Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635...

Grzegorz Markowski 04 Maj 2014 10:35 9972 13
 • Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635...

  Założenia projektu:
  - obsługa wszystkich funkcji dostępnych z klawiszy sterujących magnetofonu,
  - wyświetlenie nazwy aktualnie wykonywanej funkcji na wyświetlaczu LCD,
  - wykorzystanie fabrycznego pilota zdalnego sterowania,
  - zasilanie układu z zasilacza magnetofonu,
  - możliwość podłączenia do różnych modeli magnetofonów wyposażonych w gniazdo zdalnego sterowania.

  Schemat ideowy:

  Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635...

  Na uniwersalnej płytce drukowanej umieściłem również stabilizator napięcia +5V, w którym pracuje LM7805 w standardowej aplikacji.
  Czujnik wymontowałem ze starej mini wieży Sony, od której pochodzi również pilot RM-S61.
  W układzie może pracować, jak podałem na schemacie, dowolny czujnik serii TSOP z filtrem na częstotliwość nośną 40kHz.
  Pilot powinien obsługiwać funkcje magnetofonu i, z uwagi na funkcję auto rewersu w GX-635, musi pozwalać na uruchomienie odtwarzania i nagrywania również "do tyłu".
  Odbiornik dekoduje sygnał pilota nadawany w standardzie SIRC.

  Program mikrokontrolera stanowi kompilację programu podanego w http://www.mcselec.com/index.php?option=com_content&task=view&id=84&Itemid=57 standardowych procedur obsługi wyświetlacza LCD zgodnego z HD44780 i funkcji wystawiających stany wysokie na porcie wyjściowym.

  Kod: basic4gl
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Ta sekcja programu:
  Const Device_address = &B00001110
  Const Code_stop = &B00011000
  Const Code_playforward = &B00011010
  Const Code_playreverse = &B00100000
  Const Code_pause = &B00011001
  Const Code_record = &B00011110
  Const Code_fastforward = &B00011100
  Const Code_rewind = &B00011011

  zawiera zdekodowany adres urządzenia i numer funkcji.

  Np. naciśnięcie na pilocie klawisza odtwarzania do przodu, odpowiada adresowi urządzenia 14 i numerowi funkcji 26, odpowiednio 00001110 i 00011010 w postaci binarnej.
  Jak widać powyżej, adres urządzenia jest stały, a zmienia się jedynie numer funkcji.
  Mikrokontroler wystawia na swoich wyjściach stany wysokie, które sterują kluczami tranzystorowymi typu otwarty kolektor.
  Kolektory tranzystorów zwierają do masy wejścia wewnętrznego układu magnetofonu, który steruje funkcjami magnetofonu, w taki sam sposób, jak to rozwiązano w fabrycznym układzie zdalnego sterowania firmy Akai.
  Wyświetlacz LCD, 2x8 znaków, wyświetla aktualnie wykonywaną funkcję zadaną pilotem.
  Bez żadnych zmian w kodzie programu, można zastosować wyświetlacz 2x16 znaków.
  Napięcie do zasilania układu jest pobierane z zasilacza +22V magnetofonu.
  Aby doprowadzić to napięcie do odbiornika, konieczna jest niewielka modyfikacja okablowania gniazda zdalnego sterowania w magnetofonie.
  Od styku nr 8 tego gniazda, należy odlutować przewód biegnący do masy i w jego miejsce, przylutować odcinek przewodu, którego drugi koniec jest przylutowany do styku nr 43 na płytce drukowanej części zasilającej magnetofonu.
  Pomiędzy zasilaczem magnetofonu, a stabilizatorem +5V, znajduje się jeszcze rezystor szeregowy 120Ω/2W, który redukuje napięcie do wartości ok. 12V. Układ pobiera z zasilacza magnetofonu prąd ok. 88mA.
  Odbiornik jest połączony z magnetofonem za pomocą kabla zawierającego osiem żył we wspólnym ekranie. Wtyk to "pusty" przekaźnik typu R15.
  Obudowa pochodzi z odzysku po jakimś starym projekcie, przednia maskownica to przycięta szybka od CT-737.
  Początkowo wyświetlacz LCD i czujnik IR miały być umieszczone za przednią ścianką obudowy na dodatkowej płytce drukowanej, stąd te nieskrócone jeszcze wkręty, ale skończyło się na przyklejeniu wyświetlacza do ścianki przedniej obudowy i umieszczeniu czujnika jak na zdjęciach.

  Przedstawiony odbiornik może być w łatwy sposób przystosowany do sterowania innych modeli magnetofonów starszej daty, które są wyposażone w gniazda zdalnego sterowania.

  Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635... Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635... Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635... Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635... Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635... Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635... Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635... Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635...

  Tą drogą chciałbym gorąco podziękować Marcinowi Ogórkowi za nieocenioną pomoc w sklejaniu programu, który w mojej wersji, składał się wyłącznie z funkcji If/Then...
  Dzięki Koledze Marcinowi program uzyskał obecną postać, a wszelkie problemy "wychodzące" w trakcie testów, były błyskawicznie przez niego rozwiązywane.


  GM

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • Relpol
 • #2
  sylwek tedi
  Poziom 13  
  Bardzo ładna oraz schudnie wykonana konstrukcja. Jestem pod wrażeniem.
  Jedynie można jeszcze popracować nad konstrukcją tej wtyczki wykorzystującej obudowę przekaźnika . (nie co odbiera uroku całej konstrukcji)
  Samo oprogramowanie w zasadzie nie jest trudne do zrobienia (jedno wolne popołudnie) ale efekt sumaryczny naprawdę duży.
 • #3
  pogi13
  Poziom 14  
  Można prosić o film z działania?
 • #4
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Podoba mi się to co chciałeś osiągnąć ale pomarudzę....
  C3 które zastosowałeś jest rodem z serii procesorów 51.... , gdybyś chciał programować to w układzie to byłoby to skazane na niepowodzenie a programator byłby zagrożony.
  Agnd wisi w powietrzu a nie powinno.
  Całą masę rezystorów i tranzystorów mogłeś zastąpić jednym ULN2803, w sumie to prawie odtworzyłeś strukturę układu :) , jeden scalak zastąpiłby 21 elementów.
  Piotr
 • Relpol
 • #5
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  PiotrPitucha napisał:
  Witam
  Podoba mi się to co chciałeś osiągnąć ale pomarudzę....
  C3 które zastosowałeś jest rodem z serii procesorów 51.... , gdybyś chciał programować to w układzie to byłoby to skazane na niepowodzenie a programator byłby zagrożony.
  Agnd wisi w powietrzu a nie powinno.
  Całą masę rezystorów i tranzystorów mogłeś zastąpić jednym ULN2803, w sumie to prawie odtworzyłeś strukturę układu :) , jeden scalak zastąpiłby 21 elementów.
  Piotr


  To nie jest grymaszenie, tylko bardzo cenne uwagi, za które pięknie dziękuję.
  Tylko na schemacie AGND nie jest połączone z masą. W odbiorniku takie połączenie istnieje. Poprawiony schemat wkrótce zamieszczę.
  A co do ULN2803 zamiast tranzystorów… to po prostu siła przyzwyczajenia i, szczerze mówiąc, nieświadomość tego, że taki układ scalony w ogóle istnieje. :-)
  W kolejnym egzemplarzu, który już mam w planach, na pewno on zostanie zastosowany zamiast tranzystorów.
  Atmega była programowana poza układem.

  GM
 • #6
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Mam pytanie, jak jest z zajętością pamięci w układzie?
  Mam gotową płytkę z Atmegą 8 od innego układu, w zasadzie zawiera wszystko co masz w swojej konstrukcji, jest szansa że program wejdzie?
  Moje piloty są w RC5 ale chyba rozmiary bibliotek niewiele się różnią.
  Pozdrawiam
 • #7
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  PiotrPitucha napisał:
  Witam
  Mam pytanie, jak jest z zajętością pamięci w układzie?...


  Ok. 2,5KB.
  Sam chcę drugi egzemplarz wykonać również na "ósemce".

  GM
 • #8
  pabllosee
  Poziom 15  
  Moim zdaniem wyświetlacz VFD prezentował by się znacznie lepiej. Tryb uczenia się kodów pilota też podniósłby funkcjonalność, a przy okazji ktoś kto odtworzy projekt użyłby pilota jaki ma na stanie.
 • #9
  KJ
  Poziom 31  
  Od jakiegoś czasu służy mi bardzo podobne urządzenie tyle że obsługuje 2 magnetofony. Ja zbudowałem na atmedze 8 i odbieram dane z pilota technicsa jednak bez wyświetlacza - w sumie nawet nie pomyślałem że można by zastosować, nie czuję takiej potrzeby, w sumie widać gołym okiem co się dzieje ze sprzętem. Zrezygnowałem też z możliwości włączenia nagrywania z pilota i używam zewnętrznego zasilacza a zamiast tranzystorów zastosowałem tranzoptory aby nie łączyć mas dwóch magnetofonów w pętlę. W sumie przez dość długi czas poszukiwałem odpowiedniej wtyczki aż pewnego razu "potknąłem się" o skrzynie z przekaźnikami R15 :D Nie zauważyłem wcześniej że to to samo złącze co w Akai ...
 • #10
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  KJ napisał:
  ... jednak bez wyświetlacza - w sumie nawet nie pomyślałem że można by zastosować, nie czuję takiej potrzeby, w sumie widać gołym okiem co się dzieje ze sprzętem. ...


  Schemat już jest właściwy.
  Co do wyświetlacza to, jak powiedział kiedyś pingwin Kowalski: "... wiedziałem, że froterka do dzioba to niepotrzebny bajer." :-)
  Z jednej strony pomyślałem, że fajnie by było sprawdzić jak to będzie wyglądać, a z drugiej, mogłoby się przydać w tych magnetofonach, które nie mają wbudowanej żadnej sygnalizacji włączonej funkcji.
  Wyświetlacz typu VFD byłby lepszy na pewno, ale trzy razy droższy od wszystkich elementów użytych do budowy tego odbiornika w przedstawionej postaci.

  GM
 • #12
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Wersja na Atmega 8 i ULN2803.

  Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635... Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635... Odbiornik zdalnego sterowania do magnetofonu Akai GX-635...

  Wtyk łączący odbiornik z magnetofonem, wykonałem z "obtoczonego" cokołu przekaźnika R15 i pojemnika na kliszę fotograficzną.
  Obudowa odbiornika pochodzi od starego modemu kablowego.

  GM
 • #13
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #14
  kubaros
  Poziom 10  
  Mam pytanie odnośnie zastosowania uln2803 w drugim projekcie .Wyjście z klawisza magnetofonu ma być zwarte do masy tak jak to jest zrobione na tranzystorach w pierwszym projekcie.U mnie na wyjściu Uln 2803 pojawia się napięcie takie jakim zasilam układ czyli 12V ,a chcę aby odpowiedni pin który jest sterowany z ATmegi zwierał pin Uln do masy Mam pytanie jak to Pan połączył jeżeli w drugim projekcie jest Uln ?
  Jestem amatorem a zacząłem budować sterowanie do Gx630D .nie chciałbym robić tego na tranzystorach jeżeli jest gotowy układ ,tak jak to czytałem w tym temacie.
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.