Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek z datą i termometrem - Brak pomysłu

10 Paź 2013 20:37 3855 20
  • Poziom 13  
    Witam chciałbym sobie zrobić zegarek na Atmega 8 lub 32 zegarek z data i termometrem na segmentowych wyświetlaczach LED.

Szukałem na googlu i elektrodzie ale są tylko albo same zegarki albo same termometry, moje pytanie czy dało by się zrobić takie coś na jednym układzie i czy ktoś mógłby mi w tym pomóc.

najbardziej zależy mi na napisaniu programu z resztą sobie dam radę.
  • PCBwayPCBway
  • Moderator Projektowanie
    No to lecimy ! W jakiej rodzinie mikrokontrolerów się czujesz i w czym chcesz napisać soft ? Wyświetlacze w takiej ilości trzeba multipleksować, więc proponuję od tego zacząć poszukiwania. Czekam na efekty z guglarki, co znalazłeś w temacie multipleksowania 17tu wyświetlaczy + LEDy ( zdajesz sobie sprawę, że musisz zapanować nad ponad 120-toma LEDami ?).
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 13  
    Kuniarz - dzięki za zainteresowanie

Nie jestem pewien ale czy w multipleksowaniu chodzi o to że potrzeba ośmiu portów sterujących segmentami i po jednym porcie na każdą dodatkową cyfrę wyświetlacza np anodę czy katodę przez tranzystor?
    krzysiekdg napisał:
    Nie jestem pewien ale czy w multipleksowaniu chodzi o to że potrzeba ośmiu portów sterujących segmentami i po jednym porcie na każdą dodatkową cyfrę wyświetlacza np anodę czy katodę przez tranzystor?

Tak w zasadzie to chodzi o 8 PINÓW jednego portu (7 segmentów + kropka) oraz tyle pinów innych portów, ile masz cyfr. Te piny sterujące cyframi najlepiej oczywiście przez klucze tranzystorowe. Dla uproszczenia konstrukcji można dać scalaczki z serii ULN2003 itp.
  • Poziom 13  
    Wszystko ładnie pięknie ale z pisania programu który to wszystko obsłuży jestem cienki :(
  • Poziom 1  
    krzysiekdg napisał:
    Wszystko ładnie pięknie ale z pisania programu który to wszystko obsłuży jestem cienki

No to określ się teraz, czy próbujesz, czy odpuszczasz. Nikt tu za Ciebie tego nie napisze, ale z pewnością uzyskasz odpowiedzi na KONKRETNE pytania, np. jak ustawić prekskaler przerwań, jak szybko przepisywać tablice na port, itp.
  • Poziom 19  
    Przy takiej ilości LED'ów to chyba trzeba patrzeć albo na dużo szybsze procki, spróbować multipleksu z dwoma portami na segmenty+9 pinów po parze wyświetlaczy na pin(multipleks przyspiesza dwukrotnie), albo patrzeć w kierunku rejestrów przesuwnych.
  • Poziom 40  
    Zdecydowanie prościej będzie użyć zamiast segmentów LED wyświetlacza 2x16 znaków. Program do napisania też prostszy. Pytanie tylko czy autor tematu jest zainteresowany takim rozwiązaniem. Widoczność takiego wyświetlacza może być gorsza ale to już zależy od tego jakiego wyświetlacza użyjemy.
  • Poziom 23  
    nie myślałeś o tym, aby ograniczyć ilość wyświetlaczy do 6 sztuk i wyświetlać informacje naprzemiennie np co 2 sek? Dodatkowo możesz wrzucić diodę RGB i zmieniać kolor razem ze zmianą wyświetlanych informacji. Mam coś takiego gotowego (sam wyświetlacz na pcb ) i całkiem normalnie to wygląda. Poza tym wyświetlanie roku na 4 osobnych cyfrach nie ma większego sensu.
  • Poziom 13  
    w sumie z ta data to faktycznie po co robic cos co nigdy za zycia ukladu sie nie zmieni :)
    Tak że postawie na date bez 20 z przodu 2013 -> 13
  • Poziom 23  
    dodatkowo pomyśl nad wykorzystaniem PWM, aby zmniejszać jasność w zależności od pory dnia. Tyle wyświetlaczy to spora latarka, która przy stałym multipleksowaniu może być jednocześnie słabo widoczna w dzień i zbyt jasna w nocy.
    Miałem na myśli coś takiego:
    Dodatkowo, przy przełączaniu danych możesz wyświetlać ich więcej i nie ograniczać się do np. jednej temperatury, ale również wyświetlać zewnętrzną, piec itp
  • Poziom 13  
    w sumie dobry pomysl z ta automatyczna regulacją podświetlania led w zaleznosci od natezenia swiatla :)
  • Poziom 37  
    krzysiekdg napisał:
    w sumie z ta data to faktycznie po co robic cos co nigdy za zycia ukladu sie nie zmieni :)
    Tak że postawie na date bez 20 z przodu 2013 -> 13

Wydaje mi się że i tej "13" możesz się pozbyc.(!)
    Chyba nie znajdzie się nikt, ktoby miał wątliwośc, który rok mamy aktualnie ...
    Stosując LCD masz o wiele więcej możliwości na pomysłowe innowacje.
    Możesz np. w prosty sposób wyświetac na zmiane w dowolnych przedziałach czasowych; raz 'zegarek',
    przykład LCD 16x2:

a innym przedziałem temperaturę z określonego (#) miejsca

Jeżeli tak bardzo miłujesz datę, to możesz rozszerzyc LCD do rozmiaru 20x2 i w dodatkowych polach dodac (po zegarku lub ostatnie 3 miejsca) dzien i miesic w zwykym skróconym formacie np: w górnej linii: '12', a w dolnej 'paz', albo inny format własnego konceptu.

e marcus
    ..
  • Poziom 13  
    No tak ale tu chodzi o to zeby bylo na atmege 8 lub 32
  • Poziom 17  
    Idąc za radą korrus666 oraz stosując rozwiązanie pokazane przez emarcus dla np. takiego wyświetlacza 20x2 big możesz uzyskać całkiem czytelny zegar.
  • Moderator na urlopie...
    A z wyświetlaczami LED też można sobie poradzić. Zawsze można zrobić multipleksowanie potrójne - tj. wykorzystujemy 3x8 linii i łączymy 3 wspólne końce wyświetlaczy i wtedy w jednym obiegu zapalamy cyfrę na 3 wyświetlaczach. Dodatkowo wszystko możemy podłączyć za pomocą rejestrów przesuwnych (74HC595 lub ich dedykowane odpowiedniki będące driverami LED z regulacją prądu diody) i wtedy procesor musi użyczyć 4 linii sterujących i relatywnie niewielkiego czasu operacji na wysłanie tych kilku bajtów w przerwaniu timera.
  • Poziom 17  
    Witajcie.
    Hmm. 7 bitów do wyświetlenia cyfry plus ósmy bit na mruganie dwukropkiem. Można nawet proste napisy wyświetlać. Lub tylko 4 bity dla UC7447.

Do tego 4 bity na multipleksowe przełączanie kolejnych wyświetlaczy np. HC4514

Plus 2 bity na obsługę I2C dla zegara z podtrzymaniem bateryjnym i termometru, albo kilku.

Roku w ogóle bym nie wyświetlał a za termometrem dodałbym jeden wyświetlacz z symbolem stopni.
    Nawet BASCOM by to obsłużył, choć nie wiem jak by to było z odświeżaniem...
    Przy 8 wyświetlaczach nie ma problemu, ale przy 14 nie próbowałem. Trzeba by potestować.
  • Poziom 13  
    Ma ktoś jakieś schematy i wsady do takiego projektu? Każda pomoc się przyda.
  • Poziom 29  
    krzysiekdg napisał:
    Wszystko ładnie pięknie ale z pisania programu który to wszystko obsłuży jestem cienki :(

Witam.

Wysłałem Ci program na PW, który sam używam:

Atmega 8 ( 8 MHz)

LCD 16 * 2 taki miałem (trochę zły, styka się czas z datą)
    Zastosować Lcd 20*2
    Zmienić polecenie Locate

Kwarc zegarkowy 32.768 kHz

Datę i czas wpisać przed podaniem napięcia i zgodnie z godziną właczyć napięcie