Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedmiot Sieci Komputerowe (lic.) -czego na nim oczekujecie

15 Sty 2010 20:43 2055 13
 • Moderator Samochody
  Zwracam się do Was z dość nietypową prośbą - prowadzę laboratorium z Sieci komputerowych na studiach licencjackich i tak się składa że mam dość duży wpływ na program tych zajęć. Chciałbym się dowiedzieć czego jako studenci oczekiwalibyście na takich laboratoriach lub co jako doświadczeni fachowcy z branży proponowalibyście przerobić na takich zajęciach ze studentami aby przydało im się to w pracy zawodowej.
  Nie chciałbym jednak aby te zajęcia pokrywały się programowo z kursem CCNA.
  Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 26  
  Praktyki i jeszcze raz praktyki :) A na poważnie powiem ze swojej strony - ustawianie switchy, ruterów, przekierowywanie portów, Access Pointy, anteny. Mniej teorii i więcej praktyki.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 37  
  Popieram kolege.
  A co konkretnie: przejzec ten dzial na elektrodzie i wybrac najbardziej typowe i powtarzajace sie problemy, np udostepnianie polaczenia internetowego w win, konfiguracja routerow, przekierowanie portow, podstawy radiowki, rozne typy okablowania, kabel prosty a cross itp itd.
  Co sie da na rzeczywistych urzadzeniach, przykladach.
 • Poziom 26  
  Witam,

  Z mojej perspektywy inżyniera sieci przeprowadzającego rozmowy kwalifikacyjne do pracy:

  - podstawy adresacji IP (maska, podsieci, ilość hostów itp)
  - konfiguracja routerów i switchy (podstawowe rzeczy typu adresacja interfejsów, Vlany, trunki)
  - konfiguracja VPN (chociaż podstawowe rzeczy typu domena enkrypcyjna i fazy 1 i 2)
  - routing (chociaż podstawowe rzeczy typu static route, RIP, OSPF)
  - MPLS i Policy based routing
  - NAT i PAT
  - model ISO/OSI na wylot (albo chociaż L2,L3 i L4)
  - podstawowe rzeczy dot. WiFi i anten.
  - trochę informacji o bezpieczeństwie (firewalle stanowe i deep inspection, trochę o proxy)

  Wszystko zależy od tego jakim sprzętem dysponujesz w laboratorium. Jeżeli jest to pełny lab na poziomie CCNA to można troszkę ciekawych rzeczy pokazać. Jeżeli natomiast wygląda to tak jak na niektórych uczelniach których nazwę z litości pominę, mających laboratorium sieciowe na urządzeniach firmy Planet albo używających GNS-a, bądź innego packet tracera to nie ma o czym dyskutować.

  Opisz troszkę sprzęt którym dysponujesz to będzie można coś konkretnego podpowiedzieć.

  Z drugiej strony jeżeli nei chcesz dublować materiału z kursu CCNA to radziłbym pójść w kierunku VoIP lub Security ewentualnie WiFi. Albo pomieszać wszystko po troszku. Wszystko zależy od tego czym dysponujesz na zajęciach.  Pozdrawiam

  adikbo
 • Moderator Samochody
  Z tymi urządzeniami mobilnymi to dobry pomysł, ale na przyszłość, bo pracownia urządzeń mobilnych dopiero powstaje.

  Czy jest sens wchodzenia w szczegóły modelu OSI na _laboratoriach_, wszak to model teoretyczny...

  Pierwszy rok który prowadziłem miał mniej więcej taki program:
  - adresacja IP (klasy, liczenia masek, podsieci)
  - konfiguracja routerów SOHO (na przykładzie wybranych modeli D-Link i Linksys):
  * podział dostępu do Internetu (w tym NAT i PAT)
  * przekierowanie portów
  * DMZ
  * routing (statyczny i RIP)
  * VPN (IPSec) na bazie WRV-200 i DI-824VUP oraz DI-804HV
  - okablowanie (wykonanie kabli sieciowych prostych i krosowanych)
  - podstawy WiFi (standardy, dostępne kanały, rodzaje anten)
  - analiza ruchu w sieci, sniffing, APR (Wireshark i Cain)
  - zajęcia pokazowe "od RS-232 do FTP" + ćwiczenie jak przez Telnet pobrać wiadomość z serwera POP3 i plik tekstowy z serwera FTP.
 • Poziom 26  
  Możesz jeszcze zrobić metody ataku na sieci wifi i jak się przed nimi bronić - praktycznie wszystko :) Tym na pewno będzie dużo zainteresowanie :D
 • Poziom 26  
  Kolego Tzok,

  Podaj jeszcze ilość godzin jakie masz na te zajęcia oraz sprzęt jakim dysponujesz. Po powyższym poście nie wróży to najlepiej. Jeżeli laboratorium posiada tylko sprzęt SOHO to raczej nie da się zbyt wiele na tym osiągnąć.

  Co do przydatności w pracy - to zależy w jakim kierunku chcesz kształcić swoich podopiecznych :)

  Jeżeli mają znać podstawy i być kimś w rodzaju IT-support w małej firmie to podany przez ciebie zakres jest jak najbardziej wystarczający. Możesz się conajwyżej pokusić o dodanie tematu związanego z bezpieczeństwem sieci (Firewall, Proxy, filtrowanie URL).

  Jeżeli natomiast twoi studenci mają być inżynierami sieci to radziłbym wejść bardziej w szczegóły. Założyć, że podstawy powinni znać i bardziej skupić się na praktyce. Wszystko zależy od tego czym dysponujesz (czas i sprzęt).  Pozdrawiam

  adikbo
 • Moderator Samochody
  Studia licencjackie, 25h zajęć (1 semestr). Oprócz tego mają kurs CCNA na studiach magisterskich. Ten przedmiot jest też kontynuowany na studiach magisterskich w wersji rozszerzonej (na pewno będzie iptables) + 2 semestry.

  Co do sprzętu, to jest trochę routerków SOHO z WiFi i obsługą VPN, zaciskarki do RJ-45 i SMA, proste testery okablowania no i jest pracownia CISCO przygotowana pod kurs CCNA (choć nie wiem czy możliwe jest jej wykorzystywanie do celów innych niż kursy CISCO).

  Nie mogę zakładać, że podstawy znają bo wiem, że ich nie znają...
 • Poziom 26  
  Zrób wifi i mobilne urządzenia. TO jest takie na czasie i przydatne.
 • Poziom 26  
  Jeżeli jest to 25h i tylko takie wyposażenie jak mówisz to szału nie ma, chociaż parę ciekawych pomysłów mi się nasuwa:

  - 5h poświęcić na zapoznanie z protokołem IP - wireshark, transmisja powiedzmy ftp lub http i rozgryzanie krok po kroku co się dzieje w sieci. To da najpełniejsze zrozumienie protokołu IP. Począwszy od pobrania adresu IP z DHCP poprzez adresację, transmisję (sliding window) na zakończeniu sesji skończywszy.
  - podstawy routingu następne 3h - routing statyczny i RIP (więcej na urządzeniach SOHO nie da rady zrobić)
  - podstawy WiFi - 5h. - kilka ćwiczeń z szyfrowaniem, jakieś proste topologie typu Infrastructure i Ad-Hoc - tutaj przyda się netstumbler
  - Troszkę o stronie mechanicznej - kable, anteny, itp - 3h
  - VPN-y - 5h - topologia małej firmy z kilkoma oddziałami - zestawianie połączeń z centralą - przykład z życia wzięty. - Jeżeli twój sprzęt na to pozwala to również zabawa z remote access
  - 5h pozostaje na dodatkowe zabawy ze sprzętem i trochę teorii (adresacja, model OSI/ISO, routery, switche)


  Jeżeli przedmiot ma być kontynuowany to w następnym etapie radzę poświęcić uwagę na zagadnienia security i filtrowanie treści oraz na zagadnienia projektowe.

  Przy tak dobranch tematach studenci nie będą się nudzić, a ich wartość w oczach pracodawcy będzie zdecydowanie wyższa.
 • Moderator Samochody
  Chciałbym zrobić coś więcej z WiFi ale nie mam pomysłu na te zajęcia, piszesz "kilka ćwiczeń z szyfrowaniem", tylko ja nie bardzo widzę co tam można ćwiczyć z tym szyfrowaniem poza jego skonfigurowaniem. Poziom jest taki, że konfiguracja RADIUSa to jest temat na pracę licencjacką więc na zajęciach w takie rzeczy nie wchodzę, bo po pierwsze sam nie jestem od tego specjalistą, po drugie studenci nie mają absolutnie żadnych podstaw (poza nielicznymi wyjątkami).

  Ze sprzętem innym niż CISCO jest krucho, żeby zrealizować zajęcia przynosiłem własne urządzenia... przydało by się zakupić jakieś (możliwie niedrogie) urządzenia, chyba niezłym wyborem byłyby Linksysy WRV-200.

  Jakie ćwiczenia możesz zaproponować z Netstumblerem? Można pokazać, że o jest taki fajny program, podaje dostępne sieci, siłę sygnału i kodowanie (zresztą nie zna WPA) ale co tam można ćwiczyć?

  Co do VPNów to konfigurowali tunel IPSec site-to-site, konfiguracji klienta IPSec z Windowsa XP sam bym się nie podjął... a konfiguracja tunelu L2TP czy PPTP, po stronie klienta niczym nie różni się od skonfigurowania połączenia modemowego, to chyba każdy potrafi, poza tym Linksys WRV-200 niestety nie obsługuje niczego poza IPSec. Z samym IPSec można by się pobawić w badanie wydajności (przepływności) sieci (tunelu) w zależności od grupy DH i algorytmu szyfrującego.

  Niestety nigdy nie pracowałem jako administrator sieci...
 • Poziom 26  
  Oj widzę, że w takim razie krucho będzie z wymyśleniem czegokolwiek ciekawszego. Co do netstumblera to można w nim kilka ciekawych rzeczy pokazać. Chociażby działanie w połączeniu z wiresharkiem czy innym oprogramowaniem przechwytującym ruch.

  Co do propozycji zajęć z netstumblerem - można zaproponować próbę złamania algorytmu szyfrującego chociażby WEP.

  Inna propozycja to działanie w trybie infrastructure i Ad-Hoc.

  Kolejna propozycja - rodzaje anten i ich zasięg. Zajęcia troszkę terenowe, ale do przeprowadzenia.


  Co do konfiguracji klienta IPSec - można spróbować zestawić połączenie na aplikacji dostarczanej przez producenta (niewiem czy Linksys dostarcza, Juniper napewno).
 • Poziom 20  
  Heh po zapoznaniu z podstawami sieci, ip, routingu trochę w XP wygrzeb starego kompa i ćwicz stawianie routera na linuxie :) przy okazji system poznają i będą musieli znać działanie sieci jak uda im się postawić taki router.

  A tam będzie praktycznie wszystko, ip, routing, vpn, forwarding, dhcp, proxy, iptables, iproute, qos, ssh.

  Przy okazji powiesz mi jak można w windowsie odczytać pliki archiwalne z ntopa :)