Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do 2012r. tylko telewizja i radio cyfrowe w UE?!

Robert SP3WBX 27 Maj 2005 11:39 8775 23
  • #2 27 Maj 2005 17:54
    Preskaler
    Poziom 37  

Jaki czarny? Różowy! To jest zbyt optymistyczne, żeby mogło być prawdziwe. Samo przejście na cyfre jest korzystne tylko jak zostaną "załatwione" problemy towarzyszące. Może się okazać, że za każdy program trzeba będzie osobno płacić lub stworzone zostaną "paczki" takich płatnych programów lub wyprodukują takie odbiorniki, których cena będzie zawrotna i nie będzie żadnej alternatywy. Moim zdaniem powinny zostać zachowane jakieś pojedyncze stacje radiofonii analogowej chociażby dlatego, żeby te wszystkie historyczne odbiorniki analogowe mogły zaprezentować (w muzeum) swoje walory.

• #3 27 Maj 2005 17:58
    stepowicz
    Poziom 17  

Pocieszę cię, Polska chce to zrealizować do 2010, bynajmiej takie były plany jakieś 2 lata temu.

• #4 27 Maj 2005 18:27
    Robert SP3WBX
    Poziom 14  

Jeśli dobrze rozumiem to mają zostać zlikwidowane nadajniki naziemne. A co z telewizją np. na działce, czy w TIR-ach?

• #5 27 Maj 2005 18:28
    stepowicz
    Poziom 17  

Sygnał dalej bedzie z nadajników naziemnych tylko że cyfrowy.

• #6 27 Maj 2005 18:30
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

W grudniu byłem w Hannover , tam już jest cyfrowa...
    I nie potrzeba wymiany sprzętu - kupuje się za 100 euro przystaweczkę z pilotem i antenką , podłącza pod TV i są wszystkie kanały cyfrowe.
    Na jednej antence , bez lasu anten na dachu. I bez kablówki!

• #7 27 Maj 2005 19:08
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

jozefg napisał:
    W grudniu byłem w Hannover , tam już jest cyfrowa...
    I nie potrzeba wymiany sprzętu - kupuje się za 100 euro przystaweczkę z pilotem i antenką , podłącza pod TV i są wszystkie kanały cyfrowe.
    Na jednej antence , bez lasu anten na dachu. I bez kablówki!

Telewizja cyfrowa - piękna rzecz, tylko że za każde takie pudełko będzie trzeba za pewne płacić abonament - no chyba, że do tego czasu zostanie on zniesiony :wink: - jeżeli nie - będą ludzie płakać za kablówką i zwykłymi antenami.... a w domu rozpęta się prawdziwa wojna - kto ma co oglądać ;)

• #8 28 Maj 2005 06:53
    Preskaler
    Poziom 37  

Abonament i tak każdy będzie płacił bo to jest "podatek". Zresztą kombinują nawet, żeby posiadacze komputerów też płacili. Nie trzeba jechać do Hannower'u żeby widzieć jak działa DVT. Mam ten "zaszczyt" mieszkać gdzie TO już działa. W chwili obecnej można już nawet kupić (za ok. 400zł) "Skymaxa 771" i jest to satelitarno-naziemny tuner. Można na nim odbierać tak DVB jak i DVT. Więc jest możliwość odbioru cyfrowego z satelity (oczywiście FTA) jak i z ziemi. Jeszcze raz jednak przytoczę moje obawy co do opłat. Można w bardzo prosty sposób zakodować niektóre programy i oakże się, że za płacony abonament (mocno zróżnicowany) będziemy mogli odbierać mocno zróżnicowane "paczki". Dla przykładu - za ok. 30zł - trzy programy TV (TVP 1, TVP 2 i TVP 3) i trzy radiowe. Za 60 zł - do tego jeszcze dojdzie paczka "polsatu" i kilkanaście stacji radiowych. Za 100 - 200 paczka C+ (w zależności od koloru). Poprostu DVT będzie podobna do DVB. Są takie możliwości techniczne przy TV cyfrowej!

• #9 28 Maj 2005 08:44
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Tak - abonament - rozumiem, tylko źle mnie kolega zrozumiał - obecnie programy dosyłane poprzez drogę kablową - rozdzielamy na każdy pokój - płacąc jedną opłatę miesięcznie (chyba prawie we wszystkich polskich domach są min 2 telewizory - nie wspomnę o domkach jednorodzinnych) w sytuacji cyfrówki - to się zmieni - można by porównac do terminali C+.
    Reszta oczywiście się zgadza - będziemy sobie mogli wykupić np.: jeden mecz w ciągu tygodnia czy misiąca - zamawiając go internetem.

pzdr

• #10 04 Cze 2005 00:19
    Robert SP3WBX
    Poziom 14  

stepowicz napisał:

Jeśli dobrze zrozumiałem artykuł to mają zostać zwolnione częstotliwości.

• #11 04 Cze 2005 01:13
    pukury
    Poziom 35  

witam !! ludkowie !! więcej optymizmu ! podobno w 2008 planetoida o średnicy 10 km ma uderzyć w Ziemię i tym sposobem szaleńcze plany UE zostaną pokrzyżowane !! pozdrawiam !!

• #12 04 Cze 2005 14:04
    stepowicz
    Poziom 17  

Robert SP3WBX napisał:
    stepowicz napisał:

Jeśli dobrze zrozumiałem artykuł to mają zostać zwolnione częstotliwości.

Nie mają zostać zwolnione częstotliwości. Trzeba bedzie sobie kupić pasmo. Dodam tylko, że na jeden kanał analogowy wchodzi około 9 cyfrowych.

• #14 05 Cze 2005 20:01
    wojtek12345
    Poziom 23  

Telewizja cyfra - TAK, ale tylko równolegle z analogową. Rezygnacja z nadawania analogowego to pozbawienie odbioru wielu osób w szczególnych sytuacjach. Często jestem u ludzi mających problemy z odbiorem np. na działce, w lesie czy innych "dziwnych" miejscach, gdzie sygnał jest słaby, zakłócony czy z odbiciami. Pomimo tego telewizję daje się oglądać. W takich warunkach o cyfrówce trzeba zapomnieć. W przypadku słabego sygnału lub zakłóceń wystepuje znane wszystkim "szatkowanie" obrazu czy wręcz brak odbioru. Analog pozbawiony jest tych wad, gdyż cyfrówka to nie tylko zalety. Dlatego całkowita rezygnacja z nadawania analogowego to moim zdaniem nie jest dobry pomysł.

• #15 05 Cze 2005 20:23
    pukury
    Poziom 35  

witam !! Wojtek12345 zgadzam się z Tobą całkowicie ! tylko odnoszę wrazenie że osoby podejmujące decyzję w tej sprawie ( i w innych tez) niespecjalnie będzie to obchodzić ! pomyśl jaki to będzie rynek dla "wspaniałych konwerterów" HA HA HA pozdrawiam !! ps i przystaweczek po 100 euro nie wiem ile jest obecnie w Polsce tel. ale ze 2 miliony pewnie jest to daje 100×2000000=200 milionów euro

• #16 04 Paź 2005 18:36
    ZbyPan
    Poziom 12  

Nie sądze żeby w ciągu 6 lat telewizja analogowa wymarła całkowicie a tym bardzie radia :P

• #17 05 Paź 2005 15:13
    Preskaler
    Poziom 37  

Będzie tak jak z systemem "secam"? Najpierw wprowadzili jeden program i zapowiedzieli, że po jakimś czasie wszystkie będą tylko w "PAL"! Co niebawem zrealizowano. I co mieli zrobić ci wszyscy biedni ludzie, którzy mieli OTVC secam? No musieli kupić nowe OTV, założyć dekodery lub oglądać bez koloru!

• #18 05 Paź 2005 15:58
    mmm777
    Poziom 29  

Wszystkich ciekawych zapraszam na http://www.emitel.pl/Forum/.

DVB-T ma same plusy: jeżeli tylko sygnał uda się odebrać - to obraz będzie doskonały. W bloku, na ulicy, na działce... W mieście - króciutka antenka i gotowe...
    Problem polega na tym, czy nie jest to w tej chwili technologicznie przestarzałe - chodzi o kodowanie MPEG2 (i format 4:3). Bo jeżeli ktoś ma kablówkę, albo dobrą antenę, to może nie uznać, że zmiana jest warta wydanych pieniędzy...
    Dlatego proponuje się rozpoczęcie emisji w MPEG4 i High Definition.

Jak na razie oferta programowa, tam gdzie nadają DVB-T, jest uboższa niż w analogu - brak Polsatu i TVN - więc to głównie do zabawy.

• #19 05 Paź 2005 16:34
    Preskaler
    Poziom 37  

Nie całkiem "same plusy"! Wiem to zdoświadczenia. Antena odbiorcza współpracująca do tej pory z OTVC (IVpasmo) dawała dobrą jakóść obrazu. Po zakupieniu tunera DVB-T i podłączeniu jej pojawił się komunikat "Brak sygnału"! Dopiero trzeba było zakupić nową antenę i na niej tuner "ruszył". Jest bardzo wrażliwy na ustawienie anteny i wielkość sygnału, przy lekkim jej skręceniu, spada. Mieszkam w odległości do 10 km od nadajnika! Podobno jednak można jeszce odbierać sygnał (DVB-T) w odległości ponad 100km z tego nadajnika (informacja nie sprawdzona osobiście).

• #20 05 Paź 2005 16:45
    mmm777
    Poziom 29  

Zdaje się, że problemy powodują wzmacniacze antenowe...

Jak na razie, to trudno porównywać, bo emisje testowe idą z małą mocą, przy normalnej mocy zasięg powinien być lepszy niż w analogu.

Mam niewielkie doświadczenia praktyczne (tuner usb Yakumo + Warszawa), ale na Pradze w miejscu gdzie odbiór analogu jest podobno praktycznie niemożliwy ze wzgledu na odbicia - tunerek z antenką postawioną na oknie odbiera ok. Nawiasem, tuner ma fatalne oprogramowanie...

• #21 05 Paź 2005 16:49
    Preskaler
    Poziom 37  

Nie wiem jak jest ze wzmacniaczem (10 km od nadajnika) ale instalacja antenowa jest bardziej wymagająca i (chyba) nie toleruje zwrotnicy bo na takiej pracowała poprzednia instalacja.

• #23 06 Paź 2005 00:05
    Preskaler
    Poziom 37  

No niestetry! Nie dosatałem żadnej anteny do tego tunera ale duże znaczenie miało ukierunkowanie anteny. Nie tyle w kierunku (optycznym) nadajnika jak praktycznym (nawet w kierunku zupełnie przeciwnym (180 st.) . Itotne tylko było, żeby ten sygnał odbity był "czysty" i stabilny.

• #24 06 Paź 2005 20:53
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

To, że widzimy "czysty" obraz analogowy na telewizorze, nie oznacza, że obejrzymy kanał telewizyjny modulowany cyfrowo w tych samych warunkach. Sygnały cyfrowe utrzymują dobre parametry jakościowe przy wzrastających zakłóceniach (na analogu będziemy już to "widzieć") do momentu, aż zakłócenia będą na tyle silne iż całkowicie zerwą transmisję.

Zakłócenia, które "nie przeszkadzają" nam w odbiorze stacji analogowej, są bardzo istotne przy tv cyfrowej, rośnie stopa błędów BER i telewizja się nam "urywa". Dlatego wiele elementów naszych instalacji, które dotychczas wydaławały nam się ok, będą poddane próbie - b. ważna będzie także jakość wykonanych połączeń.

Szukaj w 5mln produktów