Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beninca bill 40-centrala HEADY Poprawne działanie ??

12 Jan 2016 11:21 3828 7
 • Level 17  
  Witam Wszystkich
  Zamontowałem u siebie w/w centralę oraz siłowniki.Po zamontowaniu i wstępnym zaprogramowaniu centrali mam jedno pytanie do Was czy w tych centralach naturalne jest to ,że po otwarciu lub zamknięciu skrzydeł bramy silniki pracują jeszcze przez ok 0,5 s. Próbowałem to ustawić na czasach pracy silników,ale gdy ustawiłem czas pracy silnika na 14 s skrzydło się nie zamykało do końca natomiast przy ustawieniu 15 s słychać jeszcze prace silnika mimo zamknięcia skrzydła.Dowiedziałem się od jednego z serwisantów ,że jeżeli centrala ma wyświetlacz to można najprawdopodobniej ustawić automatyczne strojenie trasy. Nie znalazłem takiej opcji w instrukcji. Dodam jeszcze od siebie że nie zajmuje się automatyką bram na co dzień. Proszę o odpowiedź czy tak można zostawić działanie bramy czy należy coś zmienić (jeżeli tak to jak?)
  Z góry dziękuje i pozdrawiam
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Helpful post
  Gantry automation specialist
  Dla silłowników 230V ( a takie są Bille) taka praca to norma. Tego typu zestawu bez elektrycznych krańcówek nigdy nie ustawisz co do milimetra ( po to nakaz używania odbojników mechanicznych) . Zalecane jest dać od jednej do kilku sekund zapasu czasu na ewentualne opóźnienia powodowane przez większe obciążenie siłowników i niedomykanie w trudnych warunkach ( mróz, wiatr, zardzewiałe zawiasy....). Siłowniki 230V pracę na blokadzie znoszą bez szkody (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku - kilka sekund a nie minut).
  Przez taki tryb pracy ( i większe straty mocy) bardziej się grzeja niż siłowniki 24 V i dla tego z zasady przeznaczone są do użytku przydomowego a nie ciągłego przemysłowego.
  Jeśli ta centralka ma możliwość automatycznego dobierania czasów, sama z siebie także doda zapas czasu na suwy.
  Czyli zostaw.
 • Level 17  
  Witam
  Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie fotokomórek. Na chwilę obecną styk (C NC) mam podłączony pod wejścia centrali 25(PHOTO) 26 (Masa). Działa to w ten sposób że jeżeli ktoś przerwie fotokomórki to brama się zatrzymuje a jeżeli jest przeszkoda w na linii fk to brama nie startuje ( według mnie ok) ale w schemacie jest sposób podłączenia fotokomórek w trybie PHOTO -TEST w instrukcji doczytałem że przy tym podłączeniu należy ustawić jakąś opcje w programowaniu.Ale nigdzie nie mogę się doszukać na czym polega ten PHOTO -TEST ?? Czy mógł by ktoś wytłumaczyć różnice.
  Pozdrawiam
 • Gantry automation specialist
  Jak sama nazwa wskazuje - to tryb pracy z testem sprawności fotokomórek.

  Czasem zdarza się taka awaria fotek, że na pozór wyglądają na sprawne ale nie działają - klasycznie to np. sklejenie się styków przekaźnika NC. Wtedy niezależnie czy jest przeszkoda czy nie - fotka wskazuje że wszystko OK i mimo zabezpieczenia brama jedzie w przeszkodę.

  Przy włączonej funkcji Fototest przed każdym ruchem bramy centrala testuje poprawność działania fotek - moduluje zasilaniem działanie fotki nadawczej TX (powiedzmy "mruga" nią w określony sposób, zauważ że przy podłączeniu odpowiednim do Fototestu jeden z biegunów zasilania fotki nadawczej jest podłączony gdzie indziej niż zasilanie odbiorczej - właśnie dla umożliwienia mrugania nią) i sprawdza czy te sygnały fotka odbiorcza odebrała. Jeśli nie - nie pozwala na ruch bramy.

  A możliwość wyłączenia Fototestu i podłączenia zasilania obu fotek do normalnego wyjścia zasilającego centrali jest możliwa, gdyż istnieją fotki (przeważnie bardzo stare - sam miałem raz z takimi do czynienia) które po włączeniu zasilania długo się odpalają lub synchronizują - szybkie przerywanie zasilania nadajnika w ogóle uniemożliwiałby pracę takich fotek. Wtedy lepsze mniejsze zło czyli działające fotki nie testowane niż brak fotek.
 • Level 17  
  Dzięki kolego za wyjaśnienie nazwa faktycznie wskazuje na testowanie fotokomórek, ale dokładnie na czym polega test nie jest nigdzie opisane w instrukcji którą posiadam. Na początku myślałem ,że takie podłączenie pomaga ustawić ze sobą fotokomórki.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  Level 14  
  Przy ustawianiu czasu siłowników bill ważne jest to żeby w centrali ustawić spowolnienie przy końcach pracy siłowników. W centrali w logice funkcja SLD na ON.
  Wtedy dopiero ustaw czas pracy siłowników z zapasem czasu około 4 sekundy.
  Cechą billi jest to że muszą pracować ze spowolnieniem żeby nie zerwać plastikowej tulei na śrubie która pełni rolę bezpiecznika, w razie gdy np uderzysz autem w bramę to nie uszkodzi siłownika tylko pęka właśnie ta tuleja.