Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termet ecocondens 20

sikor 24 Lis 2014 16:46 5850 52
  • #1 24 Lis 2014 16:46
    sikor
    Poziom 19  

Potrzebuję kocioł jedno-funcyjny z jak najniższą modulacją i nie znalazłem nic poza termetem w normalnej cenie.
    Opiszę moją instalację którą sam robiłem i proszę o opinie czy ten kocioł się nada.

Powierzchnia do ogrzania około 90m2 mały dom szkieletowy izolacja 20cm styropianu+15cm wełny w ścianach.

Instalacja wykonana jest w systemie rozdzielaczowym + zawory termiczne + euroster w każdym pomieszczeniu z grzejnikiem.
    W instalacji jest 6 grzejników + drabinka łazienkowa ,obliczone raczej jako instalacje wysokotemperaturową z powodu braku możliwości zastosowania większego gabarytu grzejników.
    Obecny kocioł który jest na wykończeniu (elektryczny) w temperaturze zewnętrznej -10stopni w zupełności daję rade przy 4 kw(utrzymanie temperatury to 2Kw). Tu się zaczynają moje obawy o taktowanie kotła czy go nie zamorduję tymi zaworami termicznymi.
    Kolejne moje obawy to wyłączanie kotła podczas zamknięcia wszystkich termo-zaworów.Teraz to wygląda tak ze kocioł elektryczny posiada turbinkę kontroli przepływu ,zamkną się zawory brak przepływu wyłącza kocioł (jedynie pompa cierpi bo nadal pracuje ale to już wliczone w koszty krótszej żywotności)
    W firmie mam kocioł gazowy ACV który chyba nie posiada czujnika przepływu bo jak mu zamknę zawór to dopiero ogranicznik temperatury go wyłączy i stąd moje obawy.

Prosił bym jeszcze o podpowiedź czy istnieje jakaś alternatywa dla kotła termeta niekoniecznie kondensacyjny lecz z tak niską modulacją palnika.

Czy da się obliczyć zużycie gazu Propan-butan kotła przy minimalnej mocy 2kw ponieważ producent nie podaje minimalnego zużycia.

Ps.Czy przy temperaturze zasilania 70C piec jeszcze kondensuje?
    Pozdrawiam serdecznie

• Fibaro
  • #2 28 Lis 2014 00:54
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Ja bym został przy tym kotle elektrycznym, skoro sie sprawdzał. Zakup kotła to min 3500+ instaacja gazowa, zbiornik LPG - to nigdy się nie zwróci na takim metrażu.
    Pomyśl o pompie ciepła powietrze- woda, albo znajdx kumatego szpeca , to Ci przerobi klimatyzator - inverter na centralane ogrzewanie.

Przy sterowaniu pojedyńczego grzejnika kocioł zaraz sie wyłączy- zbyt mały zład wody.
    Ja robie tego typu ogrzewanie sekcyjne w ten sposób, że termostat pokojowy załącza dany elektrozawór i z opóźnieniem 3 minut startuje kocioł.
    Za kotłem mozna też zamontować zawór różnicowo-upustowy, który spowoduje otwarcie krótkiego obiegu pompy kotła, a ciepły powrót zaraz wyłaczy kocioł

• #3 28 Lis 2014 02:18
    sikor
    Poziom 19  

Raz ze kocioł się rozlatuje a dwa to mam problem z prądem a dokładniej z siecią napowietrzną. Nie mam szans na 3 fazy max 25A na 1 fazie w zimę gdy piec śmiga na 4kw do tego zmywarka i jakiś jeszcze urządzenie i mam spadek napięcia do 200v a już nie mam siły na szarpanie się z enionem.

Obliczyłem ze kocioł zje mi około 0,15L gazu przy 2 Kw i 0,30L przy 4kw wiec załatwię tą sprawę trzema butlami po 33kg.

Co do kotła elektrycznego ma on wadę polegającą na tym ze 4 kw to trochę za mało na szybki rozruch instalacji .Kocioł bardzo fajnie daje rade utrzymać temperaturę ale np po spadku temeratury do 16 stopni w pomieszczeniach podnieść do 20 to masakra.Wiec potrzebuję tez dodatkowego kopa :)

• #4 28 Lis 2014 07:28
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Immergas Viktrix 12 2l -
    pracuje od1,9 kW - do12kW,
    do mocy 21 kW- wyrzut spalin przez ścianę.
    jeżeli ma być ciepła woda, to do niego zasobnik.

pozdrawiam

• Fibaro
  • #5 31 Gru 2014 13:57
    sikor
    Poziom 19  

Witam
    Trochę mi sie przeciągła wymiana pieca z powodu przeróbek w instalacji,kocioł elektryczny ma odwrotnie zasilanie z powrotem.

Mam problem z zakupem kotła nikt mi nie chce go sprowadzić w wersji na propan butan (nie ma do niego zestawów prze zbrojeniowych)

Wczoraj wkurzony zadzwoniłem do termetu i miły Pan poinformował mnie że owszem nie ma zestawów prze zbrojeniowych, ponieważ w tym nowym palniku rodzaj gazu ustawia się w menu serwisowym kotła i to wszytko.

Nikt nie ma zielonego pojęcia na temat tych kotłów

Panowie proszę o pomoc w znalezieniu instalatora termetu który ma pojęcie o tym kotle ze
    Sląska (Katowice).
    Coś czuje że z instalatorem będzie taka sama wtopa jak ze sklepami zero pojęcia i będzie mi się uczył na moim kotle.

• #6 31 Gru 2014 15:13
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Każdy kocioł Termeta (Immergasa też) wymaga pierwszego uruchomienia przez autoryzowanego serwisanta ( nie instalatora).
    Oni umieją wejść w tryb serwisowy i dokonać odpowiednich ustawień.
    Instalator niech Ci powiesi kocioł i koniec, przedtem umów się z serwisantem.
    pozdrawiam

• #7 31 Gru 2014 18:59
    sikor
    Poziom 19  

miałem na myśli serwisanta z termetu który będzie wiedział wiecej o kotle niż ci ze sklepów.Instalator mi nie potrzebny.

• #8 31 Gru 2014 21:27
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Nie kupuj tego tałatajstwa :) jak koledzy wcześniej pisali lepszy będzie immer. Termet to niby Polski produkt... a widziałeś kiedyś Polaka z małymi, żółtymi rączkami?...

• #9 31 Gru 2014 22:59
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Łukasz2407 napisał:
    .. a widziałeś kiedyś Polaka z małymi, żółtymi rączkami?...

Co Ty za brednie piszesz ?

• Fibaro
  • #10 01 Sty 2015 12:19
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Chyba nie powiesz, że to dobry kocioł?

• #11 01 Sty 2015 12:27
    sikor
    Poziom 19  

@Łukasz2407 Kocioł jest w sprzedaży od sierpnia 2014 roku, z iloma miałeś do czynienia i co w nich nie tak?

Oświeć mnie proszę :)

• #12 01 Sty 2015 12:48
    mirrzo

Łukasz2407 napisał:
    Chyba nie powiesz, że to dobry kocioł?

Napisz, jakie masz z nim doświadczenia. Ja je uruchamiam, serwisuję i nie słyszałem od klientów o ich złej jakości. Uruchomiłem od lata dokładnie 37 sztuk.

• #13 02 Sty 2015 09:50
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Jakieś dzikie turbulencje podczas startu? Dla instalatora też nieprzyjemny w montażu...

• #14 02 Sty 2015 09:54
    FOSGEN1
    Poziom 27  

Łukasz2407 napisał:
    Dla instalatora też nieprzyjemny w montażu...

No to Cię poniosło. Że jak się trzeba narobić to już urządzenie złe?
    A może to Ty się nie za bardzo do tego zabierasz.

• #15 02 Sty 2015 10:10
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Wyraziłem swoje zdanie na temat tego kotła. Nie polecam. Dalsze drapanie po oczach będzie nie na miejscu...

• #16 02 Sty 2015 10:29
    jack63
    Poziom 40  

sikor napisał:
    około 90m2 mały dom szkieletowy izolacja 20cm styropianu+15cm wełny w ścianach.

No to zaszalałeś. Pytanie jak ten styropian jest przymocowany? Czy jest mikrowentylacja między nim a wiatroizolacją?

Panowie. Może ten Termet jest super, ale czemu jest tyle tematów o problemach z kotłami Termeta, a dużo mniej tyczących np. Imergassa ? Czyżby tylko ilość zamontowanych kotłów?
    Sam mam proponowanego przez irus.m Imergassa i nie było problemów przy montażu (robiłem sam) i uruchomieniu (serwisant, jak Bóg przykazał).
    sikor napisał:
    Instalacja wykonana jest w systemie rozdzielaczowym + zawory termiczne + euroster w każdym pomieszczeniu z grzejnikiem.

Czyżbyś miał 6 sterowników??? Coś to dziwne, tym bardziej, że grzejnik w pomieszczeniu ze sterownikiem nie może mieć głowicy termostatycznej!
    Osobiście jestem przeciwnikiem głowic termostatycznych i uważam, że powinno się stosować tylko gdy są problemy ze zestrojeniem instalacji. Blokują przepływ i kocioł traci obieg ze wszystkimi tego konsekwencjami.
    Do tego bywają zasłaniane firanami/itp a dokładność ich regulacji jest po prostu śmieszna. Do tego regulują temp przy grzejniku a nie w pomieszczeniu.
    @sikor Wszystkie nowe kotły mają możliwość pracy z regulacją pogodową. Termet pewnie też. Do Imergassa wystarczy dołączyć czujnik temp. zewnętrznej.
    Wywal te głowice albo chociaż większość i "jedź" na pogodówce lub znajdź miejsce dla sterownika pomieszczeniowego najlepiej odzwierciedlającego temp. domu.

• #17 02 Sty 2015 10:35
    GETomek
    Poziom 15  

Termet nie nadaje sie do mieszkania jest za głośny, obudowy drżą podczas zmiany predkości obrotowej wiatraka, pompa szumi mimo ze to model pwm. Do piwnicy jak najbardziej.

• #18 02 Sty 2015 13:11
    sikor
    Poziom 19  

jack63 napisał:
    sikor napisał:
    około 90m2 mały dom szkieletowy izolacja 20cm styropianu+15cm wełny w ścianach.

No to zaszalałeś. Pytanie jak ten styropian jest przymocowany? Czy jest mikrowentylacja między nim a wiatroizolacją?

Panowie. Może ten Termet jest super, ale czemu jest tyle tematów o problemach z kotłami Termeta, a dużo mniej tyczących np. Imergassa ? Czyżby tylko ilość zamontowanych kotłów?
    Sam mam proponowanego przez irus.m Imergassa i nie było problemów przy montażu (robiłem sam) i uruchomieniu (serwisant, jak Bóg przykazał).
    sikor napisał:

Czyżbyś miał 6 sterowników??? Coś to dziwne, tym bardziej, że grzejnik w pomieszczeniu ze sterownikiem nie może mieć głowicy termostatycznej!
    Osobiście jestem przeciwnikiem głowic termostatycznych i uważam, że powinno się stosować tylko gdy są problemy ze zestrojeniem instalacji. Blokują przepływ i kocioł traci obieg ze wszystkimi tego konsekwencjami.
    Do tego bywają zasłaniane firanami/itp a dokładność ich regulacji jest po prostu śmieszna. Do tego regulują temp przy grzejniku a nie w pomieszczeniu.
    @sikor Wszystkie nowe kotły mają możliwość pracy z regulacją pogodową. Termet pewnie też. Do Imergassa wystarczy dołączyć czujnik temp. zewnętrznej.
    Wywal te głowice albo chociaż większość i "jedź" na pogodówce lub znajdź miejsce dla sterownika pomieszczeniowego najlepiej odzwierciedlającego temp. domu.

Styropian mam ryflowany na ścianach ale nie o tym tutaj mowa.

Mam w każdym pomieszczeniu euroster + sam zawór z nastawą wstępną zawsze otwarty bez głowic.Co do zaworów termicznych owszem mam ale na rozdzielaczu którymi sterują eurostery.Pisałem że mam podłogówkę?

Nie ukrywam ze teraz to jestem całkowice w d............. bo nie wiem czy brać termeta czy tego immegas cena ta sama

• #19 02 Sty 2015 13:28
    GETomek
    Poziom 15  

Pobór mocy przez termeta 200W wyglada na mocno przesadzony wentylator(za duzy), komin moze miec 25m....

• #20 02 Sty 2015 13:46
    jack63
    Poziom 40  

sikor napisał:
    Styropian mam ryflowany na ścianach ale nie o tym tutaj mowa.

Może nie, ale też mam dom szkieletowy i wiem, że to bardzo ważne aby była mikrowentylacja miedzy styropianem a resztą konstrukcji. W przeciwnym razie wilgoś nie ma się jak wydostać i mało że wełna w scianach nie izoluje to jeszcze zgnije konstrukcja.
    sikor napisał:
    Mam w każdym pomieszczeniu euroster + sam zawór z nastawą wstępną zawsze otwarty bez głowic.Co do zaworów termicznych owszem mam ale na rozdzielaczu którymi sterują eurostery.

To jakiś skomplikowany układ. Napisz więcej, bo na razie nie wiadomo o co chodzi. Może jakiś schemat.
    Nie wiem po co te 6(???) eurosterów? Coś chyba nazdziwiałeś.
    sikor napisał:
    nie wiem czy brać termeta czy tego immegas cena ta sama

Ja polecam Imergassa. Nie jest doskonały ale jakoś do Termeta nie jestem przekonany.
    Nie wiem jak teraz, ale Imergass dawał 5 lat gwarancji przy przeglądach co roku.
    Poza tym ma 12 kW co i tak jest w Twoim i moim z resztą przypadku za dużo! Termet ecodes gold 20 (nie wiem czy o ten Ci chodzi) ma 20 kW i modulację od od 2 kW w górę. Po za tym oba wymagają wymiennika do grzania CWU. Ja mam zbiornik solarny z dwiema wężownicami więc zakupiłem kocioł jednofunkcyjny.
    Nie wiem jak Termet, ale Imergass wymagał dokupienia siłownika zaworu 3D i sondy temp. CWU w zasobniku - ponad 200 zł.
    Te 200W (Imergas ma 115 W) mocy elektrycznej to juz faktycznie przesada. Kto stawia kominy dwuścienne na 25m i ile taki komin będzie kosztował? Ile będzie kosztował prąd do takiego kotła?
    W przeciętnym domu jednorodzinnym komin nie będzie miał więcej jak 8-10 m i kosztował ponad tysiąc. Jednak można próbować zestaw poziomy. Będzie na pewno tańszy.
    Co z CWU u Ciebie?

• #21 02 Sty 2015 15:25
    sikor
    Poziom 19  

@jack63 Instaloacja nie jest przekombinowana ,jak dla mnie super komfortowa.

Proste jak budowa cepa:)

Rodzielacz do podłogówki 8 obwodowy + zawory elektryczne .Każde pomieszczenie jest osobno zasilane z osobnego zaworu z rozdzielacza.Każdym zaworem steruje osobny euroster 2026 . Euroster w momencie włączenia podaje na zawór 230v.
    Kocioł nie posiada sterowania żadnym eurosterem czyli po prostu się wyłącza z powodu braku przepływu.

Cwu mam z wymienika Galmet 120l z jedną wężownicą.
    Mam zawór trój-drogowy który jest sterowany z kotła lecz przez programator czasowy ,włącza mi grzanie cwu w godzinach kiedy temperatura w pomieszczeniach schodzi z komfortowej na nocną czyli 24-3

Układ idealny sterowniki pracują w trybie krzywej i mam w każdym pomieszczeniu temperaturę ustawioną z dokładnością do 0.1 stopnią .Wcześniej na grzejnikach miałem głowice danfosa to był koszmar non stop przegrzane pomieszczenia.

Ps. To rozwiązanie z zaworami ma tylko jedną wadę zbyt gorące powroty z grzejników ponieważ muszę mieć minimalny przepływ 3litry na minute przez grzejnik żeby kocił opadalił, a to w moim wypadku przy temperaturze zasilania 67 stopni daje 64 stopnie na powrocie.

• #22 05 Sty 2015 15:54
    jack63
    Poziom 40  

sikor napisał:
    Proste jak budowa cepa:)

Może dla Ciebie, bo ją widzisz, znasz i pewnie sam wymyśliłeś. Dla mnie jest przekombinowana droga i ... niebezpieczna dla kotła. A grzanie CWU z czasówki przy 120l zasobnika jest co najmniej dziwne???
    Proszę o schemat odręczny, to podyskutujemy.
    Poza tym piszesz, że szukasz kotła, a Twój opis wygląda jakbyś go już miał i używał??? Nie rozumiem. :cry:

• #23 05 Sty 2015 16:53
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

sikor napisał:

Ps.Czy przy temperaturze zasilania 70C piec jeszcze kondensuje?
    Pozdrawiam serdecznie
    Zależy od temperatury powrotu. Jeśli powrót będzie miał poniżej 50 stopni, to kondensuje. Spadek temperatury z 70 na zasilaniu do 50 na powrocie jest realny.

• #24 05 Sty 2015 17:34
    sikor
    Poziom 19  

jack63 napisał:
    Poza tym piszesz, że szukasz kotła, a Twój opis wygląda jakbyś go już miał i używał??? Nie rozumiem. :cry:

Przepraszam ale ty w ogóle czytałeś mój pierwszy post?Tak mam jeszcze kocioł elektryczny który już ledwo zipie.Jak nie wybiorę kotła do końca tego tygodnia to czekają mnie chłodne dni :) a ty mi tu o stryropianie na moich ścianach czy drogich eurosterach . :|

• #25 05 Sty 2015 22:08
    jack63
    Poziom 40  

sikor napisał:
    Tak mam jeszcze kocioł elektryczny który już ledwo zipie.

Pewnie przez twoje pomysły z całkowitym zamykaniem obiegu CO, bo co oprócz pompy może "zipać" w kotle elektrycznym?
    sikor napisał:
    Jak nie wybiorę kotła do końca tego tygodnia to czekają mnie chłodne dni

Dostałeś dwie konkretne propozycje. Jeżeli szukasz dalej to może inni coś zaproponują?
    sikor napisał:
    a ty mi tu o stryropianie na moich ścianach czy drogich eurosterach .

To było z troski o Twój dom a przez to i Twoje finanse.
    Wg. mnie montaż każdego kotła w Twoim układzie będzie prowadził do jego nieprawidłowej pracy - brak obiegu CO, przegrzanie wymiennika i zadziałanie zabezpieczenia termicznego.
    Nie wiem czy montaż kotła zostanie odebrany przez autoryzowanego serwisanta?
    Nie pamiętam jak jest w Termecie, ale Imergass ma zawór bypass, więc po jego odkręceniu będzie jakoś działał, więc wskazanie jest na niego w wersji 12 kW.

• #26 05 Sty 2015 23:47
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

sikor napisał:
    Rodzielacz do podłogówki 8 obwodowy + zawory elektryczne .Każde pomieszczenie jest osobno zasilane z osobnego zaworu z rozdzielacza.Każdym zaworem steruje osobny euroster 2026 . Euroster w momencie włączenia podaje na zawór 230v.
    Kocioł nie posiada sterowania żadnym eurosterem czyli po prostu się wyłącza z powodu braku przepływu.

To jak być hamował zamykając układy wydechowy w aucie... W moim kotle kończyłoby się to z błędem i zatrzymaniem kotła az do resetu.
    Prawidłowo robi sie to tak, ze po załączeniu dowolnej sekcji kocioł startuje , ale po opóźnieniu ok 3 minut. Taka logiczna funkcja OR +3min. opóznienia na otwarcie siłowników termicznych.

• #27 05 Sty 2015 23:51
    sikor
    Poziom 19  

@jack63 chyba się skusze na tego immergasa, nie ma nic innego w takich pieniądzach.Czy w tym modelu 12kw immergasa jest zestaw przez brojeniowy czy jakiś inny sposób na dostosowanie do gazu ciekłego?

• #28 06 Sty 2015 00:26
    jack63
    Poziom 40  

Victrix X nie wymaga żadnego przezbrajania na propan. Jednak jest potrzebna regulacja zaworu gazu wykonana przez autoryzowanego serwisanta podczas pierwszego uruchomienia.
    Zalecają też regulację po każdym napełnieniu dużego zbiornika na gaz płynny.
    Pewnie chodzi o rozrzuty w parametrach gazu i konieczność związanej z tymi zmianami regulacji.
    Jak będziesz liczył koszty pomyśl o kominie. Dla imergass'a jest trochę tańszy bo 60/110 a nie 80/125.

• #29 06 Sty 2015 10:25
    sikor
    Poziom 19  

Potrzebuje do kotła dodatkowo komin boczny przez ścianę + napęd do zaworu cwu i czujnik.

Czujnik temperatury zewnętrznej wpina się bezpośrednio w kocioł i po sprawie tak?
    Jeszcze jedno pytanie czy na wyświetlaczu kotła widać z jaką mocą obecnie pracuje?

• #30 06 Sty 2015 20:49
    mirrzo

jack63 napisał:
    Victrix X nie wymaga żadnego przezbrajania na propan.

I tu jesteś w błędzie.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson