Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Desa Master DH 721 - Pięciokrotny wzrost poboru mocy osuszacza sprężarkowego.

Jan_Werbinski 08 Maj 2016 13:36 2340 33
  • #1 08 Maj 2016 13:36
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Desa/Master DH 721
    Osuszacz sprężarkowy. Moc nominalna 400W.
    Zmierzyłem licznikiem pobór energii osuszacza. Podczas pracy wentylatora 40W a razem ze sprężarką 370W.
    Instrukcja zabrania włączania i wyłączania wtyczką sieciową. Nakeży to robić pokrętłem wilgotności, które przez higrostat uruchamia w różnych położeniach zależnych od aktualnej wilgotności sprężarkę i wentylator.
    Użycie wtyczki lub zegara czasowego powoduje że urządzenie pracuje niby normalnie, ale pobór mocy wynosi 1750-1910W. Po jakimś nieznanym czasie spada, bo energia pobrana przez 10 godzin pracy na maksymalnym ustawieniu to 3,63 kWh.
    Pomiary zrobiłem na dwóch osuszaczach i obydwa się tak zachowują. Jeden z nich niedawno miał wymienioną płytę główną po około 7 latach pracy włączany zegarem czasowym na 10 godzin dziennie, codziennie.

Czym to jest spowodowane? Gdzie idzie energia podczas dużego poboru mocy? Grzeje uzwojenie sprężarki? Co się może zepsuć?
    W jaki sposób sterować odwilżaczem mając na celu:
    1. Pracę w określonych godzinach taniej taryfy.
    2. Lub podczas nadmiaru energii z fotowoltaiki - mam wattrouter i myślałem by użyć wyjścia przekaźnikowego. Po

0 29
  • #2 27 Cze 2016 11:46
    wacpan
    Poziom 10  

Próbowałeś tak skręcić higrostat żeby był stale włączony i w tym momencie podpiąć zasilanie? Jeśli zadziała to pozostaje tylko kwestia czy ma chodzić przez cały czas trwania taniej taryfy niezależnie od poziomu wilgotności powietrza czy zastosować timer/drugi higrostat na zasilaniu.

0
  • #3 27 Cze 2016 13:02
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Tak robiłem. I właśnie wtedy był ten duży pobór mocy.

0
  • Pomocny post
    #4 25 Lip 2017 21:22
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Jan_Werbinski napisał:
    pobór mocy wynosi 1750-1910W. Po jakimś nieznanym czasie spada

Bo każde urządzenie chłodnicze z rurką kapilarną przy rozruchu przepompowuje czynnik chłodniczy w większej ilości i bardziej ogrzany, spowodowane jest to przejściem czynnika podczas postoju do chłodniejszej strony układu. Po kilku minutach ciśnienia się stabilizują i jest mniejszy pobór energii.

0
  • #5 02 Wrz 2017 10:27
    Arekino
    Poziom 3  

Cytat:
    Bo każde urządzenie chłodnicze z rurką kapilarną przy rozruchu przepompowuje czynnik chłodniczy w większej ilości i bardziej ogrzany, spowodowane jest to przejściem czynnika podczas postoju do chłodniejszej strony układu. Po kilku minutach ciśnienia się stabilizują i jest mniejszy pobór energii.

Z tego co wiem to urządzenie chłodnicze na kapilarę ma na postoju wyrównane ciśnienia przed i za sprężarką. W związku z tym praca sprężarki na starcie jest w takim stanie najmniejsza gdyż współczynnik sprężu jest niski. Dopiero po rozruchu i ustaleniu się wysokiego ciśnienia na skraplaniu osiągamy nominalną moc na którą zaprojektowano układ.
    Zaś duży prąd na starcie urządzenia to pewnie prąd rozruchu silnika sprężarki, jest to jednak chwilowy udar. Ewentualnie prąd ładowania jakichś kondensatorów w urządzeniu po włożeniu wtyczki.

0
  • #6 02 Wrz 2017 14:49
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Arekino napisał:
    urządzenie chłodnicze na kapilarę ma na postoju wyrównane ciśnienia przed i za sprężarką

Właśnie dlatego ma więcej czynnika do przepompowania.

0
  • #7 02 Wrz 2017 18:49
    Arekino
    Poziom 3  

Praca sprężarki polega na pokonywaniu różnicy ciśnień między ssaniem a tłoczeniem. Im ta różnica większa tym więcej pracy trzeba wykonać i większą moc pobrać z sieci. Pobór mocy sprężarki rośnie wraz ze wzrostem ciśnienia tłoczenia które silnik musi pokonać. Jednocześnie spada jej wydajność chłodnicza. Zajrzyj do jakiejkolwiek tabeli wydajności sprężarek. Przykład w załączniku.

0
  • #8 02 Wrz 2017 19:17
    wiesiekba
    Specjalista AGD

No i co? Zobacz jak jest powyżej 0 stopni odparowania, a poniżej 0 skąd się bierze podobny spadek mocy?
    Rozumiesz te parametry i jaki jest powód takiego stanu poboru mocy?
    Przy jakiej temperaturze odparowania pracuje osuszacz?
    Ile ma na początku przy starcie do przepompowania czynnika?
    Jak została stworzona tabela za każdym razem zatrzymywali sprężarkę po to aby dojść ile mocy elektrycznej pobiera?

0
  • #10 02 Wrz 2017 20:38
    Arekino
    Poziom 3  

Cytat:
    No i co? Zobacz jak jest powyżej 0 stopni odparowania, a poniżej 0 skąd się bierze podobny spadek mocy?

Prawa fizyki dla układu chłodniczego są takie same bez względu na odparowanie. Czytaj tabelę POWER(W) za zrozumieniem. Przy ustalonym stałym skraplaniu pobierana moc jest taka sama, obojętnie czy odparowanie to -10 czy +10. Za to moc pobierana rośnie ze wzrostem ciśnienia skraplania(rośnie spręż). A by uzyskać wysokie ciśnienie skraplania(czyli wysoki pobór mocy) sprężarka musi jakiś czas popracować. Krasnoludki go nie wytworzą.

Cytat:
    Rozumiesz te parametry i jaki jest powód takiego stanu poboru mocy?

Po latach pracy w chłodnictwie z grubsza rozumiem. Ty najwyraźniej słabo.

Cytat:
    Przy jakiej temperaturze odparowania pracuje osuszacz?

Zmiennej. Zależnej od temperatury i wilgotności powietrza trafiającego na parownik, które oddając na nim ciepło jawne i utajone wpływa na temperaturę parującego w nim czynnika.

Cytat:
    Ile ma na początku przy starcie do przepompowania czynnika?

Tyle samo co zawsze. Ilość czynnika w układzie jest stała. Jak ubywa na ssaniu to przybywa na tłoczeniu. Zmieniają się tylko ciśnienia i stany skupienia.

Cytat:
    Jak została stworzona tabela za każdym razem zatrzymywali sprężarkę po to aby dojść ile mocy elektrycznej pobiera?

Jak zatrzymali sprężarkę to im żadnej mocy nie pobierała :) Podejrzewam że raczej czytali z przetworników ciśnienia i temperatury w czasie pracy, przy interesujących ich wartościach progowych. Jak pisałem wcześniej prawa fizyki są takie same dla każdego punktu pracy. Przy rozruchu dochodzi nam co najwyżej chwilowy prąd rozruchowy jak przy większości silników indukcyjnych.

0
  • #11 02 Wrz 2017 23:20
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Arekino napisał:
    Przy rozruchu dochodzi nam co najwyżej chwilowy prąd rozruchowy jak przy większości silników indukcyjnych.

Chyba się zapędziłeś. No i tutaj nie widzisz różnicy, sprężarka osuszacza po zatrzymaniu jest wypełniona większą ilością czynnika z układu. Dlaczego?
    Arekino napisał:
    Po latach pracy w chłodnictwie z grubsza rozumiem. Ty najwyraźniej słabo.

Co się dzieje z mocą pobieraną przez sprężarkę do chwili kiedy praca układu się ustabilizuje? Tutaj też działają prawa fizyki, ponieważ to jest urządzenie z kapilarą i tego nie wziąłeś pod uwagę lub nie rozumiesz tego faktu.
    Rozważ jeszcze raz sytuację opisaną na początku w temacie, rozważ wszystkie czynniki rozruchu zatrzymanego na dłuższą chwilę urządzenia i wtedy odpisz jak będziesz pewien swego zdania.

0
  • #12 03 Wrz 2017 00:15
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

A może jest tam zamontowana dodatkowa grzałka do odladzania chłodnicy, jak spotkałem w jednym TROTECu, tam też nie wolno było wyciągać wtyczki z kontaktu, po wyłączeniu wyłącznikiem osuszacz działaj około 5 minut i jak zgasła czerwona lampka można było wyciągnąć wtyczkę.

0
  • #13 03 Wrz 2017 00:36
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Ten model znam dobrze i nie ma grzałki, jest sterowany płytką elektroniczną, ma pomiar temperatury na parowniku jak osiąga za niską temperaturę to wyłącza sprężarkę do momentu ogrzania się do odpowiedniej temperatury.

0
  • #14 03 Wrz 2017 09:06
    Arekino
    Poziom 3  

Cytat:
    No i tutaj nie widzisz różnicy, sprężarka osuszacza po zatrzymaniu jest wypełniona większą ilością czynnika z układu. Dlaczego?

I jednocześnie ma mniejszą ilość czynnika na tłoczeniu. To zamknięty układ, jak gdzieś przybyło to w innym miejscu ubyło. Tłumaczyłem to już wcześniej.

Cytat:
    Co się dzieje z mocą pobieraną przez sprężarkę do chwili kiedy praca układu się ustabilizuje?

Stopniowo rośnie aż do uzyskania docelowego ciśnienia skraplania, zależnego od warunków otoczenia. Wynika to jasno z wrzuconej przeze mnie wcześniej tabeli.

Cytat:
    Tutaj też działają prawa fizyki, ponieważ to jest urządzenie z kapilarą i tego nie wziąłeś pod uwagę lub nie rozumiesz tego faktu.

Prawa fizyki dla układu chłodniczego są zawsze takie same, bez względu na to jaki element rozprężny zamontujemy przed parownikiem. Obojętnie czy to będzie kapilara, zawór rozprężny mechaniczny, elektroniczny krokowy czy może AKV. Tyle że kapilara jest najtańsza i najmniej precyzyjna dla przegrzania w parowniku. Różnica tylko taka że na kapilarze wyrównają nam się zupełnie ciśnienia na postoju co tylko ułatwia rozruch. Przy zastosowaniu zaworu rozprężnego, bez zamontowanego przed nim elektrozaworu odcinającego, nastąpi to samo(chyba że posiada opcję MOP).

Z postów wynika że najwyraźniej nie rozumiesz zasady działania sprężarki w układzie chłodniczym. Ona przetłacza gaz a nie ciecz. Gaz wchodzi na ssanie i gaz wychodzi z tłoczenia. Brak różnicy ciśnień między ssaniem a tłoczeniem to dla sprężarki bieg jałowy o najmniejszym poborze mocy. Dopiero pojawianie się różnicy ciśnień(którą to sprężarka musi wytworzyć) powoduje wzrost poboru mocy.

0
  • #15 03 Wrz 2017 12:07
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Weź podłącz całkowicie rozmrożoną lodówkę podłącz na watomierzu i zobaczysz jak będzie się rozkładała moc.
    Bo to co piszesz jest już na rozbieganym ustabilizowanym układzie.

Dobrze, tak się składa że jestem w posiadaniu tego modelu osuszacza mam i watomierz, więc zrobię test jak to wygląda może akurat ja się mylę.
    Wszak Ty piszesz o dużym doświadczeniu w tym zawodzie.
    Ja akurat w tym fachu robię niedługo tylko 28lat od 17 roku życia, jestem świadomy że nie wszystkie rozumy pozjadałem, ale jestem dociekliwy nie zostawiam nie załatwionej sprawy.Tylko wynagrodzenie zmienia ten fakt.

No podłączyłem osuszacz na watomierzu.
    Po załączeniu pobór 560W
    Przez pierwsze około 2 minuty stopniowo spada do 430W po czym następują wahania 30W ponieważ następują nieregularne zalania czynnikiem parownika, sprężarki
    po około 4 minutach zużycie stabilizuje się na 460W
    na tym zakończyłem. Nie czekałem do rozgrzania się karteru sprężarki.
    Jedno mnie zastanawia dlaczego założyciel tematu ma pięciokrotny wzrost mocy, w jakim momencie robił odczyt mocy?

Dodano po 49 [minuty]:

Arekino napisał:
    bez względu na to jaki element rozprężny zamontujemy przed parownikiem. Obojętnie czy to będzie kapilara, zawór rozprężny mechaniczny

Nie prawda kapilara puszcza do całkowitego wyrównania ciśnień lecz zawór zamyka do ustawionego ciśnienia.Oczywiście przy sprawnych komponetach.
    Arekino napisał:
    Różnica tylko taka że na kapilarze wyrównają nam się zupełnie ciśnienia na postoju co tylko ułatwia rozruch.

To prawda w wyniku tego efektu gazu w korpusie sprężarki jest więcej przez co skraplacz przez chwilę do ustabilizowania ciśnień jest "jakby za mały"
    Arekino napisał:
    Ona przetłacza gaz a nie ciecz. Gaz wchodzi na ssanie i gaz wychodzi z tłoczenia. Brak różnicy ciśnień między ssaniem a tłoczeniem to dla sprężarki bieg jałowy o najmniejszym poborze mocy. Dopiero pojawianie się różnicy ciśnień(którą to sprężarka musi wytworzyć) powoduje wzrost poboru mocy.
    to prawda, tylko dlaczego pobór mocy po rozruchu jest większy przez chwilę?

0
  • #16 03 Wrz 2017 12:27
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

wiesiekba napisał:

na tym zakończyłem. Nie czekałem do rozgrzania się karteru sprężarki.
    Jedno mnie zastanawia dlaczego założyciel tematu ma pięciokrotny wzrost mocy, w jakim momencie robił odczyt mocy?

Pierwsze włączenie jest tak jak piszesz.
    Kiedy po chwili wyłączę i w ciągu np kilku sekund włączę ponownie, to mam kilka razy większy pobór mocy.

0
  • #17 03 Wrz 2017 12:34
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Jan_Werbinski napisał:
    Kiedy po chwili wyłączę i w ciągu np kilku sekund włączę ponownie, to mam kilka razy większy pobór mocy.

To wygląda na to że sprężarka zrobiła ciśnienie Ty ją wyłączyłeś po kilku sekundach ciśnienie nie zdążyło się wyrównać i ją załączyłeś ponownie więc przy takiej różnicy ciśnień rozruch sprężarki jest niemożliwy, silnik jest zatrzymany przez ciśnienie które musi pokonać tłok.

Dodano po 2 [minuty]:

Arekino napisał:
    Brak różnicy ciśnień między ssaniem a tłoczeniem to dla sprężarki bieg jałowy o najmniejszym poborze mocy. Dopiero pojawianie się różnicy ciśnień(którą to sprężarka musi wytworzyć) powoduje wzrost poboru mocy.

Jeszcze ten fakt który mi przytaczasz.
    Albo źle się wyraziłeś lub nie znasz tego faktu. przy odparowaniu -25 stopni pobór mocy jest mniejszy niż przy odparowaniu dajmy na to +10 stopni.
    Skąd ten fakt?

1
  • #18 03 Wrz 2017 13:47
    Arekino
    Poziom 3  

Cytat:
    Weź podłącz całkowicie rozmrożoną lodówkę podłącz na watomierzu i zobaczysz jak będzie się rozkładała moc.

Jeśli masz na myśli to że rozmrożona lodówka pobiera na początku więcej mocy zanim się wychłodzi, to pewnie masz rację. Wygrzane otoczenie parownika powoduje że układ pracuje z początku na wyższym odparowaniu czynnika. Wyższe odparowanie to większa moc chłodnicza sprężarki a co za tym idzie większa moc wydzielona na skraplaczu. Skoro większe ciśnienie na skraplaczu to większa pobierana moc elektryczna. Po wychłodzeniu wnętrza lodówki spada odparowanie(parownik pracuje w zimniejszym otoczeniu), spada też skraplanie i pobór mocy.
    Osuszacz sprężarkowy to zwykłe urządzenie chłodnicze, tyle że zarówno skraplacz jak i parownik pracują w tym samym ośrodku(pomieszczeniu) nie obniżając jego temperatury. Temperatura w pomieszczeniu raczej wzrośnie bo zwiększyliśmy jego bilans energetyczny o moc elektryczną z gniazdka, wpompowaną przez sprężarkę w skraplacz w postaci ciepła.

Cytat:
    Wszak Ty piszesz o dużym doświadczeniu w tym zawodzie.

Tabelę którą tu podałem stworzył producent sprężarek nie ja. Moje doświadczenie w zawodzie nie ma żadnego wpływu na jej zawartość.

Cytat:
    Jeszcze ten fakt który mi przytaczasz.
    Albo źle się wyraziłeś lub nie znasz tego faktu. przy odparowaniu -25 stopni pobór mocy jest mniejszy niż przy odparowaniu dajmy na to +10 stopni.
    Skąd ten fakt?

Zgadza się - ta sama sprężarka przy niższym odparowaniu ma mniejszą wydajność chłodniczą niż przy wyższym odparowaniu. Wydzieli więc mniej ciepła(ciśnienia) na skraplaczu.

Cytat:
    To wygląda na to że sprężarka zrobiła ciśnienie Ty ją wyłączyłeś po kilku sekundach ciśnienie nie zdążyło się wyrównać i ją załączyłeś ponownie więc przy takiej różnicy ciśnień rozruch sprężarki jest niemożliwy, silnik jest zatrzymany przez ciśnienie które musi pokonać tłok.

Dokładnie o tym pisałem od początku. Duży prąd rozruchowy. Jeśli nie zdoła uruchomić sprężarki to pewnie wygrzeje się zabezpieczenie termiczne i wyłączy kompresor. Po wystygnięciu ponowi próbę. Cieszę się że w końcu doszliśmy to tych samych wniosków.

0
  • #19 03 Wrz 2017 13:52
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Arekino napisał:
    Tabelę którą tu podałem stworzył producent sprężarek nie ja. Moje doświadczenie w zawodzie nie ma żadnego wpływu na jej zawartość.

Ale zażucanie mi że nie umiem ich czytać? i tutaj poległeś bo mówimy o układzie chłodniczym a nie o sprężarce.
    Mimo tej tabelki w niej też pobierana moc jest największa przy zerowej temperaturze, nie wiem czy to zauważyłeś.

0
  • #20 03 Wrz 2017 14:33
    Erbit
    Poziom 31  

wiesiekba napisał:
    ...
    To wygląda na to że sprężarka zrobiła ciśnienie Ty ją wyłączyłeś po kilku sekundach ciśnienie nie zdążyło się wyrównać i ją załączyłeś ponownie więc przy takiej różnicy ciśnień rozruch sprężarki jest niemożliwy, silnik jest zatrzymany przez ciśnienie które musi pokonać tłok. ...

Zauważyłem kilkukrotnie, że gdy na moment wyłączę pracującą lodówkę (lub np. nastąpi chwilowy zanik napięcia) i ponownie ją włączę to często nie słychać normalnej pracy sprężarki tylko ciche "buczenie" a po chwili słychać "tyknięcie" i zapada cisza. Po kilku minutach sprężarka rusza normalnie. Ta sytuacja pasuje mi do opisu Kolegi - sprężarka nie ma siły ruszyć, prawdopodobnie zabezpieczenie termiczne wyłącza sprężarkę i po chwili gdy zabezpieczenie ostygnie (a w tym czasie wyrówna się ciśnienie) to sprężarka rusza.

Prawdopodobnie gdybym w tym czasie (w czasie gdy sprężarka jest zablokowana) podłączył watomierz to zaobserwowałbym także wzrost pobieranej mocy aż do momentu zadziałania zabezpieczenia termicznego. Mam rację ?

[edyta]
    Do autora: czy chcesz abym to sprawdził ?

0
  • #22 03 Wrz 2017 14:59
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Erbit napisał:
    Prawdopodobnie gdybym w tym czasie (w czasie gdy sprężarka jest zablokowana) podłączył watomierz to zaobserwowałbym także wzrost pobieranej mocy aż do momentu zadziałania zabezpieczenia termicznego. Mam rację ?

Tak masz rację.
    Tylko teraźniejsze lodówki mają rozruch na pastylkach (pozystorach) i w nich nie będzie aż tak duża różnica w poborze mocy, pozystor ma to do siebie że po nagrzaniu mniej przewodzi prąd.
    Starsze sprężarki miały rozruch załączany przekaźnikiem elektromagnetycznym i prąd rozruchu był połączony całkowicie przez cały czas do momentu zmniejszenia się prądu płynącego przez cewkę przekaźnika, wtedy zwalniał kotwicę i uzwojenie rozruchowe zostaje rozłączone całkowicie.

0
  • #23 03 Wrz 2017 15:03
    Erbit
    Poziom 31  

wiesiekba napisał:
    ...
    Tak...

Czy zatem to jest przyczyną wzrostu poboru u autora ?

0
  • #24 03 Wrz 2017 15:06
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Erbit napisał:
    wiesiekba napisał:
    ...
    Tak...

Czy zatem to jest przyczyną wzrostu poboru u autora ?

Z cytatu nic nie wynika nie wiem o co Ci chodzi.

0
  • #26 03 Wrz 2017 15:11
    Erbit
    Poziom 31  

wiesiekba napisał:
    ...

Czy opisywana przeze mnie sytuacja może być przyczyną wzrostu poboru prądu u autora?

Niestety nie znam się na AGD więc nie wiem jaka u niego jest sprężarka.

0
  • #27 03 Wrz 2017 15:12
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Erbit napisał:
    wiesiekba napisał:
    ...

Czy opisywana przeze mnie sytuacja może być przyczyną wzrostu poboru prądu u autora?

Niestety nie znam się na AGD więc nie wiem jaka u niego jest sprężarka.

Tak taka sytuacja ma miejsce.

0
  • #28 03 Wrz 2017 22:32
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Czyli mogę ten osuszacz włączać np. stycznikiem zamiast higrostatem jak nakazuje instrukcja, ale unikać sytuacji kiedy po wyłączeniu następuje wkrótce ponowne włączenie?

0
  • #29 03 Wrz 2017 22:40
    Erbit
    Poziom 31  

Jan_Werbinski napisał:
    Czyli mogę ten osuszacz włączać np. stycznikiem zamiast higrostatem jak nakazuje instrukcja, ale unikać sytuacji kiedy po wyłączeniu następuje wkrótce ponowne włączenie?

Wg moich obserwacji na lodówkach problem zablokowania sprężarki najczęściej występuje gdy wyłączę na chwilę pracującą sprężarkę. Po ponownym załączeniu napięcia sprężarka nadal chce pracować ale nie ma siły ruszyć. Należy więc unikać wyłączania pracującej sprężarki lub unikać włączenia w niedługim czasie po wyłączeniu pracującej sprężaki.

Problem ten nie pojawia się gdy wyłączę lodówkę gdy sprężarka nie pracuje - to logiczne.

[edyta]
    Czy ja dobrze rozumiem, że Ty załączasz osuszacz chcąc zużyć nadwyżki z PV ?

[edyta2]
    Mógłbyś zrobić test. Włącz osuszacz, niech sprężarka trochę popracuje, skręć higrostat tak aby sprężarka się wyłączyła, następnie podkręć higrostat - zobaczysz czy uzyskasz podobny efekt jak przy chwilowym odłączeniu zasilania - stawiam, ze tak.

0
  • #30 04 Wrz 2017 01:17
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Jan_Werbinski napisał:

Tak możesz załączać stycznikiem tylko daj przynajmniej 5 minut na wyrównanie się ciśnienia w osuszaczu. W lodówce termik ponownie załącza po około 2 minutach.

0
  Szukaj w 5mln produktów