Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarna skrzynka

piórko 26 Mar 2005 10:39 31682 29
  • 002...001...000...

Idea
    Po zaopatrzeniu komputera w napęd DVD i SB live! wystąpiło zapotrzebowanie na głośniki 5.1. Tu powstał dylemat. Dostępne zestawy w cenie przeznaczonych na to 250 zł nie wzbudzały zaufania. "Woofery" o średnicy kilku cm, cały sub z elektroniką ważący koło 1kg...nieee.
    Zrób to sam? Tak!!!

Założenia
    - koszt nie przekraczający podanej wyżej kwoty
    - sub + 6 wzmacniaczy w jednej skrzynce o wymiarach 23x26x39 cm narzuconych przez miejsce pod biurkiem.
    - bass-reflex
    - głośno i nisko jak tylko się da, mile widziane trzęsienie ziemi wywołane działaniem
    - głośniki przód/centralny/tył - brak założeń, o czym dalej.

Projekt i realizacja
    Obudowa z wiórówki to "2 w 1". Górna część - zamykana plexą - to miejsce na elektronikę, dolna część to pudło bass-reflex usztywnione od środka listewkami i wytłumione w 1/3 ocieplaczem ze starej kurtki.

Objętość netto na głośnik wyszła około 11l. Jak ulał dla ARN-150-05/8. Wyniki symulacji w WinISD : fb=47 Hz, f3=44Hz, impuls max 16ms.

Głośnik umieściłem z tyłu skrzyni. Osłona "po starszym bracie" dodaje mu powagi. Tunel znalazł się w ściance przedniej zrobionej z mdf (chodziło o możliwość zaokrąglenia krawędzi). Całość pomalowałem czarnym jedwabistym akrylem.

W części "elektronicznej" przód i tył zrobiłem z ceownika aluminiowego tryśniętego srebrnym sprayem.
    Z tyłu umieściłem gniazda wejściowe (jack) i wyjściowe (cinch), z przodu podwójne potencjometry (p, s/c, t) i ledy: niebieski sygnalizujące włączenie i czerwony (na razie bez przeznaczenia) oraz włącznik zasilania.

Wzmacniacz "subowy" to kostka TDA7265 (miałem z płyty jakiegoś złomowego soniaka) połączona w mostek. Daje 40W. Dołożyłem jeszcze wzmacniacz napięciowy na NE5532 aby w prosty sposób móc ustalić poziom wzmocnienia. Zamieszczam schemat bo uważam, że ten układ wart jest polecenia. Chyba nie wymaga opisu, tylko krótko o nodze 5: st-by/mute. Jest to wejście sterujące trybem pracy wzmacniacza. W zależności od napięcia (ujemnego) względem plusa zasilania jego działanie jest następujące:
    0-2,5V - oczekiwanie
    2,5-6V - wyciszenie
    ponad 6V - normalna praca
    Z uruchomieniem nie było problemów... z jednym wyjątkiem. Chcąc sprawdzić temperaturę 7265 zwarłem palcem jego nogi i scalak_ odpowiedział ogniem. Na szczęście miałem drugi.

Wzmacniacz kanałów przednich i tylnych to poczwórny TDA7372B, a centralnego: TDA2008, w sumie 5 x 5W/8om.

Wzmacniacze umieściłem na 2 płytkach z laminatu z wyciętymi w miedzi plackami do których polutowane są elementy. Metoda ta - o stopień wyższa od pająka - wynikła z "niechcenia się" zrobienia normalnego druku.

Radiatory: 5cm. profil A4291.

Zasilacz standardowy. Toroid 2x12V 80W, mostek, 2x2x4700mikro,
    bezpieczniki 3,15A i ledziki zasilane z + i -.
    Symetryczne napięcie (+ - 17,8V) zasila: 7265 i 5532.
    7372B i 2008 chodzą tylko z (+).

Koszt

ARN-150-05/8 40
    trafo 55
    radiatory 25
    TDA7372B i TDA2008 15
    elektroniczne pozostałe 35
    mechaniczne pozostałe 30
    TDA7265 miałem

razem 200

Jak już wspomniałem brak mi pomysłu na głośniki p/c/t. Na razie testuję czarną skrzynkę z podłączonymi "mydelniczkami" komputerowymi przypadkowego pochodzenia. Może sklecę pudełeczka z jakimiś średniotonowcami a może... ktoś podsunie pomysł.

Jak to gra
    Zacznę od przegwizdywania suba sygnałem z generatora przy dość dużym wysterowaniu. Pierwsze co się rzuca w uszy to szum powietrza w tunelu. Przydałby się większy przekrój, ale mam nadzieję ,że przy normalnej pracy nie będzie to przeszkadzało. Przy zmianach częstotliwości od 100Hz w dół głośnik pobudza do drgań wszystko co może drgać w otoczeniu.
    Maksimum efektywności daje się odczuć przy 52Hz: wrażenie zatkanych uszu . Niżej następuje dość szybki spadek natężenia dźwięku.
    -3dB to na oko (chyba na ucho) 44Hz, czyli tak, jak wyliczył WinISD. Rezultat nie rewelacyjny, ale co tu wymagać od niewielkiego w końcu suba.

Teraz włączam muzę w konfiguracji 2.1. To działa! I to jak! Efektu wzbogacenia dźwięku basem nie sposób opisać. Łupie aż miło a dodatkowo dmucha z tunelu lepiej niż niejeden wentylator.
    Przy "Kiedyś Cię Znajdę" ARN udowadnia, że liczy się nie wielkość lecz technika. I nie wymięka nawet gdy gałka głośności jest na godzinie 4.
    "Call On Me" Ja: - Super! Żona: -Chodzi Ci o dźwięk czy obraz? Ehhh...
    "Suga Suga" nie wierzę. Ten bas dochodzi chyba gdzieś zza ściany, niemożliwe żeby z takiej skrzyneczki.
    I film z DVD. Przy oglądaniu "Granic wytrzymałości" dźwięk powoduje że oglądającemu grunt usuwa się spod nóg a podczas "Gniewu oceanu" odczuwa się potrzebę nałożenia kamizelki ratunkowej.

Konstrukcja jest "jeszcze ciepła", a końcowa ocena brzmienia i funkcjonalności nastąpi z czasem. Na razie więc opis jest taki jaki jest.

Podsumowanie
    Czarna skrzynka nie powoduje trzęsienia ziemi. Ale swoim graniem wytwarza moc satysfakcji . Uważam, że nie ustępuje parametrami urządzeniom fabrycznym i jest warta wydanej kasy. Gorzej oceniam stosunek efekt/włożona praca. Sporo dłubaniny...
    Dlatego posiadaczy tylko "plastikowych" głośniczków stereo przy komputerze namawiam do uzupełnienia ich opisanym subwooferem. Czyli czarna skrzynka w wersji 2.1.
    Efekt gwarantowany!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    piórko
    Poziom 30  
    piórko napisał 1106 postów o ocenie 63, pomógł 176 razy. Mieszka w mieście Wa-wka. Jest z nami od 2004 roku.
  • TermopastyTermopasty
    ALTON
    Poziom 38  
    Powiem tak.Pochwalić to mało.Świetna robota !!!.Bardzo ciekawe rozwiązania estetyczne i wizualne ;).PS.Chyba zabardzo obciążasz dodatnią gałąź zasilania :)
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Super podoba mi sie ale jedno mnie sie nie podoba :) ten Przełacznik palcówka zmień go na normalny bedzie lepiej wyglądać :)

Pozdrawiam
    terminus
    Poziom 15  
    Piękna robota. Zasugerowałbym tylko zmianę kondensatorów separujących na większe,tzn. ten 220nF na 2µ2 i 1µ na 10µ.Pozdr.
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    popak20 napisał:
    Witam

Super podoba mi się ale jedno mnie się nie podoba :) ten Przełacznik palcówka zmień go na normalny bedzie lepiej wyglądać :)

Pozdrawiam

Też mnie ten przełącznik jakoś nie pasuje. Przy takim ładnie i czysto wykonanym wzmacniaczu :) wygląda jakoś tak nieprofesjonalnie...
    krzycho123
    Poziom 31  
    naprawde solidna robota , gdybym pewnie bliżej nie obejrzał lutów itp . powiedziałbym że to sprzęt fabryczny aż Ci go zazdroszcze. Tylko jedno ale ... wymień ten pstryczek bo jest brzydki :)
    bprzem
    Poziom 18  
    obudowe wzmaka tez sam zrobiles? gdzie mozna dostac takie profile aluminiowe?
    poza tym dobra robota,
    pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
    !ron
    Poziom 21  
    nie masz pomysłu an satki? juz moge ci tu zasugerowac fajne, to mają być średnie i wysokie tony, wiec średniaka bym dał alpierda-no bo po co tam dawac tonsila to tylko sredniak!! a jako sykacza włóz własnie tonsilka kopułke ewentualnioe stx, zamknij to w ładnej obudówce ze sklejki, mdf albo wiórówki oczywiście obódowa zamknięta dobrze wytłumiona, nie rób obliczeń bo po co do alpierda
    piórko
    Poziom 30  
    Ale sprzęcior ! ! !

Zaraz, zaraz, przecież to moja robota, nie wypada jej chwalić. Ale skoro już napisałem...

Nie sądziłem, że usłyszę tyle o pstryczku. Jego wymiany nie planuję bo jest wygodny w użyciu i wytrzymuje włączanie toroida.
    Zdjąłem tylko z niego plastikową nakładkę (fotka). Lepiej?

ALTON > dodatnia gałąź zasilania jest niewątpliwie mocno obciążona ale wytrzymuje. A zasilanie symetryczne wzmacniaczy "satelitarnych" byłoby w tym przypadku nieekonomiczne.

terminus > Twoje sugestie nie wydają mi się uzasadnione. Wzmacniacz przenosi od kilkunastu Hz.

bprzem > czarna skrzynka to od a do z moje dzieło, łącznie z obudową. Profile aluminiowe można kupić w sklepach z metalami kolorowymi, bywają też w marketach budowlanych.

!ron > satelity zrobię chyba na TVMach ARZ6608. Nie są może piękne, ale obiecują przenoszenie do 20kHz, a kopułek nie chciałbym już kupować.

Dzięki za wszystkie pozytywy.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Prawdo mówiąc to i tak beznadziejnie to wyglada ;) a zwykły przełącznik tez wytrzyma bo ma takie same parametry to ten palcówka.

Ale to twoje zdanie jak stawiasz na wygode a nie na wygląd ;)

Pozdarwiam
    Piekny
    Poziom 10  
    Piórko a czym pomalowałeś woofer?? bardzo mnie to interesuje,jaka farba,lakier itp.
    Mishot
    Poziom 23  
    Nie no suuper piękna robota... mi się ten przełącznik podoba :P mówię serio!

Piekny napisał:
    Piórko a czym pomalowałeś woofer?? bardzo mnie to interesuje,jaka farba,lakier itp.

chyba nie czytałeś....
    Całość pomalowałem czarnym jedwabistym akrylem.

pozdro
    elmer2
    Poziom 28  
    Witam

podoba mi sie typ obudowy jaki zastosowales oraz pewne nowatorstwo, dosc oryginalne, jakie zastosowales jesli chodzi o polaczenie skrzynki z obudowa wzmacniacza w ten sposob. Z tego co mi w glowie lata to pierwsza taka konstrukcja jaka widze :) .

pozdr
    Piekny
    Poziom 10  
    Ajj czytałem,ale jak widać niezbyt uważnie :( sorki.
    pantera 1942
    Poziom 13  
    witam . ja tez pomalowalem woofera akrylem . super efekt, a wcale nie pracochłonny . u mnie w mieście lakier akrylowy czarny w
    sprayu 500 ml kosztuje 18 zł. taniocha i jaki wygląd :D ,kladlem cztery warstwy co 2 godziny i jeszcze mi troche zostalo :D

pzdr
    Michal_WWL
    Poziom 25  
    WITAM! Mógłbyś podać dokładne wymiary skrzynki i długość / średnice bass- reflexu?
    mumian
    Poziom 15  
    gratuluje udanej konstrukcji podoba mi się
    tylko dodał bym jeszcze jakiś wskaźnik wysterowania
    piórko
    Poziom 30  
    Michal_WWL > Objętość netto obudowy to (jak już pisałem) 11 litrów, a rura ma 4,5x13,5 cm.
    Parametry ARNa dobrze byłoby pomierzyć, bo producent podaje fs=51Hz a na stronie http://empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-150-05-8.htm piszą 45Hz. Chyba spróbuję podnieść fb.

Co do malowania: użyłem farby akrylux firmy Dekoral nakładając ją małym wałkiem z bardzo krótkim włosem i zaokrąglonymi krawędziami. Jej "jedwabistość" objawia się miłym dla oczu opalizowaniem w odcieniu ciemnego granatu.

mumian > u mnie za wskaźnik wysterowania robi żona: -ŚCISZ TOOO !!! . Jeśli ta sygnalizacja nie zadziała, pojawiają się sąsiedzi wyrażając troskę o wytrzymałość mocową głośnika. Nie rozumiem tylko dlaczego używają słów powszechnie uznanych za niecenzuralne ; )
    Quester
    Poziom 15  
    ROTLF... niezłe trafko ;)

Do rzeczy. Mam propozycję: czerwoną diodkę możesz wykorzystać jako wskaźnik przesterowania wzmacniacza.

Pozdrawiam
    piórko
    Poziom 30  
    Czarna skrzynka została uzupełniona pięcioma białymi, co chciałbym pokazać wszystkim zainteresowanym.

Szukając czegoś co nadałoby się na kolumienki dookólne trafiłem na głośniki radiowęzłowe w estetycznych obudowach. Ponieważ wejście w ich posiadanie nie wiązało się z żadnym wydatkiem... postanowiłem spróbować.
    Z pudełeczek usunąłem transformatory a dołożyłem piezaki :oops: made by Alphard :oops: :oops: :oops:.

Rezultat miło mnie zaskoczył. Jest przestrzeń, jest pasmo, jest czad, no powiedzmy czadzik.
    Może ktoś będzie chciał posłuchać przez Skype :idea: :wink: . Zapraszam.

A mój "wskaźnik wysterowania" zaczął reagować przy większej głośności... :P

Ostatnio miałem okazję zapoznać się z działaniem fabrycznych zestawów 2.1 za około 170zł firmy powszechnie znanej na rynku takich wyrobów. Nie zamieniłbym się nawet z dopłatą :!:
    zoner2
    Poziom 10  
    Chciałbym sobie taki zrobic bo głośniki już mam teaz brakuje mi "serca" całej maszyneri. Szukałem na rużnych forum ale nie znalazłem ciekawych pomysłów ale ten jest super:-)

Mam małą proźbe o przesłanie mi scheamtów z jakich kożystałeś przy budowie tego sprzętu:

rafaljurczyk(malpa)interia.pl

Z góry dzieki
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    piórko napisał:
    Czarna skrzynka została uzupełniona pięcioma białymi, co chciałbym pokazać wszystkim zainteresowanym.

Szukając czegoś co nadałoby się na kolumienki dookólne trafiłem na głośniki radiowęzłowe w estetycznych obudowach. Ponieważ wejście w ich posiadanie nie wiązało się z żadnym wydatkiem... postanowiłem spróbować.
    Z pudełeczek usunąłem transformatory a dołożyłem piezaki :oops: made by Alphard :oops: :oops: :oops:.

Nie przeczytawszy jeszcze tego postu, spojrzałem na zdjęcie i pomyślałem cobie "co to- kołchoźniki?"- i później się wyklarowało, że tak. Ciekawi mnie, skąd je za darmo bierzesz ;) (to tak na wypadek rozbudowy mojego radiowęzła- też by się parę przydało, na razie mam jeszcze trochę) i czy trafa głośnikowe nie zalegają ci niepotrzebnie (z tych moich ktoś "mądry" usunął "żelastwo" gdy jeszcze były zainstalowane w liceum- i w tym siedzi szkopuł). Widac jednak różnicę w budowie tych oraz moich kołchoźników (tonsilowskich A21-1-2)- u ciebie głośnik szerokotonowy (u mnie poczciwy GD18-13/2), bass reflex... Nawet w szczekaczkach technika idzie do przodu :D.
    jawoks
    Poziom 20  
    Nie róbcie wykopalisk :D temat z maja tego roku, zoner2 jeśli chcesz coś się dowiedzieć to pisz do autora tematu ;)
    aryan2
    Poziom 12  
    na przod i tyl wez samochodowe tvm 13cm
    bocian90
    Poziom 27  
    A jawoks chyba sie bawi w moderatora,Ale wracając do tematu to bardzo ładnie,sam chce sie zabrac za nagłośnienie pokoju bo narazie to sie bawiłem w estrade.Centralną kolumne mam zamiar zrobić z szerokopasmowych tonsili od telewizorów bo odrazu mają ekran magnetyczny.Frontowe na 15cm teslach średniak arp + gdwk.satki to małe monitorki sony.A sub na stx.Jeszcze niewiem którym.
    jawoks
    Poziom 20  
    nie bawie się w moderatora :D na miejscu zoner2'a spytałbym się autora tematu - przecież jest pełen kontakt brakuje jeszcze nr. telefonu :)
    piórko
    Poziom 30  
    Brakuje telefonu bo profil na Elektrodzie nie przewiduje tego :cry:

zoner2 :arrow: schemat TDA7265 dałem, tu masz TDA7372B, zasilacz i połączenia są standardowe. Zresztą wzmacniaczy scalonych jest jak mrówków, tylko wybierać.

Vault Dweller :arrow: źródło białych high-endowych skrzynek niestety wyschło, więc nie pomogę. Ale zostały mi trzy trafa, jeśli Ci potrzebne to pisz.

bocian90 :arrow: na suba polecam GDN-32-300. Powodzenia.
    Tremolo
    Poziom 43  
    jawoks - Tylko jak 10 osób się zapyta o to samo na PW majla albo Telefon to Ty bedziesz się tłumaczył Piórkowi.
    lechoo
    Poziom 39  
    piórko napisał:
    Dostępne zestawy w cenie przeznaczonych na to 250 zł nie wzbudzały zaufania.

W cenie do 250zł polecam z czystym sumieniem zestaw Creative Inspire P5800, cena sklepowa to około 230zł. Za te pieniądze nie jest możliwe sklecić samemu nic lepszego - tym bardziej, że w zestawie oprócz subwoofera dostajemy 5 całkiem przyzwoitych satelitek. Szkoda czasu na dłubanie, zaś końcowy efekt (szczególnie estetyka wykonania) może być zdecydowanie gorszy.
    Podłączałem P5800 pod odtwarzacz DVD z wbudowanym dekoderem 5.1 i uzyskany dźwięk był bardzo przyjemny, a ilość i jakość basu zdecydowanie wystarczająca do głośnego oglądania filmów, a także słuchania muzyki z płyt CD i MP3. A jeśli ktoś chce robić w domu dyskotekę to wiadomo, że do tego służy inny sprzęt.
    Tremolo
    Poziom 43  
    Każdy elektronik, ma przy sobie swoisty magazyn, w którym ma dużo częsci z nieudanych napraw, które dostał jeszcze w technikum. Jakieś nigdy nie uruchomione kity itp. W zasadzie są to śmieci.

Czasami jednak mozemy znaleźć transformator zasilający, diody, tranzystory mocy, wszystko za darmo. Wystarczy tylko trochę chęci i zrobisz sobie co chcesz.

cena to właściwie cena przewodów, płytek drukowanych (no czasami zdarza się robić na drutach). Na całą resztę zostaje około 200 złoty (zakładam że 50 zloty to cena paści, których akurat nie mamy).

za 200 złoty. Mozesz kupić :

Przody
    TVM ACOUSTICS ARN-150-05/4 30 zeta x 2 +
    TVM ACOUSTICS ARV-104-04/4 30 zeta x 2

Tyły i środek
    TVM ACOUSTICS ARX-165-22/4 28 zeta x 3

Sub ARN 226 x1 = 30 zeta

Weź pod uwage że w naszym zestawie mielibyśmy porządne przody... I dość nisko schodzący Subwoofer

A te Creative raczej nie mają wielodrożności.

A ostatnio facet sprzedawał na Allegro coś jakby z tych Creativów (tyle ze z kina domowego JVC) - głośniki szerokopasmowe do 16 kHz za 7,50 sztuka. Do tego starczyłyby małe obudowy jak do Tych Creativów. + Subwoofer na ARN 226 i mamy juz taniej niż te Creative. Może ciut gorsza jakość ale... za 5 głosników płacisz: 37,5 + 30 za bas = 67,5 Do tego kupujesz trzy wzmacniacze, jeden czterokanałowy, jeden 5-10 Watowy na środek i do tego jeszcze dajesz Bas na czymś mocniejszym np. TDA 2050