Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł gazowy na mieszkanie do 50 m2

tomas1k 17 Sep 2014 23:01 5916 18
    tomas1k
    Level 11  
    Witam na początek opisze mój problem - posiadam mieszkanie 50 m2 które zostało wyremontowane i ocieplone ( wymiana okien , sufit podwieszany ocieplony watą , nowa podłoga ocieplona styropianem i rozłożona jest podłogówka ) i teraz nasuwa się pytanie jaki kocioł gazowy z zamknięta komorą spalania zastosować jeśli jest tylko sama podłogówka w całym mieszkaniu ? Faktycznie jest sporo tematów jeśli chodzi o kotły gazowe ale nie wiem jak się ma do podłogówki. Robiłem przymiarkę do kotła Beretta Ciao Green 25 tylko nie wiem czy to dobry wybór jeśli chodzi o parametry i cenę bo na pewno nie jest niska .
    mitsurugi
    Level 25  
    Jeżeli masz samą podłogówkę to na Twoim miejscu przymierzył bym się do kotła kondensacyjnego, który pracuje na niższym parametrze grzewczym a więc bardzo dobrze będzie sobie radził z podłogówką i świetnie kondensował.
    tomas1k
    Level 11  
    Ok zapomniałem dopisać ze kocioł ma być dwu funkcyjny ( prysznic, umywalka i zlewozmywak ) Tak myślałem ze najlepszy będzie kocioł kondensacyjny o niskiej mocy,a te nie bywają jednak trochę kosztowne. Może ktoś by mi polecił jakiś sprawdzony, fakt interesuje mnie też żeby były małe wymiary takiego kotła ponieważ planuje go zamontować w kuchni i w miarę możliwości obudować go.
    jack63
    Level 43  
    Jak dwu-funkcyjny, to nei masz wyboru i musisz kupić kocioł 20-24 kW ze względu na CWU. Kocioł dla CO będzie mocno za duży i pewnie będzie taktował. Trudno nie można mieć wszystkiego małym kosztem.
    Kotłów ok 24 kW jest na rynku zatrzęsienie. Szukaj takiego z najmniejszą możliwą mocą minimalną.
    Pomyśl tez o kominie. Tylko Ty znasz rozkład mieszkania. Pasowałoby też od razu poszukać instalatora i przy "konkursie piękności" zapytać na miejscu każdego o rozwiązanie jakie zaproponuje. Będziesz miał kilka propozycji. Możesz je omówić na forum.
    GZ50
    Level 13  
    Sprawdź Ariston Genus Premium Evo :D
    tomas1k
    Level 11  
    Faktycznie Immergas Victrix 26 2 l jest ciekawym kotłem ze względu na moc i cenę . Warto się poradzić fachowców którzy znają się na rzeczy.
    bro2004
    Level 29  
    Zobacz także Ecocondens GOLD
    Bizon_nizinny
    Level 15  
    Popieram co do kondensacji. Ew. oprócz wymienionych przez kolegów coś np. z Junkersa - ceny też przyzwoite, a za parę lat, w razie potrzeby, takie instalacje będzie można łączyć z solarkami, jak ich ceny spadną (no nie w mieszkaniu ofkoz ;) ).
    KMY
    Level 19  
    Beretta Exclusive Boiler Green HE 25 B.S.I

http://www.beretta.pl/berettapl/web/pol/catalog/producttechnicaldata.jsp?id_prodotto=275

Zalety:
    zakres mocy 2,5 do 25 kW (zauważ minimum 2,5 kW)
    zakres regulacji CO 20-45/40-80 czyli już przystosowany do ogrzewania podłogowego
    zasobnik wody cwu - 60 litrów

Mam starszy model Boiler Green 25kW już 7 lat i pracuje bez problemu.

No i w Twoim układzie tanio nie będzie, ale to wydatek na co najmniej 15 lat.
    jack63
    Level 43  
    KMY wrote:
    zakres regulacji CO 20-45/40-80 czyli już przystosowany do ogrzewania podłogowego

Mógłbyś wyjaśnić o co chodzi? Jakie przystosowanie? Na czym ono polega?
    Przecież chyba (?) w każdym obecnie produkowanym kotle można nastawić niska temp. CO.
    KMY
    Level 19  
    A co jest niezrozumiałego w słowie "przystosowany"?
    Nie wiem, czy wszystkie aktualnie dostępne w ofercie kotły mogą pracować w zakresie temp. CO 20-45 st.C. Ten może zatem jest przystosowany, zaprojektowany, wykonany do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Przynajmniej wg deklaracji producenta.
    jack63
    Level 43  
    KMY wrote:
    A co jest niezrozumiałego w słowie "przystosowany"?

Nic! Słowo jak słowo. Każdy rozumie inaczej, więc pytałem:
    jack63 wrote:
    Jakie przystosowanie? Na czym ono polega?

Odpowiedzi nie uzyskałem. :cry:
    KMY wrote:

Nie wiadomo czy wniosek jest prawdziwy?
    KMY wrote:
    Ten może zatem jest przystosowany, zaprojektowany, wykonany do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Przynajmniej wg deklaracji producenta.

Może jest może nie? Napisz na czym to przystosowanie polega? Przecież polecasz ten kocioł!
    Takie teksty z reklam sa dobre dla sprzedawców. Tu, na Elektrodzie wypadałoby sie wytłumaczyć
    tomas1k
    Level 11  
    Popieram

Code: text
    Log in, to see the code

Słuszna uwaga. Na pewno pomoże osobom zainteresowanym.
    KMY
    Level 19  
    jack63 wrote:
    Jakie przystosowanie? Na czym ono polega?

Na oprogramowaniu sterownika kotła, które pozwala w przypadku ogrzewania podłogowego o ile jest to jedyny system, ustawienie min temp CO na 20 st. C a max na 40 st.C, czyli optymalny zakres regulacji dla ogrzewania podłogowego. Jeśli system grzania jest grzejnikowy, to odpowiednio zmienia się parametry min i max optymalnie dla systemu grzejnikowego. Jeśli jest system mieszany, to trzeba zastosować dodatkowy moduł Connect AB - BT i zaprogramować obecność modułu, wówczas mamy dostępne dwie krzywe klimatyczne dla dwóch obiegów grzewczych.

KMY wrote:
    Nie wiadomo czy wniosek jest prawdziwy?

Jest prawdziwy i nie jest to wniosek a zapis w instrukcji pieca.

Instrukcja dla zainteresowanych:
    http://cdn29.pb.smcloud.net/t/files/58/2d/a8/6ab73092ef/exclusive-boiler-green-he-25-bsi.pdf

Jest wielojęzyczna także z polskim.

I jak napisałem, sam używam od 7 lat wcześniejszy model Boiler Green, działa bez awaryjnie i niestety nie ma tak nisko ustawianej mocy minimalnej i min. temp CO. Dlatego w stosunku do starszego modelu ten nowy wg mnie jest już przystosowany do ogrzewania podłogowego.
    tomas1k
    Level 11  
    Dopytam się jeszcze czy na taką samą powierzchnie 50m2 jeśli były by zastosowane np dwa lub trzy grzejniki zamiast podłogówki czy można skorzystać z innych kotłów dwu funkcyjnych czy raczej polecacie państwo kotły kondensacyjne ?
    serwo66
    Level 25  
    Termetowski Gold z mocą od 3-25 kw też posiada fabryczną funkcję grzania podłogówki, przełączaną przez serwisanta w momencie pierwszego uruchomienia. Jeśli system mieszany to jest podobnie jak w berettcie. Patrz na dostępność i opinie o serwisie.
    tomas1k
    Level 11  
    Dziękuje za porady na pewno się przydały - pozdrawiam