - 1,0
    diody, kondensatory, switche ok 3
    stabilizator na radiatorze (tak sądzę) - 0,8
    Razem wychodzi ponad 60zł zakładając że uda się wszystko kupić kupując osobiście jednym sklepie.
    Gdyby dodać koszty wysyłki byłoby jeszcze więcej.
    Chyba jednak warto zadać sobie nieco trudu i podawać realne koszty wykonania, co wcale nie ogranicza nas do informacji że większość pochodziła z własnych zapasów.
    olinek2
    Poziom 23  
    Nie wiem o jakie sklepy Kolega kalkulował, ale Atmegę za 4zł kupisz, elecena.pl i w okolicach 4-6zł masz dużo procków. Ponadto pozostałe koszty też dość zawyżone :) trzeba szukać jak najtaniej, bo takie ceny to może w prowincjonalnym sklepie jak u mnie w mieście, gdzie w ogóle nie kupuję nic, bo się nie opłaca...
    Zegarek bardzo fajny, ale czy Kolega zabezpieczył płytkę jakoś :) ? bo zawsze korci by dotknąć, a jak wiadomo potem paluchy na miedzi zostają :)
    Duch__
    Poziom 31  
    markovip napisał:
    Czym kręciłeś filmik? Używałeś jakiegoś trójnoga?
    Canon SX10IS + statyw za 20zł (HAMA był w promocji w MM) + Windows Movie Maker
    Bogdan K napisał:
    [...]te koszta coś bardzo zaniżone[...]
    krzysztofh napisał:
    Ładnie wykonana płytka, tylko czy została czymś zabezpieczona?
    Płytkę zabezpieczyłem środkiem Plastik 70
    krzysztofh napisał:
    [...],każdy co coś dłubie w elektronice ma jakieś zapasy i z nich korzysta
    Tak było w moim wypadku.
    krzysztofh napisał:
    Ja podałem realne ceny za które kupiłem, akurat mam znajomości w lokalnym sklepie elektronicznym.
    Do twojej wypowiedzi dopisałem skąd pobrałem organy w mojej konstrukcji.
    Atmega8 - 18zł (obecnie niedostępna) - 5zł jak jeszcze były
    ULN2804x2 - 4,4- 4zł za 2 szt.
    DS18B20 - 6,0 - zapas wiele czujników (sample).
    DS1370 - 5,8 - 7zł
    Lampa z przesyłką - 14 - 3 lampy po 1,8 każda kupione 3 miesiące temu + masa innych nie występujących w tym układzie elementów + koszty przesyłki 10zł więc cena lamp wzrosła do 2zł.
    Bateria - 1,0 - wyciągnięta ze starej płyty głównej
    Koszyk do baterii - 0,7 - j.w
    Złącze do programowania - 0,6 - wyciągnięte z jakiegoś uszkodzonego urządzenia
    podstawki - ok 3zł - wylut
    radiator - 2zł - z monitora
    drabinki - 1,2 - z płyty głównej
    rezonator - 1,0 - z wylutu
    diody, kondensatory, switche ok 3 wszystko w monitorze było
    stabilizator (dopisek-> LM7805) na radiatorze (tak sądzę) - 0,8 z wylutu,

Tak więc widać że moje poniesione koszty były naprawdę niewielkie, w porównaniu z twoją ceną. Jak się ma zapasy, to niektóre rzeczy można naprawdę niskim kosztem zbudować.
    farrix
    Poziom 17  
    Witam

Konstrukcja bardzo fajna szczególnie to się musi prezentować w nocy.

Własnie teraz zajrzałem na allegro i co: nie ma atmeg8, czy to rzeczywiście już koniec tego używanego przez wszystkich procka, no ale teraz na elce nastanie era atmega88, a kwarc nie słynny 16Mhz tylko 20Mhz :D
    Duch__
    Poziom 31  
    farrix napisał:
    Konstrukcja bardzo fajna szczególnie to się musi prezentować w nocy.
    Własnie teraz zajrzałem na allegro i co: nie ma atmeg8, czy to rzeczywiście już koniec tego używanego przez wszystkich procka, no ale teraz na elce nastanie era atmega88, a kwarc nie słynny 16Mhz tylko 20Mhz :D
    Jeśli cię interesuje to na rogu Duboisa i 1maja można dostać jeszcze Atmegę8 w SMD w rozsądnej cenie. Na ul.Ligonia nie polecam... DIP za 17zł.

Fakt, faktem niedługo będą konstrukcje oparte o inne atmegi, a może zmusi nas to do przejścia na coś wyższego. Trzeba iść z duchem czasu :D
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Koszty to zawsze sprawa dyskusyjna, bo ceny istotnie różne.
    Co do obudowy, to chyba było już na Elektrodzie wykonanie podobnego wyświetlacza umieszczonego w elementach hydraulicznych czy coś takiego. W każdym razie rurę po niewielkich zmianach zasilania mógłbyś umieścić tak aby np kolanka chromowane lub z PCV malowane na dowolny kolor trzymały rurę z obu stron, a reszta w pudełku wg własnej inwencji.
    pitekb
    Poziom 13  
    Witam
    Bardzo ładna konstrukcja. Wzbogaciłeś poprzednią już udaną wersję o dwie bardzo przydatne funkcje.

Mam do Ciebie prośbę: Czy możesz zamieścić soft skompilowany (plik.hex) Twojej wersji. Zrobiłem sobie zegarek na sofcie Piera, ale na swojej wersji płytki (niektóre elementy smd) z przetwornicą zamiast powielacza napięcia. Pobieżnie przejrzałem Twój schemat i widzę, że układ wyprowadzeń się nie zmienił z wyjątkiem jednego przycisku. Więc chętnie go sobie wypróbuję.
    i kilka pytań:
    - czy wykorzystany ds18b20 to ic5 czy ic6
    - czy zegar będzie działał bez podłączenia układu j.w.
    - jaka jest częstotliwość procesora - 8MHz wewnętrzny oscylator.
    Ps. Jak będzie zainteresowanie to wzór płytek mogę udostępnić, a po sprawdzeniu pewnie dostosuję płytki do Twojej wersji.
    Gigantor
    Poziom 18  
    Czy ja dobrze widzę, czy obydwie płytki są zlutowane razem (tzn. nie ma złącza, aby je rozdzielić)? Czy nie utrudnia to wymiany baterii, ewentualnie wyciągania scalaków?

A dyskusja o RTC za 7zł niesmaczna po prostu. Tyle kosztuje piwo na mieście. Chyba, że produkt ma iść w tysiącach sztuk.

Pozdrawiam!
    Duch__
    Poziom 31  
    krzysztofh napisał:
    Co do obudowy, to chyba było już na Elektrodzie wykonanie podobnego wyświetlacza umieszczonego w elementach hydraulicznych czy coś takiego.
    Właśnie nie chce po raz kolejny powielać takiego rozwiązania.
    pitekb napisał:
    Czy możesz zamieścić soft skompilowany (plik.hex) Twojej wersji.
    - czy wykorzystany ds18b20 to ic5 czy ic6
    - czy zegar będzie działał bez podłączenia układu j.w.
    - jaka jest częstotliwość procesora - 8MHz wewnętrzny oscylator.
    Plik hex co prawda możesz sobie wykonać samemu, ale dorzucam go w załączniku.
    -na obecną chwilę w programie wykorzystany jest tylko IC5 podpięty pod pinc.0
    -zegar będzie działał bez podpinania czujnika temperatury, ale w miejscu temperatury będzie wyświetlał cały czas 0.0*C
    -co do częstotliwości to dokładnie tak jak napisałeś - wew. oscylator 8MHz.
    Gigantor napisał:
    Czy ja dobrze widzę, czy obydwie płytki są zlutowane razem (tzn. nie ma złącza, aby je rozdzielić)? Czy nie utrudnia to wymiany baterii, ewentualnie wyciągania scalaków?
    A dyskusja o RTC za 7zł niesmaczna po prostu. Tyle kosztuje piwo na mieście. Chyba, że produkt ma iść w tysiącach sztuk.
    Tak, płytki są ze sobą połączone na stałe, ilość pinów zapewnia odpowiednią sztywność, jakby wyprowadzeń było mniej to bym to inaczej rozwiązał. Nie ma problemów z wyjmowaniem układów, tam jest zapas ponad 1cm, więc wystarczająco dużo miejsca, a poza tym układów nie będę co chwile wyciągał.

Co do RTC to zgadzam się z kolegą Gigantor.
    Optimus Prime
    Poziom 13  
    Jak wygląda ustawienie fusebitów w programie burn-o-mat? Rozumiem że ATmega8L odpada
    100
    Poziom 14  
    Duch_ mam pytanie czy używasz pełnej wersji eagle czy robisz coś innego żeby tworzyć takie duże płytki
    Duch__
    Poziom 31  
    Optimus Prime napisał:
    Jak wygląda ustawienie fusebitów w programie burn-o-mat? Rozumiem że ATmega8L odpada

Możesz spróbować na Atmedze8L gdyż program działa na 8MHz, a ta wersja układu też może działać z tą częśtotliwością.

Screen z ustawieniami fusebitów:

100 napisał:
    Duch__ mam pytanie czy używasz pełnej wersji eagle czy robisz coś innego żeby tworzyć takie duże płytki

Tak używam pełnej wersji.
    pitekb
    Poziom 13  
    Witam
    Wgrałem Twój soft, całkiem fajnie działa.
    Mam jednak takie pytania:
    1. Czy jest możliwość ustawienie sekund, czy podczas ustawiania czasu, daty sekundy biegną dalej czy też odliczanie zegara jest zatrzymane?
    2. Jak nie ustawię daty poprzez wybranie właściwego roku, a przelecę tylko dalej to rok ustawia się na jakieś przypadkowej wartości np. 00. Czy u Ciebie jest podobny objaw?
    3. Czy zastanawiałeś się nad zwiększeniem roku powyżej 2021?
    sztomi
    Poziom 16  
    Witam.
    Fajnie byłoby gdybyś wrzucił schemat i PCB w postaci .PDF
    Nie wszyscy używają Eagle a PDFa każdy sobie otworzy.
    Wielu pewno już czeka na "gotowca" by zacząć prasować płytki.

Projekt udany, nie przejmuj się niekonstruktywną krytyką (typu: .... po co dawłeś RTC ...)
    A wszystkim, którzy mają problemy z zakupem uP Atmela polecam ten sklep - mają
    jeszcze sporo na magazynie w rozsądnych cenach.
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    projekt bardzo Ciekawy.
    co do zewnętrznego rtc to ja uważam, że kolega dał go po to, żeby łatwiej zapewnić mu podtrzymanie (bo pobiera mniej energii niż procesor.
    A swoją drogą, dlaczego miałyby być problemy z dostępnością procesorów atmela?
    Duch__
    Poziom 31  
    pitekb napisał:
    Witam
    Wgrałem Twój soft, całkiem fajnie działa.
    Mam jednak takie pytania:
    1. Czy jest możliwość ustawienie sekund, czy podczas ustawiania czasu, daty sekundy biegną dalej czy też odliczanie zegara jest zatrzymane?
    2. Jak nie ustawię daty poprzez wybranie właściwego roku, a przelecę tylko dalej to rok ustawia się na jakieś przypadkowej wartości np. 00. Czy u Ciebie jest podobny objaw?
    3. Czy zastanawiałeś się nad zwiększeniem roku powyżej 2021?

Ad1. Jest możliwość, domyślnie są one ustawione na wartość 0, zegar pracuje cały czas.
    Ad2. Zgadza się, teraz zauważyłem ten błąd, jak znajdę chwilę czasu to to poprawię, chyba że ktoś to zrobi prędzej niż ja :D
    Ad.3 Nie ma problemu ze zwiększeniem ilości lat, wystarczy tylko rozszerzyć ten warunek:

Code:
    Incrrok:

Incr Rok : If Rok > 20 Then Rok = 10

na wartość:

Code:
    Incrrok:

Incr Rok : If Rok > 99 Then Rok = 0

sztomi napisał:
    Fajnie byłoby gdybyś wrzucił schemat i PCB w postaci .PDF
    Nie wszyscy używają Eagle a PDFa każdy sobie otworzy.

W załączniku dorzucam schemat i wzór płytki w formie PDF-a.

piotrva napisał:

A swoją drogą, dlaczego miałyby być problemy z dostępnością procesorów atmela?

W obecnym momencie firma Atmel nie nadąża z produkcją czego wynikiem są kolosalne ceny za procki Atmega8. Podobno w lipcu ma się to unormować.
    prezes_aps
    Poziom 11  
    Byłbym wdzięczny za poprawiony plik hex. Chodzi mi o ten wyświetlany rok, niestety mam jakiś błąd w programie i nie mogę skompilować poprawiony bas.
    Z góry wielkie dzięki!
    Duch__
    Poziom 31  
    Poprawiłem wsad w pierwszym poście, kompiluje się dobrze. Zamieściłem tam plik hex również.
    blue_17
    Poziom 32  
    Witam

Nie wiem czy kolega zauważył ale jedna noga od czujnika temperatury wisi w powietrzu i jedna noga kondensatora smd, na dodatek jedna ścieżka jest przerwana :?: nie wiem czy to jakiś chochlik czy tak ma być zaznaczyłem na różowo na zdjęciu o co mi chodzi :)

Pozdrawiam zegar naprawdę świetny :)