Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźnik z opóźnieniem załączania

gorsomir 13 Jan 2013 12:42 12975 19
Optex
  • Przekaźnik z opóźnieniem załączania

Witam.
    Poniższa konstrukcja może wielu wydać się banalna, ale dla początkujących jest w sam raz. :-)

Konstrukcja została stworzona z potrzeby chwili.
    W furtce posiadam elektromagnes i gdy wychodzę z domu, musiałem otwierać ją kluczem lub prosić kogoś z domowników o otwarcie.
    Dlatego zrodził się pomysł tej konstrukcji -przekaźnika włączającego elektromagnes na jakieś 15s po 15s od naciśnięcia przycisku.

Zapewne wielu zrobiłoby to na NE555, ja też chciałem,
    ale policzyłem koszty, elementy... i wybrałem jednak 8-nóżkowy uC. :D
    uC ma też tą przewagę, że mogłem bez większych komplikacji zrobić kontrolę stanu na LEDach oraz nie musiałem bawić się w regulację czasów opóźnienia na potencjometrach.

Jeszcze tylko jedna mała uwaga, rezystor R2 jest dany dodatkowo, ponieważ, o dziwo, mimo wewnętrznego podciągnięcia, przycisk "sam się naciskał". Możliwe, że jest to spowodowane tym, że kabel od tego przycisku idzie obok wiązki z napięciami przemiennymi i reagował na zakłócenia, a dodanie R2 wyeliminowało problem.
    W załączniku daję wszystko, co jest, czyli schemat płytki i kod źródłowy.

Pozdrawiam.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    gorsomir
    Level 13  
    gorsomir wrote 145 posts with rating 32, helped 3 times. Live in city Poznań. Been with us since 2008 year.
  • Optex
    szczodros
    Level 18  
    Nie lepiej było do przycisku kabel ekranowany? Albo sterownik w domu, a przewody od przekaźnika tylko do furtki (bo skoro przewód zasilania blisko przewodu przyciskiu to wydaje mi się że sterowanik przy furtce, a przycisk i zasilanie z domu).
    gorsomir
    Level 13  
    Przycisk i sterownik jest w domu oczywiście.
    Problem polegał na tym, że przycisk i LEDy są przy drzwiach wejściowych, a sterownik tam, gdzie reszta elektryki od videofonu i dzwonka. Pomysł z ekranowanym kablem zapewne jest dobry, ale taniej było dodać rezystor niż zmieniać kabel. ;D
  • Optex
    Duch__
    Level 31  
    Najważniejsza jest prostota i to że spełnia swoją funkcję.

Podobny układ zrealizowałem na attiny13 i również przekaźniku do wysterowania sygnału o stanie uzbrojenia centrali alarmowej w domu. Stan uzbrojenia sygnalizowany jest w sygnalizatorze zewnętrznym (dodatkowa dioda LED). Przekaźnik załączany jest na czas ok. 3 min po czym wyłącza przekaźnik - widzę stan uzbrojenia domu, do czasu odjechania autem, potencjalny intruz nie widzi po owym czasie czy dom jest uzbrojony czy nie.

Zaletą w stosunku do NE555 jest to że możemy dowolnie korygować czas zadziałania, poprzez zmianę programu, a wykorzystanie w moim przypadku przekaźnika umożliwia wyciągnięcie dodatkowego sygnału np. do sterownika rolet.

Pozdrawiam.
    SylwekK
    Level 32  
    No tak, działa. Coś mi mówi, że mniej zawodne i bardziej elastyczne było by tu zastosowanie jednak 555 albo duuuużo tańszej bramki shmita 4093 na której z powodzeniem wiele razy robiłem różne układy opóźniające o bardzo szerokim zakresie czasowym.
    drewniany80
    Level 16  
    Witam, a nie prościej było założyć elektromagnes z "pamięcią", po podaniu chwilowym napięcia na elektrozamek zostaje on w pozycji odblokowany do czasu pociągnięcia za furtkę, a w momencie jej zatrzaśnięcia zamek jest już w pozycji zablokowany.
    seg
    Level 13  
    Oszczędzaj piny uC..

Rozwiązanie NIE JEST moim pomysłem - kopia, bodajże z jakiejś aplikacji Microchip'a. Generalnie bazuje na tzw. Charlieplexing'u, nie wnikając w fakt, że na wiele lat przed "opatentowaniem" tego przez Maxim'a ludzie używali takiej metody sterowania LED'ami.
    gorsomir
    Level 13  
    drewniany80 - układ budowałem do istniejącego systemu, zresztą koszt takiego elektromagnesu przekroczyłby koszt tego rozwiązania (nie liczę frajdy z DIY). :-)
    seg - pomysł dobry, lecz tutaj i tak nie brakuje mi wolnych pinów, a fakt faktem procesor się nudzi. Ja zastosowałem LED R/G ze wspólną katodą ze względu na to, żeby z układu wyprowadzić do sterowania 4 przewody (widać na schemacie).
    Lecz twoje rozwiązanie jest jak najbardziej warte zapamiętania i wykorzystania w innym projekcie. :-)
    Pozdrawiam.
    stayout
    Level 14  
    Na schemacie brakuje diody zabezpieczającej tranzystor sterujący przekaźnik. Czy w układzie fizycznym też jej nie ma?
    Samo załączanie się przycisku mogło być spowodowane stanami nieustalonymi na nim. Brakuje opóźnienia dla przycisku, czyli tak;
    Code: basic4gl
    Log in, to see the code

Oczywiście można użyć do tego celu komendy DEBOUNCE, ale ta z racji swoich wymagań niepotrzebnie zwiększy kod wynikowy.
    joy_pl
    VIP Meritorious for electroda.pl
    stayout wrote:

Samo załączanie się przycisku mogło być spowodowane stanami nieustalonymi na nim. Brakuje opóźnienia dla przycisku, czyli tak;
    Code: basic4gl
    Log in, to see the code

Bez sensu w BASCOM'ie jest komenda Debounce stworzona właśnie do likwidacji wpływu drgań styków.
    apelacja
    Level 12  
    Powiem tak.
    Zazwyczaj bronię pracy autora, jednak nie lubię kiedy dane dzieło powstaje trochę z lenistwa.
    Sprawa jest prosta.
    Skoro do tego zadania użyłeś mikro-kontrolera, to przynajmniej mogłeś zrobić jeszcze klawiaturę (obsługa szyfru)
    Napisanie algorytmu obsługującego zamek szyfrowy nie jest większym wyzwaniem, a samego pożytku dużo ponieważ sam w tym momencie mógłbyś otwierać zamek bez pomocy domownika...

W takim przypadku mogę jedynie poprzeć wypowiedź użytkownika <SylwekK>
    SylwekK wrote:
    No tak, działa. Coś mi mówi, że mniej zawodne i bardziej elastyczne było by tu zastosowanie jednak 555 albo duuuużo tańszej bramki shmita 4093 na której z powodzeniem wiele razy robiłem różne układy opóźniające o bardzo szerokim zakresie czasowym.

Wracając do tych kosztów, to nie bądź taki skąpy, w końcu robisz urządzenie dla własnych potrzeb, także mogłeś śmiało zastosować np. ATmega32 i zrobić elektryczny zamek wraz z centralą alarmową, no ale tu już trzeba czystych chęci...
    hindoos
    Level 27  
    apelacja wrote:

Wracając do tych kosztów, to nie bądź taki skąpy, w końcu robisz urządzenie dla własnych potrzeb, także mogłeś śmiało zastosować np. ATmega32 i zrobić elektryczny zamek wraz z centralą alarmową, no ale tu już trzeba czystych chęci...

Widocznie autor potrzebował jedynie przekaźnika z opóźnieniem załączenia, a nie centrali alarmowej do furtki :|
    gorsomir
    Level 13  
    Idąc tą drogą, mógłbym zainwestować w cały osprzęt, zaprojektować i zbudować cały system inteligentnego domu... np. z siłownikiem do otwierania furtki, bo czemu by nie :D Tylko nie jest mi to potrzebne i mnie na to nie stać.
    Potrzebowałem coś co otworzy mi furtkę na 15s po 15s i przy okazji pomruga LEDem, żebym wiedział wychodząc z domu, że układ działa... i tyle. Bez prowadzenia metrów kabli, zmiany obecnej instalacji itd. Dlatego też zajrzałem do szuflady i znalazłem tam Attiny oraz drobnicę. Polutowałem, napisałem w 10min program i jest ok. Zamieściłem ten projekt po to, że gdy ktoś będzie coś takiego potrzebował, to będzie miał gotowca...
    Aspekt wykorzystania układu cyfrowego zamiast uC wolał bym pominąć, ponieważ o to na elektrodzie ciągle toczy się wojna i efektów nie widać :D
    Pozdrawiam
    narasta
    Level 21  
    Ojej... Tak prosty układ można zrobić dokładnie na 1 rezystorze, 1 kondensatorze i 1 tranzystorze.
    gorsomir
    Level 13  
    Właściwie to dlaczego nie asm, przecież najoptymalniej byłoby go użyć :D
    Po prostu najprościej było to zrobić w bascomie :D biorąc pod uwagę że bascoma znam najlepiej, a nie miałem możliwości wykorzystania projektu w celach edukacyjnych ;D

Dodano po 9 [minuty]:

narasta - myślę że nie da się :-) choćby z tego względu, że z tego co wiem kolega mówi o opóźnieniu załączenia tranzystora (w ten sposób nawet nie uzyskamy stabilnych 15s), a gdzie w takim układzie miejsce na wyłączenie przekaźnika ?
    No chyba że o czymś nie wiem :D
    narasta
    Level 21  
    Nie musisz mieć dokładnego czasu to raz. Czy to będzie 13 czy 17 sekund to nie ma znaczenia w takim zastosowaniu.

Po drugie. W teorii tranzystor się wyłączy gdy napięcie BE spadnie poniżej powiedzmy 0,7V. W praktyce, prąd na tranzystorze będzie spadać aż nie będzie w stanie podtrzymać styków przekaźnika. Ciężko to wyliczyć dlatego trzeba by było po prostu to zlutować i zobaczyć jak działa.
    apelacja
    Level 12  
    hindoos wrote:
    Widocznie autor potrzebował jedynie przekaźnika z opóźnieniem załączenia, a nie centrali alarmowej do furtki

gorsomir wrote:
    Potrzebowałem coś co otworzy mi furtke na 15s po 15s i przy okazji pomruga LEDem żebym wiedział wychodząc z domu że układ działa..

No dobrze.
    Jednak przyznasz rację że skoro już bawimy się w mikro-kontrolery, to fajną opcją byłaby klawiatura umożliwiająca wprowadzenie hasła?
    Dużo by cię to nie wyniosło, a pożytku sporo... :)
    SylwekK
    Level 32  
    Quote:
    ...Jednak przyznasz rację że skoro już bawimy się w mikro-kontrolery, to fajną opcją byłaby klawiatura umożliwiająca wprowadzenie hasła?...

...np. coś takiego jak tu :P

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1928210.html
    apelacja
    Level 12  
    SylwekK wrote:
    .np. coś takiego jak tu

Sam pomysł ciekawy, jednak osobiście wolałbym, aby jeszcze była możliwość wyzwolenia elektromagnesu, przez domownika. (Zapewne przeróbka nie stworzyła by większy problemów) :)
    gorsomir
    Level 13  
    narasta - Fakt, powinno zadziałać i chyba z ciekawości sprawdzę, tylko jak duży musiałby być kondensator i rezystory, żeby generowany był taki czas?
    apelacja - Bajer byłby fajny ale gdybym miał już się bawić na całego, to zainwestowałbym chyba w RFID. Chyba wiadomo dlaczego :D

Pragnę też przypomnieć, że układ z przyciskiem znajduje się w domu,
    do furtki idą tylko kable od elektromagnesu i wideofonu.
    Jakakolwiek ingerencja w system poza domem, stwarza problem układania nowego kabla, co obecnie jest dość skomplikowane ale może kiedyś warto wziąć to pod uwagę.
    Pozdrawiam[/b]