Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nareszcie jest wykrywacz metali+pełny opis (zasięg do 1,5m)

tomo88 14 Oct 2004 15:21 171592 70
Altium Designer Computer Controls
 • Dodaje ten post bo po przeszukaniu forum elektrody stwierdziłem że jest mało takich prostych projektów!!! Przepraszam za słabą jakość zdjęć.
  Zasięg do 1,5 m
  Wykrywacz składa się z nadajnika i odbiornika. Nadajnik przez antenę ramową fale elektromagnetyczną o częstotliwości ok. 120 kHz. Odbiornik oddalony jest od nadajnika o około 70cm, również ma antenę ramową ustawioną w stosunku do anteny nadawczej pod kątem prostym.

  Z bramek B1 i B2 zrealizowano generator m.cz. (modulujący) o częstotliwości około 1kHz.Częstotliwość generatora zależy od pojemności kondensatora C1 i rezystancji rezystora R1.

  Funkcje generatora w.cz. w.c. częstotliwości około 120kHz spełniają bramki B3 i B4.O częstotliwości generacji decyduje szeregowy obwód rezonansowy utworzony z kondensatora C2 i cewki Ln. Cewka jednocześnie stanowi antenę nadawczą. W celu zwiększenia stabilności częstotliwości oraz mocy wyjściowej nadajnika można zamiast obwodu Ln C2 zastosować rezonator kwarcowy około 120kHz, a do wyjścia układu dołączyć prosty wzmacniacz w.cz. w.c. tranzystorem pracującym w klasie C (połączenia te zaznaczono linią przerywana ,nie są one uwzględnione w płytce drukowanej).W odbiorniku zastosowano wzmacniacze zwarte w układzie scalonym UL1211 (łatwo dostępnym w każdym elektroniku)

  Napięcie w.cz. indukowane w antenie ramowej z obwodu rezanosowego Lo C1 jest doprowadzone , przez kondensator C2 do dwoutranzystorowego wzmacniacza w.cz .Sygnał z wyjścia wzmacniacza w.cz.(końcówka4) przez kondensator C9, steruje tranzystorowym detektorem AM. Następnie po przejściu przez filtr dolnoprzepustowy z elementami C3 R2 C4 oraz potencjometrem siły dźwięku R3 , sygnał m.cz jest wzmacniany w dwustopniowym wzmacniaczu. Sprężenie z ostatnim stopniem wzmacniającym zapewnia kondensator C8. Ostatnim stopniem jest wzmacniacz różnicowy, którego obciążeniem są słuchawki . Rezystory R1 R4 R5 ustalają punkty pracy (polaryzacja baz) tranzystorów układu wzmacniaczy. Od rezystancji rezystora R6 zależy wzmocnienie wzmacniacza m.cz. oraz zniekształcenie sygnału. Jego rezystancję należy dobrac tak aby uzyskać maksymalną czułość , przy której układ nie wzbudza się. Wszystkie stopnie wzmacniające są zasilane napięciem stabilizowanym, uzyskanym z wewnętrznego stabilizatora.Dzięki temu parametry odbiornika nie zmieniaja się mimo rozładowani baterii.

  Anteny ramowe nawinąć (cewki Ln i Lo ) na obudowach nadajnika i odbiornika. Obie cewki zawierać powinny 70 zwojów drutu DNE 0,3.

  Po zmontowaniu odbiornika i nadajnika obwodów rezonansowych odbiornik trzeba dostroić do częstotliwości pracy nadajnika. W tym celu włączony nadajnik umieszcza się w odległości około 2m od odbiornika, a w odbiorniku potencjometr siły dźwięku R3 ustawia się na maksymalną głośność .Dobierając pojemność kondensatora C1 trzeba uzyskać maksymalny poziom sygnały w słuchawkach. Po dostrojeniu nadajnika odbiornik przymocować do drewnianej listwy o wymiarach 20x50x700mm jak na rysunku a następnie ustawić obie anteny względem siebie prostopadle aby w słuchawkach był słyszalny charakterystyczny szum. W czasie korzystania z wykrywacza metali cewka odbiornika Lo powinna być przesuwana równolegle do powierzchni ziemi i jak najbliżej powierzchni ziemi. W wykrywaczu można zastosować poza słuchawkami wskaźnik optyczny z diodą świecącą.
  w folderze z zipowanym znajdyje :opis ,schemat ideowy, płytki ,montaż
  Attachments:

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  tomo88
  Level 15  
  Offline 
  tomo88 wrote 183 posts with rating 46, helped 9 times. Live in city Ropczyce N=50°03'50,6'' E=21°37'47,9''. Been with us since 2004 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  majster_15
  Level 23  
  Układ spoko i bardzo prostyi tani w budowie ( UL1211 - 2,20 )
  Tylko mam jeden problem jak wykonać te cewki jak je nawinąć na tę biksle ? Prosze o jakieś porady.

  Pozdrawiam i z góry dziękuje Mat
 • #3
  tomo88
  Level 15  
  możesz nawinąć na obudowy a natępnie żęby sie nieześlizgiwało wiercisz 2 dziury na górze i na dole przewlekarz żyłke i związujesz, robirz tak w kilku miejscach i jest git 8)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  majster_15
  Level 23  
  No przcież wiem że nawinąć na biksle tylko w jaki sposób?? W szerz w zdłóż itp

  Pozdrawiam Mat
 • #5
  tomo88
  Level 15  
  chyba nie czytałeś i oglądałeś wszystkiego
  co było w tym folderze> tm jest wszystko wyraźnie pokazane i narysowane
  8)
 • #6
  Krzysztof Świnoujście
  Level 15  
  witam
  czy ktoś już zbudował i przetestował ten wykrywacz?
  chętnie sobie zrobie tylko czy warto
 • #7
  tomo88
  Level 15  
  jestem w trakcie!!! została mi tylko kostrukcja do złożenia!!!
  mam nadzieje że nie wystawiłem kichy na tak powaznym portalu:):):
 • #8
  Swat
  Level 14  
  Witam
  Znalazłem na jakiejś zagranicznej stronce taki schemat wykrywacza metali. W załączniku jest schemat, dokładny opis (po angielsku :) ) i zdjęcia wykonanych cewek.
  Co możecie o nim powiedzieć opłaca sie go robić i jaki ma zasięg ??
  Attachments:
 • #9
  Gate
  Level 23  
  Chcesz aby Ci coś powiedzieć na temat wykrywacza (przetłumaczyć tekst, ocenić schemat) i jeszcze chcesz za to punkty?? Jesteś chyba nie poważny!!
 • #10
  Swat
  Level 14  
  Chyba nie zrozumieliśmy się, nie chodzi mi o to żeby ktoś mi przetłumaczył tekst to akurat nie jest problem. Chodzi mi o to czy ktoś obeznany w tej w temacie po przeanalizowaniu schematu mógłby powiedzieć coś na jego temat, np czy właśnie opłaca się go robić albo czy będzie to wogóle działało. Nie zależy mi na punktach chcę po prostu żeby ktoś kto się na tym zna lub ktoś kto może już wykonał ten wykrywacz mógł powiedzieć coś na ten temat. Jeżeli moje pytanko zabrzmiało w ten sposób że chciałem użyć tego portalu jako "translatora" to przepraszam.
  pozdrawiam Darek
 • #11
  swaldek
  Level 18  
  Po co szukać tak daleko bardzo porządny i sprawdzony sprzęt oraz jak go zrobić można znaleźć na naszych stronach. Przejżyj troszeczkę to forum , albo jest jeszcze inne poświęcone głównie wykrywaczom i ich konstrukcjom
  Pozdrawiam
 • #12
  trumnica
  Level 18  
  Swat wrote:
  Chyba nie zrozumieliśmy się, nie chodzi mi o to żeby ktoś mi przetłumaczył tekst to akurat nie jest problem. Chodzi mi o to czy ktoś obeznany w tej w temacie po przeanalizowaniu schematu mógłby powiedzieć coś na jego temat, np czy właśnie opłaca się go robić albo czy będzie to wogóle działało. Nie zależy mi na punktach chcę po prostu żeby ktoś kto się na tym zna lub ktoś kto może już wykonał ten wykrywacz mógł powiedzieć coś na ten temat. Jeżeli moje pytanko zabrzmiało w ten sposób że chciałem użyć tego portalu jako "translatora" to przepraszam.
  pozdrawiam Darek


  Jeśli Ci niezależy na punktach to dlaczego ustawiłeś prowizje?
 • #13
  Swat
  Level 14  
  Witam
  Widocznie jak załączałem plik to prowizja ustawiła się automatycznie ja nic nie ustawiałem
  Jak chcecie to moge jeszcze raz umieścić ten plik bez prowizji
  pozdrawiam
 • #14
  koksss
  Level 1  
  gdzie znajde plik zipowany z pełnym opisem tego wykrywacza?
 • #15
  Swat
  Level 14  
  witam
  Żeby widzieć załączone pliki musisz być zalogowany. Plik .rar z wykrywaczem z tematu jest w pierwszym poście napisanym przez tomo88
 • #16
  Pawel61
  Level 11  
  Witam wszystkich zainteresowanych tematem.
  Wlasnie dzis zamiescilem projekty wykrywacza typu PI sa na forum upload.Zainteresowanych zapraszam
  Pozdrawiam
 • #17
  xaoo87
  Level 2  
  no no podoba mi sie ten ukladzik ;]
 • #18
  ravnov
  Level 11  
  no moze i fajny, ale szkoda ze nie moge go sciagnac, trzeba byc chyba bardziej aktywnym
 • #19
  kortezbc
  Level 11  
  Zasada działania opisywanego wykrywacza metali polega na wpływie, jak i wywierają metalowe przedmioty na parametry znajdujące się w ich sąsiedztwie ........................................
  Attachments:
 • #20
  tomo88
  Level 15  
  bardzo ciekawy wykrywacz. wieli można zalzeźć tego typu schematów ale nie wszystkie po złożeniyu działają!!! niektórzy projektuja jakąś głupotę tlko żeby komus na złośc zrobić(: no ale cóż :(
  pozdro
 • #21
  Trabi
  Level 36  
  Hmm... tylko po co komu zasięg 1,5m?! Wykopy ponad 0,5 metra wymagają szalunku żeby się nie zawaliły. No i jestem ciekaw, kto z Was wejdzie do takiego dołu bez "strachu na ramieniu" lub będzie chciał kopać 1,5 metrowy dół żeby wyjąć.... kapsel od piwa ;-)
 • #22
  swaldek
  Level 18  
  Kolega Trabi troch żartuje z szalowaniem 0,5m dołków, proszę dodać jeszcze z 1,5m to dopiero zaczyna robić się niebezpiecznie.
  Mówiąc o zasięgu 1,5m wiadomo że nie chodzi o zasięg na kapsel ale zasięg graniczny, który można sprawdzić na metalowych drzwiach garażowych. Wykopanie 1,5m dołka np. za kanistrem metalowym zasypanym w ziemiance zajmuje ok. godziny bo przecież nie musi to być gołek kwadratowy
  Pozdrawiam
 • #23
  Łukasz_17
  Level 12  
  Witam jak tam praca nad projektem użytkownika tomo88 bo jestem ciekawy czy działa?!?
  tomo88 nie obraś się za to pytanie ale jestem początkującym elektronikiem i nie wiem czy podołam!
  Pozdro
 • #25
  swaldek
  Level 18  
  Jezeli dobrze odczytałem, to w czym widzisz problem inwestujesz parę groszy i budujesz, sprawdzonych układów jest kilka
  Pozdrawiam
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  swaldek
  Level 18  
  Schemat do Jabla nic Ci nie pomoże bowiem to układ na procku i nie będziasz miał softu, ale jeśli mocno chcesz odezwij się na priva.
  Reszty nie polecam
  Pozdrawiam
 • #28
  withold84
  Level 1  
  czy ktoś mogłby mi rzucic ten plik z opisem wykrywacza na układzie ul1211 ? na ww34(malpa)epf.pl ...
  Czy ktoś go zbudował ??? i czy naprawdde dziala ?
 • #30
  swaldek
  Level 18  
  Max 300 ale sprzet wart zachodu pojedyńczą monetę z 30cm wyciągnie
  Pozdrawiam