Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do ładowania akumulatorów 12/24V na atmega16

bronto_wawa 01 Lut 2013 20:41 125649 283
  • Chciałbym pokazać prostownik automatyczny 12/24V , nie jest on mojego autorstwa lecz mam zgodę autora na publikację w tej wersji.
    Wykonałem już podobny prostownik ale do aut z aku.12V sytuacja mnie zmusiła i potrzebowałem również do ładowania 24V ,poprosiłem autora wcześniejszego projektu i oto co wyszło . Chcę zaznaczyć że układ już zmontowałem i potwierdzam jego sprawne działanie .
    Zamieszczam go celem zasięgnięcia opinii , może coś ulepszyć .
    Z tego co zauważyłem to posiada on funkcje
    1.zabezpieczenie przeciwzwarciowe i odwrotnego podłączenia klem
    2.Sam rozpoznaje jaki auk. Jest podpięty 12v czy 24V i przełącza w odpowiedni tryb
    3.Miekko startuje z max prądem ładowania
    4. Gdy wykryje dość naładowany akku. Zaczyna migać led i bardzo szybko zmniejsza prąd ładowania
    5. Bardzo szybko ładuje rozładowany auku. I można odpalić ,jednak przy pozostawieni go do naładowania co jakiś czas zmniejsza prąd i doładowuje ,zauważyłem że wyłączy się przy ok 1,5 do 2 Amper zależy od aku.
    6 Napięcie mierzy z dokładnością ok 0.1V -tu zaobserwowałem że ważne są dobre kable do ładowania
    7. W tej wersji jest bez wyświetlacza a zaczyna ładować jak kable dobrze podpięte po naciśnięciu przycisku start .
    Ważne było dla mnie aby nie przełączać ręcznie napięć , nie przekładać kabli . Tu mam 2 kable podpinam do 12V ładuje ,podepnę do 24V ładuje ,
    Chciałem również aby był prosty tani i dostępne elementy .
    Trochę przeszkadza mi że nie można użyć elektronicznych transformatorów , przyznam się że wbrew zaleceniom autora użyłem z czystej oszczędności i trochę mnie to kosztowało .mam zapewnienie że niedługo gość mi zaprojektuje całkowicie impulsowy prostownik , na bazie tanich dostępnych trafo. Elektronicznych to się pochwalę .Chciałem tez żeby można było regulować prą ręcznie analogowo bo mam sentyment do potencjometrów więc można prąd regulować i ręcznie fajnie to działa jednak używam automatu .
    Schemat

ręczne sterowanie

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Specjalizuje się w: elektromechanika-serwis co
    bronto_wawa napisał 87 postów o ocenie 9, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście warszawa. Jest z nami od 2012 roku.
  • Relpol przekaźniki
    miszcz310
    Poziom 19  
    bronto_wawa napisał:

6 Napięcie mierzy z dokładnością ok 0.1V -tu zaobserwowałem że ważne są dobre kable do ładowania

A nie można puścić drugiej wiązki tylko do pomiaru napięcia? Tak się robiło w starych zasilaczach do stabilizowania dokładnego napięcia na danym elemencie przy właśnie długich kablach.
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    Nie pomyślałem o tym!
    Mam dość grube kable, więc chyba wystarczy. Nie wiem na ile są dokładne moje pomiary, jednak jak chciałem zmierzyć napięcie ładowania to normalnie nie przekracza 14.4V .Pomyślałem żeby zmierzyć kiedy się wyłącza, więc naładowałem akumulator aż zasygnalizował przemiennym piszczeniem, podpoiłem jeszcze raz i zacząłem pomiar, napięcie skoczyło do 15V i bardzo szybko spadało, wyłączył się przy jakimś 14.4 więc działa choć to nie zbyt dokładne pomiary bo to napięcie ciągle pływała i spadał prąd.
    Ważne, że przy dołączania do 12 czy 24 nie ma żadnego iskrzenia, to samo przy odłączeniu, zdjęcie klemy podczas ładowania powoduje wyłączenie i trzeba startować od nowa.
  • Relpol przekaźniki
    KStanek
    Poziom 22  
    projekt duży nie jest, ładnie wykonane, czegoś takiego szukałem. Tylko jest jeden problem- bo chyba wsadu do procka nie dostaniemy :|

Tak jak poprzednik, można dodatkowe kable dodać do popmiaru napięcia ładowanego akku, wtedy pomyłka w pomiarze może być całkowicie zniwelowana.
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    Może i duży ,ale jak mi go zrobiono za darmo to nie wnikam , jest schemat więc można sobie pcb zaprojektować ,a rzeczywiście zapomniałem o wsadzie już podaje
    ja wykonałem go z małego UPS o wymiarach: 11 x 11 x 25 cm ,kupiłem 2 za niewielkie pieniądze więc jak na prostownik jest dość niewielki gabarytowo , ponadto chodziło mi o pcb które mogę wykonać z powodzeniem samodzielnie przy pomocy żelazka . Całość wyszła dość zgrabnie moim zdaniem .
    mam zamiar w niedługim czasie poprosić gościa o wykonanie do tej obudowy zasilacza impulsowego więc będzie lekki i w dość bezpiecznej i trwałej obudowie .
    rozważam tu już prądy żadu kilkudziesięciu amper.
    Można dać atmega 16 TQFP ale ja nie daje rady wykonać pcb żelazkiem , z drugiej strony to się robi strasznie małe .
    Bardzo ważne rezystor przy IRFZ44 dawać bezpośredni przy tranzystorze .
    Może mi ktoś odpowiedzieć dlaczego nie mogłem użyć trafo. elektronicznych - po prostu je uszkadzałem
    Autor pisał mi że nie mogę ale czemu .?

A tu mój prostownik

Prostownik do ładowania akumulatorów 12/24V na atmega16 Prostownik do ładowania akumulatorów 12/24V na atmega16 Prostownik do ładowania akumulatorów 12/24V na atmega16

bity

Załączniki:
    KStanek
    Poziom 22  
    Trafa elektroniczne troszkę inaczej reagują na takie obciążenie, dlatego się wysypują. Przeważnie pada w nich stopień końcowy. Też próbowałem na takim trafie zrobić prostownik z efektem jak u Ciebie. Na forum ktoś odpowiadał na takie pytanie ale nie potrafię szybko znaleźć tej odpowiedzi.

Szkoda że nie ma jeszcze wersji z LCD.
    Zapewne pokazuje prąd i napięcie jakim ładuje.
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    Tu jest wersja z wyświetlaczem niewielka przeróbka pcb .
    jest menu i pomiar napięcia prądu nie ma .Ja mam inny prostownik z pomiarem prądu z wcześniejszego projektu do aku 12V ,był w zamkniętym już wątku .nie proszę już o pomiar prądu bo i tak nadużywam życzliwości gościa , jednak auto pisze że można bez żadnych przeróbek na tym samym pcb, jak ktoś chce nich po prostu poprosi autora myślę ze nie odmówi.ja czekam na impulsowy prostownik .
    tu jak podpiąć LCD 16x2 ,wsad w złączniku , a zapomniałem S2 i S3 razem wyjście z menu do ostatniego programu S4 menu i przełączanie w panelu menu oraz zapis ustawień
    wsad
    Załączniki:
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    Panowie, a jakich traf elektronicznych używaliście?
    KStanek
    Poziom 22  
    Trafa elektroniczne stosowane do oświetlenia LED np. 12V o wydajności 200W. Wywalało klucze.
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    Zasięgnąłem języka i wiem że problemem jest częstotliwość.
    dobrze jest zrobić na UC3842 , ale jest jeden problem wykonanie przekroczy koszt zakupu gotowego i to dużo gotowy od 0 do 200W można kupić za 50 zł ,przed chwilą testowałem i działa choć jak gość mi pisał nie zmierzę tego miernikiem za 50zł
    Zrobiłem eksperyment według opisu i tak :
    1. dowinąć 2 zwoje drutem 1mm szybkie diody do wyprostowania ,wyrwałem z UPX
    czy szybkie ? nie wiem brak opisu na nich
    2 moim zdaniem i tak coś nie tak bo tyrystor się zamyka jak na zwykłym trafo bez mostka więc nie kumam po diodach a tyrystor się zamyka jak bez diod ,
    jak by był prąd stały to by nie można go wyłączyć bez przerwania zasilania
    ale akumulator się ładował , pytanie czy OK czy coś mu zaszkodzi ?
    gra warta zachodu bo podobnei mocy toroidalne trafo kosztuje 200zł
    ps.
    wcześniej to ja dałem ciała podpinałem 2 trafa szeregowo i to rożne :D
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    No i to jest pierwszy problem, trafa do halogenów mają na wyjściu napięcie zmienne o wysokiej częstotliwości. Żeby to wyprostować powinniście zastosować diody schottkiego.
    Zrobienie zasilacza na UC3842 to dobry pomysł. Ten układ to bardzo wdzięczna przetwornica. Ale to dyskusja na innym temacie forum.
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    już wiem jak użyć tafa elektronicznego .
    musi być z regulowana mocą
    testowałem już na 12V aku .działa pięknie ,wszystko reguluje włącza się wyłącza itd testowałem na YT-150 .Zamawiam trafo YT-210 12A mi wyda .Zapytam to jak coś podam schemat ,może ktoś się wypowie czy to dobre rozwiązanie ,oraz jakim miernikiem to zmierzyć ,czy nie niszczę akumulatora , gość zapewniał ze będzie Ok
    Mnie to już cieszy :D bo cena 1/4 trafa toroid. i bardzo lekki i tu jest sens robienia mniejszej pcb.
    mkpl
    Poziom 37  
    Jak się dobrze pomyśli to można użyć stary zasilacz komputerowy za grosze. Dodatkowo max prąd ładowania to około 15A co pozwala na bezproblemowe ładowania akumulatora 150Ah
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    OK, ale wyżyłowanie zasilacza do 24 V będzie dla niego zabójcze na dłuższą metę.
    Zresztą akumulatora 12V nie ładujemy zasilaczem 12V. Musi być wyższe napięcie.
    Do tego należy doliczyć spadki na elemencie regulacyjnym jakim jest tranzystor.
    mkpl
    Poziom 37  
    Dariusz Goliński napisał:
    OK ale wyżyłowanie zasilacza do 24 V będzie dla niego zabójcze na dłuższą metę.
    Zresztą akumulatora 12 V nie ładujemy zasilaczem 12 V . Musi być wyższe napięcie.
    Do tego należy doliczyć spadki na elemencie regulacyjnym jakim jest tranzystor.

No właśnie niekoniecznie. Zasilacz ma prostowanie pół połówkowe więc wystarczy się przełączać między dolną częścią mostka prostowniczego a masą (12 i 24) dokładniejsza regulacja napięcia czy tam prądu odbywa się przez zmianę napięcia odniesienia dla TL494.

Gdzieś na elektrodzie był prostownik z zasilacza ATX używam go od kilku lat i jest ok. Jedyne czego mi brakuje to wskazanie napięcia i prądu za pomocą cyfrowego miernika (te analogowe amperomierze są tragicznej jakości)
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    poczytałem trochę i powiem szczerze robić transformator od podstaw to taniej kupi 2 szt gotowe .przeprowadziłem testy na diodach z atx ładuje pięknie , w tygodniu kupie diody takie jak na tym schemacie dostałem od gościa i zobaczę .
    z ciekawości podpinałem zwykły mostek 25A ,tak się grzeje że kable odsalutowując się na zasilaniu mostka przy prądzie 5A transformator nie grzeje się , może lekko to samo inne elementy jedynie mostek , czy ktoś wytłumaczył by czemu , nie mam sprzętu do pomiarów więc nic nie zmierzę sam .
    Na jakichś tam diodach z ATX (brak opisu takie grzanie nie występuje)
    Po dodaniu mostka robiłem test na tyrystorze zachowuje się jak by dostawał zmienne napięcie , po dodaniu elektrolitów i rezystora pracuje jak na prądzie stałym czyli możną go wyłączyć , IRFZ44 z podpiętym potencjometrem pięknie reguluje prąd
    jak dowinąć teraz 2x 16V gość powiedział abym pomyślał trochę .

W tym układzie na diodach chyba szybkich śmiga

mkpl
    Poziom 37  
    Zwykły mostek jest zbyt wolny i diody powodują zwarcie zasilacza. Trzeba zastosować diody szybkie lub schotky i będzie pracować poprawnie
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    Z tego co wyczytałem prostownik potrzebuje załączenia START. A co się stanie gdy podczas ładowania zabraknie napięcia w sieci na np.1 godzinę? Ładuje dalej czy znowu trzeba go pobudzić?
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    Trzeba na nowo go wystartować , widziałem wiele prostowników i w firmie mamy Blackdecker za dużą kasa każdy tak miał ,myślę że zostawianie ładującego się akumulatora baz nadzoru nie jest wskazane , co jakiś czas się powinno go skontrolować , ja przy wcześniejszym na 12 V mam prafo 15A też na jednym IRF i nieraz w mrozy jak disel nie odpalał ustawiałem na 100% ładowanie to po ok 2 do 3 min odpalał od pierwszego , normalnie ładuję na 20% aku 700A godz , sygnał z buzera jest tak donośny że jak się naładuje to chciał czy nie chciał trzeba lecieć go odłączyć , bo do szału doprowadza .ale nie wywalę go bo z własnej głupoty dałem w pierwszej wersie cienkie kabelki bo takie miałem i doże że zaczął piszczeć że zwarcie bo kable się zapaliły .Czy ktoś oglądał ten sposób podłączania trafo.elektronicznego i mógłby coś więcej powiedzieć ?
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    No to w takim wypadku to dla mnie osobiście lipa. Jeżeli to ma być automat, to niech będzie automat. Pasowało by aby miał funkcję podtrzymania napięcia. Ważne przy wysłużonym akumulatorze. Przychodzę za kilkanaście godzin i mam pewność że silnik zapali.Ten pewnie się nie podnosi .Jak się mylę to niech kolega mnie poprawi. Fajne prostowniki robi jedna z firm w Skierniewicach i we Wrocławiu, do AGM jak i ołowiowo kwasowych. Osobiście przetestowałem kilkadziesiąt sztuk. Niestety cena troszkę zaporowa ale warto.
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    A ja mam dość nieprzyjemne doświadczenia z urządzeniami co wracają do pracy po zaniku napięcia , akumulator potrzebujący ciągłego ładowania należy wymienić ,a takie ciągłe ładowanie go tylko doprowadzi do jeszcze szybszego uszkodzenia go jak już jest w tym stanie . Jeszcze niedawno miałem taki akumulator jak chciałem wyjechać podchodziłem i po kilu minutach odpalał i czy go ładowałem całą noc za kilkanaście godzin już była lipa , myślę że posiadanie prostownika nie oznacza że mam na okrągło lądować akumulator , porostu jako facet lubię mieć prostownik :D , a jak go zrobię sam to już jest coś :D :D ,są rożne sytuacje .Teraz jak wypali zrobić lekki i niezawodny to sprzedam ciężkie transformatorowe choć chyba najlepsze .
    Może kolega dać link do tych prostowników ?
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    Nie chcę tu robić reklamy. Nie wiem do końca czy można. Poszło na PW. Jak kolega uzna że warto to proszę zalinkować.
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    dzięki poczytałem ,teraz mam pewność że ten pierwszy prostownik z zamkniętego już tematy jest podobny lub lepszy ,dyskusyjne ! przynajmniej nie gorszy a kosztował mnie 200zł z czego 90% trafo . ten pierwszy przechodził w podtrzymanie i można było go zostawić do pracy ciągłej ,jest prawie taka sama elektronika na forum jest chyba demo pracujące 1 godz i trzeba od nowa ,teraz rozumiem istotę robienia demo. Postaram się zdobyć wersie może pracującą przynajmniej dłużej . Zarazie uparłem się na trafo elektroniczne. Może kolega napisze jakie warunki powinien spełniać prostownik , złożyłem zamówienia na projekt więc może warto coś dorzucić zmienić ?
    gdyby ten 12/24 robił to co poprzedni na 12 to była by rewalka ,ale i tak jestem zadowolony a z trafo elektronicznym koszt pewnie ze 100zł !
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    Dla mnie najważniejsze jest podtrzymanie i stała kontrola napięcia. Jak spada to doładowanie. Czyli praca buforowa. Nie dlatego że mam stare akumulatory, wręcz przeciwnie. Ideałem był ten z zamkniętego tematu, wersja demo. Lubię jak widać co się dzieje z napięciem i z prądem. Dla niektórych nie potrzebny bajer. To że tamten trzeba resetować można ominąć . Prosty układ na NE555 (włącznik cykliczny) i niech się resetuje co kilkadziesiąt minut. Wiem że to może nie fachowe, ale skoro autor nie udostępnia pełnej wersji to jedyne wyjście. Chyba że da się przekonać.
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    jest odzew.
    To jest wersja pełna .
    menu:
    1.ustawianie prądu ładowania
    2.ustawianie napięcia końca ładowania
    3.ustawianie napięcia startu w trybie podtrzymania
    4.ustawianie prądu bezpiecznika
    5 wybór trybu pracy
    -podczas pracy można przyciskami + i - ustawiać ręcznie prąd
    -pomiar prądu i napięcia
    -pomiar temperatury
    -automatyczne wykrywanie aku 12v lub 24V
    -zabezpieczenie przed odwrotnym podpięciem i przegrzaniem
    - dopasowuje prąd ładowania do stanu akumulatora
    - ładowanie zakończy jak prąd osiągnie 20% mocy początkowej
    -gdy go nie odłączymy zacznie lądować jak V spadnie poniżej ustawionego
    - po zaniku napięcia wróci do ładowania ostatni zapamiętanej pracy
    - wyłącza się po zdjęciu klemy
    Możemy pobawić się we własne ustawienia lub nie ruszać a będzie ładował automatycznie , można z wyświetlaczem lub bez i tak działa

dla wymagających dodatkowe zabezpieczenie (aku 12V)

pdf.
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    No no, nie spodziewałem się tak szybkiej reakcji. Jeżeli to wszystko prawda co napisałeś jest godny uwagi żeby go popełnić. Co z softem? Bo chyba nie działa na starym. A jeżeli będzie pcb to się już nie zastanawiam i robię. Dla własnej satysfakcji.
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    Zapomniałem
    Wsad jest możliwy do otrzymania jednak są warunki :
    Trzeba wybrać sobie logo mieszczące się w jednym znaku można tekst powitanie max 20 znaków
    Zakaz wykonywania w celach zarobkowych .
    Musze chyba wywalić załączniki za punkty trochę mi głupio .
    Gdy się spodoba można coś tam , gość jest niepełnosprawny .
    Ja tylko przekazuję bo sam nie może tu pisać .
    Poczytałem o tych prostownikach co kolega mi pokazał , ten nie ustępuje niczym .
    Dziś testowałem po przerobieniu na pająka wcześniejszego pcb wiele roboty nie było i jestem heheheh :D :D ciekawe jak w czasie .
    PCB nie mam i tu prośba może by ktoś zrobił ja jak pisałem na pająka na starej ale to nie fajne , ale jest zabezpieczenie jedno trzeba poczekać 15sek żeby ruszył tylko takie , gość pisze że przejechał się nie raz ,potem na allegro było , a jak będzie wsad pod każdego to wiadomo !
    A z ciekawości zapytałem ile to pisania ,14kb kodu to dużo czy mało?
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    bronto_wawa napisał:
    A z ciekawości zapytałem ile to pisania ,14kb kodu to dużo czy mało?

Jak na prostownik to sporo.
    bronto_wawa napisał:
    Musze chyba wywalić załączniki za punkty trochę mi głupio .

Zdało by się .
    bronto_wawa napisał:
    Trzeba wybrać sobie logo mieszczące się w jednym znaku można tekst powitanie max 20 znaków

Napisałem , ale nie wiem czy odbiera maile przez Elektrodę.
    bronto_wawa napisał:
    Gdy się spodoba można coś tam , gość jest niepełnosprawny .

Rozumiem. Sam lubię być wynagradzany za dobrą robotę.
    KStanek
    Poziom 22  
    bronto_wawa napisał:

Można wyjaśnić. Zainteresowany bym był tym wsadem. Oczywiście rozumiem wynagrodzeni autorowi jego pracy. Czekam na dalsze informacje.

Chwilowo nie mam czasu ani za bardzo możliwości narysować PCB ale wyczekuje może ktoś życzliwy się znajdzie i narysuje PCB :D
    bronto_wawa
    Poziom 12  
    napisz do mnie dam ci namiary.
    ja tez czekam na pcb :D
    a może ktoś ma namiary jak zrobić zasilacz impulsowy , najlepiej żeby użyć elementów z tych trafo elektronicznych np. od 0 do 250W , bardzo mnie interesuje zrobienie samemu , może jutro przyjdzie trafo zacznę poważniejsze testy
    jutro mam wolne testuje go na prawo i lewo i jak się uda pokaże zdjęcia,
    nie wiem czy jest potrzebne menu ,bo nigdzie oprócz niemieckiego prostownika za grubą kasę nie widziałem ale on miał trafo chyba z 700W