Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BALL-E - autonomiczny robot podążający za piłką

slavo666 24 Lis 2009 17:32 3485 2
  • BALL-E - autonomiczny robot podążający za piłką
    BALL-E to projekt autonomicznego robota stworzony przez Cathy Chen i Matta Meistera. Głównym jego zadaniem jest podążanie za pomarańczową piłką przy pomocy analizy obrazu z kamery video w czasie rzeczywistym. Do tego celu wykorzystano implementację sieci neuronowych.
    Podstawą logiczną robota jest płytka ewaluacyjna DE-2 firmy Altera, której centralnym elementem jest układ FPGA o nazwie Cyclone II, posiadający duże możliwości projektowe. W układzie tym zaimplementowano wszystkie niezbędne funkcje realizowane przez robota: dekodowanie obrazu, wykrywanie czerwieni oraz sieć neuronową, która zajmuje się sterowaniem silnikami. Silniki podłączone są poprzez transoptory 4n35 w celu uniknięcia uszkodzenia modułu i zasilane sygnałem PWM. Co ciekawe, cała programowa implementacja robota włącznie z algorytmem sieci neuronowej zajmuje tylko 9% zasobów układu Cyclone II.
    Poniższy film przedstawia robota podczas działania:

Link

Na stronie projektu znajdują się szczegółowe informacje odnośnie algorytmu analizy obrazu oraz niezbędne kody źródłowe: http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ece5...f2008/cc464_mrm58/FinalProjWebsite/index.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 24 Lis 2009 20:22
    otapi
    Poziom 25  

marnie to wygląda, zwłaszcza kiedy piłeczka wychodzi z pola widzenia kamery. chyba robot nie nadąża ;]

• #3 25 Lis 2009 15:51
    borsukh
    Poziom 9  

Projekt ciekawy, zwłaszcza że na FPGA, ale niezbyt widzę tutaj działanie sieci neuronowej. Rozumiem, ze robot miał się najpierw nauczyć podążać za piłką, więc albo to nie jest pokazane na filmie albo sieć jest wykorzystana w sposób dla mnie niezrozumiały. Pobieżne przejrzenie strony projektu nie pozwoliło mi znaleźć odpowiedzi na to pytanie.