Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator do szafki RTV - problem z piszczeniem z PWM

17 Cze 2015 11:48 1848 25
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam nietypową sytuację. Potrzebuje cichego wentylatora 60mm (lub ewentualnie trochę większego) na dwa lub trzy piny, który będzie sterowany dwoma kablami PWM z zewnętrznego czujnika(sterownika) temperatury.

Cały układ mam zmontowany i działa dobrze ale wentylator, który teraz mam piszczy (ale nie fizycznie tylko elektrycznie). Jak się zatrzyma palcem to nadal piszczy lub nie - zależy w której pozycji zatrzyma się silnik.
    Ten wentylator który mam jest nowy ale był tani (coś koło 10pln) i szukam lepszej klasy ale nie chcę inwestować w ciemno.

Ja ten pisk słyszę z ok 50cm ale żona słyszy z drugiego pokoju i się złości, wiadomo - ultradźwięki (nie żona tylko wiatrak;)) przeszkadzają.

Uprzedzam, że próbę z kondensatorem wpiętym w wentylator już mam za sobą (nadal piszczy)

Proszę o pomoc w doborze wentylatora (12V)
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    Zwiększałeś częstotliwość PWM'a?
    Piszczy najprawdopodobniej z powodu zbyt małej (leżącej w zakresie częstotliwości słyszalnych przez człowieka) "próbkowania" PWM.
  • Poziom 10  
    Twórca sterownika twierdzi, że częstotliwość jest ponad 7KHz i że nie da się tego już zwiększyć programowo ani sprzętowo.
  • Poziom 43  
    chwiejak napisał:
    częstotliwość jest ponad 7KHz
    I tu jest problem. Każdy silnik sterowany z tego sterownika będzie piszczeć. Może mniej, może więcej, ale piszczeć będzie - cewki silnika będą się zachowywać jak mały głośnik, a 7 kHz leży w zakresie wysokich częstotliwości akustycznych.
    Zamiast tego PWM zastosuj zwykły regulator napięcia sterowany temperaturą, a problem zniknie.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Admin DIY, Automatyka
  • Poziom 10  
    Panowie dzięki za sugestie ale nie chciałbym tak szybko rezygnować z tego sterownika.
    Poza tym, że piszczy to mi się podoba. Ma histerezę, cyfrowe czujniki i inne bajery.
    Chciałbym sprawdzić inny wentylator i jak to nie pomoże to będę się zastanawiał nad zmianą sterownika.
    Szkoda, że sprzedający nie poinformował mnie o sposobie sterowania i jego minusach.
    Może jest jakaś "przejściówka" z PWM na sterowanie liniowe?
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    Spróbuj szeregowo dać diodę, najlepiej jakąś szybką, możesz wyjąć ze starego zasilacza komputerowego, a równolegle z wiatrakiem połącz kondensator np. 100nF lub 10nF lub kilka takich równolegle. Ważne, żeby było ty kondensatory rzędu 1 - 100nF nie większe. Pomiędzy diodą a kondensatorem możesz spróbować szeregowo dać cewkę jakąś, /indukcyjność/ ale trudno tu mówić o konkretnych wartościach - musisz samemu dobrać . To będzie taka przejściówka całkująca ;)
  • Poziom 10  
    bestler napisał:
    Spróbuj szeregowo dać diodę, najlepiej jakąś szybką, możesz wyjąć ze starego zasilacza komputerowego, a równolegle z wiatrakiem połącz kondensator np. 100nF lub 10nF lub kilka takich równolegle. Ważne, żeby było ty kondensatory rzędu 1 - 100nF nie większe. Pomiędzy diodą a kondensatorem możesz spróbować szeregowo dać cewkę jakąś, /indukcyjność/ ale trudno tu mówić o konkretnych wartościach - musisz samemu dobrać . To będzie taka przejściówka całkująca ;)

Witam, dzięki za wskazówkę, ale to chyba zbyt skomplikowane jak na moją wiedzę.
    - dobór diody,
    - dobór kondensatorów,
    - dobór cewki,
    nie wiem jakie będą objawy za małej czy za dużej cewki (nie wiem nawet słowa "małej" i "dużej" tutaj pasują).

Myślałem o kupieniu lepszego wentylatora ale widzę, że problem jest większy niż mi się wydawało.

Nie Hey, a witam/ to PL forum/ poprawiono!
    _P_
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Lepszy wentylator nic nie da. W 99% tych wentylatorów są uzwojenia albo nawijane luzem (bez impregnowania) albo ze szczątkową impregnacją. Jeśli by był jakiś który by nie piszczał, musiał by mieć zalane uzwojenia żywicą (lub czymś takim) tak, żeby uzwojenie nie miało prawa drgać (bo stąd piszczenie), a i tak pewności nie ma czy to by całkowicie wyeliminowało ten problem.
  • Poziom 10  
    to może kupić jakiś "rozbieralny" wentylator i go trochę czymś "zaimpregnować"?
    Wiem, że to już rzeźba ale kombinuję jak mogę:)
    Wentylator nie musi być typowy komputerowy, ważne żeby miał koło 6 cm i był na 12V
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    Weź jakąkolwiek diodę :) Dioda szybka byłaby lepsza, w zasilaczu od pc jest ich co najmniej kilka. W zasilaczu są również kondensatory, które możesz do tego wykorzystać. Jeśli nie masz starego zasilacza, może masz inne niepotrzebne płytki, z których możesz coś wymontować? Wrzuć tu jakieś zdjęcie, wykombinujemy coś.

- zielony to przebieg, który masz teraz
    - po zastosowaniu kondensatorów rzędu 10nF przebieg powinien wyglądać jak ten czerwony.
    - dioda powoduje odizolowanie od źródła - aby nie obciążało kondensatora.

Sztuka polega na tym aby wykres był jak najbardziej płaski. Powinno się udać.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Można rozebrać prawie każdy. Większość ma pod nalepką z tyłu zawleczkę (przeważnie plastikową), po zdjęciu której można wyciągnąć wirnik ze stojana. W stojanie zobaczysz nawinięte na kształtkach uzwojenia - możesz spróbować je zamalować jakimś lakierem uretanowym, ale - nie wiem czy to się powiedzie. Żeby to zrobić dobrze musiałbyś wyjąć (nie da się bez uszkodzenia ) ten element z uzwojeniami, wsadzić do komory próżniowej w lakier (żywicę) i dopiero po takim zabiegu może (MOŻE) jak by wyschnął byłby cichy... Kiedyś próbowałem walczyć z tym problemem, przy okazji innego projektu. W końcu zamiast PWM zastosowałem regulator szeregowy i miałem (i mam do dziś) spokój.
  • Poziom 10  
    bestler napisał:
    Weź jakąkolwiek diodę :) Dioda szybka byłaby lepsza, w zasilaczu od pc jest ich co najmniej kilka. W zasilaczu są również kondensatory, które możesz do tego wykorzystać. Jeśli nie masz starego zasilacza, może masz inne niepotrzebne płytki, z których możesz coś wymontować? Wrzuć tu jakieś zdjęcie, wykombinujemy coś.

- zielony to przebieg, który masz teraz
    - po zastosowaniu kondensatorów rzędu 10nF przebieg powinien wyglądać jak ten czerwony.
    - dioda powoduje odizolowanie od źródła - aby nie obciążało kondensatora.

Sztuka polega na tym aby wykres był jak najbardziej płaski. Powinno się udać.

Wielkie dzieki Kolego, jutro bede mial zasilacz komputerowy, zdrobie zdjecia i sie odezwe.
    Rozumiem, ze po tym zabiegu sterownik nadal bedzie kontrolowal obrotami.

(Wyslane z telefonu = brak polskich znakow)
  • Poziom 43  
    Bez schematu nie ma jasności jak to ma wyglądać, tu masz przykład jak wygląda poprawny filtr LC do PWM z niezbędną diodą zamykającą obwoód prądu cewki:
    Link

Elementy do tego można policzyc jak do przetwornicy buck.
  • Poziom 10  
    Panowie, dziekuje za zainteresowanie tematem, moze razem cos wymyslimy i moze inni tez z tego skorzystaja.
    Zgodnie z obietnica wstawiam zdjecie starego zasilacza ale jesli nic sie z tego nie nadaje to mam niedaleko sklep elektroniczny, moge pojechac i kupic te elementy
    (Przepraszam za brak polskich znakow)

• Admin DIY, Automatyka
    Ta czarna dioda po środku nad tym dolnym radiatorem powinna być idealna. Dławik też masz pod tym samym radiatorem po prawej stronie, ten bardziej żółty.

A kondensatory, najważniejsze w sumie - tu nie widać zbyt dobrze. Idź do sklepu jeśli masz blisko i kup 10szt powiedzmy 10nF i jeszcze po 3szt inne np. 47nF, 2,2nF, 100nF. Tak, żeby było na czym doświadczać.Jak już będziesz w sklepie to poproś sprzedawcę o diodę Schotkiego - możesz kupić 2szt przyda się do budowy owego filtra. Kup też rezystor rezystor 22Ω, 47Ω i 100Ω o mocy 3 lub 5W każdy. Sprzedawcy powiedz, że pracujesz na napięciu do 24V (to istotne w przypadku doboru kondensatorów i diod).

Za taki zestaw zapłacisz myślę z 15zł (zależy jakie mają marże, może i 40z) ale samemu zbudujesz filtr i będzie git.
  • Poziom 10  
    Kolego Bestler,

Czy mogę poprosić Cię jeszcze o schemat jak to połączyć?

Te diody i dławiki też kupię bo nie wiem czy ten zasilacz działa:(
    (jakie konkretnie kupić?)

W sumie to muszę zrobić dwa takie filtry bo sterownik steruje dwoma wiatrakami (niezależnie)

W jaki sposób przeprowadzić doświadczenie?

Dzięki!!
  • Admin DIY, Automatyka
    np tak:

znalezione tu na forum.

Ogólnie potrzebujesz zbudować filtr dolnoprzepustowy RC lub RLC /poszukaj w grafice google/.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    znalezione tu na forum.
    Ale nie będzie poprawnie działać z regulatorem PWM.

Podałem link na schemat, filtr ma być LC, z filterm RC nie będzie pełnego zakresu regulacji.

Jakie są parametry elektryczne wentylatora?

Nie zgadzam sie też z kolegą moderatorem że elementy trzeba dobierać bo to można wyliczyć, tylko nie znam prądu obciążenia. Za błąd uważam użycie kondensatorów 1-100nF bo to się liczy wg tętnień i napewno wyjdzie więcej.
  • Admin DIY, Automatyka
    Ja byłbym za tym, aby autor wątku sam doświadczył co działa lepiej co gorzej i dlaczego. Widać, że kolega chce sobie pomóc sam, więc jest dobra droga do nauczenia się czegoś nowego.
  • Poziom 10  
    Podejście kolegi Bestler mi się podoba ale w tym wypadku wolałbym dostać wszystko na talerzu;)
    Samo zrobienie tego filtra będzie dla mnie pewnym wyzwaniem:)

Mam wentylator AAB (ale mogę go zmienić jak trzeba)
    Obroty: 2500 ± 10% obr./min.
    Zasilanie: 12V, 0,13A
    Przepływ: 34 m3/h
    Masa: 78g
    Hałas: 17,3 dB
    Rezystancja cieplna: 0,29 C/W

http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-Super-Silent-Fan-6/1764

żeby było wszystko jasne podaję też linka do sterownika

http://www.imex.elektroda.eu/galeria/index.ph...amowanie-dla-sterownika-wentylatorow-v4-up-up

edit.

źle to zabrzmiało "na talerzu" - chodziło mi o to, że akurat ten projekt chciałbym szybko zrobić.
  • Poziom 43  
    Zakładając minimalny pobór prądu 0,1A cewka wychodzi w zaokrągleniu 10mH, kondensator jeśli damy 33uF tętnienia wyjdą 1% (sądzę że to wystarczająco mało)
  • Poziom 10  
    Dzięki za obliczenia:)
    Jeszcze tylko schemat połączenia i działam;)
    Dobrze kombinuję? Filtr z linka kolegi @jarek_lnx to jest to
    Gdzie (+) jest na "górze" a (-) na "dole"
    I od lewej:
    - dioda - np z mojego zasilacza (drugą będę musiał dokupić)
    - rezystor i kondensator
    - na dole cewka
    - po prawej kondensator
    - i po prawej wyjście na wiatrak

Czy ten filtr będzie inaczej wyglądał - nie mam danych o wszystkich elementach.

Dzięki!!
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Tak, dioda ma być ustawiona tak aby nie przewodziła kiedy sterownik podaje napiecie, ona ma stanowic obejście dla prądu cewki, nie pomyl kierunku diody bo możesz uszkodzic sterownik.

Cytat:
    Może być jakakolwiek na 200mA lub wiecej byle to była szybka dioda (1N400x sie nie nadaje)

Cytat:
    - rezystor i kondensator
    Snubber (układ tłumiący oscylacje) - R1 i C2 dobierane były do parametrów pasożytniczych tamtego układu skąd podlinkowałęm schemat, tu można pominąć bo i tak zastosowane wartości nie będą pasowały w twoim układzie.

Cytat:
    - na dole cewka
    Tak, ze wzgledu na niską częstotliwość i mały prąd wyszła stosunkowo duża wartość - 10mH (i ma wytrzymać 300mA) można troche eksperymentować moze być za duża ale jeśli bedzie za mała napiecie wyjściowe będzie wyższe niż wynika z PWM (ale nie wyższe niż 12V)

Cytat:
    - po prawej kondensator
    Tak, napisałem że 33uF wystarczy żeby tętnienia były ≦1% nic się nie stanie jak będzie większy nawet kilkukrotnie, choćby 100uF jak na schemacie, choć >1000uF bym nie dawał, kondensator będzie elektrolityczny, na schemacie nie oznaczono polaryzacji ale ma być (+) do góry (zgodnie z (+) wentylatora i sterownika), też ważne żeby nie pomylić.

Cytat:
    Tak
  • Poziom 10  
    jarek_lnx napisał:
    Cytat:
    Tak, dioda ma być ustawiona tak aby nie przewodziła kiedy sterownik podaje napiecie, ona ma stanowic obejście dla prądu cewki, nie pomyl kierunku diody bo możesz uszkodzic sterownik.

Cytat:
    Może być jakakolwiek na 200mA lub wiecej byle to była szybka dioda (1N400x sie nie nadaje)

Cytat:
    - rezystor i kondensator
    Snubber (układ tłumiący oscylacje) - R1 i C2 dobierane były do parametrów pasożytniczych tamtego układu skąd podlinkowałęm schemat, tu można pominąć bo i tak zastosowane wartości nie będą pasowały w twoim układzie.

Cytat:
    - na dole cewka
    Tak, ze wzgledu na niską częstotliwość i mały prąd wyszła stosunkowo duża wartość - 10mH (i ma wytrzymać 300mA) można troche eksperymentować moze być za duża ale jeśli bedzie za mała napiecie wyjściowe będzie wyższe niż wynika z PWM (ale nie wyższe niż 12V)

Cytat:
    - po prawej kondensator
    Tak, napisałem że 33uF wystarczy żeby tętnienia były ≦1% nic się nie stanie jak będzie większy nawet kilkukrotnie, choćby 100uF jak na schemacie, choć >1000uF bym nie dawał, kondensator będzie elektrolityczny, na schemacie nie oznaczono polaryzacji ale ma być (+) do góry (zgodnie z (+) wentylatora i sterownika), też ważne żeby nie pomylić.

Cytat:
    Tak

Dzięki, teraz wszystko jasne. Odezwę się jak mi poszło.
    Kolega Bestler wpsominał również o rezystorze i diodzie Schotkiego - rozumiemem, że w propozycji Twojego filtra te elementy są niepotrzebne?
  • Poziom 10  
    Długo się nie odzywałem bo miałem mały wypadek ale dzisiaj byłem w sklepie z diodami.
    Okazało się niestety że nie mają w ofercie cewek. Dziwne.
    Jutro pojadę do innego
    Niestety sprzedający nie bardzo wiedział jaką diodę więc kupiłem BAYP95 - mam nadzieję, że będzie dobra. Jeśli nie to proszę o info. Pytam bo jest zupełnie inna niż w zasilaczu do kompa.
    Kondensator mam 33uF 50V - tu również proszę o info jak zły.
    Jutro jadę po cewkę i będę to lutował.
    Pozdrawiam

Ps. Czy cewka to to samo co dławik?