Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie z butli 33kg - Kocioł dwufunkcyjny zużywa 33kg gazu w tydzień

Agata1985 22 Jan 2013 17:06 88803 32
 • #1
  Agata1985
  Level 9  
  Witam. Mam mega problem!!!! Posiadam kocioł dwu funkcyjny Junkers Ceraklass z zamkniętą komorą spalania ,używam go do ogrzania 33mkw mieszkanka w kamienicy,i do ogrzania wody przy kąpieli pod prysznicem,praktycznie nic nie gotuje a w tydzień idzie mi butla 33kg gazu propan. Na poczatku kocioł załączał się i dogrzewał dokładnie co trzy minuty,po zakupieniu termostatu programowalnego TYBOX kocioł włacza się co 10-15minut i butla również starcza tylko na 7dni a koszt jednej butli to 200zł co w miesiąc wynosi 800zł za ogrzewanie 33mkw kawalerki. Co może być przyczyną takiego zużycia gazu,nadmieniam iż mój wujek ma taki sam kocioł i ogrzewa nim duży dom i jego kocioł włącza się co 40minut,co daje dużo mniejsze zużycie gazu. Bardzo proszę o jakąkolwiek podpowiedż. ;(
 • #3
  bartekfigura
  Level 29  
  Wezwij serwisanta tutaj potrzebna jest regulacja. A na stronie www.inproel.pl jest ciekawy formularz obliczania strat cieplnych pomieszczeń. Znając straty cieplne sprawność kotła i kaloryczność gazu można w przybliżeniu oszacować koszty eksploatacji. A okna masz nowe? Mieszkanie środkowe? Ściany ocieplone? To są najczęstsze przyczyny ucieczki ciepła z mieszkania.
 • #4
  Agata1985
  Level 9  
  Dziękuje za odpowiedzi ;)
  Mieszkanie jest narożne,i w sumie jedną ścianę troche grzeja nam sąsiedzi dwie ściany są kompletnie zewnetrzne,a jedna ściana wychodzi na klatke schodową i w sumie też jej nic nie grzeje,budynek to stara nieocieplona kamienica. Okna były wymienione na plastiki w listopadzie. Drzwi od mieszkania są nowe i dzis została wymieniona w nich uszczelka na grubszą nową (bo w sumie ciągnęło zimno z korytarza).
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Agata1985
  Level 9  
  Propan jest droższy ale jak zamawialiśmy w GAS-POL propan butan za 150zł to przy dużych mrozach zamarzała 1/4 butli,dlatego zdecydowaliśmy się na propan. Serwisant ,który uruchamiał kocioł to ustawił go na najniższą moc choć odnosze wrażenie że po prostu się na tym nie znał.
 • #7
  Agata1985
  Level 9  
  ZGROZA!!!! Dziś skończyła nam się butla (33kg)po 5ciu dniach,poprzednia po 7miu dniach,czyli na dzień idzie 5kg gazu,wychodzi 1000zł na gaz w miesiąc do ogrzania 33mkw mieszkanka (gaz idzie głownie na ogrzewanie mieszkania i i na kąpiele pod prysznicem,i to raz dziennie,zero gotowania) Zastanawiamy się nad demontażem tego jakże oszczędnego pieca. Nadmieniam iż mamy założony termoregulator kablowy i choc piec załącza się co 10minut a nie co trzy to butla 33kg wystarcza na max tydzień a teraz nawet i na 5dni. P O M O C Y :cry:
 • #8
  bartekfigura
  Level 29  
  Tutaj niewiele da zmiana pieca. Trzeba pomyśleć o ociepleniu tego mieszkania. Mieszkanie jest na parterze? Jeśli tak to można ocieplić sufit piwnicy to nie będzie tak ciągnęło od podłogi. Co do ścian zewnętrznych to też można wystąpić do zarządcy o pozwolenie na ocieplenie, czasem się udaje zwłaszcza jak kamienica nie jest zabytkiem a ściany są od strony podwórka. Myślę, że najpierw trzeba ograniczyć straty ciepła a dopiero potem myśleć o zmianie źródła ciepła na bardziej ekonomiczne.
 • #9
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  33 kg gazu płynnego =~16m3/5dni=3,2 m3/dobę co przy gazie ziemnym wyniosłoby ~12m3/dobę. To średnie zużycie dla domu o pow. 150m2. Wezwij innego serwisanta - niech sprawdzi ustawienia palnika przez tego pierwszego.
 • #10
  Agata1985
  Level 9  
  Dziękuje za odpowiedz. A co to znaczy sprawdzenie palnika? Tzn.sprawdzenie mocy kotła ,bo moc jest zmniejszona na 8kw,nadmieniam iż ten nasz kocioł ma zamkniętą komorę spalania.
 • #11
  berga
  Level 18  
  Witam.
  Agata1985 wrote:
  ... Drzwi od mieszkania są nowe i dzis została wymieniona w nich uszczelka na grubszą nową (bo w sumie ciągnęło zimno z korytarza).

  A teraz już nie ciągnie? Czy w kominie są dwie rury (rura w rurze) ? Jak są odprowadzane spaliny, i jak jest doprowadzone świeże powietrze do kotła?
 • #13
  Agata1985
  Level 9  
  Z kotła wychodzi na zewnątrz specjalna rura przystosowana do pieca , kwasoodporna rura w róże , tak że wypuszcza spaliny i zaciąga powietrze . zamontowana jest z odrobiną spadu tak jak być powinno.
  Decydując się na kocioł zapowiadali że w mieszkaniu będzie ukrop i plaża . Za tem jest zimno , termostat ustawiony na 21,5 stopnia , piec go długo nagrzewa włączając się co chwile . w Mieszkaniu z aneksem kuchennym sa 3 grzejniki
  2 pod okno szerokość 800 x 600 dwu płytowe i jeden w kuchni wysokość 800 x 600 3 płytowy , w łazience drabinka . w mieszkaniu jest chłodno , siedzenie w spodenkach jest wręcz nie możliwe .
 • #14
  Polon27
  Level 18  
  Niestety trzeba tu jasno podać, że takie spalanie gazu w takim kotle jest dosyć "normalne". Dawniej w dokumentacji technicznej podawano przybliżoną ilość gazu, jaką spala dany kocioł w ciągu godziny ciągłej pracy. I tak dla gazu płynnego było to ok 1,5-1,9 kg/h. Skoro zużywa on ok 5kg gazu na dobę to jest to miarę możliwy wynik. Dodatkowo konstrukcja budynku robi swoje i to tym zagadnieniem powinniście się zająć. Wymiana kotła nic nie da, pewnie też ponowna regulacja, aczkolwiek można to sprawdzić. Myślę że taka oczywista oczywistość jak przezbrojenie kotła na gaz płynny się odbyła??
 • #15
  Agata1985
  Level 9  
  Mieszkanie jest na parterze , obawiam się że trzeba będzie ocieplić styropianem piwnice , od podłogi jest zimno , prawdo podobnie to to może być przyczyną . Jestem trochę w szoku ponieważ myślałem ze na mieszkanie 30 metrowe , w zupełności wystarczą te grzejniki które mam , natomiast tak jak wspomniałem w mieszkaniu jest zimno , piec non stop się włącza i jakoś nie może nagrzać mieszkania. Jeszcze spróbuje wezwać serwisanta który przyjdzie i jeszcze raz postara się go wyregulować . Może wcześniejszy nie bardzo się znał. Wydawało mi się że ten piec ma naprawdę duże możliwości , a widzę że nie bardzo może nagrzać nawet mieszkanie. Inni twierdzą że 21 stopni w mieszkaniu jest wystarczająco ciepło. W nowych blokach owszem jest ta sama temperatura i odczuwa się ciepło , tu natomiast wcale tak nie jest , termometr pokazuje 21 a odczuwa się jakieś 19 .

  Dodano po 4 [minuty]:

  a przezbrojenie oczywiście jak najbardziej , zrobił to wcześniejszy serwisant , teraz zastanawiam się czy czasem czegoś nie spieprzył . Jak ten piec może ogrzewać domy 150 m jak tak naprawdę ciężko ogrzać mu mieszkanie 30 m . Na zdrowy rozsądek jak policzę ile wyszło by takie ogrzanie domu to chyba trzeba okraść jakiś bank. Dlatego jestem cały czas zdania że coś jest nie tak z kotłem
 • #16
  gersik
  Level 33  
  Jaką masz w tej chwili ustawioną moc kotła i jaka temperaturę wody grzewczej?
 • #17
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Kolego sprawdz ile czasu zajmuje po wyłaczeniu pieca schłodzenie mieszkania z 20'C do 15'C.
  I juz wiesz gdzie jesteś.
  Tylko ni eotwieraj drzwi i wentylacji w tym czasie, to pozwoli stwierdzić jak szybko ucieka ciepło i jak szybko trzeba go dodawać.
 • #18
  Agata1985
  Level 9  
  moc kotła ustawiona jest na 8 kw . Podobno wystarcza to na 100 metrów , na pokrętle na piecu ustawiona jest 60 stopni. Podgrzewa wodę tak do 65 stopni na termostacie z pompy pieca .
  Jestem tez w ciągłym kontakcie z kolegą który zakłada kotły.
  Ostatnio rozmawiał ze znajomym serwisantem , przedstawił mu to co napisałem. Serwisant stwierdził że koszta powinny być o połowę mniejsze czyli 500 zł na miesiąc. Prawdo podobnie może być tak że jeśli mam wysokość 3 metry , to możliwe że sama kubatura pomieszczenia jest za duża do grzejników które mam.I grzejniki nie oddają odpowiedniego ciepła do kubatury mieszkania. Dziś zmierzę dokładnie pomieszczenia , kolega zobaczy w katalogu jakie grzejniki powinny być.
  Czuje że w lato obniżę sufit i ocieplę podłogę. Jak już uporam się z problemem to napisze . Może kiedyś komuś przydadzą się cenne wskazówki.
 • #20
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Masz kilka problemów
  1- ucieczka ciepła do piwnicy, ścian.
  2. wysokie mieszkanie
  3. ZA MAŁE grzejniki :!: :!: :!:
  4. Zła regulacja pieca.
  Zacznij od ocieplenia piwnic, obniżenie stropu prawie nic nie da..
  Dołóż grzejników, tyle ile masz, a ta drabinka to śmiech..
  Załóż zapotrzebowanie na moc 200 W/m2 i zasilanie 75 st., policz grzejniki to się zdziwisz..
  Teraz masz klasyczny efekt układu z mała objętością wody (nie masz nawet 80 litrów, zmierz jak napełniałeś) i za małymi grzejnikami--- efekt- termostat pokojowy wymusza grzanie, piec startuje, po chwili woda obiegowa osiąga temperatury awaryjnego ( z przegrzania ) wyłączenia pieca, piec staje pompa obiegowa kręci, jak woda ostygnie wszystko od początku. grzejniki ( a w zasadzie grzejniczki :D ...)nie są w stanie oddać takiej ilości ciepła. Sprawdź- są całe - góra i dół gorące.
  DORAŹNIE-
  podnieś temperaturę wody na piecu do ok 80 st. max 85!
  i kupuj te grzejniki.. i styropian do piwnicy..
  A tak na marginesie kto to projektował??? Masz jakieś obliczenia??
  Czy to jakiś instalator co to ze szwagrem nie takie rzeczy robili?? :D
 • #21
  aadamuss
  Level 20  
  Jakoś jeszcze nie widziałem projektu ogrzewania na mieszkanie w kamienicy :)
  Straty są duże to i dużo gazu bierze, regulacja kotła jaka by nie była nic tu nie zmieni.
  Bez ograniczenia strat będzie takie zużycie gazu i nie jest ono jakoś specjalnie duże.
  pozdr adam
 • #22
  Agata1985
  Level 9  
  Nie mogę zgodzić się ze zużycie gazu nie są duże bo są ogromne butla 33 kg propanu wystarcza średnio na tydzień czasu. jak kolega wyżej napisał 12m 3 gazu ziemnego na dobę . Więc jest to dużo , szukam przyczyny w grzejnikach i strat ciepła
 • #23
  W.Wojtek
  Phones specialist
  No nie wiem..
  ok 20 m3 gazu na dobe dla domu (pół takiego dziwa , 1/3 przylega do sąsiada, stropodach pogermański z wolna przestrzenią ( 20 cm wełny) ocieplony styropianem dwie kondygnacje razem 200 m2.... wystarcza, w środku 23st..Dołoz tych kaloryferów..
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  jack63
  Level 43  
  Walker29 wrote:
  W.Wojtek wrote:
  No nie wiem..
  (..)Dołoz tych kaloryferów..


  Jak dołoży tych kaloryferów, to zwiększy się moc odbiorników i jeszcze więcej gazu pójdzie, ale na pewno poprawi się komfort cieplny


  Ale kocioł będzie mógł pracować cały czas na modulacji (jeżeli serwisant nie ograniczył jej do zera..). Bez taktowania - bardzo częstego z resztą.
  Wyłącz termostat pokojowy i ręcznie ustaw temp. zasilania CO.
  A ten "ręcznikowiec" to już porażka. Nie rozumiem celu produkcji (poza zyskiem producenta i sprzedawcy oczywiście) małych grzejników łazienkowych. Te kilkadziesiąt watów (!) przy niskich temperaturach zasilania reszty instalacji jest w łazience zupełnie bez sensu. Przecież łazienka ma największe straty na wentylację (w każdym razie powinna mieć) i równocześnie powinna mieć najwyższą temp. aby zachować komfort cieplny!
  Grzejnik ma grzać a nie wyglądać. Na ręczniki lepiej przeznaczyć osobny wieszak/suszrkę.
 • #26
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Jaki jest cel tego systemu??
  MA mieć ciepło w chacie.
  Jak kaloryfery za małe to za nic nie oddadzą potrzebnej ilości ciepła. piec będzie wariował i wszystko to co opisane powyżej.
  Dołożyć kaloryferów i zwiększyć temp. wody kotłowej.
  Termostat pokojowy może być, ale zawory w kaloryferach otwarte na max.
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Walker29 wrote:
  W jakim stopniu zmniejszy to zużycie gazu?
  Bo mnie się wydaje, że właśnie w tym celu powstał temat.


  Żadne pokątne zabiegi nie pomogą , po prostu trzeba zrobić izolacje termiczną.

  Dobrze by było poszukac kolegi z termowizyjną kamerką i zobaczyć '' ciepłe miejsca''
 • #29
  Agata1985
  Level 9  
  Wezwałem autoryzowanego serwisanta , stwierdził że piec ma usterke a konkretnie płyta sterująca , dlatego piec włączał się co 3 min , po czym przegrzewał się i awaryjnie się wyłączał , i tak w kółko . Praktycznie nie zobaczę dużych oszczędności na gazie bo na zewnątrz co raz cieplej. Ale jedna usterka wykryta.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Koszt to 50 zł , fakt że piec był na gwarancji bo sama płyta kosztuje 800zł . Ale poprzedni rzekomo serwisant który mnie oszukał wziął 400zł .
 • #30
  lopq
  Level 10  
  Strumien swiadomosci swia wrote:
  Czytam i nie wierzę , taniej by było grzać farelką elektryczną.


  Farelką niekoniecznie, ale konwektorem na pewno. Zobacz http://www.drono.pl/konwektorowe/
  Propan z butli jest droższy niż tankowany do zbiornika przydomowego. A ogrzewanie propanem z przydomowego jest równe lub droższe od elektryki. Z tego co czytałem wcześniej ta instalacja pracuje na granicy wydajności. Dowód to przemarzanie butli z mieszanką propan-butan. Czysty propan ma dużo niższą temp wrzenia, dlatego opróżnia się cała butla. Za to propan jest mniej kaloryczny i droższy od mieszanki. Czyli w ogóle nie należy stosować takich rozwiązań docelowo jak butla 33 kg, chyba że przejściowo na czas podłączenia ziemnego.