Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus Maximus VIII Ranger - kod 00 przy pierwszym włączeniu, brak POST.

bialy_pielgrzym 18 Maj 2016 20:48 2532 23
  • #1 18 Maj 2016 20:48
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Witam, mam poważny problem z włączeniem komputera. Wczoraj poskładałem a dzisiaj uruchomiłem ten zestaw:
    - CPU - i5 6600k
    - płyta główna - Asus Maximus VIII Ranger
    - GPU - Palit Geforce GTX 660 2GB
    - RAM - Corsair DDR4 16GB (2 x 8GB) 3000 MHz CL15
    - HDD - WD Green 500GB
    - SSD - PCIe M.2 NVMe Samsung 128GB
    - PSU - BeQuiet Pure Power L8 730W

Po pierwszym włączeniu na wyświetlaczu POST wyświetla się kod 00. Nic się nie ładuje. Sprawdziłem wszystkie połączenia kilkukrotnie. Sprawdziłem CPU - piny na swoim miejscu. Później próbowałem odłączać po kolei podzespoły - grafikę, dysk SSD, jedną kość RAM. Niestety nie pomogło. Proszę Was o pomoc. Co mogę spróbować zrobić?

0 23
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 18 Maj 2016 21:12
    Dydelmax
    Poziom 35  

Witam.
    Uruchom PC poza obudową w konfiguracji: zasilacz + płyta główna + procesor wraz z chłodzeniem. Płyta powinna zasygnalizować brak pamięci RAM. Jeśli tak się stanie, dołóż jedną kość pamięci i ponów próbę uruchomienia - komputer powinien wystartować na zintegrowanej z procesorem grafice. Jeśli zadziała, podłączaj kolejne elementy. Każdy kolejny podzespół dokładasz oczywiście z wyłączonym zasilaniem komputera. Komputer należy uruchamiać na powierzchni, która nie przewodzi prądu, aby uniknąć potencjalnych zwarć np. na płycie głównej.
    Pozdrawiam

0
  • Mitronik
  • #3 18 Maj 2016 21:35
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Komputer składałem na specjalnej macie i w rękawiczkach ESD. Nie raz chwytałem się kaloryferów żeby ściągnąć ładunki :-) Zrobię to co poleciłeś i odpisze czy pomogło.

Dodano po 17 [minuty]:

Nic nie pomogło. Dzieje się dokładnie to samo. Code 00. Wentylator na radiatorze od CPU działa. Led-y na płycie świecą. Zasilacz wyjąłem ze starego kompa choć sam zasilacz ma około 1 roku i nie było z nim żadnych problemów. Coś mi śmierdzi uszkodzoną płytą. Jak mi przyszedł ten zestaw z moreli to wszystko było ładnie zapakowane oprócz tej płyty - w kartonie luzem latała po pudle...

1
  • Pomocny post
    #4 18 Maj 2016 21:43
    Dydelmax
    Poziom 35  

bialy_pielgrzym napisał:
    Coś mi śmierdzi uszkodzoną płytą. Jak mi przyszedł ten zestaw z moreli to wszystko było ładnie zapakowane oprócz tej płyty - w kartonie luzem latała po pudle...

Zakładając, że zasilacz jest sprawny i daje prawidłowe napięcia (do weryfikacji miernikiem z dobrą baterią), a uszkodzenie procesora jest mało prawdopodobne - tak, płyta może być uszkodzona.
    Rozwiń myśl "luzem latała po pudle": nie była zafoliowana (porównaj z rozpakowaniami - unboxingami płyty na YT)?
    Pozdrawiam

0
  • #6 18 Maj 2016 23:01
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Podzespoły zamawiałem razem z obudową dlatego paczka poszła w bardzo dużym pudle. Obudowa leżała na dole tego pudła w dodatkowym (standardowym) pudle od SilentiumPC. Na tym leżały wszystkie pozostałe sprzęty oprócz płyty głównej która leżała z boku pudła w pozycji pionowej w swoim oryginalnym pudełku. O ile zabezpieczyli malutki dysk SSD, pamięć ram, procesor i nawet pastę gelid Extreme folią bombelkową o tyle pudełko z mobo już nie. Poza tym pudełko z mobo sprawiało wrażenie choćby się trochę otwarło podczas transportu (ale to już moze być tylko moje subiektywne spostrzeżenie).
    To teraz gwarancja... Ciekawe czy się na mnie nie wypną. Pewnie sobie z miesiąc poczekam...

Dodano po 43 [minuty]:

Tak - resetowałem biosBIOS. Akurat na tej płycie jest to banalne... Przycisk power, cmosCMOS, memok a nawet reset. Nie wiem czy to wina kuriera (transport), sprzedawcy (opakowanie na czas transportu) czy samego producenta. Zaktualizowałbym bios BIOS jednakże jak płyta nie chce nawet postować to co mogę zrobić. Gdzieś czytałem, że można spróbować wyjąć baterię i czymś metalowym dotknąć te styki pod baterią (przy wyłączonym zasilaniu) - jednakże nie wiem jaki jest tego sens.

-Można myślę wykluczyć winę pamięci ramRAM, która jest na liście obsługiwanych przez dokładnie tą płytę główną. Winę grafiki również ponieważ nawet bez grafiki w postaci karty PCIe jest grafika zintegrowana na CPU.
    -Zasilacz BeQuiet też wątpię żeby był winny ponieważ nie jest stary choć gdzieś w necie widziałem, że nie może się pochwalić perfekcyjnymi napięciami.
    -CPU wygląda normalnie - piny na swoim miejscu. Socket również.

Płyta główna nie ma żadnych widocznych uszkodzeń, pęknięć czy rys. Podzespoły właściwie zainstalowałem. Kierowałem się również instrukcją obsługi od tej płyty- dowiedziałem się jedynie jednej nowej rzeczy - port rog_ext obsługuje drugie złącze USB... ale to już tylko specyfikacja danej płyty.

0
  • Pomocny post
    #7 19 Maj 2016 02:05
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Troszkę to dziwne, bo kod 00 świadczy o tym, że płyta nawet nie została uruchomiona.
    Może zapomniałeś coś podłączyć, a może zasilacz uszkodzony - sprawdź napięcia.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Maj 2016 03:24
    310artur
    Poziom 43  

Po wciśnięciu power jest tylko to na tym wyświetlaczu czy coś się zmienia?
    Wadą tego rozwiązania jest to że łatwo pomylić kod 00 z 0D i D0 ;) Osadź ponownie CPU i uruchom tylko z CPU chłodzeniem i zasilaczem. Nie ruszy nic to co innego CPU albo płyta a uszkodzony CPU to biały kruk.

0
  • #9 19 Maj 2016 07:10
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Po naciśnięciu Power uaktywnia się wentylator z coolera. Wyświetlacz kodów post wyświetla 00 (na pewno nie ma tu jakiegoś D) I te całe 00 nawet nie mrygnie. Za pierwsz razem czekałem dość długo bo słyszałem opinie ze za pierwsz razem długo płyta się uruchamia. Czekałem niecałe 10 min ale uznałem że to za długo- nawet jak na pierwszy raz.

Właśnie się zbieram do pracy. Jak wrócę po 16 to sprawdzę napięcia na zasilaczu poczciwym Unitem.

0
  • #11 19 Maj 2016 20:35
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Zworka była i jest w tej samej pozycji - disabled. Nie ma zimnego botowania. Napięcia na zasilaczu w normie- straciłem godzinę na posprawdzanie. CPU niestety nie mam jak sprawdzić ale tak jak kolega napisał - to byłby biały kruk. Płytę główną pooglądałem w dobrym świetle - nie widać żadnych uszkodzeń. Zapakowałem ją ze wszystkim co do niej było dołączone. Zgłosiłem wymianę - 3 dniową na morele.net. Teraz czekam na odpowiedź.

Jestem ciekaw czy mi to przyjmą i dają nową, sprawną płytę czy będą coś wymyślać.

EDIT
    Wymienili mi płytę na nową w ramach wymiany 3- dniowej. Z tamtą płytą było coś nie tak. Teraz wszystko się włącza prawidłowo - nie licząc dysku samsung sm951 PCIe NVMe 128GB. Chcę na nim zainstalować system Windows 7 home premium 64bit. W BIOSie widć ten dysk jednakże podczas instalacji systemu operacyjnego z płyty DVD nie da się go wybrać ponieważ jest niewidoczny. Może ma ktoś jakieś pomysły dlaczego ?

Płyta główna Asus Maximus VIII Ranger - tak jak wcześniej pisałem.
    BIOS UEFI- najnowsza wersja.

Posty scaliłem.
    RADU23

0
  • #13 31 Maj 2016 22:58
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Dziękuje bardzo za tą solucję. Przeglądałem już wiele stron internetowych i postępowałem na wiele sposobów. Przeglądałem strony Samsunga, Asusa i Microsoftu i muszę powiedzieć, że materiały w linku są znacznie lepsze niż te od samych producentów podzespołów. Jutro zdam relację czy się udało czy będę zmuszony postawić system na jakimś starym dysku HDD i bawić się w migrację systemu.

EDIT
    Mam nowszą wersję BIOS (1302) niż jest napisane w postach, która zawiera poprzednie wersje i jeszcze nowsze które wnoszą większą stabilność systemu a nie kompatybilność z dyskami SSD NVMe. Będę musiał zgrać sterowniki na USB i przy instalacji Windows 7 64bit je wczytać tak aby dysk SSD NVMe się wyświetlił na liście dostępnych dysków. Nie znalazłem sterowników bezpośrednio pod mój dysk SSD jednakże jest możliwe, że wystarczą "zwykłe" sterowniki do dysków SSD Intela.

Ten system Windows to wersja OEM. Chcę sprawdzić czy będzie działał. Posiadam płytę DVD oraz product key. Wcześniej był nagrany na starym komputerze PC w którym właśnie wymieniłem płytę główną, CPU, RAM i dołożyłem dysk SSD. Czy jest jakaś szansa żeby się zainstalował i żeby mi go nie zbanowali ? Czy też będę zmuszony zainstalować Linuxa.

W tym Windowsie pasuje mi wszystko i denerwuje mnie polityka Microsoftu - Windows 7 jest droższy niż Windows 10. Wygląda to tak jakby na siłę chcieli nam wcisnąć w gardło swój nowy system który wyciąga z nas więcej danych niż każdy inny.

Posty scaliłem. Proszę byś w przypadku dodawania informacji, gdy nikt jeszcze nie zamieścił odpowiedzi, używał przycisku "zmień", nie publikując postu pod postem.
    RADU23

0
  • Pomocny post
    #14 01 Cze 2016 21:51
    310artur
    Poziom 43  

Będzie ciężko. Raczej ci zablokują. Ale ponoć da się licencje OEM (jeśli kupiłeś OEM na płytce) przenieść na nowy komputer po uprzedniej dezaktywacji powiązania ze starą płytą główną. Można ponoć zrobić to na swoim koncie w MS jeśli takie masz, jeśli nie to też jest możliwość zrobić to poprzez infolinie. Myślę że warto chociaż sprawdzić. Ja bym walczył na infolinii, nie używaj słowa modernizacja komputera - słowo klucz to musi być naprawa związana z wymianą części.

0
  • #15 05 Cze 2016 20:15
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Mam ten Windows 7 OEM na płytce. System zainstalowałem, podałem klucz i działa jednakże nie połączyłem jeszcze komputera z internetem. Jestem ciekaw czy jak się połączę z internetem to czy mi właśnie nie zablokują tego Windowsa. Wymieniłem płytę główną, procesor, ram i dołożyłem nowy dysk (stary dysk gdzie jest ten Windows jest odłączony bo muszę go pierwsze sformatować). Podzespoły wymieniłem bo płyta główna zaczęła mi szwankować - komputer się sam wyłączał, nie działała część portów USB i nie wiem jak jest to możliwe ale jak sprawdzałem programem HD Tune dyski twarde (jeden wewnętrzny Toshiba 500 GB i jeden zewnętrzny Seagate 3 TB) to gdy były podłączone do starej płyty głównej to pokazywało mi złą kondycję tych dysków a sprawdzając tym samym programem (tą samą wersją) na innym komputerze, że są w dobrej kondycji. Wydaje mi się, że rok temu jak były upały to mi przegrzało tego kompa. Na stare podzespoły już nie mam gwarancji. Kupiłem znaczniej mocniejsze podzespoły bo teraz po prostu było mnie na nie stać i uważałem za w ogóle nie opłacalne kupowanie dokładnie takich samych podzespołów.

a) Wie ktoś jak wygląda zablokowanie ? Czy wtedy nie da się nic zrobić na komputerze ?
    b) Czy mogę podłączyć stary dysk HDD do "nowego" komputera na którym jest ten sam system z tą samą licencją żeby go sformatować ?

0
  • Pomocny post
    #16 05 Cze 2016 21:23
    310artur
    Poziom 43  

a) system ci się odpalił ale skoro bez sieci to nie masz aktywacji. Nie aktywuje się prawdopodobnie lub aktywacja w pewnym momencie zniknie i będzie monitował o ponowną reaktywacje. Masz na to ileś dni (30 dni typowo ale bywa że i 90). Bez aktywacji działa normalnie wszystko w tym czasie, później zdaje się nie ma updatu i wiecznie krzyczy o te aktywacje ale działa.
    b) bez problemu - tylko nie pomyl w BIOS i nie próbuj z niego bootować sprzętu (nie dość że się raczej nie uda to jeszcze nie wiadomo co się tam namiesza na serwerach MS jeśli to zrobisz) A w trybie offline to i z bootowaniem możesz się pobawić, sobie BS pooglądać dla zabawy ;)

0
  • #17 05 Cze 2016 23:42
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Dziękuje bardzo za konkretną odpowiedź. Z tego dysku HD poprzerzucam sobie kilka ważnych plików na pendriva i sformatuje dysk. Za tydzień będę miał kolejny dysk - jakiś SSD 240 GB. Za miesiąc lub dwa jeżeli nie uda mi się zarejestrować systemu to będę musiał kupić nowy - Windows 10, jednakże tym razem kupie wersję BOX. Z tego co pamiętam to ten system (Windows 7) już mi kiedyś krzyczał - do momentu aż go nie zarejestrowałem. Było to denerwujące doświadczenie- najbardziej ucierpiała klawiatura gdy podczas gry w starego CS wywaliło mnie do pulpitu ;)

Reasumując chciałbym mieć trzy dyski wewnętrzne:
    1 dysk - Samsung sm951 PCIe NVMe 128GB (system operacyjny, sterowniki i możliwe, że kilka programów z grupy autostartu)
    2 dysk - SSD 240 GB - właśnie szukam jakiegoś w przystępnej cenie z kościami MLC (gry i programy)
    3 dysk - WD Green 500 GB na pliki których albo będzie mi szkoda wrzucać na SSD albo takie które będę rzadko używał.
    Na inne pliki - najrzadziej potrzebne mam dysk zewnętrzny.

a) Czy takie przydzielenie plików jest optymalne ?
    b) Czy jest sens wydzielać z 16 GB pamięci ram kilka GB na mini RAM dysk ? Czy nie zaburzy to stabilności systemu ?

0
  • #18 06 Cze 2016 01:06
    310artur
    Poziom 43  

Podział jak podział. Nie wiem czy nie kupił bym na twoim miejscu hybrydy na gry i programy oraz dane i wtedy dwa dyski. RAM dysk do czego? Bez sensu no chyba że masz dla niego zastosowanie.
    Mimo wszystko nim wydasz kasę na windowsa spróbuj tego aktywować. W razie jakby nie poszło aktywowanie przez internet automatyczne to spróbuj aktywacji przez infolinie MS. Kiedyś o tym czytałem i to się czasem udaje. Ja jak większość ludzi się gubię w sposobie licencjonowania przez MS. Także jednoznaczną odpowiedź dostaniesz właśnie na infolinii. Jak tam ci powiedzą że nie da rady to wtedy będziesz myślał nad kupnem.
    No i jak kupować win 10 to tylko box w tej chwili. Bo oem to możesz kupić 7/8/8.1 i uaktualnić do win 10 - i tak oem i tak oem.

0
  • #19 15 Cze 2016 17:42
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Zdecydowałem się na zakup Polskiego dysku SSD Goodram Iridium Pro 240 GB na kościach MLC z 5 letnią gwarancją. Zapewnia dobre prędkości odczytu i zapisu i z ceną 330 zl było ciężko znaleźć coś lepszego.

Windows 7 zainstalowany choć z dużymi problemami. Musiałem sterowniki dysku SSD Samsung NVMe przy instalacji systemu wgrać z pendriva a wcześniej je odszukać na innym komputerze w internetach- na stronie Intela (!). Później po włączeniu się zainstalowanego systemu aktualizowalem wszystkie sterowniki. Później przyszedł czas na aktualizację Windows Update. Około 170 aktualizacji. Przy chyba 5 wyskoczył błąd o niepowodzeniu. Ale jakoś sobie z tym poradzilem.

Mój nowy problem przez który się nie wysypiam do pracy:
    Komputer raz się wlancza a raz nie. Raz wlancza się bezproblemowo a później kilka razy zawiesza się podczas ładowania się systemu ("trwa uruchamianie się systemu Windows"). Nie wiem jaka jest tego przyczyna. Sprawdzałem czy dyski są odpowiednio podpiete. Przeskanowalem komputer Avastem, Malwarebytes Antimalware i CClenerem (tym poczyscilem rejestry). Zastanawiam się nad MemTestem choć bardzo wątpię że to wina pamięci RAM. Stawialbym na aktualizacje Windows lub sterowniki. Wątpię, że to wina sprzętu lub jakiegoś feralnego programu. Jakieś pomysły ?
    Proszę o pomoc jak to ogarnąć.

0
  • #21 16 Cze 2016 20:52
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Tak, jest AHCI Mode. Bawiłem się z UEFI opcjami UEFI oprom, Legacy oprom w CSM module - bez zmian. Jedynie udało mi się zainstalować aktualizacje Windows Update (bez aktualizacji opcjonalnych).
    Windowsa jeszcze nie zarejestrowałem ale wątpię że to jest przyczyną... Kiedyś z tym Windowsem miałem podobny problem na starym komputerze jednakże po zaktualizowaniu tego systemu i sterowników komputer już się nie wieszał przy uruchamianiu systemu.
    Muszę się przyznać że mogłem namieszać w rejestrze ponieważ zmieniłem domyślny folder docelowy instalacji z dysku C:\ProgramFiles na dysk H:\Programy - może to jest powodem ?

Szkoda mi na nowo instalować ten system i na nowo bawić się ze sterownikami i wgrywaniem wielu programów. Po włączeniu w UEFI ładnie mi pamięci RAM profil XMP wychwycil - 3000 MhzMHz. Procesora na razie nie kręce ponieważ Arctic Cooling Freezer 13 przy maksymalnym obciążeniu na 3.9 GhzGHz oscyluje wokół 58 - 60 stopni po dłuższym stresie. Docelowo zamierzam wykręcić go na 4.6 lub 4.7 GhzGHz jeżeli mi na to cały zestaw pozwoli- obecnie szukam odpowiedniego chłodzenia powietrzem. Zastanawiam się nad Raijintek Tisis (nemezis) za około 260zl. To jest maks ile mogę na to przeznaczyć. Nie umiem znaleźć bardziej wydajniejszego AC w tej cenie.

Ustawienia mojego UEFI:

Boot -> Fast boot [Enabled]
    Next boot after AC Power Loss [Normal Boot]
    Boot Logo Display [Auto]
    POST Delay Time [3 sec]
    Boot up NumLock State [Enabled]
    Above 4G Decoding [Disabled]
    Wait for 'F1' if Error [Enabled]
    Option ROM Messages [Enabled]
    Interrupt 19 Capture [Disabled]
    Setup Mode [Advanced Mode] (jest jeszcze do wyboru EZ Mode)
    - CSM (Compatibility Support Module)
    Lunch CSM [Enabled]
    Boot Device Control [Legacy OPROM only]
    Boot from Network Devices [Legacy only]
    Boot from Storage Devices [Legacy only]
    Boot from PCI-E/PCI Expansion Devices [Legacy only]
    - Secure Boot
    Secure Boot state: Enabled
    Platform Key (PK) state: Unloaded
    OS Type [Other OS] (jest jeszcze do wyboru Windows UEFI mode)
    - Boot option Priorities
    boot option 1 Samsung MZVPV128HDGM-00000
    boot option 2 P3: Goodram (228936MB)
    boot option 3 P6: WDCWD5000AZRX-00A8LB0 (476940MB)
    boot option 4 P5: HL-DT-ST BDDVDRWCH10LS28
    - Boot override
    Samsung MZVPV128HDGM-00000
    P3: Goodram (228936MB)

P6: WDCWD5000AZRX-00A8LB0 (476940MB)
    P5: HL-DT-ST BDDVDRWCH10LS28

Advanced -> Platform Misc Configuration
    PCIe Express Native Power Management [Disabled]
    PCH-PCI Express
    DMI Link ASPM Control [Disabled]
    ASPM Support [Disabled]
    SA-PCI Express
    DMI Link ASPM Control [Disabled]
    PEG-ASPM [Disabled]
    -> PCH Storage Configuration
    Hyper kit Mode [Disabled]
    SATA Controller(s) [Enabled]
    SATA Mode Selection [AHCI] (jest jeszcze do wyboru RAID)
    SMART Self Test [On]
    Agressive LPM Support [Disabled]
    - SATA6G_3(Gray) [Enabled]
    hot plug [Disabled]
    (Goodram 240GB)
    - SATA6G_5(Gray) [Enabled]
    hot plug [Disabled]
    (HL-DT-ST BDDVDRWCH10LS28 ATAPI)
    - SATA6G_6(Gray) [Enabled]
    hot plug [Disabled]
    (WDCWD5000AZRX-00A8LB0 500GB)
    -> Network Stock Configuration [Disabled]
    (enabled/disabled UEFI Network Stock)
    -> Onboard Devices Configuration
    HD Audio Controller [Enabled]
    Asmedia USB3.1 Controller [Enabled]
    Asmedia USB3.1 Battery Charging Support [Disabled]
    USB Type C Power Switch [Auto]
    Intel LAN Controller [Enabled]
    Intel PXE Option ROM [Disabled]
    -> APM Configuration
    ErP Ready [Disabled]
    Restore AC Power Loss [Power Off]
    Power on By PCI-E/PCI [Disabled]
    Power on By RTC [Disabled]
    -> HDD/SSD SMART Information
    (widoczne są tylko dwa dyski: Goodram i WD a Samsung
    tam gdzie jest system nie)
    -> PCH Configuration
    IOAPIC24-119 Entries [Enabled]
    - PCI Express Configuration
    PCIe Speed [Auto] (do wyboru jest jeszcze gen1/gen2/gen3)
    -> System Agent (SA) Configuration
    VT-d [Disabled]
    - Graphic Configuration
    Primary Display [Auto]
    iGPU Multi- Monitor [Disabled]
    - DMI/OPI Configuration
    DMI Max Link Speed [Auto]
    - PEG Port Configuration
    PCIE_X16/X8_1 Link Speed [Auto]
    PCIE_X8_2 Link Speed [Auto]

a) Proszę o sprawdzenie czy w UEFI wszystko jest poprawnie skonfigurowane.
    Dysk systemowy na port M.2 2280 korzysta z PCIe x4 gen3 co skutkuje wyłączeniem dwóch portów SATA na płycie.
    Wykminiłem coś dziwnego... jak nacisnę w Boot override "Samsung MZVPV128HDGM-00000" to system się normalnie ładuje. Dlaczego ?

Pierwsza rzecz która mnie niepokoi:
    Odczyty z programu HWiNFO64:
    Drives:
    - SATA 6GB/s Goodram [240gb]
    - SATA 6GB/s WDCWD5000AZRX-00A8LB0 [500GB]
    - NVMe Samsung MZVPV128HDGM-00000 [128GB]
    - SATA 1,5 GB/s HL-DT-ST BDDVDRWCH10LS28 [BD-ROM]
    - ATA NVMe Samsung M2VPV128
    - ATA Goodram

b) Przed pierwszymi trzema jest jeszcze umieszczone zielone kółeczko z fajką (chyba, że działa poprawnie to znaczy). Nie wiem tylko co tam robi ATA przy tych dyskach SSD ? Dyski SSD współdzielą sterowniki ATA ?

Druga rzecz która mnie niepokoi:
    Dalsze odczyty z HWiNFO64:
    Operating system:
    operating system Microsoft Windows 7 Home Premium (x64) Build 7601
    service pack Service Pack 1
    UEFI Boot Not present

c) Chyba system nie działa w trybie UEFI. To mi najbardziej śmierdzi z tego wszystkiego. Może to jest przyczyną zawieszania się komputera podczas włączania się systemu ?

0
  • #22 14 Lip 2016 00:55
    pumex1976
    Poziom 2  

Mam ten sam problem z tą płytą. Co ciekawe też z morele. Masz może nr seryjny wcześniejszej płyty ? Ciekaw jestem czy nie trafiła do mnie ?. U mnie komp pracował przez 2 tyg. Zrestartował się i już tak zostało Code OO.

0
  • #23 20 Lip 2016 02:20
    bialy_pielgrzym
    Poziom 7  

Niestety już nie mam. Przysłali nową i ta płyta główna wydaje mi się, że pracuje dobrze. W moim przypadku w ogóle ta płyta nie działała i od samego początku był code 00. Najlepiej reklamuj to jak najszybciej. U mnie od kilku dni komputer uruchamia się za każdym razem (a nie jak to do tej pory było- za trzecim albo czwartym razem). Grzebałem w opcjach BIOSu - raczej nie to nie dało. Aktualizacje Windows 7 były wszystkie zainstalowane (te obligatoryjne). Aż tu przed kilkoma dniami przy włączaniu wyskoczył jakiś błąd i się jakaś aktualizacja zrobiła- od tego czasu ani razu mi się jeszcze na logu Windows nie zawiesił. Wydaje mi się, że Microsoft się skupił na Win 10 a nowe sterowniki do Win 7 traktuje po macoszemu.

0
  • #24 20 Lip 2016 08:27
    pumex1976
    Poziom 2  

Winny, o dziwo, okazał się zasilacz (wyłączył się się wentylator i skurczybyk się przegrzał jak puściłem prime95) po paru godzinach jak ręką odjął. Na reklamację mam jeszcze prawie 3 lata.

0