Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Shaper Origin - hybryda frezarki górnowrzecionowej i cnc

a_noob 24 Sie 2016 10:28 7404 3
  • Shaper Origin - hybryda frezarki górnowrzecionowej i cnc
    Niewiele jest nowych urządzeń, które zaskakują nas faktem, że nikt na to wcześniej nie wpadł, no może wpadł, ale nie wyprodukował. Z całą pewnością do takich urządzeń można zaliczyć frezarkę Shaper Origin. Natknąłem się na nią w sieci już jakiś czas temu, jednak dopiero teraz została zaprezentowana wersja produkcyjna, którą można zamówić w przedsprzedaży. Dla większości z nas pozostaje to jednak jako ciekawostka gdyż narzędzie oferowane jest obecnie jedynie w wersji na rynek USA, ma to się zmienić ale nie wiadomo dokładnie kiedy.

Ale do rzeczy, co tu takiego rewolucyjnego? A no to że Origin łączy w sobie mobilność ręcznie prowadzonej frezarki górnowrzecionowej, dokładność urządzeń cnc (1/100 cala), oraz proste oprogramowanie typu CAD na pokładzie.

Jak to działa? Jak komuś się nie chce czytać poniższego tekstu, zasadę działania może zobaczyć na tym filmie:

Link

Urządzenie na wyświetlaczu pokazuje nam ścieżkę po której prowadzimy ręcznie frezarkę, musimy jedynie zmieścić się w wyświetlanym okręgu, który określa zakres ruchu modułu cnc. W zakresie tym frezarka sama dba o to by frez szedł równo po wyznaczonej ścieżce. Gdy przypadkowo (lub też celowo) wyjdziemy po za wyznaczony zakres, frezarka podnosi wrzeciono i przerywa pracę, którą możemy wznowić w dowolnym momencie, w miejscu w którym nastąpił błąd/przerwa.

Shaper Origin - hybryda frezarki górnowrzecionowej i cnc

Origin orientuje się w przestrzeni dzięki kamerze zamontowanej z przodu, podglądającej płaszczyznę na której pracujemy. Aby urządzenie nie zgubiło się na jednobarwnych płytach lub takich z powtarzającym się deseniem, powierzchnie musimy okleić specjalną taśmą ze znacznikami, następnie poruszając frezarką w przestrzeni robimy serię zdjęć łączonych na zasadzie panoramy. Zdjęcia te stanowią mapę dla naszej frezarki, na którą możemy nanieść dowolny kształt, w dowolnym miejscu. Największą zaletą takiej pracy jest praktycznie brak ograniczeń powierzchni pracy, możemy wyfrezować otwór pod głośnik w małej kolumnie lub wyciąć literę z płyty 2 m x 3 m.

Kształty które chcemy wyfrezować możemy zaprojektować jak dla frezarki cnc i wgrać plik na pamięć USB lub odczytać przez wifi z poziomu urządzenia (na zasadzie chmury). Urządzenie posiada również wbudowane oprogramowanie CAD pozwalające nam wykonać bez udziału komputera od podstawowych figur geometrycznych w dowolnych wymiarach, przez litery i cyfry, po różnego rodzaju złącza stolarskie dostosowane do szerokości i grubości desek które chcemy połączyć.

Link

Obecnie Origin pracuje w systemie 2D, frezowanie w 3D jest oczywiście możliwe do wykonania, potrzebne jest jedynie odpowiednie oprogramowanie, jednak nie wyobrażam sobie bólu pleców wywołanego długotrwałą pracą z takim urządzeniem nad nawet niewielkim detalem 3D.

Na serwisie Youtube możemy obejrzeć wiele materiałów z testów wersji przedprodukcyjnej przeprowadzonych przez różnych "makerów", oraz przykładowe projekty przedstawione na kanale producenta.

A co Wy sądzicie o takim urządzeniu, do czego byście je wykorzystali?

Źródło:
    shapertools.com

• #3 24 Sie 2016 13:38
    a_noob
    Poziom 22  

Cena pierwszej (już wyprzedanej) partii w przedsprzedaży wynosiła 1299 USD, kolejna (jeszcze dostępna) partia jest dostępna za 1499 USD, trzecia partia będzie w cenie 1699 USD, a cena regularna ma wynosić 2099 USD, do każdej z cen należy doliczyć koszty przesyłki wynoszące 99 USD.

Czy to dużo czy mało, to zależy oczywiście od spojrzenia. Ja na swoją samodzielnie robioną frezarkę o polu pracy 110 x 220 x 15 cm wydałem kilkanaście tysięcy, dokładnie nie jestem w stanie określić. Jako że była to moja pierwsza konstrukcja popełniłem przy niej sporo błędów, mam jednak możliwość frezowania w 3D i podczas jej pracy mogę zająć się czymś innym. Origin ma tu jedynie przewagę w mobilności i powierzchni pracy.

Oczywiście jak już wspominałem produkt jest obecnie dostępny jedynie na terenie USA z zasilaniem w standardzie 120 V 60 Hz, czyli bez falownika u nas nie polatamy. Producent zapowiada że wyda wersje na inne regiony, ale nie ma informacji kiedy to się stanie. W wersji przedprodukcyjnej jako wrzeciono stosowany był korpus frezarki DeWalt z osobnym przewodem zasilającym, w wersji produkcyjnej widać mniejsze wrzeciono, bardzo podobne do Makity RT0700 z lekko zmodyfikowaną plastikową pokrywą, pozbawione włącznika (Origin uruchamia je samodzielnie). Wychodzi na to że wydanie wersji "międzynarodowej" nie jest problemem, obie wyżej wspomniane frezarki są u nas dostępne, a zmiana zasilacza w samym urządzeniu też chyba nie jest trudna, problemy są chyba tylko na poziomie logistycznym.

• #4 24 Sie 2016 14:21
    oskar777

Poziom 25  

U nas za 4k zł + para podatki vat i inne. Nie wróżę świetlanej przyszłości, za to można już CNC sensowne złożyć z śrubami kulowymi od chińczyka. Trzeba pamiętać też, że tą maszynka tylko pobawimy się w materiałach miękkich i to pewnie nie wszystkich, bo ciężko tak ręcznie posuw optymalnie ustawić.