Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt wysłania łazika na Księżyc + szansa darmowej podróży Twojej elektroniki

TechEkspert 07 Jan 2015 21:26 3516 7
 • Projekt wysłania łazika na Księżyc + szansa darmowej podróży Twojej elektronikiZespół Part-Time Scientists przy wsparciu Google oraz sponsorów zamierza wysłać na powierzchnię Księżyca dwa łaziki wyposażone w instrumenty badawcze. Łaziki będą mogły przesyłać obraz w rozdzielczości HD, zostały także wyposażone w kamerę monochromatyczną wyposażoną w przesłony pozwalające na obserwację otoczenia w różnych zakresach widma światła. Podstawowym zadaniem misji jest przejechanie przez pojazd minimum 500m po powierzchni Księżyca oraz przesłanie obrazu wideo z kamer w rozdzielczości HD. Pojazd zostanie umieszczony w lądowniku, który po wyniesieniu przy pomocy rakiety w przestrzeń kosmiczną pozwoli na pokonanie drogi w kierunku Księżyca oraz miękkie lądowanie.
  Części łazika (m.in. koła) zostały wytworzone z wykorzystaniem druku 3D w metalu.

  Wraz z łazikami planowane jest zabranie niewielkich kontenerów z doprowadzonym zasilaniem, panelami słonecznymi oraz komunikacją UART. Zespół PTS planuje zamontować w kontenerach wybraną elektronikę zaproponowaną przez entuzjastów z całego świata. Jest to szansa na przeprowadzenie własnego eksperymentu na powierzchni Księżyca. Chętni do zrealizowania swojego eksperymentu wykonują, integrują, testują swój projekt we własnym zakresie, jednak przelot jest darmowy. Moduły powinny mieć wielkość maksymalnie 10x10x10cm oraz wagę do 1.33kg. Moduły mogą komunikować się bezpośrednio lub z wykorzystaniem lądownika. Zespół PTS zapowiedział, że przekaże więcej informacji, gdy otrzyma odpowiednią odpowiedź na przedstawioną propozycję.  Szczegóły:
  http://ptscientists.com/go/space

  Szczegóły na stronie projektu:
  http://ptscientists.com

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3738 posts with rating 3165, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • #2
  pawel01
  Level 24  
  Można złożyć mały przemiennik na 2m VHF i go tam wysłać.
 • #3
  TechEkspert
  Editor
  Ciekawe jaka powinna być moc takiego przemiennika, oraz z jakimi antenami powinien pracować. Czy 2m byłoby optymalne dla transmisji na taką odległość ?
 • #4
  gucio222
  Level 13  
  Chciałbym żeby to była prawda ale niestety jest to prawdopodobnie tylko następna akcja reklamowa googla wyjęta kompletnie z realiów. Nie wierzę że uda się to się w tym dziesięcioleciu, jeśli w ogóle. Patrząc na problemy Space-x i masę innych upadłych pomysłów skomercjalizowania kosmosu to niestety księżyc dostępny jest jedynie dla drogich programów napędzanych głównie z budżetów dużych państw. Chińczycy nawet nie podają dokładnie skali kosztów wysłania ich łazika Yutu. Księżyc wydaje się blisko ale nie ma atmosfery więc tanie hamowanie aerodynamiczne odpada. Virgin Galactic miał pomysł na wysłanie człowieka tylko na 100km w górę i też bliski jest plajty po paru katastrofach. Orbital Sciences nie wystrzeliłby ani jednej rakiety gdyby nie kupił najważniejszej jej części, a więc starych sowieckich silników NK-33. Jedynie na dzień dzisiejszy byłby w stanie zrealizować ten pomysł Elon Musk (ten od Tesli) swoją rakietą Falcon Heavy, ale pamiętajmy że nie jest to firma charytatywna co wyda 100mln USD na samą rakietę nie licząc kosztów konstrukcji modułu księżycowego.
 • #5
  TechEkspert
  Editor
  Pozostaje obserwacja dokonań zespołu PTS, patrząc na historię ich prac widać że jest to systematyczna działalność.

  Czy ktoś wie o jakich mocach, częstotliwościach i antenach mówimy jeżeli chodzi o komunikację Księżyc Ziemia ?
 • #6
  maliniak80
  Level 17  
  Quote:
  Czy ktoś wie o jakich mocach, częstotliwościach i antenach mówimy jeżeli chodzi o komunikację Księżyc Ziemia ?

  pewno wystarczy 10 watowy nadajnik, spojrz na sondy Voyager i na to jak daleko sa od ziemi, wiadomosc leci z 18 godzin a jakiej mocy nadajnikow uzywaja
 • #7
  TechEkspert
  Editor
  Sondy Voyager to bardzo ciekawa historia i osiągnięcie jak na dostępne środki techniczne w czasie ich budowy. Transmisja sygnału z Voyager jest dość powolna natomiast instalacje antenowe na Ziemi potężne. Dla transmisji wideo HD z Księżyca wymagania mogą być inne, jednak tym zajmie się lądownik. Urządzenia wysłane w ramach misji mają do wyboru, komunikację przez lądownik lub bezpośrednią. Idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość komunikacji via lądownik oraz pozostawienie zapasowej łączności bezpośredniej.
 • #8
  maxxim
  Level 15  
  TechEkspert wrote:
  Ciekawe jaka powinna być moc takiego przemiennika, oraz z jakimi antenami powinien pracować. Czy 2m byłoby optymalne dla transmisji na taką odległość ?


  Biorąc pod uwagę fakt że teraz na dwóch metrach prowadzi się łączności przez odbicie sygnału od księżyca to praktycznie każda moc będzie lepsza niż ten słaby odbity sygnał . Ja miałem zestaw 4 x 4 anteny i odbierało aż miło ......... może kiedyś zrobię licencję i coś ponadaję ;)