logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Tuning wzmacniacza MOSFET: zwiększenie napięcia z 40V do 50V

.Wiśnia 19 Lis 2004 18:25 3180 24
REKLAMA
  • #1 997844
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    Posty: 1604
    Pomógł: 77
    Ocena: 76
    hm... rozworzania czysto teoretyczne... dotyczace tzw. tuningu... chodzi o zwiekszenie mocy ... tzn podniesina napiecia.. i dołozenie odp. stopnia wzmacniajacego mos.... temat tego wzmacniacza był poruszany dawno temu ..lecz nie chce rozgrzebywac go ...opinie bardzo dobre chodzil nawet do 40 V -+... chciałb ym podnies napiecie do 50V ... i sie zastanawiam czy wymina wsztkich tranz. procz mos.. na mocniejsze wystarczy ...
    nie chciałem pisac w poscie tuning wzmacniacza ze wzgledu na jego objetosc

    Lista elementów:
    R1,R4_________47K 1/4W
    R2____________4K7 1/4W
    R3____________1K5 1/4W
    R5__________390R 1/4W
    R6__________470R 1/4W
    R7___________33K 1/4W
    R8__________150K 1/4W
    R9___________15K 1/4W
    R10__________27R 1/4W
    R11_________500R 1/2W potencjometr
    R12,R13,R16__10R 1/4W
    R14,R15_____220R 1/4W
    R17___________8R2 2W
    R18____________R22 4W
    C1___________470nF 63V
    C2___________330pF 63V
    C3,C5________470µF 63V
    C4,C6,C8,C11_100nF 63V
    C7___________100µF 25V
    C9____________10pF 63V
    C10____________1µF 63V
    Q1-Q5______BC560C 45V 100mA
    Q6_________BD140 80V 1.5A PNP
    Q7_________BD139 80V 1.5A NPN
    Q8_________IRF532 100V 12A
    Q9_________IRF9532 100V 10A
    Załączniki:
    • wzm.GIF (22.25 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 998557
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Napięcie możesz podnieść, ale T1, T2 i T4 na pewno będziesz musiał podmienić na wyższe napięcie, na tych złączach napięcie będzie bliskie zasilania.
    Pozdrawiam
  • #3 999592
    SILVER SOUND
    Poziom 28  
    Posty: 1035
    Pomógł: 99
    Ocena: 19
    WITAM
    Panowie...
    Litości dla własnych kieszeni...
    Te tranzysory mogą odać max 40 W do obciążenia!!!!!
    Treba je wymieić na take w obudowie
    TO 247, lub podobnej, np IRFP 450/ IRFP 9240. Na jednej parze takichmożna bezpiecznie uzyskać 100 - 120 W, więc jeśli przy =/- 50V obciążenie będzie 8 ohm, jedna wystrczy,jeśli masz zamiarpodłczać 4 Ohm, to 2 pary powinieneś zastosować.
    Ten układ jest typowym przykładen projektu "CHŁAMU, autor nie potrafi obliczyć mocy "analogowej" jaką może oddać budowa to220 !!!!
    Druga przesłanka "inzynierskości" autora tego projektu, jest myślenie, że irf9532 i irf 532 to jest para konpementarna!!!!
    DO TAKICH ZASTOSOWAŃ dobiera sie tranzystory "po parametrach" , a nie symbolach. Ważne jest aby miały take same, lub zbiżony: prąd max, Rds, oraz Ciss, Gfs.
    Ale wiodocznie do innyh szkół chodziliśmy, lub ja mniej na wagary.
    jk
  • #4 999606
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    Owszem, można się bawić z tym wzmacniaczem. Wydaje mi się, że można dać jeszcze wyższe napięcie i kilka par Mosfetów. Ale Mosfety też powinny być na wyższe napięcie np. IRF640/9640, albo lepiej IRFP240/9240. Można dodać stabilizację prądu spoczynkowego na dodatkowym tranzystorze BD139. Można też zamiast Mosfetów wstawić Darlingtony TIP147/142 na przykład dwie pary, ale wtetdy stabilizacja jest konieczna.
    Do SILVER SOUND: autor projektu podał moc 25W, więc chyba nie zawyżył. Pozaty projekt jest OK. Zasilam go napięciem ±40V, bo taki miałem transformator i działa mi jako wzmacniacz do komputera. JEst to klasyczny układ i nie ma z nim problemu, powinno się tylko dodać kondensator 47-100pF pomiędzy bazę i kolektor BD139.

    Pozdr.
  • #5 999807
    irek2
    Poziom 40  
    Posty: 6141
    Pomógł: 435
    Ocena: 387
    Dziwi mnie tylko ze autor od razu nie zastosowal IRF540/IRF9540 i zamiast BC560 nie dal BC556. Wtedy bez problemu mozna by zasilac uklad do +-50V i wyciagnac moc do ok 100W. Do wiekszych mocy czyli obciazen 4omowych trzeba by dac dwie pary tranzystorow mocy albo mocniejsze mosfety niestety na IRFP240/9240 moc bedzie jeszcze mniejsza niz na 540/9540!!! Dlaczego? Bo IRFP9240 ma beznadziejnie wysoka rezystancje kanalu! Dlatego nadaje sie tylko do pracy przy duzych napieciach i malych pradach.
  • #6 999930
    SILVER SOUND
    Poziom 28  
    Posty: 1035
    Pomógł: 99
    Ocena: 19
    kociątko napisał:
    Owszem, można się bawić z tym wzmacniaczem. Wydaje mi się, że można dać jeszcze wyższe napięcie i kilka par Mosfetów. Ale Mosfety też powinny być na wyższe napięcie np. IRF640/9640, albo lepiej IRFP240/9240. Można dodać stabilizację prądu spoczynkowego na dodatkowym tranzystorze BD139. Można też zamiast Mosfetów wstawić Darlingtony TIP147/142 na przykład dwie pary, ale wtetdy stabilizacja jest konieczna.
    Do SILVER SOUND: autor projektu podał moc 25W, więc chyba nie zawyżył. Pozaty projekt jest OK. Zasilam go napięciem ±40V, bo taki miałem transformator i działa mi jako wzmacniacz do komputera. JEst to klasyczny układ i nie ma z nim problemu, powinno się tylko dodać kondensator 47-100pF pomiędzy bazę i kolektor BD139.

    Pozdr.

    Jeśli zasilasz to takim napięciem, to przy impedancji obciążenia 8 Ohm, masz ok 40 - 45 W , teoretycznie powinno uzyskac ok 60 W, ale te tranzystory wymagają dośc dużego napięcia polaryzującego wstepnie bramki, ok 3V na tranzystor, i napięcie to wzrasta wraz z wysterowaniem,
    co daje od 4 do 5 V strat dodatkowych( nnie wynikających z kalsy B, tylko wady tranzystora), Konkudując, przy takiem napięciu zasilania nawet teraz jest bardzo wysokie ryzyko uszkodzenia trmicznego tych tranzystorów. Podniesienie napięcia KONIECZNIE wymaga poza zmianami już zaproponowanymi przez kolegów, zastosowania minimum 1 pary w obudowach TO 247, lub podobnej( dla obciążenia 8 om), jesli masz zamiar obciążać 4 ohm, to jak pisałem 2 pary takich. TYM BARDZIEJ JESLI NIE ZMIENIASZ RADIATORA!!!!!!!!!.
    Poza tym POWTARZAM, NIE są to pary!!!!!( IRFP240/ 9240)!!!!
    CZYTAJCIE co napisałem!!!!
    najblizszy parametrami do IRFP 9240, i atrakcyjny cenowo jest IRFP 450.
    jk
  • #7 1000190
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    Posty: 1604
    Pomógł: 77
    Ocena: 76
    czemu taka a nie inna konstrucja... chodzi o zniekształcenia..zamierzeniem był by one byly jak najmiejsze wiec wrzucam dane :) natomiast co do zmian .. zastosuje je po złozeniu orginalenego egzemplarza(taki jak jest 0 i poniej drugi z przeróbkami o ktorych mowicie

    Output power: well in excess of 25Watt RMS @ 8 Ohm (1KHz sinewave)
    Sensitivity: 200mV input for 25W output
    Frequency response: 30Hz to 20KHz -1dB
    T otal harmonic distortion @ 1KHz: 0.1W 0.014% 1W 0.006% 10W 0.006% 20W 0.007% 25W 0.01%
    T otal harmonic distortion @10KHz: 0.1W 0.024% 1W 0.016% 10W 0.02% 20W 0.045% 25W 0.07%
    Unconditionally stable on capacitive loads
  • REKLAMA
  • #8 1001326
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Te dane, które wypisałeś, nie są złe, ale czy faktycznie ta konstrukcja je ma? Przyjrzyj się dobrze tej konstrukcji, przecież nie wiele różni się od jobla, od Eltrony, jeszcze w dodatku na mosfetach, czy na pewno to jest lepsze od tranzystorów bipolarnych? Jeszcze nie spotkałem prostej końcówki o bardzo dobrych parametrach, po prostu jest to nie możliwe.
    Pozdrawiam
  • #9 1002188
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    Ja dzisiaj mierzyłem moc tego wzmacniacza miernikiem napięcia zmiennego, i wyszło mi około 12W/6,5ohm (sztuczne obciazenie) przy zasilaniu ±25V. Powyżej tej mocy zniekształecnia były wyraźnie słyszalne. Trafo mam 80W dla dwóch kanałów. Mierzył ktoś faktyczną moc tego wzmacniacza ? Może ja źle mierzyłem (sztuczne obciążenie i równolegle głośnik z szeregowym rezystorem 47 omow dla słuchowej kontroli zniekształceń). A może przy takim zasilaniu to normalne ?
  • REKLAMA
  • #10 1002253
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Do takiego pomiaru, to przydałby się jeszcze generator i oscyloskop, według tego zasilania, to powinno być 24W przy tej oporności, fakt faktem, że ucho ludzkie jest bardzo czułe i wyłapie wszelkie zniekształcenia.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
  • #11 1002406
    SILVER SOUND
    Poziom 28  
    Posty: 1035
    Pomógł: 99
    Ocena: 19
    Witam
    Kolega janek ma racje , baz oscyloskopu nie da rady. Ten prosty układzik może wzbudzać sie powyżej pewnej amplitudy sygnału wyjściowego, co będzie słyszalne , ale jeszcze nie oznacza osiągnięcia pełnej mocy, i zniekształceń z tym zwiazanych.
    jk
  • REKLAMA
  • #12 1004605
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    Posty: 1604
    Pomógł: 77
    Ocena: 76
    skonstrowałem to cudo. Podałem sygnał z gen. sinus. (50Hz) i przy pelnym wysterowaniu (zasilanie ±40V trafo 200VA) zniekształcenia mało widoczne chodz sa .Tak było przy rez. wzorcowym 8Ω/100W a przy głosniku podałen na sygnał: muze ( w tym wypadku Drum'N'Bass bo nic innego nie miałem) i chodziło czysto tylko głosnik nie domagał bo GND 20/40 jutro bede testował na mocnieszym GDN 20/80 i wtedy zobacze dokladniej
    Jak coś dołaczam schamat plytki :) koszt wzmacniacza bez trafa i radiatora to 15 pln :)
    Załączniki:
    • plytki.pdf (198.34 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #14 1004831
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    Posty: 1604
    Pomógł: 77
    Ocena: 76
    ok 41,5 Watt'a ale trzeba przyjac ze nie mierzyłem przy 1kHz ! bo wtedy napewno wiecej bym wyciagnał ..jutro bede czynił "krasz" testy czyli max out power (sygnał z gen.sin) ;) . .. dla tej konfiguracji ..za pomoca autotransformatora trioidalnego w zakesie 30-50V bo przy 50V winny pojsc tranzystory sterujace Q1 Q2 Q4(wg.janka) czyli BC560C
  • #15 1005641
    irek2
    Poziom 40  
    Posty: 6141
    Pomógł: 435
    Ocena: 387
    Wiecej mocy to osiagniesz jak wywalisz bezsensowny rezystor R18.
    Przydalo by sie dac mocniejsze tranzystory min IRF540/9540. Na IRF532/9532 mozna osiagnac nawet 100W pytanie tylko jak dlugo?
    Przydaloby sie zasilic stopien napieciowy z wyzszego napiecia albo dac bootstrap napieciowy co by podnioslo moc nawet z tego samego napiecia zasilania. Przydaloby sie zabezpieczenie pradowe...i tak mozna by poprawiac i poprawiac....
  • #16 1007137
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    Posty: 1604
    Pomógł: 77
    Ocena: 76
    r18 nawet nie montowałem.. zdziwłem sie ze on wogole jest.. ale no cóz "krasz testy" wzmacniacz nie wytrzymał padl juz przy 45 V... mocy nie zmierzyłem (z obawy o oscyloskop i cała reszte...)...
    :arrow: irek2 masz mzoe schametcik wzmacniacza ktory wedlug ciebie bedzie idealny ?
  • #17 1007293
    Segment
    Poziom 14  
    Posty: 147
    Pomógł: 7
    Ocena: 8
    .Wiśnia napisał:
    irek2 masz mzoe schametcik wzmacniacza ktory wedlug ciebie bedzie idealny ?


    Dobre pytanie. Może nie idealny ale taki co urzeknie Irka.
  • #18 1007979
    irek2
    Poziom 40  
    Posty: 6141
    Pomógł: 435
    Ocena: 387
    Idealne wzmacniacze robimy w firmie :)
    No moze prawie idealne :)
    Ale konstruuje cos idealnego.
  • #19 1009511
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    A czy może masz jakiś idealny {albo prawie} który nie jest zrobiony przez Twoją firmę? Chodzi o taki którego schemat mógłbyś zamiescić, bo firmowych nie możesz...
  • #20 1009662
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    :arrow: wiśnia a co padło ta para różnicowa czy mocy przy 45 v ???

    wzmacniacz idealny hmmm no ja tam uważam że każdy wzmak ma wady i zalety pozatym wzmak w zasadzie robi sie pod konkretne zastoasowania np po co sie męczyć z wzmakiem który do 20khz przeniesie jak bedzie zasilał tubki które do 16 khz przenoszą ??????

    każdy jest dobry to konkretnych zastosowań po co idealny przecieżto koszty zwiększa

    każdy wzmak zawsze bedzie miał jakąś wade np klasa tam T czy jakaś inna niby niewielka moc strat wysoka sprawnośc ale cena tragiczna
    klasa A piękny dzwięk straszna moc strat
    tda 7294 tania i prosta kośc ale brak możliowości rozbudowy
    kd502 niesamowicie wytrzymały możliwośc rozbudowy niskie koszta naprawy ale przeciętne parametry i niezbyt przystępna cena

    jak ktoś zrobi wzmak idealny to qrcze nie bede mół qyjśc z podziwu bo dla mnie sie nie da :) no chyba że za głupi jestem :P
  • #21 1009764
    Jogesh
    Poziom 29  
    Posty: 3684
    Pomógł: 33
    Ocena: 686
    Ale podobno są prawie idealne, przynajmniej niektórzy tak twierdzą, a ja chciałbym taki schemat zobaczyć i praktycznie sprawdzić.

    Pozdr
  • #22 1010965
    irek2
    Poziom 40  
    Posty: 6141
    Pomógł: 435
    Ocena: 387
    To wszystko zalezy co rozumiec pod pojeciem idealny. Bo rozne sa kryteria wyboru. Ja na pierwszym miejscu stawiam niezawodnosc czyli zabezpieczenia pradowe, zwarciowe, termiczne, opoznione zalaczanie glosnikow i szybkie odlaczanie. Potem niski koszt i prosta budowa ukladowa. Na koncu moc i inne najmniej znaczace parametry jak szumy i znieksztalcenia. I dlatego wszystkie moje wzmaki charakteryzuja sie tymi cechami.
    Za jakis czas pokaze wam wzmak na tranzystorach tanszy od TDA7294 i duzo mocniejszy. Oraz jak wykrzesac 200W z dwoch tranzystorow mocy oraz jak robic wzmaki zasilane do +-100V.
  • #23 1011008
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Oprócz wszystkich tych zalet, co Kolega Irkk wymienił, to dodam, że gdyby wymyślili wzmacniacz, który nie miał by sprzężenia zwrotnego, to byłby już chyba idealny.
    Pozdrawiam
  • #24 1014698
    irek2
    Poziom 40  
    Posty: 6141
    Pomógł: 435
    Ocena: 387
    NIE MA WZMACNICZY LINIOWYCH BEZ SPRZEZENIA ZWROTNEGO!!!!!!!!

    To wymysl audiofilski zaden elektronik tego nie potwierdzi!
  • #25 1014998
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    no mi tam na zabezpieczenbich nie zależy mam wzmak 100w/4 na 4x kd502 i 2 omy przezl i przestery i nic mu nie jest a nawet zabezpieczenia przeciwzwarciowego nie ma

    ale zgodze sie najważniejsza jest niezawodnośc 2.cena 3.dop[iero szumy tam i te inne duperele

    oj qrde kłaniam sie nisko nie moge sie doczekać qrcze jakim cudem zrobisz wzmak za 17 zł cały (no niech 20 bedzie bo tda z garstką flaków tyle stoi ) z zabezpieczeniem termicznym przeciwzwarciowym i mający ok 100/4 ???

    no a;le czekam i chyba nie tylko ja

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy możliwości podniesienia napięcia zasilania wzmacniacza MOSFET z ±40V do ±50V w celu zwiększenia mocy wyjściowej. Wskazano, że konieczna jest wymiana tranzystorów T1, T2 i T4 na modele o wyższej wytrzymałości napięciowej, najlepiej w obudowie TO-247, np. IRFP450 lub IRFP9240, gdyż oryginalne tranzystory IRF532/9532 i IRF240/9240 mają ograniczenia prądowe i wysoką rezystancję kanału, co wpływa na moc i niezawodność. Zalecane jest stosowanie par tranzystorów dopasowanych parametrami (prąd max, Rds, Ciss, Gfs) zamiast dobierania ich tylko po symbolach. Podniesienie napięcia wymaga także odpowiedniego radiatora i stabilizacji prądu spoczynkowego, np. z użyciem tranzystora BD139. Usunięcie rezystora R18 może poprawić moc wyjściową. Wzmacniacz oryginalnie osiąga moc około 25W RMS przy 8Ω i ±40V, a przy podniesieniu napięcia do ±50V można spodziewać się około 40-45W, choć testy wykazały awarie przy 45V bez odpowiednich modyfikacji. W dyskusji poruszono także kwestie zniekształceń, stabilności układu, zabezpieczeń prądowych i termicznych oraz różnic między MOSFETami a tranzystorami bipolarnymi. Wzmacniacz jest prosty i tani, ale wymaga starannego doboru elementów i ewentualnych przeróbek dla zwiększenia mocy i niezawodności. Wątki poboczne dotyczą poszukiwania schematów wzmacniaczy o lepszych parametrach, z naciskiem na niezawodność, prostotę i koszty.
REKLAMA