Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik SuperPowerJack- wyprowadzenie styków

14 Mar 2012 21:52 1879 6
 • Poziom 12  
  Witam,
  postanowiłem zastosować w moich dwóch bramach siłowniki jak w temacie. Mam pytanie do użytkowników tego sprzętu:
  czy styki krańcówek są jakoś wyprowadzone na zewnątrz, czy sterują tylko silnikiem? Jestem w trakcie projektowania sterownika i zastanawiam się skąd sterownik ma wiedzieć czy cykl otwierania/zamykania się skończył. Jeżeli styki są dostępne to nie ma problemu, ale jeśli nie to nie chciałbym korzystać z impulsatora.
  Pomocy!
 • specjalista -automatyka bramowa
  Krańcówki są wbudowane w przekładnię z tyłu siłownika - pod tylnym dekielkiem. Układzik składający się z 2 mikroswitchy i 2 diod jest lutowany - podłączony jest jako wyłącznik zatrzymujący silnik podłączony w konkretnej polaryzacji w krańcowych położeniach - na siłę można go rozlutować i uzyć do swoich celów.
  Te krancówki są raczej mało dokładne (oryginalnie są tylko do zabezpieczenia silnika) - krzywki są plastikowe a przełożenie zębatki z krzywkami ogromne - błąd na krzywce z powodu luzu switcha lub wytarcia krzywki rzędu pół milimetra przeklada się na centymetr ruchu siłownika.
  Coby dokładnie monitorować położenie bramy należałoby wykorzystać właśnie wbudowany enkoder/impulsator.
 • Użytkownik obserwowany
  Odłącz krańcówki w siłownikach i zbuduj centralkę odczytująca końcowe opory ruchu siłowników jako punkty krańcowe drogi zamykania i otwierania.
 • specjalista -automatyka bramowa
  I dorzucic jako zabezpieczenie w razie niezadziałania przeciążeniówki pomiar czasu na skrzydłach. Silniczki komutatorowe 24V nie wytrzymują pracy na blokadzie (w odróżnieniu od motorków synchronicznych stosowanych w napędach 220V dla których krótka praca w zatrzymaniu to część normalnego działania) - 15 sekund i dym z motorka...
  PS. Brama musi mieć odboje na otwieraniu i zamykaniu - dla tych siłowników niezdrowe jest zatrzymanie na śrubie przy maksymalnym wsunięciu a przy zbyt dalekim wysuwaniu tłok wyjedzie z gwintu śruby bo tam nie ma mechanicznej blokady.
 • Poziom 13  
  Witam. Mam takie pytanie. Czy "kotbury" mógłbyś narysować jak są połączone te styczniki i diody w tym siłowniku? Jakiś rysunek połączeń.
 • specjalista -automatyka bramowa
  To jest coś takiego jak na rys. poniżej - ale to układ lutowany na pająka - diody bezpośrednio do nóżek mikroswitchy.

  Siłownik SuperPowerJack- wyprowadzenie styków


  W położeniu pośrednim oba mikroswitche są normalnie zwarte, po dojeździe do krańcówki rozwiera się ta, która jest przy diodzie przeciwnie spolaryzowanej, po odwróceniu polaryzacji zasilania dioda zaczyna przewodzić (a przeciwległą diodę nadal zwiera krańcówka drugiej strony). I tak dalej.