Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA

SylwekK 16 Jul 2015 14:42 9918 7
phoenixcontact
 • Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA  Chciałbym przedstawić przeróbkę stacji lutowniczej YIHUA 853DA, a konkretnie wymianę oryginalnego kompresora na coś innego.
  Tak to już jest, że chińszczyzna albo pochodzi krótko, albo... od początku są problemy. U mnie kompresor od hotaira w sumie popracował może ze dwie godziny, a pewnego dnia po włączeniu po prostu tak się tłukł, że w musiałem zabrać go do garażu i tam pracować, bo rodzina nie wytrzymywała hałasu. Oczywiście, hałas to tylko efekt dodatkowy, bo najgorszy był praktycznie brak nawiewu - dmuchało jedynie na najwyższej mocy. Po rozbiórce kompresora (myślałem, że może naprawię) nie było tam widać nic co by mogło ulec uszkodzeniu, pęknięciu, wysunięciu się, itd. Membrany też sprawne, bo przy ruchu ręcznym tłoczyły powietrze...
  Decyzja o wymianie zapadła. Koszt nowego kompresora to około 100zł, ale po krótkim namyśle stwierdziłem, że to loteria i znowu może pochodzić 2h po czym padnie. Postanowiłem zrobić własną dmuchawkę wirnikową. Po rozebraniu raz używanego i wrzuconego na najwyższą półkę w warsztacie odkurzacza samochodowego za niecałe 20zł wymontowałem turbinkę. Silnika nie ruszałem bo pobór prądu prawie 3A mnie nieco odstraszał. Wygrzebałem stary silniczek od drukarki HP, który miał identyczną średnicę osi i pobierał max 0,5A - okazało się, że spokojnie daje sobie radę.
  Po zebraniu odpowiednich części czyli zakrętki z tuby po tabletkach chloru i kawałka płyty poliacetalu zrobiłem na szybko obudowę i przetestowałem. Dmuchało bardzo mocno co mnie zresztą nie dziwiło tylko jest jedno "ale". Tego typu dmuchawy "dopasowują się" do otworków przez jakie cisną powietrze i o ile wyprowadzenie zrobiłem na 10mm to w stacji otwór wejściowy miał chyba 4mm i po podłączeniu dmuchawki na kolbie ledwo co wiało... Cóż, jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B - przerobiłem wylot i podłączenie węża tak aby pełny strumień powietrza poszedł na kolbę. Strat na wężu już wyeliminować nie mogłem w każdym razie wreszcie można było poczuć podmuch przy grzałce. Samą dmuchawę zamocowałem na kawałkach gumy aby zmniejszyć wibrację, bo o ile oś osadcza wirnika była wycentrowana to reszta już dokładnością nie grzeszyła i na wysokich obrotach troszkę wszystko drgało. Tak czy inaczej hałas (szum) mojej dmuchawki na maksymalnych obrotach jest mniejszy niż ten kiedy jeszcze stacja miała oryginalny kompresor (warczał jak wściekły chociaż dmuch też miał przyzwoity).

  Pozostało jeszcze zrobić regulację obrotów i automatyczne włączenie/wyłączenie tak jak było to z oryginalnym kompresorem.
  Tu nie ma niespodzianki - poczciwy 555 jako generator PWM i mały n-mosfet RFD3055 załatwił sprawę płynnej zmiany obrotów. Nie mogłem wykorzystać oryginalnego układu sterowania, bo kompresor jest na 230V sterowany fazowo, a silnik dmuchawki to prawdopodobnie 24V (tego też nie jestem pewien). Zasilanie pociągnąłem z odczepu trafo 12V, który to w stacji zasila między innymi część logiczną. Dodałem mostek kondensator, 470uF i zasilacz gotowy z napięciem około 16V (bez obciążenia).
  Pozostało zsynchronizować start/stop z włączeniem grzałki. Odszukałem na płycie (bez schematu niestety) istotne punkty pracy stacji. jednym z nich był sygnał rozpoczęcia pracy regulatora fazowego, który wyłączał się dopiero po wystudzeniu grzałki - tego właśnie mi było potrzeba. Poziom napięć to 0-5V przy czym 5V -> kompresor wyłączony, 0 -> start. Pierwsza myśl to użyć przekaźnika. Na szczęście to była bardzo krótka myśl i kolejna to już transoptor z jakimś mosfetem logic level wylutowanym ze starej baterii laptopowej, który puszcza napięcie dołączając minus na dmuchawę.
  Schematów nie podaję, bo nawet ich nie rysowałem. Regulatorów PWM na 555 w sieci jest pięćset pięćdziesiąt pięć wersji, a załączenie mosfeta jest tak banalne, że dla trzech elementów szkoda było ołówka. Wszystko zmontowane na sztywną zbitą pajęczynkę. Wykorzystałem oryginalny potencjometr, a w miejsce gdzie był wpięty zbocznikowałem rezystorem 470k na wszelki wypadek, żeby coś się tam nie wzbudziło samo.

  Podsumowując jestem zadowolony z przeróbki. Strumień powietrza jest wystarczający do normalnej pracy (wystarczy regulator na niecałą połowę mocy ustawić przy rozlutowywaniu smd). Ważniejsze jest dla mnie, że stacja jest dużo cichsza niż była - testowałem w nocy gdzie w sąsiednim pokoju żona była i nic nie mówiła... wcześniej by taki numer nie przeszedł :)
  Istotny jest też fakt, że tu się teraz nie ma co popsuć. Silnik testowałem na 15V przez kilka minut i cały czas zimny (czyli chyba na 24V musi być). Podłączenie się pod zasilacz też nie ma żadnego wpływu na działanie oryginalnej elektroniki. Jednym słowem... działa :)

  Koszt:
  - mini odkurzacz kupiony kilka lat temu za 20zł
  - drobnica elektroniczna w sumie może 5zł
  - pozostałe elementy - co się w warsztacie poniewierało...
  - czas - zmontowanie samej dmuchawy to około 1h, przeróbka gratów w środku, lutowanie, testowanie - około 4-5h
  Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  SylwekK
  Level 32  
  Offline 
  Tu można zajrzeć www.sylwekkuna.com
  SylwekK wrote 2703 posts with rating 2633, helped 82 times. Live in city Lipsko. Been with us since 2007 year.
 • phoenixcontact
 • #2
  msztula
  Level 15  
  8 lat temu zrobiłem taki nadmuch też z odkurzacza samochodowego tylko obudowę zastąpiła puszka metalowa po groszku + końcowka zwężana z butelki plastikowej typu PET obkurczona na puszce opalarką - działa wyśmienicie zasilanie było oryginalnie 230V więc to do tego dołożyłem mały transformatorek 20W 230VAC/12VDC - rewelacja (na pełnych obrotach ma dźwięk odkurzacza) ale jest plus bo oryginalny HOTAIR chodził po całym stole :) jak znajdę dodam zdjęcia .

  Dodano po 15 [minuty]:

  Udało się znaleść - moje wypociny 8 lat temu robiłem płytkę elektoniki która przeleżała do 2012 żeby osiągnąć efekt finalny :)

  Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA
 • phoenixcontact
 • #3
  itadek
  Level 22  
  Moim pomysłem było jednak przywrócić życie oryginalnemu kompresorowi więc rozebrałem i okazało się że winne są membrany których guma zrobiła sie rozciągliwa i klejąca, dorobiłem nowe membranki z dędki rowerowej i działa jak nowa nawet ciszej niż na początku
  Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA Nowa dmuchawa zamiast kompresora HotAir YIHUA 853DA
 • #4
  maz9
  Level 19  
  Przypadki które opisujecie o głośnej pracy spowodowane były tym że nie zostały wykręcone śruby transportowe pod spodem stacji zaznaczone na kolor czerwony. Gdyby nie było tych śrub pompa została by wyrwana gdyż trzyma się na czterech gumowych zaczepach które służą do tłumienia drgań. U was nie tłumiły gdyż śruby nie były wykręcone i przenosiły drgania z kompresora na obudowę.
 • #7
  maz9
  Level 19  
  Kompresor uszkodzony bo normalnie to tak głośny nie jest.