Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co sie bardziej opłaca, bojler, czy ogrzewacz przepływowy ?

29 Wrz 2014 19:03 8166 16
 • Poziom 43  
  Co się bardziej opłaca w eksploatacji, bojler, czy ogrzewacz przepływowy ?
  Pytanie praktyczne, punkty poboru to kuchnia, łazienka umywalka i łazienka kabina przysznicowa.
  Dotychczas jest bojler 80L, czy jest sens zmieniać na ogrzewacz przepływowy ?
  W domku jest instalacja 3f - dom letniskowy używany 3 miesiące w roku.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Według mnie warto zmieniać, gdy potrzebujesz mało ciepłej wody to bojler i tak musisz grzać cały, to tylko marnotrawienie energii... A ogrzewacz przepływowy podgrzewa wodę na bieżąco i tylko tyle, ile akurat nam potrzeba :)
 • Poziom 14  
  Jeśli korzystamy z taryfy na energię elektryczną gdzie mamy taryfę nocną i dzienną (Chyba G12), to pewnie bojler będzie bardziej się opłacał. Ale wszystko zależy ile i kiedy gorącej wody potrzebujemy.
 • Poziom 10  
  wszystko zależy od instalacji elektrycznej czy pociągnie 21 kw, w termie 80l jest grzałka w granicach 1500W do 3000W. A więc nie potrzebuję tak konkretnej instalacji.,ale przyznam że przepływowy podgrzewacz jest oszczędniejszy.
 • Poziom 26  
  Istotnym parametrem jest ilość osób korzystających szczególnie z kąpieli pod rząd.

  Ja mam bojler 80l na 4 osoby, podłączony stale do zasilania poprzez zegar z racji, że grzeje tylko w tańszej taryfie. Grzeje do temperatury dużo wyższej niż potrzeba więc w kranie trzeba mieszać z zimną, przez co napływ zimnej wody do bojlera jest minimalny. Dodatkowo zabudowałem z izolacją we wnęce aby zminimalizować straty. Problemów z ciepłą wodą nie mam.

  Kiedyś miałem przepływowy przy 2 osobach i narzekałem kiedy np. jedna osoba intensywnie bierze prysznic a druga zmywa w kuchni. Brakowało ciepła przy dużym ciśnieniu.
  Przyczyną była może mała moc, ale leciwa instalacja nie pozwalała na nic mocniejszego.
 • Poziom 10  
  montowałem setki jednych i drugich i z doświadczenia wiem że przepływowy jest bardziej opłacalny lecz gdy jest druga taryfa a nie wykorzysta się danej ilości prądu w tańszszej taryfie to płaci się więcej za prąd
 • Poziom 43  
  perch napisał:
  Kiedyś miałem przepływowy przy 2 osobach i narzekałem kiedy np. jedna osoba intensywnie bierze prysznic a druga zmywa w kuchni. Brakowało ciepła przy dużym ciśnieniu.
  Przyczyną była może mała moc, ale leciwa instalacja nie pozwalała na nic mocniejszego.
  Jakiej mocy miałeś ten ogrzewacz ?
 • Pomocny post
  Moderator Samochody
  Freddy napisał:

  Z instalacją elektryczną nie ma problemu.
  Masz bezpieczniki 32A na działce?
  Wątpię żeby udało się tam zainstalować większy niż 5kW. A taki nadaje się do zlewozmywaka, umywalki, od biedy wannnę wody naleje. Miałem na warsztacie jednofazowy 2,5kW - ręce dawało się myć. Prysznic - dla komfortu to 15-18kW.
 • Poziom 10  
  Przecież wiadomo, że nikt nie mówi o jednofazowym podgrzewaczu. Jest to nierealne do wielopunktowego poboru wody, w grę wchodzi trzy fazowy np 20-25 kw, jednofazowy to do umycia rąk w umywalce.
 • Poziom 43  
  fejo1 napisał:
  przecież wiadomo że nikt nie mówi o jednofazowym podgrzewaczu jest to nierealne do wielopunktowego poboru wody w grę wchodzi trzy fazowy np 20-25 kw jednofazowy to do umycia rąk w umywalce

  Kolego Twoje posty są kompletnie nieczytelne. Nie używasz znaków przestankowych i dużych liter. Zacznij to robić, albo nie pisz więcej.
 • Poziom 42  
  Mógłbyś sprecyzować pytanie: "Co się bardziej opłaca ?"
  Komu ma się to opłacać? Pewnie Tobie, ale w jakim okresie czasu?
  Czy chodzi tylko o pieniądze czy może bardziej o komfort użytkowania.
  Może przynudzam, ale takie pytanie jest z gatunku czy komuś bardziej podoba sie ta czy inna piosenka.
  Bez postawienia kryteriów każda odpowiedź jest dobra łącznie z rzutem monetą.

  Swoją drogą nocna taryfa w domku letniskowym to dziwna sprawa tak jak 20 kW przydziału mocy???
  No chyba że inaczej rozumiemy pojęcie "domek letniskowy" ???
  Osobiście zamiast ogrzewaczy elektrycznych zamontowałbym pompę ciepła.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Freddy nawet jeśli finansowo trochę zaoszczędzisz, to komfort użytkowania straci na ogrzewaniu przepływowym wielokrotnie. Od 1994 roku korzystam z ogrzewaczy przepływowych, ale gazowych. Pierwszy, przez 5 lat, to stary Termet, później, na drugim mieszkaniu, już piecyk dwu-funkcyjny Torus. Ponadto w pracy mamy także podgrzewac, elektryczny 3f (18kW), i nigdy nie byłem zadowolony z takiego rozwiązania. Wody albo brakuje (nie dogrzewa) albo za gorąca, bo przepływ spadnie i zanim spadnie moc to trochę przegrzeje. W gazowych jest jeszcze regulacja, w elektrycznych jej nie ma, albo grzeje pełną mocą, albo nie.
  Aktualnie od 3 lat używam piecyk dwufunkcyjny z boilerem 60 l. W końcu mam komfort stałej praktycznie temperatury oraz dostępności wody na dwóch punktach jednocześnie.
  Jak masz boler to go nie zmieniaj - takie jest moje zdanie.
 • Poziom 43  
  Widzę, że niestety, ale mówicie o wszystkim, po co w domku taki przydział mocy, po co 3 fazy itd., ... ja mam przepływowe, ale gazowe ...
  ... tylko nie o tym o czym pytam ...
  Częściową odpowiedź uzyskałem - temat zamykam.