Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w kuchni i łazience na poddaszu

20 Lut 2010 10:42 9155 37
  • Poziom 13  
    Witam
    Robię instalację na poddaszu w kuchni i łazience, obwody rozplanowałem w ten sposób:
    Kuchnia:
    1. kuchnia gazowo-elektryczna 3x2,5
    2. zmywarka 3x2,5
    3. gniazda kuchenne nad blatem 3x2,5
    4. lodówka 3x2,5
    5. okap 3x2,5
    Zastanawiam się czy nie podpiąć okapu pod obwód lodówki, czy będzie też OK?
    Łazienka:
    1. bojler 3x2,5
    2. pralka 3x2,5
    3. gniazdo łazienkowe przy lustrze 3x2,5.
    Czy jest to wszystko OK? Jakieś sugestie?
  • IGE-XAO
  • Poziom 33  
    Dorzuć jeszcze szklaną kule ewentualnie zaświadczenie od wróżki.
  • Poziom 37  
    Do gniazdek stosujesz kabel 2.5mm2
    Do oświetlenia 1.5mm2

Tak dla ciekawości bo nie łapę do każdego gniazdka prowadzisz oddzielnie kabel z rozdzielni?
  • IGE-XAO
  • Specjalista elektryk
    Robi dobrze, przecież wypisał obwody. A że obwody dedykowanie do niektórych urządzeń mają tylko jedno gniazdo to chyba nie jest dziwne :D

Okap możesz podłączyć na tym samym obwodzie co lodówka.

Kuchenka to taka typowa, która elektryczny ma tylko piekarnik i zapalarkę? Obwód ok, ale jak już robisz instalację to pomyśl o 5x4 do ewentualnej (w przyszłości) kuchni elektrycznej (żeby potem nie kuć...).

Skoro to poddasze to pamiętaj, że wszelkie przewody prowadzone po drzewie czy wełnie muszą być w peszlu. I to chyba nawet niepalnym.

O przewodach 3x i [b]4x[\b] do oświetlenia pewnie wiesz...
  • Poziom 14  
    witam
    dobrze zaprojektowana instalacja
    widać że nie oszczędzasz co w dłuższej eksploatacji będzie procentowało
    jedna rada sprawdź jaką kuchnie chcesz zamontować !! bo może Cię spotkać niespodzianka typu zasilania tej płyty a mianowicie potrzeba 3 F+0+ochronny Tak jak wcześniej pisał michcio 5*4mm
    zastanów się jeszcze na rozdzielnicą bo ona będzie trochę duża
    nie zapomnij o różnicowo-prądowym zabezpieczeniu[jeden lub dwa]
    zastosowanie jednej różnicówki będzie skutkowało zawsze wyłączeniem zasilania na wszystkich obwodach
    powodzenia w instalowaniu
    pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Co jak co ale jestem zwolennikiem by lodówka była na oddzielnym obwodzie.Nie znoszą zaników napięcia.
    Co do łazienki musi mieć ochronę różnicowo prądowa.
  • Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    Dziś wszystkie obwody gniazdowe muszą być wyposażone w wyłącznik różnicowoprądowy, niezależnie od tego w jakich pomieszczeniach gniazda się znajdują.
  • Poziom 39  
    Cytat kol. kkas12
    Cytat:
    Dziś wszystkie obwody gniazdowe muszą być wyposażone w wyłącznik różnicowoprądowy, niezależnie od tego w jakich pomieszczeniach gniazda się znajdują.

Czy muszą? Ja znam zapis, że są szczególnie zalecane (a nie powinno być zastosowane) w obwodach odbiorczych gniazd wtyczkowych użytkowanych przez osoby niewykwalifikowane lub niepoinstruowane.
  • Poziom 33  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Cytat:

Taaa... i wszystkie gniazda z bolcem?
  • Poziom 37  
    A w dzisiaj wykonywanych instalacjach nie występuje pojęcie gniazda bez styku ochronnego.

Może pojęcie nie występuje ale spotkałem się z fajnymi gniazdkami bez bolca ochronnego. Były przystosowane do płaskich wtyczek z drugą klasa ochrony.
    Nie wiem czy to nie produkuje Ospel >> Gniazdo potrójne EURO GP-3Y/m IMPRESJA Białe << w sam raz do sprzętu elektronicznego i jak to jest w tedy z bolcem ochronnym?
  • Poziom 42  
    Witam!

Gniazda bez styku ochronnego są produkowane ponieważ znajdują one zastosowanie w "starych" instalacjach.
    Nie ma jednak moim zdaniem pojęcia
    Cytat:
    ...przystosowane do płaskich wtyczek z drugą klasa ochrony
    nawet jeżeli ktoś to produkuje.
    Jest to bowiem furtka dla "racjonalizatora" by w urządzeniu wykonanym w I klasie ochronności zamontować taką wtyczkę ponieważ pasuje mu do gniazda które mu sie podoba.
  • Poziom 37  
    Wpisz w wyszukiwarce to, to znajdziesz je : Gniazdo potrójne EURO GP-3Y/m IMPRESJA Białe
    Wygląda nawet nawet fajnie a czy to do starych instalacji? Widziałem raz katalog prospekt chata jak z bajki kanapa na kanapie ładna laska i ściana a na ścianie gniazdko o którym tu mowa. To nie było w kamienicy z przed wojny.:D
    W lasce się zakochałem.
  • Poziom 9  
    W nowych obecnie wykonywanych instalacjach wszystkie gniazda wtyczkowe muszą być ze stykiem ochronnym. Nie koniecznie musi być wyłącznik różnicowo prądowy ponieważ jest to kwestia głównie inwestora bądź wykonawcy. Wtedy bez RCD dajemy samą ochronę na styk ochronny. A że spotykane są gniazdka bez styku ochronnego to normalka..

Czy kolega może podać przepis który mówi że zastosowanie różnicówki zależy od widzimisie inwestora lub elektryka.
  • Poziom 13  
    Panowie mam takie pytanie, mianowicie jak wykonujecie połączenia w przypadku gdy do rozdzielni dochodzą 3 przewody YDY 3x2,5 , które chcecie podłączyć pod 1 obwód (1 bezpiecznik). Czy robicie puszkę nad rozdzielnią i tam łączycie poten 1 przewodem YDY 3x2,5 do rozdzielni? Czy łączycie na listwach na szynie?
  • Poziom 12  
    Mansonry. Wyłączniki różnicowoproądowe są zalecane ale nie są konieczne w pomieszczeniach suchych. Poczytaj normę 60364. Konieczne są w łazienkach, gdy gniazdo znajduje się w 2 strefie, lub przy połączeniach w 1 strefie. Np. podgrzewacze wody itp. Ja osobiście zawsze stosuję "różnicówki" budując instalację u inwestora. Moim zdaniem poprawiają bezpieczeństwo a nie pogarszają, więc warto. Jednak nigdy różnicówka nie stanowi elementu ochrony od porażeń. Od dotyku pośredniego w żadnym razie.
    Co do tematu:
    Przewody zabezpieczone wyłącznikami o krotności B i prądzie Iz <= 16 A można układać bezpośrednio na palnych podłożach. A więc na drewnie też. Pod warunkiem, że są to przewody z podwójną izolacją. Np. YDY, lub YDYp itp. Na ten temat wypowiada się SEP. Wybaczcie nie pamiętam numeru opracowania. Norma nic na ten temat nie mówi o ile dobrze pamiętam.
    Jeżeli chodzi o moje doświadczenia w pracy:
    Dobrze, że kolega stosuje przekrój 2,5. Jednak wszędzie tam, gdzie gniazdo jest dedykowane i znamy dokładnie odbiornik i jest to lodówka, nawet z wentylkiem w okapie a więc pobór prądu nie większy w sumie niż 250 W nie przesadzałbym z przekrojem. Nie mówię tu o normach i zaleceniach, ale lepiej w takim przypadku dać 1,5 mm2 bo to zapewni poprostu lepsze połączenie w kostce gniazdka. 2,5 jest sztywniejszy i zawsze chętniej się poluzuje zacisk niż przy 1,5. Oczywiście zabezpieczyć wtedy B10, lub B6. Ale oczywiście jest to tylko moje zdanie. Spodziewam się wiadra pomyj za to co napisałem :)

Słusznie się Kolego spodziewasz. Twój post zostanie tu tylko dlatego, żeby być przykładem błędów i przestrogą dla innych ... [retrofood]
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Robert_sw nie bardzo rozumiem pytanie.

Założę tak, że kabel o którym mówisz jest to kabel zasilający ( faza zero uziom ) i teraz chcesz podłączyć go do rozdzielni w której go rozdzielisz na kilka obwodów.
    Wiec tak muszą być szyny dwie jedna na zero (N) a druga na uziom (PE) zaś fazę podpinasz do zacisku eski i wykonujesz mostek do następnej kablem 2.5mm2 i powiedzmy do jeszcze jednej ( założyłem w tym tekście 3 eski jako będą trzy obwody zasilania ) kable wejściowe obwodów podpinasz fazy do esek a przewody zerowe do szyny zera a uziomu do szyny uziomu.

Zaś jeśli planujesz jeden obwód ( są takie mini rozdzielnie na jedną dwie eski ) to kabel na pół fazę na eskę a zero łączysz złączka śrubową i tak samo z uziomem.
    Tylko trzeba uważać jak mocno wkręcasz śrubki by nie uszkodzić drutów.
    Można też skręcić kabelki ,że sobą i zaizolować. Gdybyś musiał sprawdzić miernikiem zasilanie na tej rozdzielni kiedy to musiał będziesz odizolowywać izolacje z zera. Więc złączka śrubowa w tym wypadku była by lepsza.

Może się zdarzyć ze w małej rozdzielni na 1czy 2 moduły są specjalne złączki na kabel N i PE Jak byś kupował to się spytaj o to.

Dodano po 15 [minuty]:

:idea:
    A może ty planujesz podpiąć trzy obwody pod jedną eskę?
    Gdybyś tak chciał to pozostaje kable N pod szynę N a kable PE pod szynę PE ( N-zero PE-uziom ) kable fazowe zrobić trochę zapasu odizolować i skręcić ze sobą dobrze dociąć na głębokość zacisku eski i skręcić. Choć wolałbym każdy obwód oddzielnie chroniony. No jeśli oto ci chodzi.
    Zawsze zostawiaj zapas kabla w rozdzielni tak ,że jak by coś zmienić te z 5cm 10cm może się przydać. Ale nie robić plątaniny.

Dodano po 3 [minuty]:

Żadnych dodatkowych puszek kable do rozdzielni i w niej podłączyć.
  • Poziom 13  
    zdzisiek1979 napisał:
    Do gniazdek stosujesz kabel 2.5mm2
    Do oświetlenia 1.5mm2

Tak dla ciekawości bo nie łapę do każdego gniazdka prowadzisz oddzielnie kabel z rozdzielni?

Większość. Czy to w czymś przeszkadza?
  • Poziom 13  
    zbb361 napisał:
    witam
    dobrze zaprojektowana instalacja
    widać że nie oszczędzasz co w dłuższej eksploatacji będzie procentowało
    jedna rada sprawdź jaką kuchnie chcesz zamontować !! bo może Cię spotkać niespodzianka typu zasilania tej płyty a mianowicie potrzeba 3 F+0+ochronny Tak jak wcześniej pisał michcio 5*4mm
    zastanów się jeszcze na rozdzielnicą bo ona będzie trochę duża
    nie zapomnij o różnicowo-prądowym zabezpieczeniu[jeden lub dwa]
    zastosowanie jednej różnicówki będzie skutkowało zawsze wyłączeniem zasilania na wszystkich obwodach
    powodzenia w instalowaniu
    pozdrawiam

Czy można zastosować jeden wyłącznik różnicowoprądowy 3 fazowy i poten porozdzielać fazy na odbiorniki? Czy jest to błąd?
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Czy można zastosować jeden wyłącznik różnicowoprądowy 3 fazowy i potem porozdzielać fazy na odbiorniki?
    - Tak.
    Cytat:
    Czy jest to błąd?
    -Tak.
  • Poziom 13  
    Akrzy74 napisał:
    Cytat:
    Czy można zastosować jeden wyłącznik różnicowoprądowy 3 fazowy i potem porozdzielać fazy na odbiorniki?
    - Tak.
    Cytat:
    Czy jest to błąd?
    -Tak.

Możesz rozwinąć swą wypowiedź, dlaczego jest to błąd?
  • Poziom 39  
    Cytat kol. Robert_sw
    Cytat:

Proponuję abyś Ty pierwszy przedstawił zalety proponowanego rozwiązania:
    Cytat:
    Czy można zastosować jeden wyłącznik różnicowoprądowy 3 fazowy i poten porozdzielać fazy na odbiorniki? Czy jest to błąd?

-> nie licząc oszczędności w zakupie kilku 1- fazowych wyłączników różnicowoprądowych- zamiast jednego 3-fazowego :wink:
  • Poziom 13  
    Akrzy74 napisał:
    Cytat kol. Robert_sw
    Cytat:

Proponuję abyś Ty pierwszy przedstawił zalety proponowanego rozwiązania:
    Cytat:

-> nie licząc oszczędności w zakupie kilku 1- fazowych wyłączników różnicowoprądowych- zamiast jednego 3-fazowego :wink:

Ale w moim pytaniu nie chodzi o zalety czy wady lecz dotyczy tego dlaczego twoim zdaniem jest błędem takie podłączenie wyłącznika różnicowoprądowego?
  • Poziom 10  
    Akrzy74 napisał:
    Cytat:
    - Tak.
    Cytat:
    Czy jest to błąd?
    -Tak.

Kolego jak nie potrafisz poradzic komus to nie pisz.

Dodano po 23 [minuty]:

Robert_sw napisał:
    Witam
    Robię instalację na poddaszu w kuchni i łazience, obwody rozplanowałem w ten sposób:
    Kuchnia:
    1. kuchnia gazowo-elektryczna 3x2,5
    2. zmywarka 3x2,5
    3. gniazda kuchenne nad blatem 3x2,5
    4. lodówka 3x2,5
    5. okap 3x2,5
    Zastanawiam się czy nie podpiąć okapu pod obwód lodówki, czy będzie też OK?
    Łazienka:
    1. bojler 3x2,5
    2. pralka 3x2,5
    3. gniazdo łazienkowe przy lustrze 3x2,5.
    Czy jest to wszystko OK? Jakieś sugestie?

Przekrój kabli jest prawidłowy.

Do płyty w kuchni poprowadź sobie min. 5x2,5. Lodówke i okap możesz spokojnie mieć na jednym obwodzie. Możesz zastosować też układ lodówka + gniazda oraz zmywarka + okap.

W łazience bojler i pralka na osobnych obwodach. Gniazdo możesz zrobić z pralka, ale lepiej na osobnym, bo a nuż żona zrobi pranie i w tym samym czasie uruchomi "farelkę" by wysuszyć włosy;)

Co do różnicówek dla łazienki i kuchni, możesz zastosować jedną, lub dwie każda po 40A. Lepiej dwie, ale jak tylko beda to obwody gniazd, to w praktyce i w codziennym użytkowaniu nie ma to wielkiego znaczenia. Tu sam zdecyduj. No chyba, że wybicie nastąpi z winy instalacji lub urządzeń, to wtedy elektryk bedzie miał więcej pracy, by zlokalizować przyczynę.
  • Moderator
    zdzisiek1979 napisał:
    A w dzisiaj wykonywanych instalacjach nie występuje pojęcie gniazda bez styku ochronnego.

Może pojęcie nie występuje ale spotkałem się z fajnymi gniazdkami bez bolca ochronnego. Były przystosowane do płaskich wtyczek z drugą klasa ochrony.
    Nie wiem czy to nie produkuje Ospel >> Gniazdo potrójne EURO GP-3Y/m IMPRESJA Białe << w sam raz do sprzętu elektronicznego i jak to jest w tedy z bolcem ochronnym?

Kolego, sam piszesz to co podkreśliłem. Czyli nie jest to gniazdo ogólnego przeznaczenia o jakich mowa wyżej. Więc następny post w tym temacie uznam za bicie piany.

Dodano po 4 [minuty]:

roobertoss napisał:
    Akrzy74 napisał:
    Cytat:
    - Tak.
    Cytat:
    Czy jest to błąd?
    -Tak.

Kolego jak nie potrafisz poradzic komus to nie pisz.

Kolego, akuratnie ten komentarz jest bardzo trafny, więc Ty go po prostu nie rozumiesz, a próbujesz pouczać innych. Poza tym pouczasz nie umiejąc nawet poprawnie pisać po polsku. Popraw więc swoje posty i poczekaj cierpliwie na wytłumaczenie, dlaczego "2 x tak" jest tu jak najbardziej na miejscu.
  • Poziom 25  
    Kuchnia:
    Obwody:
    1. kuchnia gazowo-elektryczna 3x2,5 -> 5x2,5 wolne przewody zostaw nie wykorzystane być może się przydadzą
    2. zmywarka 3x2,5
    3. gniazda kuchenne: nad blatem 3x2,5 + lodówka 3x2,5 + okap 3x2,5

Łazienka:
    Obwody:
    1. bojler 3x2,5
    2. pralka 3x2,5 + gniazdo przy lustrze 3x2,5 - praktycznie będzie wykorzystywane sporadycznie.
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:

Kolego, akuratnie ten komentarz jest bardzo trafny, więc Ty go po prostu nie rozumiesz, a próbujesz pouczać innych. Poza tym pouczasz nie umiejąc nawet poprawnie pisać po polsku. Popraw więc swoje posty i poczekaj cierpliwie na wytłumaczenie, dlaczego "2 x tak" jest tu jak najbardziej na miejscu.

Kolego, niestety rozumiem. I rozumiem, też co to jest niepotrzebna rozrzutność. Jedna różnicówka prądowa 3 F w tym przypadku wystarczy. Jak pisałem polecam dwie osobne na kuchnię i łazienkę.

Możemy uznać to za błąd i na każdy obwód założyć, oprócz zabezpieczenia nadprądowego, po jednej różnicówce (90 zł za sztukę od Legranda w hurtowni). Można też zabawić się w zabezpieczenie każdego obwodu różnicówkami-nadprądowymi. Rozwiązanie zawsze podyktuje grubość portfela inwestora i powierzchnia przeznaczona na ścianie pod rozdzielnię.

W praktyce i w planie minimum w zupełności wystarczy jedna różnicówka-prądowa na 3F. I to nie jest błąd, to jest jedno z możliwych rozwiązań.

Już drugi raz kolega mnie traktuje tu jak uczniaka. Do 60 lat brakuje mi pięciu, a do jubileuszu 35-lecia pracy w tym zawodzie trzech lat. Odrobinę szacunku kolego, może to jest ważniejsze niz przesadne dbanie o ę, ą w wypowiedziach. Jestem wychowankiem Pana Szyllera z ZSE nr. 2 z os. Szkolnego w Krakowie-Nowej Hucie. A on zawsze dbał byśmy mieli w zimie czapkę na głowie i tarczę szkoły na ramieniu, ale nigdy nie strofował nas gdy mówiliśmy "przępraszam" profesorze.