logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować prosty wzmacniacz na UL1498? Problemy z grzaniem UL1496

Emersson 13 Sty 2015 21:03 13839 130
Najlepsze odpowiedzi

Jak poprawnie zbudować prosty wzmacniacz na UL1498 i znaleźć przyczynę grzania się UL1496?

Najpierw sprawdź montaż według pierwszego schematu aplikacyjnego: szczególnie polaryzację kondensatora przy pinie 2, połączenie bootstrapu z pinu 1 do wyjścia (pin 12), kompensację przy pinie 3, wejścia pinów 5 i 7 oraz poprawny układ masy, żeby prąd z pinu 10 nie płynął przez wspólne ścieżki masy sygnałowej [#14343606] Do prób zasilaj układ niskim napięciem, np. 4,5 V, i obserwuj pobór prądu — bez sygnału powinien być poniżej 5 mA; większy pobór oznacza wzbudzenie, zwarcie albo uszkodzony scalak [#14343606] Daj też większy kondensator w zasilaniu, co najmniej 470 µF, a przy testach ogranicz prąd szeregowym rezystorem, żeby nie spalić układu przy błędzie [#14343606] UL1496 z założenia nadaje się raczej do małych wzmacniaczy w radiach przenośnych, więc nie oczekuj dużej mocy; dla niego zalecany jest raczej głośnik 8 Ω, a UL1498 może pracować z 4 Ω, ale oba układy wymagają radiatora [#14327031][#14343606] Jeśli chcesz prosty wskaźnik VU na UL1111, to da się go użyć jako układu z 5 tranzystorów, ale nie jest do tego specjalizowany — do takiej funkcji lepszy byłby np. UL1980 [#14343606][#14346095]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 14326953
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    *Proszę nie usuwać mojego postu.*
    Witam !
    Jestem początkującym elektronikiem. Nie umiem robić płytek. Interesuję się bardziej elektroniką retro a zwłaszcza elektroniką Unitrowską :)

    Posiadam:
    UL1111 Cemi
    UL1498
    UL1496
    UL1496

    Chciałbym zbudować prosty wzmacniacz na UL1498. Ostatnio zbudowałem na papierze wzmacniacz na Ul1496 i się mocno grzał prawie go spaliłem bo nie zauważyłem tego. Niestety nie działał, był dźwięk końcówki mocy w głośnikach ale jakby coś z sygnałem i nie było słychać dźwięku.

    Czytałem różne schematy/tematy na elektrodzie ale niektóre elementy były nie wyjaśnione :/ Lub nie pisało jakie elementy mają być.
    Czy da się jakiś Wskażnik VU lub coś zrobić na UL1111 ?

    Jeśli już by mi się udało to da się połączyć UL1496 aby 2,4 wat mocy.

    Zrobiłem sam schemat na Ul1496 jeśli coś jest źle to proszę napisać.
    Załączniki:
    • Jak zbudować prosty wzmacniacz na UL1498? Problemy z grzaniem UL1496 Schemat_001.jpg (329.01 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #2 14327016
    nasty_photon
    Poziom 22  
    Posty: 540
    Pomógł: 31
    Ocena: 67
    Tu jest schemat aplikacyjny:

    Jak zbudować prosty wzmacniacz na UL1498? Problemy z grzaniem UL1496
  • #3 14327031
    zdanek15
    Poziom 26  
    Posty: 823
    Pomógł: 77
    Ocena: 142
    "Interesuję się bardziej elektroniką retro a zwłaszcza elektroniką Unitrowską "I to akurat mnie cieszy bo w swoich zasobach mam już fajną kolekcje unitry.Ale powiem tak :rodzina ul1496,7,8 to wzmacniacze do radyjek przenośnych i mocy nie spodziewaj się takiej jak napisałeś.Myślę że skoro nie umiesz zrobić płytki do tego wzmacniacza to polecam 2 rozwiązania.1 gotowy kit ze sklepu elektronicznego 2 poznać kogoś na złomowisku ,a wtedy będziesz miał dostęp za niewielkie pieniądze do unitry,bo ludzie to wyrzucają co ja uważam za błąd
  • #4 14327087
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    Szkoda płytki na takie wzmacniacze :) Wolę mieć zajęcie na zimowe wieczory, nie chce od razu robić płytek jak nie zadziała. Na początku amatorsko na kartce. Chcę spróbować sił jeśli mi nie wyjdzie to zajmę się regeneracją Unitrowskich Głośników/kolumn. Unitrowskie układy nie są zbyt trudne.
    @zdanek15 za co się zablokowali że jesteś na warunkowym :D ?

    Dodano po 1 [minuty]:

    Często zadaje sobie pytanie: Czemu oni to wyrzucają ? Mogą to sprzedać komuś.
  • #5 14327121
    alikatek
    Poziom 29  
    Posty: 2517
    Pomógł: 83
    Ocena: 380
    Emersson napisał:
    Szkoda płytki na takie wzmacniacze :) Wolę mieć zajęcie na zimowe wieczory, nie chce od razu robić płytek jak nie zadziała. Na początku amatorsko na kartce. Chcę spróbować sił jeśli mi nie wyjdzie to zajmę się regeneracją Unitrowskich Głośników/kolumn. Unitrowskie układy nie są zbyt trudne.
    @zdanek15 za co się zablokowali że jesteś na warunkowym :D ?

    Dodano po 1 [minuty]:

    Często zadaje sobie pytanie: Czemu oni to wyrzucają ? Mogą to sprzedać komuś.


    Nie wszystkie.

    Bo obecna młodzież szuka nowego sprzętu o mocach rzędu kW i jakości dżwięku rzędu najtańszych wzmacniaczy unitry. Na elektrozłomie w mieście niedaleko ode mnie udało mi się ostatnio kupić unitra kleoparta HIFI po cenie złomu czyli 1zł/kg. Wzmacniacz był w pełni sprawny, tylko trochę pobrudzony. Wyczyściłem, odkurzyłem i mam spoko wzmacniacz na własny użytek :P (mam 16lat xD)
  • #6 14327140
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    No ale mogą to sprzedać ale widocznie dla nich to śmiecie i wyrzucają :/ Wracając do tematu ktoś pomoże lub sprawdzi mój schemat ?

    Dodano po 1 [minuty]:

    @nasty_photon Taki sam schemat mam wydrukowany i tam brakuje części. Np: co to jest c1 ? Proszę o "łatwy" schemat co będzie wszystko opisane jakie pojemności.
  • #7 14327159
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Kolego Emersson, jednak polecam Ci montaż na płytce PCB (projekt możesz zrobić sam lub odtworzyć układ ścieżek i rozkład elementów z dokumentacji producenckiej). Dzięki takiemu podejściu minimalizujesz ryzyko zwarć wszechobecne w układzie typu "pająk", inne zalety to prawidłowy układ mas oraz odprowadzanie ciepła z tych scalaków, które posiadają radiatorki lutowane do PCB (np. TBA820 i polski odpowiednik UL1482). Prawidłowo zmontowany wzmacniacz na takim układzie rzeczywiście jakością przebija wiele obecnych konstrukcji. Mam gdzieś kawałek PCB z TBA820 w fabrycznym montażu, sam sposób zaprojektowania tej niewielkiej konstrukcji budzi szacunek :-)
  • #8 14327179
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    1.Nie posiadam płytek.
    2.Nie umiem wytrawiać ich.
    3.Nie mam wiertła do wywiercania płytki.
    4.Chcę zbudować mój 1 wzmacniacz na papierze, taki prototyp.
    5.Jeśli mi się uda i zadziała wzmacniacz to zacznę robić płytki.
    Ktoś w końcu sprawdzi mój schemat ? ? Lub poda z wszystkimi elementami ?
  • #9 14327200
    Dacomos
    Poziom 33  
    Posty: 2220
    Pomógł: 125
    Ocena: 192
    Emersson napisał:
    Ktoś w końcu sprawdzi mój schemat ? ? Lub poda z wszystkimi elementami ?


    Narysuj to w miarę porządnie to i ktoś sprawdzi, masz linki z elementami nawet w tym temacie.
    Czym to zasilasz, jaki głośnik?
  • #10 14327213
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    Jak zasilałem 9v 0.2A to się wzmacniacz grzał po kilku sekundach a jak na 7.5v 0.8A to wszystko było dobrze. Schemat aplikacyjny posiada rozpis elementów ale nie wszystkich. Nie pisze tam co to jest c1 lub c2 skąd mam to wziąć jak nie wiem co to ? ! ? ! ? !
  • #11 14327251
    Dacomos
    Poziom 33  
    Posty: 2220
    Pomógł: 125
    Ocena: 192
    Emersson napisał:
    Jak zasilałem 9v 0.2A to się wzmacniacz grzał po kilku sekundach a jak na 7.5v 0.8A to wszystko było dobrze. Schemat aplikacyjny posiada rozpis elementów ale nie wszystkich. Nie pisze tam co to jest c1 lub c2 skąd mam to wziąć jak nie wiem co to ? ! ? ! ? !


    http://www.czarnikm.republika.pl/wzmmcz.html

    Co to za zasilacze? jaki głośnik?
  • #12 14327286
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    Ten 9v to chiński coś w stylu ładowarki a drugi 7,5v to jak dla mnie lepszy ale też coś jak ładowarka. Głośnik to 40-letni Tonsilowski gd 18-13/2/5 w skrócie ma 2 waty 4 ohm
  • #13 14327317
    zdanek15
    Poziom 26  
    Posty: 823
    Pomógł: 77
    Ocena: 142
    Sprawdzenie Twojego schematu graniczy z cudem tym bardziej że wg zasad rysuje się go odwrotnie.OK.Natomiast masz narysowane 3 schematy tego samego wzmacniacza wg noty katalogowej i opisane wszystkie elementy.Zbudowanie wzmacniacza na kartce papieru to nawet mi nie wpadło do głowy jak zaczynałem się bawić elektronika w podstawówce co potem stało się moją pracą.Może chociaż tektura?PS.Na warunkowym jestem za niesubordynacje :D a no tak rozumiem o co chodzi faktycznie nawet nikt nie zerknął w te schematy bo wydają się być banalne.Wpisz w google ul 1497 i zobacz grafikę jest wszystko
  • #14 14327326
    Dacomos
    Poziom 33  
    Posty: 2220
    Pomógł: 125
    Ocena: 192
    1496 z data powinien być obciążenie 8omowe, zasilacze pomierzone czy odczyt z obudowy? Zasilacze ala ładowarka mają różne napięcia przy małym obciążeniu.
  • #15 14327350
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    Z obudowy mają tyle volt.
  • #16 14327369
    Dacomos
    Poziom 33  
    Posty: 2220
    Pomógł: 125
    Ocena: 192
    Masz jakiś miernik? bez tego to szkoda czasu, twojego też.
  • #17 14327379
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Jeszcze raz namawiam Cię do używania płytki, nawet uniwersalnej z wywierconymi otworami i wytrawionymi polami lutopwniczymi. Łączysz lutując kawałki przewodów między odpowiednimi polami. Może nie jest to szczyt techniki, ale na pewno uporządkuje to Twoją pracę i przyniesie lepsze efekty. Taka płytka to kilka złociszy, więc nie ma tu wymówki żadnej...
  • #18 14327370
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    Schemat po ulepszeniu, te same elementy, linie przerywane to są kable z punktu a do punktu b.

    Jak zbudować prosty wzmacniacz na UL1498? Problemy z grzaniem UL1496

    Dodano po 1 [minuty]:

    Mam miernik itp. Lutownice też.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Ja tam wole na papierze, mam tam jakoś mierzyć te volty ?

    Dodano po 54 [sekundy]:

    @yogi009 Nie kiedy papier się gnie i jest trudno. Nigdy nie słyszałem o takich płytkach i skąd mogę wziąć ?
  • #19 14327408
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Tak to wygląda, zwróć uwagę na łatwość montażu:

    https://www.google.pl/images?q=p%C5%82ytka+un...lt_group&ei=ho21VMDnJcLxaLLfgcAF&ved=0CBMQsAQ

    Ceny też nie powalają:

    http://www.cyfronika.com.pl/viark1.htm

    Ogólnie płytki prototypowe (różne) mam opisane tu:

    http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82ytka_prototypowa
  • #20 14327417
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    Pomierzyłem na sucho i ten 7.5 volt to ma na mierniku 12.50volt a ten 9volt to ma 13-14 vlot.

    Dodano po 1 [minuty]:

    @yogi009 Jaką ty byś dla mnie polecał jakie wymiary na takie wzmacniacze na 1496
  • #21 14327432
    Dacomos
    Poziom 33  
    Posty: 2220
    Pomógł: 125
    Ocena: 192
    Ten rodzaj zasilaczy tak ma pomierz przy obciążeniu, głośnik 8om.
  • #22 14327440
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    Mam podpiąć te zasilacze pod ten mój prototypowy wzmacniacz ?

    Dodano po 4 [minuty]:

    Przy obciążeniu na moim prototypie to ten zasilacz 9volt to ma 3volt
  • #23 14327472
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Nie chce mi się przeglądać całej oferty tych płytek, wybierz coś z rastrem 2,54 żeby układ pasował, np. coś takiego:

    http://www.cyfronika.com.pl/um10.htm

    wielkość do zabawy to pewnie 6-8cm na 10-12cm, popatrz jakie masz elementy na schemacie, możesz sobie ściągnąć obraz tej płytki (układ połączeń i otwory) i nawet zasymulować w programie graficznym układ elementów i połączenia lutowane. Wtedy realnie widzisz, jakiej powierzchni potrzebujesz. Od strony praktycznej należy wybrać płytkę z zapasem miejsca (na nieoczekiwane pomysły rodzące się w trakcie).
  • #24 14327479
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    ten 7.5 ma 5volt. Ten zasila 7.5 to jednak też grzeje UL1496 i się oparzyłem :/
    Gorący był jak nie wiem co :D
  • #25 14327489
    Dacomos
    Poziom 33  
    Posty: 2220
    Pomógł: 125
    Ocena: 192
    Emersson napisał:
    Mam podpiąć te zasilacze pod ten mój prototypowy wzmacniacz ?

    Dodano po 4 [minuty]:

    Przy obciążeniu na moim prototypie to ten zasilacz 9volt to ma 3volt


    Do takich początkowych zabaw potrzebny jest pewny zasilacz.
    Masz jakiś zasilacz ATX? jeżeli nie to kup za grosze i na start będzie ok zasilisz to z +5 i się zobaczy.
  • #26 14327500
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    @Dacomos Mam zamiar z kuzynek zrobić zasilacz regulowany 0-25 volt. Kuzyn zrobił dla mnie płytkę i tylko elementy wstawić i mam :D Mama transformator z Unitra Zodiak. Ma 6 nóżek wyprowadzeń.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Oto mój prototyp: Zapomniałem dodać że mam wzmacniacz 2x10 wat wyciągnięty z radia. Jest on dość fajny bo jest na płytce, tylko mam mały problem bo jest zwarcie +z- i nie mogę znaleźć miałem wszystko wylutować i zlutować na papierze aby sprawdzić stan.


    Jak zbudować prosty wzmacniacz na UL1498? Problemy z grzaniem UL1496 Jak zbudować prosty wzmacniacz na UL1498? Problemy z grzaniem UL1496 Jak zbudować prosty wzmacniacz na UL1498? Problemy z grzaniem UL1496 Jak zbudować prosty wzmacniacz na UL1498? Problemy z grzaniem UL1496 Jak zbudować prosty wzmacniacz na UL1498? Problemy z grzaniem UL1496

    Dodano po 6 [minuty]:

    Sprawdziliście mój schemat ?
  • #27 14327567
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Najpierw umyj tą płytkę z kalafonii (może być denaturat), w tej postaci nawet nie widać dokładnie, gdzie może czaić się jakieś zwarcie. Lutuj z jakimś topnikiem, będziesz miał dużo lepszej jakości luty. Może to być kalafonia, albo coś takiego [pod indeksem UM117.3]:

    http://www.cyfronika.com.pl/chem_topniki.htm

    Może też być spalony któryś z elementów.
  • #28 14327578
    Emersson
    Uczeń
    Posty: 223
    Ocena: 2
    Kuzyn mi mówił że mogłem sparzyć styki/luty lub coś w tym stylu i chyba tak się stało.
  • #29 14327598
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Generalnie byłoby z korzyścią dla Twoich projektów, gdybyś poćwiczył na jakichś płytkach z demobilu dobrej jakości lutowanie. Jakiej lutownicy używasz? Jest sporo informacji na temat dobrego lutowania, m.in. tu:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic384807.html

    Warto raz to przeczytać i potrenować, w ten sposób zyskasz na optyce i solidnych połączeniach Twoich płytek.
  • #30 14327783
    zdanek15
    Poziom 26  
    Posty: 823
    Pomógł: 77
    Ocena: 142
    No nie wygląda to najlepiej .Natomiast naprawdę po umyciu będzie coś widać.Już najtaniej nitro na pędzelek i naprzód .Nie rozpuści elementów.Zobaczyłem to zdjęcie jeszcze raz i powiem tak po umyciu nitrem bo szybko , ale nie pachnie ładnie .Jak wyschnie bym to jeszcze raz przelutował tylko lutownicą która jest cieplejsza bo tu widać same gluty a nie luty.Ale poczatki są trudne.A nie chodzi o to ze grot ma grzać cynę aż zrobi się z niej ciasto tylko ma ją roztopić w powiedzmy 5 sekund


    Moderowany przez Mirek Z.:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13, p.3.1.17. Pomijanie choćby spirytusu/denaturatu, a przede wszystkim izopropanolu (IPA) a propagowanie środka, który jest niebezpieczny/szkodliwy dla wielu elementów, ich powierzchni lub wykończeń jest niedopuszczalne i może zakończyć się nieciekawie...

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik, początkujący elektronik, poszukuje pomocy w budowie prostego wzmacniacza na układzie UL1498, po wcześniejszych problemach z przegrzewaniem się układu UL1496. W dyskusji poruszane są kwestie dotyczące schematów, elementów potrzebnych do budowy oraz doświadczeń związanych z lutowaniem i zasilaniem. Użytkownicy sugerują korzystanie z płytek PCB zamiast prototypowania na papierze, a także wymieniają różne zasilacze i głośniki, które mogą być użyte. Wskazówki dotyczą również lutowania, czyszczenia grotów lutowniczych oraz doboru odpowiednich narzędzi i materiałów. Użytkownik planuje również zbudować wskaźnik VU na UL1111.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA