Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Siemens SN66T090EU/16 - Błąd E24 - tuleje ślizgowe

Maciek_3city 16 Gru 2015 12:02 9048 18
  • #1 16 Gru 2015 12:02
    Maciek_3city
    Poziom 9  

W mojej zmywarce (błąd E24) wywoływała elektronika, a właściwie jej zabezpieczenie przed przeciążeniem pracy pompy. Wyrobione tuleje ślizgowe powodowały tarcie między wirnikiem, a obudową.

Objawy były takie, że zmywarka generalnie działała tylko trzeba było ją uruchamiać kilka razy zanim wystartowała na dobre (najczęściej po kilku minutach od startu zatrzymywała się z błędem E24). Dobre pół roku tak pracowała zanim zdecydowałem coś z tym zrobić :)

Zapłaciłem za nową pompę ponad 700 zł. (z wymianą). Potem rozłożyłem starą pompę i wydaje mi się, że można naprawić taniej wymieniając same tuleje (około 20 zł + przesyłka).
    Zmywarka Siemens SN66T090EU/16 - Błąd E24 - tuleje ślizgowe Zmywarka Siemens SN66T090EU/16 - Błąd E24 - tuleje ślizgowe Zmywarka Siemens SN66T090EU/16 - Błąd E24 - tuleje ślizgowe
    Udało mi się znaleźć bardzo podobną tuleje (w cenie 10 zł / sztuka) i wydaje mi się, że będzie pasować (najważniejszy jest wymiar wewnętrzny), ale jak ktoś dopasuje jeszcze lepszą to będę wdzięczny. Moje wymiary zaznaczyłem na czerwono na poniższym obrazku.

0 18
  • #2 16 Gru 2015 17:12
    skryn
    Admin grupy AGD

Maciek_3city napisał:
    Potem rozłożyłem starą pompę

Mój szacunek. Serio.
    EOT.

1
  • #3 17 Gru 2015 00:15
    kris8888
    Poziom 30  

Maciek_3city napisał:

Zapłaciłem za nową pompę ponad 700zł (z wymianą). Potem rozłożyłem starą pompę i wydaje mi się, że można naprawić taniej wymieniając same tuleje (około 20zł + przesyłka).

Po jakim czasie od zakupu zmywarki zaczęły sie problemy z tymi łożyskami? Mam podobną zmywarkę, na razie jeszcze jest ok ale też mam zamiar w przyszłości wymienić same łożyska jak tylko pojawi się problem.
    To jest jakiś idiotyzm, żeby z powodu tulei łozysk wartych 20zł trzeba było wymieniać całą pompę za 700zł. Gdzie tu ekologia, że o portfelu użytkownika nie wspomnę.
    Zapytam tylko, czy te tuleje spełniają jednoczesnie rolę uszczelniaczy, czy jednak cały wirnik pompy pracuje zanurzony w wodzie? Chodzi mi o dobór odpowiedniego materiału na tuleje łożysk.

0
  • #4 17 Gru 2015 09:53
    Maciek_3city
    Poziom 9  

kris8888 napisał:
    Po jakim czasie od zakupu zmywarki zaczęły się problemy z tymi łożyskami?
    Coś około 5 - 6 lat pierwsze problemy - nie pamiętam dokładnie. Zmywarka używana raz dziennie zawsze. Sporadycznie dwa razy dziennie.
    kris8888 napisał:
    To jest jakiś idiotyzm, żeby z powodu tulei łożysk wartych 20 zł trzeba było wymieniać całą pompę za 700 zł. Gdzie tu ekologia, że o portfelu użytkownika nie wspomnę.
    Pompa jest zintegrowana z grzałką i trzeba kupić komplet dlatego cena wyższa, a jeśli chodzi o inne idiotyzmy to nawet sobie nie wyobrażasz ile osób było w naprawę zaangażowanych, ile jeżdżenia (kilka razy) i paliwa (serwisanta), ile czasu (serwisanta i mojego), że o kasie nie wspomnę. Dlatego właśnie napisałem ten post, chcę komuś oszczędzić tego wszystkiego :)
    kris8888 napisał:
    Zapytam tylko, czy te tuleje spełniają jednocześnie rolę uszczelniaczy, czy jednak cały wirnik pompy pracuje zanurzony w wodzie? Chodzi mi o dobór odpowiedniego materiału na tuleje łożysk.
    Tuleje pracują w wodzie, nie widzę żadnych uszczelnień. Na zdjęciu nr 1 jest rozłożone tak jak powinno być w kolejności i żadnych innych elementów nie było.
    skryn napisał:
    Mój szacunek. Serio.
    Te 700 zł było akceptowalne w porównaniu do ceny takiego sprzętu nowego (2.600zł). Producent zarobił, serwisant zarobił... Cóż... gospodarka tak to się kręci :)

Mam nadzieję, że ktoś wykorzysta mój przypadek i zaoszczędzi sobie.

0
  • #5 17 Gru 2015 20:47
    skryn
    Admin grupy AGD

Maciek_3city napisał:
    skryn napisał:

Mój szacunek. Serio.

Te 700zł było akceptowalne w porównaniu do ceny takiego sprzętu nowego (2.600zł). Producent zarobił, serwisant zarobił ... cóż ... gospodarka tak to się kręci :)

Mam nadzieję, że ktoś wykorzysta mój przypadek i zaoszczędzi sobie

Na razie mój szacunek odniósł się do tego, że rozebrałeś ten silnik bez większego uszczerbku.
    Natomiast pełen szacunek i post pomocny będzie wtedy, kiedy wymyślisz nowe tuleje, poskładasz z powrotem to wszystko do kupy i będzie to latać powiedzmy ze dwa lata. Wtedy tak :)

0
  • #6 17 Gru 2015 21:48
    Maciek_3city
    Poziom 9  

skryn napisał:

Natomiast pełen szacunek i post pomocny będzie wtedy, kiedy wymyślisz nowe tuleje, poskładasz z powrotem to wszystko do kupy i będzie to latać powiedzmy ze dwa lata. Wtedy tak :)

Z tego co widzę kolega kris8888 będzie chyba rozbierał najszybciej i chętnie się dowiem jakie tuleje zakupi.

Ja wymyśliłem taką o której piszę w pierwszym poście czyli IGLIDUR M250 symbol MFM-0509-08

Cytat ze strony: "Polimerowe łożyska ślizgowe iglidur® od igus® są bezsmarowne, bezobsługowe, ekonomiczne i wszechstronne w zastosowaniu. Czy to do masowej produkcji w przemyśle automotive, do zastosowań pod wodą [...]"

0
  • #7 18 Gru 2015 22:14
    kris8888
    Poziom 30  

Maciek_3city napisał:

Z tego co widzę kolega kris8888 będzie chyba rozbierał najszybciej i chętnie się dowiem jakie tuleje zakupi.

Moja zmywarka ma trzy lata, też używana codziennie, więc wychodzi na to, że mam jeszcze trochę czasu. Ale na pewno będę próbował wymienić same łożyska, a nie całą pompę. Bezcenne informacje odnośnie rozbiórki silnika i wymiany łożysk znalazłem też tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13766673#13766673

Napisz mi tylko, czy napotkałeś jakieś duże trudności w rozłożeniu silnika na części pierwsze. I jeszcze pytanie czysto techniczne, bo nie do końca rozumiem zasadę działania tej pompy, czy wirnik silnika (ten jasny walec w Twoim przypadku) pracuje cały czas całkowicie zanurzony w wodzie? Nie mam na myśli łopatek wirnika pompy bo to oczywista sprawa, chodzi mi o sam wirnik silnika.
    A fakt połączenia na stałe grzałki razem z pompą to też jawne naciąganie użytkownika na spore koszty.

0
  • Pomocny post
    #8 20 Gru 2015 22:04
    nares
    Specjalista AGD

kris8888 napisał:
    czy wirnik silnika, pracuje cały czas całkowicie zanurzony w wodzie?

Tak, bo woda pełni rolę "smarującą" tulejki ślizgowe.

0
  • #9 19 Gru 2016 18:11
    glino
    Poziom 2  

Witam,
    jak ściągnąłeś wirnik z ośki? Tam jest jakiś gwint czy to na siłę trzeba ciągnąć?

0
  • #10 11 Lut 2017 23:56
    bartek_1
    Poziom 10  

Ja widzę cenę 336,27 zł za nową pompę. Ja bym się dla klienta nie podjął naprawy łożyskowania - czas na szukanie majstra i dorabianie odpowiednich tulejek z właściwego materiału, szlifowanie osi wirnika (czego nikt nie chce roić) oraz zbyt duże ryzyko, że mimo takiego nakładu pracy zmywarka wróci...
    Bez szlifu nowe tulejki kompletnie nic nie dadzą, to jak nowe panewki do zatartego wału, czy nowy tłok do porysowanego cylindra. Nowe tulejki współpracując z zatartą osią zacierały się w mieszaczach powietrza termoobiegu...
    Jak się ma stały dopływ zleceń, to nie warto się brać za takie "naprawy".

0
  • #11 17 Lut 2017 21:54
    kris8888
    Poziom 30  

bartek_1 napisał:
    Ja widzę cenę 336,27 zł za nową pompę. Ja bym się dla klienta nie podjął naprawy łożyskowania

Masz rację, ale chyba w tym wątku chodziło o naprawę pompy dla siebie a nie dla klienta. Widzę, że ceny pomp spadają, autor tematu pisał początkowo o 700zł, teraz Ty znalazłeś już za 336,27. Może jak koszt pompy w końcu spadnie poniżej 200zł (bez pogorszenia jakości) to przestanę myśleć o wymianie samych łozysk. :D

0
  • #12 15 Paź 2017 22:26
    morning
    Poziom 2  

Przeglądam z ciekawością forum, bo sam mam podobny problem. Znalazłem jednak ciekawostkę: na olx ogłasza się firma z Krosna regenerująca pompy myjące za 80zł.

0
  • #13 23 Paź 2017 13:31
    soki
    Poziom 17  

Witajcie!

Tulejki celowo są robione w niestandardowym rozmiarze. W mojej zmywarce (Indesit) również padły te łożyska. Zrobiłem nowe z derlinu (POM), jednak temperatura lub chemia zawarta w tabletkach (może sól) spowodowały, że tulejki odmówiły współpracy już po dwóch tygodniach. Zrobiłem nowe, tym razem z materiału PEEK. Jest jakby stworzony do tego rodzaju rozwiązań. Oryginalnych łożysk niestety próżno szukać. Trzeba sobie radzić samemu.

1
  • #14 19 Lis 2017 00:01
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Dawno temu robili takie panewki pracujące w wodzie z grafitu. Jak mi padła dwa lata temu to wytoczyłem sobie z grafitowej szczotki jaką znalazłem w manelach - chyba była z prądnicy od malucha i działa do tej pory.

0
  • #16 26 Gru 2017 20:11
    MLP
    Poziom 13  

Witam

Ja wykonałem te łożyska z teflonu, zmywarka chodzi już ponad rok i wszystko w porządku. Polecam takie rozwiązanie.

0
  • #17 12 Sty 2018 20:50
    andrzejbielecki
    Poziom 9  

Witam,
    gdzie najtaniej kupię pompę myjącą do Bosch SMV53M00EU/16?

Pozdrawiam,
    Andrzej

0
  • #18 12 Sty 2018 23:19
    falo22
    Poziom 25  

Hurtownia iskra bartoszyce wygoogluj.

1
  • #19 14 Sty 2018 12:26
    andrzejbielecki
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję!