Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika

Nick2 24 Jun 2017 21:52 20790 29
 • Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  Od jakiegoś czasu interesowałem się piaskowaniem. Jak do tej pory to chyba najprostsza metoda czyszczenia elementów przed malowaniem która da się zrealizować w domu. Wiadomo jak to na wiosce zawsze znajdzie się jakaś maszyna którą można by odnowić :)
  Piaskarkę zrobiłem sam głównie wykorzystując wskazówki kolegów z poniższego tematu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1121300.html
  O ile piaskarkę udało się zrobić to jak sam się przekonałem najważniejsza rzecz w całym zestawie to sprężarka. Próbowałem piaskowania sprężarka 3 tłokową z butla 200L chińskiej firmy Kraft Welle. Niestety nie szło tak jak chciałem - wydajność była za mała.
  Moją uwagę przykuły wówczas sprężarki śrubowe. Jako że piaskuje sporadycznie i na tylko na własne potrzeby nie chciałem kupować sprężarki z silnikiem spalinowym. Mając do dyspozycji ciągnik pojawił się pomysł przerobienia sprężarki na napęd z wałka WOM. Sprężarki śrubowe czy też stopnie śrubowe bo takie mnie wówczas interesowały potrzebowały stosunkowo niewiele mocy ale osprzęt który im towarzyszy jest dość skomplikowany. Znalazłem więc alternatywę krajowej produkcji - sprężarkę 3 tłokową WD-53.
  Sama sprężarka jak wiadomo charakteryzuje się dość prostą budową. Posiada 3 tłoki i miedzy stopniową chłodnice powietrza. Boczne tłoki stanowią pierwszy stopię kompresji który osiąga wartość około 1,4-2 bar. Powietrze z tych cylindrów jest podawane na chłodnice skąd pobiera je środkowy tłok. Po drugim stopniu na wyjściu mamy ciśnienie około 7 bar.
  W głowicach tłoków znajdują się płytki ze stali sprężystej które pełnią role zaworów. To proste i niezawodne rozwiązanie. Na górnej części cylindrów zamontowano popychacze które przez regulowany zawór są podłączone do wyjścia sprężarki. Jeżeli ciśnienie na wyjściu sprężarki osiągnie odpowiednia wartość tj taka jak ustawimy na zaworze sprężone powietrze jest podawana metalowymi przewodami na górę tłoków wciskając popychacze. Popychacze z kolei naciskają na płytki powodując utratę kompresji. W taki sposób ciśnienie wyjściowe jest automatycznie regulowane.
  Sprężarka posiada własną pompę oleju wiec ważny jest kierunek obrotów oraz i liczba, która ma wynosić około 1470 obr/min
  Tyle odnośnie teorii :)
  Swoją sprężarkę udało mi się zakupić już po wstępnym przerobieniu na napęd z ciągnika, jednak nie wszystko działało tak jak chciałem. Napęd był przekazywany za pomocą pasów. Koła pasowe zostały tak dobrane że obroty WOM musiały być przełączone na 1000. Rama na której została postawiona nie miała uchwytów transportowych. Wymagała też długiego wałka do podłączenia którego nie miałem.
  Wstępnie wyglądała tak jak poniżej:
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  Trzeba było coś wykombinować wiec powstał plan postawienia sprężarki na koła i zmiany przekładni pasowej na zębatą i ustawienie jej wzdłuż osi sprężarki.
  Póki sprężarka była na chodzie wypiaskowałem ramę, felgi oraz oś które miały docelowo stanowić nowe podwozie. Rama to skrócona podstawa od starego agregatu malarskiego. Koła i oś zostały zaadoptowane ze starego wozu.
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnikaSprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika  Kolejny etap to demontaż, uszczelnienie i malowanie samej sprężarki. Jako że piaskowanie nie było już możliwe trzeba było to zrobić po staremu. Teraz dopiero przekonaliśmy się jak łatwo czyściło się piaskiem :)
  Na początku odcięliśmy starą ramę i umyliśmy całość.
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  Akcesoria zostały pomalowane, natomiast sama sprężarka została w oryginalnej farbie. Co prawda na cylindrach nieco wychodziła rdza ale nie sposób było ich wyczyścić ręcznie.
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  Wracając do samego uszczelnienia, w moim przypadku przeciekał simering pod kołem zamachowym. Koło jest zamontowane na stożku ma na obwodzie dwa otwory z gwintem M12 do ściągacza, który wykonaliśmy z kawałka ceownika:
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  Rama dostała kółka jezdne:
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  I całość została "ożeniona"
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  Najłatwiejsza cześć została zrobiona. Przyszła kolej na napęd. Sprężarka w oryginale miała silnik o mocy około 60KM. Mój ciągnik ma 90KM wiec spokojnie da rade ale przy takiej mocy niezbędna jest solidna przekładnia przenosząca napęd. Znalazłem używaną przekładnie zębatą o przełożeniu ok 1:3 odwracającą kierunek obrotów. To bardzo ważne ze względu na pompę oleju. Przekładnia miała wałki z klinami do których dorobiliśmy tuleje. Z przodu została dołączona tuleja z dospawanym wałkiem pasującym do przekaźnika. Z tyłu przekładni do tulei dospawaliśmy flaszę która po przetoczeniu została przykręcona do małego wału kardana z dwoma przegubami. Początkowo mieliśmy plan połączenia sprężarki z przekładnia wałem z jednym przegubem (taki mieliśmy) ale byłoby to bardzo problematyczne i wymagało by idealnego ustawienia sprężarki względem przekładni. Przy takiej mocy nawet najmniejsze bicie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Zastosowanie wału z dwoma przegubami niweluje niewielkie przesunięcie sprężarki i przekładni nie wprowadzając dodatkowych drgań.
  Filtry powietrza które były w komplecie zastąpiłem nowymi większymi pochodzącymi z kombajnu BIZON
  Na koniec układ napędowy została zaopatrzony w osłonę z siatki stalowej. Nie jest to idealne rozwiązanie bo nadal są duże otwory ale wstępnie zabezpiecza przed przypadkowym zetknięciem się z wirującymi elementami.
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  Zegary pokazujące parametry pracy sprężarki zostały zamontowane z przodu dzięki czemu są widoczne z ciągnika.
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  I kilka zdjec gotowej konstrukcji:
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  Podliczając sumaryczne koszta gotowa sprężarka w wersji finalnej kosztowała mnie około 2300zł. Czy to dużo czy mało - oceńcie sami. Moim zdaniem to kwota akceptowalna jak na takie urządzenie. Najważniejsze - tak jak chciałem sprężarka nie ma silnika co przy mojej częstotliwości użytkowania miałoby się z celem.

  Na koniec chciałbym podziękować mojemu Tacie, bez pomocy którego ta konstrukcja zapewne by nie powstała :)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Nick2
  Level 13  
  Offline 
  Has specialization in: aparatura elektroniczna
  Nick2 wrote 138 posts with rating 85, helped 0 times. Live in city Hajnówka. Been with us since 2004 year.
 • #2
  Technik.elektryk
  Level 9  
  Jeszcze jakeś błotniki i panel z różnymi końcówkami (przyłącza), ogólnie to jestem zwolennikiem zaczynania od nowa czyli rozwalenie na części pierwsze i weryfikacja.
 • #3
  andrzejek23
  Level 19  
  Bardzo ładne wykonanie. Widać duży wkład pracy, ale i gruntowne przygotowanie teoretyczne. Ukłony, również dla Taty:)
 • #4
  Nick2
  Level 13  
  Spręzarki nie bede przewoził po drodze, do wyjechania z garazu nie potrzebuje błotników :) Jeżeli chodzi o dodatkowe końcówki to nie bardzo wiem o jakie koncówki chodzi. Taka sprezarka nie bedzie słuzyła do "przedmuchiwania" np chłodnicy czy czegoś tym podobnego. Na wyjsciu jest złacze kłowe typowe dla narzedzi pneumatycznych i nic innego nie jest potrzebne. Zebym miał mozliwosc wypiaskowania korpusu chetnie bym to zrobił ale niestety recznie bym jej nie wyczyscił wiec poki co zostało tak jak jest. Nie widziałem sensu rozbierania wszystkiego na czesci pierwsze. Skoro sprezarka działała uszczelniłem tylko wycieki, wymieniłem olej to co sie dało wyczyscic pomalowałem i bedzie działać dalej.
 • #5
  dawid6930
  Level 9  
  super wyszło teraz ja muszę wziąć się za swoją
 • #6
  lobudek
  Level 14  
  Nie wiesz przypadkiem od czego jest ta przekładnia?
 • #7
  Nick2
  Level 13  
  Dawid6930 - dziękuje. Kosztowało to nas troche pracy ale było warto. Niestety nie wiem od czego pochodzi ta przekładnia ale jest bardzo solidna, waży około 35kg. Koła zębate wewnątrz mają zeby pod kątem, nie prostopadle do osi. Podejrzewam że była w jakiejś bardzo starej maszynie, po rozebraniu okazało sie ze przy osiach nie ma simeringów a jakieś filcowe uszczelniacze czego juz od dawna sie nie stosuje. Oczywiście przy takim jej ustawieniu przeciekały wiec trzeba było wytoczyć w deklach gniazda pod simeringi
 • #8
  Mark II
  Level 21  
  Witam.
  Solidnie wykonana.
  Czy chłodzenie jest oryginalne?
 • #9
  Nick2
  Level 13  
  Cała sprężarka jest w oryginale tak jak była kiedyś. Jedyne modyfikacje to przekładnia do napędu oraz widoczny z tyłu odwadniacz który dodatkowo filtruje powietrze podawane na zawory odpręzające z góry.
  Sama rama waży około 100kg i jest wykonana jak widać z profila - ceownika, więc podstawa jest bardzo solidna
 • #10
  lobudek
  Level 14  
  Można delikatnie zjechać z obrotami WD53? Mam Ursusa 3512, który ma ok. 37kw mocy, musiałbym trochę obniżyć obroty by ciągnik dał radę. Już kiedyś planowałem taką przeróbkę jak Ty, ale nie znalazłem tanio pompy od wd53....
 • #11
  Nick2
  Level 13  
  Obniżanie obrotów nie jest wskazane ze względu na pompe oleju w sprezarce. Po obniżeniu obrotów spadnie cisnienie smarowania. Do tego tak jak pisałem bardzo wazny jest kierunek obrotów. Jeżeli chcesz krecic sprezarka za pomocą wałka ustawionego na wprost przekladnia musi zmieniac kierunek obrotów
 • #13
  wojtek9313
  Level 12  
  Jakiej ta pompa potrzebuje mocy ? I czym to napędzasz?
 • #15
  Mentor999
  Level 11  
  Cześć, ile może ważyć sama sprężarka z chłodnicą. Na lokalnym złomowisku widziałem taką, brakuje jednej głowicy, i zastanawiam się czy w cenie złomu warto by ja odkupić?
 • #17
  Mentor999
  Level 11  
  dzięki za odp. myślałem ze z 600kg, sprężarka jest z silnikiem spalinowym, prawdopodobnie uszkodzony. W grę wchodzi przeróbka jak u ciebie na WOM i npęd od traktora 90KM. Myślisz że w warto wskrzesić takie zwłoki ;) z przeznaczeniem na zasilanie amatorskiej piaskarki.
 • #18
  Nick2
  Level 13  
  Trudno powiedziec czy warto zalezy w jakiej cenie ja kupisz. Ja kupiłem sprawną a i tak musiałem ja rozebrac na czesci zeby miec pewnosc ze bedzie dzialac. Czesci da sie kupic to raczej nie problem. W sprezarce jest chłodnica z wentylatorem o rury doprowadzajace do niej cisnienie? Zegary, przewody ciśnieniowe na głowycach? Jako sprezarka do piaskowania moim zdaniem jest świetna. Naped z ciagnika eliminuje koniecznosc konserwacji silnika co w przypadku posiadania ciagnika jest wielką zaleta. Wydajnosc jest wystarczająca nawet do piaskowania dysza 8mm. Do tego ma prostą budowę nie to co śrubówki
 • #19
  Mentor999
  Level 11  
  Sprężarka zakupiona, ważyła 400kg w tym chłodnice = 600zł, ogólnie kompletna, wał ładnie się kręci, czuć że kompresja jest. Brakuje filtrów powietrza, i jednego kolektora, ale tym się nie martwię. Przekładnia od spycharki DT75 też ma przełożenie 1:3 w tym możliwość włączenia na "luz".
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
 • #20
  Nick2
  Level 13  
  też zastanawiałem sie nad taka przekładnią ale ostatecznie trafiła mi sie inna. Pamietaj tylko jak już ja złozysz i bedzie nabijała cisnienie, jak przestaniesz ją krecic przed kolejnym uruchomieniem spusc powietrze z układu. U mnie przy nabitej sprezarce jak próbowałem włączyc sprezarke ponownie ciągnik przygasał :)
  Masz jakies zdjęcia tego co kupiłes?
 • #21
  Mentor999
  Level 11  
  Na zdjęciu wygląda średnio, ale myślę że powinno śmigać.
  Sprężarka WD-53 - przeróbka do napedu z WOM ciągnika
  Za remont się zabiorę jak skombinuję jakąś przkładnie, ciekawe czy od Cyklopa by wytrzymała.
 • #22
  Nick2
  Level 13  
  Od cyklopa nie ma szans. Tez tak kombinowałem nawet ja kupiłem ale nie wytrzyma nawet jednego uruchomienia sprezarki. Co innego kręcic pompe hydrauliczną z co innego taka sprezarke. Powiem ci ze kupiłem wałek przekaznika specjalnie o długosci pasujacej do sprezarki. wydawałoby sie porządny frezowany nie z rurki, dokładnie taki:
  https://archiwum.allegro.pl/oferta/walek-przekaznika-mocy-75cm-frezowany-i4174149161.html
  Po kilkunastu piaskowaniach wewnętrzna czesc wykonana z preta frezowanego skreciła sie o jakies 30 stopni w miejscu gdzie wychodził z zewnetrznej czesci. Siły sa ogromne, szkoda kasy na lich przekładnie. Myśle ze ta z DET bedzie dobra
 • #23
  SAWEK101
  Level 31  
  Dobra robota, też zastanawiam się nad zrobieniem swojej sprężarki na wom, mam zamiar zrobić to na paskach (boję się o ciągnik który jest nie mój), mam pytanko czy można mocować koło pasowe bezpośrednio na sprężarce, wytrzyma łożyskowanie wału?
  Wiadomo będą większe straty, ale ta sprężarka to masa i ryzyko ukręcenia czegoś jest dosyć duże.
 • #24
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  Czy w tej sprężarce ważne są obroty, czy tylko należy pilnować ciśnienia oleju? Chodzi mi o to, czy np. jak sprężarka będzie pracować przy 600 rpm, a ciśnienie oleju będzie ok, to tak może być, czy musi mieć obroty nominalne?
 • #25
  SAWEK101
  Level 31  
  Tak ważne są obroty, ma się kręcić w prawo.
 • #27
  SAWEK101
  Level 31  
  Tysiąc to powinno być wszystko ok, normalnie na wale sprężarki jest sprzęgło odśrodkowe i obroty muszą być na tyle duże by się sprzęgło nie ślizgało, co do oleju to jeśli będzie ciśnienie to będzie ok, a to zależy od stanu pompy i panewek.
 • #29
  SAWEK101
  Level 31  
  Tak z 800obr to musi mieć by chodziła stabilnie, do rozruchu musisz podnosić zawory bo silnik nie da rady, nie wiem czy ona polubi długotrwałe niskie obroty, to będzie też zależało od ciśnienia końcowego., a nie lepiej kupić śrubę?
 • #30
  pablo1623
  Level 10  
  Witam,czy ktoś miałby może cylinder 2go stopnia ten środkowy do sprzedania do wd 53?