Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie radiowe 433MHz 11 kanałowe na PIC

zasoby 13 Lip 2004 23:15 26296 26
  • W sklepach są gotowe niewielkie moduły nadajnika i odbiornika na częstotliwość 433MHz. W ten sposób bez większego zaangażowania możemy stworzyć tor transmisji danych na odległość.
    Do tego jest jeszcze potrzebny koder/dekoder stanów przycisków, aby przetworzyć naciśnięte przyciski na transmisje szeregową, przesłać radiowo a po drugiej dekoder powinien odkodować i zmienić swoje stany wysterowując diodę LED... lub stosując moduł wykonawczy żarówkę 220V.

Rolę takiego kodera spełnia w nadajniku PIC16C505 odpowiednio zaprogramowany i gotowy do pracy. Proszę zwrócić uwagę na niewielką ilość elementów i uniwersalne zasilanie od 3V do 5,5V.

Schemat ideowy nadajnika

Dekoder w odbiorniku został zbudowany na podstawie wcześniej zaprogramowanego PIC16C620 i znowu nie potrzeba dużej ilości elementów....

Schemat ideowy odbiornika

Likwidując LEDy i podczepiając tranzystor + przekaźniki lub optotriaki + triaki można sterować urządzeniami 220V :)

Przy włączeniu nadajnika od razu jest transmitowany sygnał do odbiornika i diody zapalają się tak jak zostały ustawione przyciski w nadajniku. Jedyna różnica występuje dla diody TV w odbiorniku, która informuje o poziomie sygnału. Po sekundzie wyjścia przejdą w stan niski i odbiornik będzie oczekiwał na wciśnięcie przycisku w nadajniku. Wygląda na to, że nie jest to przełącznik Flip/Flop (włącz/wyłącz) a stany zmieniają się tylko wtedy, kiedy wciśniemy przycisk, po puszczeniu przycisku wszystko powraca do normalnego stanu. Istnieje możliwość delikatnej zmiany częstotliwości nadawanej, w tym celu należy wcisnąć TC2 przy włączaniu nadajnika.

No cóż rozwiązanie nie jest najtańsze, same PICy to wydatek 15PLN oraz dodatkowe koszty gotowego nadajnika i odbiornika... Jednak biorąc pod uwagę sterowanie aż 11 kanałami oraz przy zastosowaniu anten dosyć duży zasięg jest to rozwiązanie godne polecenia. Z tego co można wyczytać zostało z powodzeniem sprawdzone praktycznie. Dla niektórych był to pierwszy projekt na PICu.

Źródła do PICów oraz schematy w załączniku.

Więcej ciekawych informacji można znaleźć na stronie:
    http://jap.hu/electronic/codec.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 785 postów o ocenie 357, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    Jan2000
    Poziom 10  
    Witam.

Mam pytanie czy jest możliwość zrobienia tego schematu lub jest on już tak zrobiony ze można go wykorzystać do sterowania modelami np. naciskam na przycisk 1 i jedzie do przodu i równocześnie trzymając przycisk 1 naciskam przycisk 2 i pojazd skręca w lewo lub prawo?
    kamiljus
    Poziom 14  
    Witam
    Żeby sterować takim modelem wystarczą mniej skomplikowane układy (nie wymaga aż tyle kanałów, ale jeśli byś się uparł to bezproblemowo można sterować takim modelem)

Mam pewne pytanie: wystarczy wykonać te 2 układy (ps. schematy nie działają) i już na odległość można zapalać 11 diodami (lub wykonywać inne czynności)? Ten nadajnik nie potrzebuje żadnych cewek, kondensatorów??
    damik
    Poziom 15  
    kamiljus napisał:
    Ten nadajnik nie potrzebuje żadnych cewek, kondensatorów??

Ten nadajnik to własciwie tylko koder i wymaga zastosowania nadajnika W.CZ. na stronie z linku są zdjęcia takowych na końcu ...
    Grzesio.exe
    Poziom 12  
    Jeśli chodzi o pytanie Jana2000 i odpowiedż Kamiliusa (mam nadzieję że nie pokręciłem :D ) to może zaskoczę kolegę, ale niektóre modele wymagają aż do 20 kanałów. Oczywiście nie mówię tu o prostym samochodziku czy łódce, ale są takie i (może to samochwalstwo) posiadam taki. Jest to helikopter z silnikiem spalinowym i wykorzystuje dokładnie 20 kanałów. Nie wiem czy nie ma modeli potrzebujących więcej kanałów do sterowania i nie jestem przekonany że takich nie ma.
    Ale mniejsza o większość. Ja mam inne pytanie. Chodzi mianowicie o zakup modułów nadawczego i odbiorczego. Niestety mieszkam w małym miasteczku i nie mam możliwości kupna ich u siebie. Może ktoś zna jakiś "mądry" sklep internetowy. Z góry dzięki
    kamiljus
    Poziom 14  
    Niczym mnie kolega nie zaskoczył. Jan2000 wyraźnie powiedział do czego mu potrzebny ten nadajnik. A mi się zdaje, że taki samochodzik nie wymaga aż tylu kanałów. To że czasem może się przydać i 20 kanałów jest oczywiste, zastosowań jest wiele. Nawet nie powiedziane jest to, że musi on być wykorzystany do sterowania modeli.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    citygd
    Poziom 12  
    Witam.
    A czy można podłączyć enkoder i dekoder do nadajnika/odbiornika, np na 27MHz?

Pozdrawiam.
    damik
    Poziom 15  
    citygd napisał:
    Witam.
    A czy można podłączyć enkoder i dekoder do nadajnika/odbiornika, np na 27MHz?

Pozdrawiam.

Nie powinno być problemu , jednak pasmo 27MHz jest już mocno zapchane przez CB-Radio powodujące spory bałagan w eterze i do sterowania modeli raczej preferuje się 35 i 40MHz ...
    Jeszcze niedawno miałem aparaturę do sterowania modeli na 27MHz i sterowanie w tym paśmie nie miało większego sensu, bo co chwila traciłem kontrolę nad modelem ...
    citygd
    Poziom 12  
    damik napisał:

...jednak pasmo 27MHz jest już mocno zapchane przez CB-Radio powodujące spory bałagan w eterze i do sterowania modeli raczej preferuje się 35 i 40MHz ...

No wiem. Z tego co pamiętam był konkretny kanał (27MHz z hakiem) przydzielony konkretnie do sterowania modeli, ale to mogło być jeszcze za czasów poprzedniego ustroju :) A można budować aparatury nadawcze na 35, czy 40MHz bez koncesji? Jeśli tak to była by bomba :)

Dzięki i pozdrawiam.
    Rob
    Poziom 18  
    Co do modułów nadawczo odbiorczych to zakupić je można wchodząc na strone www.soyter.com . Sam kupiłem już u nich kilka modułów na 433MHz.
    sciema601
    Poziom 2  
    mam jedna z tych glupich pytan... co trzeba zrobic pozniej z takim modulem? tzn trzeba go jakos zaprogramowac?? jak? czym? z gory dziekuje za pomoc
    pozdrawiam
    Rob
    Poziom 18  
    moduły "telecontroli" jakie oferuje soyter są zestrojone na odpowiednią częstotliwość i nie potrzeba ich programować. Podłącza się tylko zasilanie, antenę i wejście lub wyjście zależnie czy jest to modół nadawczy czy odbiorczy. W przypadku modółu np CC1000 jest to już bardziej skomplikowane i aby go zmusić do pracy trzeba by użyć odpowiednio zaprogramowanego mikrokontrolera.
    kazmod
    Poziom 21  
    Mam pytanie. Piszesz, ze pasmo 27 mHz jest juz "zapchane" i czesto traciles kontrole nad modelem. Z czego bierze sie twoje przypuszczenie, ze chodzi a zapchanie pasma a nie np. pewne niedostatki odbiornika czy nadajnika twego zestawu?
    damik
    Poziom 15  
    kazmod napisał:
    Mam pytanie. Piszesz, ze pasmo 27 mHz jest juz "zapchane" i czesto traciles kontrole nad modelem. Z czego bierze sie twoje przypuszczenie, ze chodzi a zapchanie pasma a nie np. pewne niedostatki odbiornika czy nadajnika twego zestawu?

jezioro na jakim testowałem moją łódz było niedaleko budowy gdzie jeździły ciężarówki zaopatrzone w CB-radia (wiadomo 27MHz) i od czasu do czasu traciłem kontakt z modelem i poprostu kiedy kończyli pracę to problemy ustawały i wszystko działało znakomicie, natomiast moi znajomi z aparaturą na 35MHz nie obserwowali tych problemów ;)
    maly_13
    Poziom 19  
    a czy może ktoś wie gdzie dostane oczywiście za rozsądną kase gotowe moduły tx i rx do tego urządzenia
    mirek301
    Poziom 20  
    damik napisał:
    kazmod napisał:

jezioro na jakim testowałem moją łódz było niedaleko budowy gdzie jeździły ciężarówki zaopatrzone w CB-radia (wiadomo 27MHz) i od czasu do czasu traciłem kontakt z modelem i po prostu kiedy kończyli pracę to problemy ustawały i wszystko działało znakomicie, natomiast moi znajomi z aparaturą na 35MHz nie obserwowali tych problemów ;)

wszystko ladnie pieknie ale przepisy mowia dokladnie ze moze byc to sprzet ktory dostal swiadectwo homologacji.A jak wiadomo jeszcze do niedawna jedynym ogolnie dostepnym pasmem bylo 11 m. Czyli CB a kanal do sterowania modeli 27,120Mhz.
    Jaka kolwiek onna czestotliwosc tzn 35 MHZ i podobne nie byly udostepniane dla aparatury zdalnego sterowania tym bardziej dla celow cywilnych. Gdyz ten zakres czestotliwosci dostalo wojsko.
    A ustawa mowi iz sprzet musi byc homologowany a na tych czestotliwosciach w polsce homologacji nikt nie wydal.
    W sumie nie tak dawno doszlo pasmo 446 Mhz chyba jakos z okazji wejscia do unii :) i dostosowania przepisow do unijnych.
    Za to wszelkiego rodzaju moduly na 433 MHZ pracuja w zakresie czestotliwosci przyznanej licencjonowanym krótkofalowcom (430-440 Mhz).
    I tez przy zbyt duzej mocy jest niezgodne z prawem przeszkadza uzytkownikom ktorym to pasmo zostalo przyznane.
    maly_13
    Poziom 19  
    wykonalem tez ten układ i tak samo caly czas mam jakis sygnal na wyjsciu ale wszystkie kanaly dzialaja brakuje tylko wylaczania pilota ba z zasilania bateryjnego to on caly czas pobiera prad ok 8mA z nadajnikiem odnosnie modułów nadawczo odbiorczych soyter to mam nadajnik rt1 i zasięg jego jest naprawde kiepski ok 3m zamiast tego nadajnika podpinam wymontowany od jakiejs czujki bezprzewodowej i na tym nadajniku mam ok 150m caly czas ten sam odbiornik czy ktos bawil sie moze tym nadajnikiem?
    wesol1818
    Poziom 14  
    Witam!
    Mam problem z odzczytaniem schematów?
    w jakim programie je otwieracie?

prosze o odp

Dodano po 39 [minuty]:

chce sie dowiedziec gdzie moge kupic układy potrzebne do zrobienia tego sterownika?

prosze o pomoc
    Szymon_wolebez
    Poziom 2  
    Czy moze ktoś wie jaki wykorzystac taki nadajnik do przesyłania adio video? By można było podłączyć kamere
    I czy mozna podłączyc to do modułu cc1000pp do kanału zwrotnego w radiowym sterowaniu to jest kit avt 517. Albo jakis może jest specjalny do tego moduł bo te kamery bezprzewodowe mają mały zasięg jak na taką cene i odbiorniki trzeba dostrajac itp. Potrzebuje takiej opcij do sterowani modelu chce miec wizje:P .
    Apropo czy ten kit avt 517 mozna rozbydowac znaczy podpiąc gdzies kit 2285 czyli sterowanie proporcionalne 15 serwami ? Czy to mozna podpiąc zamiast tych 2 kanałów?
    Pozdrawiam Sterowanie radiowe 433MHz 11 kanałowe na PIC
    grygs1
    Poziom 2  
    Mam pytanie czy ten układ napewno nada się do sterowania modelami bo tam trzeba sterowa silnikami w prawo lub lewo a ten układ chyba tego nie potrafi. Przepraszam jeśli sie myle. z góry dziękuje za odpowiedź.
    Mali141
    Poziom 10  
    Odświeżę temat.
    Odnośnie częstotliwości:
    Cytat:
    § 2. Używanie urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych, wykorzystujących uzgodnione przez organizacje międzynarodowe zakresy częstotliwości, pracujących z zastępczą mocą promieniowania (e.r.p.) nadajnika nieprzekraczającą:
    1) 150 mW - w przypadku urządzeń wykorzystujących częstotliwości z zakresu 26,96-27,41 MHz;

Innych częstotliwości nie udostępniono :/

grygs1 napisał:
    Mam pytanie czy ten układ napewno nada się do sterowania modelami bo tam trzeba sterowa silnikami w prawo lub lewo a ten układ chyba tego nie potrafi. Przepraszam jeśli sie myle. z góry dziękuje za odpowiedź.

Podejrzewam, że się nie da, ale można to obejść kilkoma półprzewodnikami, jednak wtedy każdy silnik będzie wymagał dwóch kanałów...

wesol1818 napisał:
    Witam!
    Mam problem z odzczytaniem schematów?
    w jakim programie je otwieracie?

prosze o odp

WinRAR + IE (niestety)

Ponawiam pytanie Jan2000: czy da się korzystać z kilku kanałów jednocześnie?
    G.Piasecki
    Poziom 1  
    Witam. nie bardzo mogę znaleźć w gąszczu internetu, jakie elementy sterowane są w paśmie 433 MHz?! ogólnie pytanie tez mam czy bez problemu sam mogę zbudować urządzenie na to pasmo bez "łamania prawa".

Chodzi o bezprzewodowa transmisje sygnału DMX512 (wykorzystywana do sterowania urządzeń scenicznych). |Chciałem wykorzystać układ cc1100 //czy jakoś tak// jest on na 433 MHz lub 868MHz. Nigdzie nie mogę znaleźć dokładnego opisu kto korzysta z tych pasm czyli de facto kto będzie mnie zakłócał.
    Z góry dziękuje za odpowiedź
    tom_081
    Poziom 11  
    w czym otworzyć załączony plik
    lech123lech
    Poziom 10  
    Witam.
    A czy można podłączyć enkoder i dekoder do nadajnika/odbiornika na 434mhz:?: