Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dokładność miernika PC5000a - Sanwa, jaki miernik TruRMS do 20kHz / 500W/4om

marcingebus 01 Feb 2017 05:50 2079 17
  • #1
    marcingebus
    Level 10  
    Jestem amatorem z zacięciem, który posiada dwa mierniki po 20zł kupione gdzie popadnie. Jeden dogorywa. Miałem ostatnio potrzebę zmierzenia mocy elektrycznej na kolumnie 500W (różowy szum), aby porównać wydajność różnych kolumn (o różnej impedancji), no pomyślałem, że jak już mam kupić miernik jakiś lepszy, to może taki TrueRMS. Rozpatrywałem
    - Uni-T UT61E, choć ten mierzy tylko do 10kHz, (a warto byłoby zmierzyć co idzie na wysokotonowy za zwrotnicą),
    - Uni-T U71A, ten mierzy powyżej 10kHz, ale błąd jest określony dla zakresów do 20V (przy 4om, to jakieś 100W, na Wysokotonowy więcej nie idzie, ale sumę zmierzy źle)
    Ale krytyczne uwagi, co do jakości/trwałości skłoniły mnie abym zajrzał na innych producentów i zainteresował mnie:
    - Sanwa PC5000A i tutaj próbuje zrozumieć zapisy w dokumentacji o błędach, które wrzucam jako obrazek. Nie wiem jak mam rozumieć zapisy dla pomiaru napięcia 1kHz-20kHz. Mi wychodzi, że 2dB, to 26% błędu pomiaru, a to kosmos. [liczę to jako 20log(u1/u)], czy może jakoś inaczej powinienem liczyć? Tą dokumentację znalazłem na stronie http://www.sanwa-meter.co.jp/, wrzucając do google hasło "sanwa pc5000a instrukcja"
    - APA 109 (dokumentacje znalazłem do 107/109) i tutaj jest zrozumiale. :-)

    Jakieś opnie za i przeciw Sanwa(Cena NDN: 639PLN)/APA(cena: 713PLN)
  • #3
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Miałem ostatnio potrzebę zmierzenia mocy elektrycznej na kolumnie 500W (różowy szum), aby porównać wydajność różnych kolumn (o różnej impedancji), no pomyślałem, że jak już mam kupić miernik jakiś lepszy, to może taki TrueRMS.
    Nie zmierzysz mocy na podstawie pomiaru napięcia, na obciążeniu które ma charakter reaktancyjny i zależny od częstotliwości.
    Do tego potrzeba miernika mocy.
    W warunkach domowych proponował bym sygnał napięcia i prądu (z bocznika) przeskalować do zakresu napięć wejściowych karty dźwiękowej i po przetworzeniu na postać cyfrową policzyć moc na komputerze, oczywiście przed pomiarem trzeba skalibrować.
  • #4
    marcingebus
    Level 10  
    krzysztofh wrote:
    Zainteresuj się miernikiem Byrmen np. BM869
    Zachęcam do obejrzenia filmu.
    https://www.youtube.com/watch?v=K-4L2JarVxA


    Parametrami pomiaru V RMS wygląda identycznie jak ten Sanwa. Także 2dB i 3dB dla wyższego zakresu.

    Gdzie w Polsce można kupić/zamówić/sprawdzić cenę tych multimetrów Byrmen?
  • #6
    marcingebus
    Level 10  
    A co możecie powiedzieć o Metrel MD 9060 . Mają go w sprzedaży w Meraserwis od strzału.
  • Helpful post
    #7
    Freddy
    Level 43  
    Zobacz na ofertę NDN, kiedyś mieli Brymeny.
    Dużą ofertę Brymen i innych mierników ma krakowska firma ELMER. Ceny maja niższe niż w TME - wskazywany BM869S taniej o 60 zł netto.
  • #8
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Raczej by zmierzyć moc to podajesz 1kHz sinus, sztuczne obciążenie i mierzysz. Na oscyloskopie powinieneś obserwować moment kiedy sinus się spłaszcza.
    Napięcie masz, oporność znasz i liczysz.
  • #9
    marcingebus
    Level 10  
    Ja chcę zrobić kilka pomiarów dla wzmacniaczy 100-300W na kolumnach 400-500W:
    1. Pomiar głośności z odległości 20/30m dla różnych kolumn, zasilając je tą samą mocą elektryczną (mają różna impedancję).
    2. Pomiar mocy wzmacniaczy (na wyjściu wzmacniacza i na kolumnie).
    3. Pomiar dostarczanej mocy na poszczególnych głośnikach w kolumnie.
    4. Pomiar dostarczanej mocy elektrycznej 230v do wzmacniacza i jednocześnie mocy dostarczanej na kolumny.

    Usanie mierzą 1kHz głośniki podając przez 100h zadany poziom mocy RMS. W Europie mierzy się sygnałem szumu. Najlepszy byłby sygnał zgodny z AES2-1984, ale taki dokładny to nie muszę być. Wystarczy mi szum różowy ze smartfonu. Cytuję to wszystko za:

    https://www.youtube.com/watch?v=6KEhgRTr69E

    A generalnie 1kHz puszczany dłużej niż 10sek, przez głośniki 200-500W, to cała okolica by się wkurzyła, więc robiłem to szumem różowym.

    Mam Oscyloskop db-510a i zaopatrzyłem się w Watomierz 230V. Oscyloskop jest o tyle upierdliwy, że swoje waży, pomiary będę robił na powietrzu.... A wszystko jeszcze być może zasilane z Agregatu. Dlatego, skoro mam sobie kupić miernik, to juź najlepiej taki, co by może i to mi pomierzył (także moc podawaną na wysokotonowy, bo chcę sprawdzić zwrotnice, lub sobie skontrolować moc jeśli będę głośniki zasilał w Bi-Ampie.
  • #10
    Rzuuf
    Level 43  
    Wszystkie "nominalne" pomiary sprzętu audio dokonywane są sygnałem sinusoidalnym, a przyjetą granicą stosowalności sprzętu jest poziom zniekształceń, np 10% dla sprzętu powszechnego użytku, lub np. 1% (lub inna wartość podana przez producenta) dla sprzetu hi-fi. Taka procedura jest w Normach: DIN, GOST, PN, ASA ...
    zdzisiek1979 wrote:
    Na oscyloskopie powinieneś obserwować moment kiedy sinus się spłaszcza.
    Nie na oscyloskopie, a na mierniku zniekształceń - kiedy osiągnieqsz granicę zniekształceń. Z tego powodu pomiar RMS "różowego szumu" jest "nielegalny", choć pozwala szybko porównać "na ucho", czy np. obydwa kanały słychać tak samo.
    marcingebus wrote:
    podając przez 100h zadany poziom mocy
    Tak sie testuje wytrzymałość mechaniczną głośnika, a nie jego "legalne" parametry akustyczne, które "leżą" znacznie niżej. No cóż, kolejny "chwyt marketingowy" (po dowolności stawiania przecinka w zapisie: 5,0W lub 50W ...).
    marcingebus wrote:
    ... bo chcę sprawdzić zwrotnice ...
    Do tego też się stosuje sinus (ew. "sweep"), więc RMS nie iest potrzebny.
  • #11
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Ale jak się nie ma miernika THD to oscyloskop wystarczy.
    Albo warunki amatorskie lub laboratorium.
    Tu mówimy o warunkach " amatorskich " wiec cóż.
  • #12
    Rzuuf
    Level 43  
    zdzisiek1979 wrote:
    Albo warunki amatorskie lub laboratorium.
    Są programy, "zmieniające" PC z kartą dzwiekową w generator akustyczny, oscyloskop, analizator widma, miernik zniekształceń (nie tylko THD) ...
    Dla celów użytkowych ("amatorskich"?)chyba wystarczy, a laboratorium i tak musi mieć całą aparaturę legalizowaną, jeśli wydawane przez nich wyniki pomiarów mają mieć wartość prawną ...
  • #13
    jarek_lnx
    Level 43  
    marcingebus wrote:
    Dlatego, skoro mam sobie kupić miernik, to juź najlepiej taki, co by może i to mi pomierzył
    Tego żaden woltomierz nie pomierzy, nawet taki za 1000000zł

    A dlaczego dlatego że impedancja głośnika może wyglądać tak:

    Dokładność miernika PC5000a - Sanwa, jaki miernik TruRMS do 20kHz / 500W/4om

    I co podstawisz do wzoru 8Ω ?
    P=U^2/R i wszyscy będą "hepi" ?

    Do takich pomiarów istnieją watomierze audio i tylko takim miernikiem można dokonać pomiaru multimetr nie ważne czy Sanwa czy Brymen pozwoli to "pomierzyć" z błędem w najlepszym przypadku kilkudziesieciu %.

    Rzuuf, zdzisiek1979 Zauważcie że on chce mierzyć moc nie na rezystorze, ale na głośniku, może byście napisali cokolwiek na temat.
  • Helpful post
    #14
    Rzuuf
    Level 43  
    Dlatego tylko SINUS i tylko punktowo, a nie żaden "różowy szum" (z jakim odcieniem?).
    A jak się ma sinus, to RMS jest zbędny ...


    Niejaki Eratostenes paręset lat pne zmierzył obwód Ziemi patykiem, bez GMS-u, za to z dość dobrą dokładnością. Przyrząd nie zastąpi fachowca ...
  • #15
    jarek_lnx
    Level 43  
    Rzuuf wrote:
    Dlatego tylko SINUS i tylko punktowo

    Ale nawet dla sinusa głośnik ma niezerowe przesunięcie fazy i rezystancję ma różna od nominalnej sam pomiar napięcia nic nie da, nawet pomiar napięcia i prądu nic nie da.

    Quote:
    , a nie żaden "różowy szum" (z jakim odcieniem?).
    Odcień możesz sobie wyliczyć ;) szum różowy ma opada 3dB/okt czerwony opada 6dB/okt niebieski narasta 3dB/okt fioletowy narasta 6dB/okt.


    Quote:
    A jak się ma sinus, to RMS jest zbędny ....
    Jak się ma miernik mocy audio, to się nie pyta o kształt przebiegu, bo to bez znaczenia, dlatego może być nawet szum, miernik mocy audio, dla szumu różowego też zadziała.
  • #16
    marcingebus
    Level 10  
    Dziękuję wszystkim za zabranie głosu. Wiadomo, że lepiej być pięknym i młodym, ale jak się nie ma miernika mocy audio, to się kombinuje. Ja nie potrzebuje mieć wyników certyfikowanymi pomiarami i dawać świadectwa pomiarów na nie wiadomo na jakim poziomie. Porównywałem głośnik Pełnopasmowy z głośnikiem tubowym (Silver Sound KT 115), to specjalna konstrukcja, która nie przepuszcza pełnego pasma. Porównywałem decybelomierzem z telefonu. Po to aby mieć porównanie, czy ten tubowy jest lepszy od zwykłego, który grał bardzo dobrze. Mogę oczywiście Badać Sinusoidę, dla 400Hz, dla 1kHz, ale dopiero pomiar szumu 20-30m od głośnika da mi jako takie porównanie, gdyż głośniki mają różne pasma przenoszenia. Jeden jest 8om, drugi 4om, potrzebowałem jakąś metodą, na sprawdzenie czy dostają tyle samo mocy. Wiadomo, że impedancja zależy od częstotliwości i "bez miernika mocy akustycznej", to nic dokładnie nie zmierzymy. Nie mam miernika, więc wymyślam, co mogę poprawić, aby zmierzyć lepiej niż zupełnie byle jak lub wcale. Mierzyłem po prostu napięcie zwykłym miernikiem, który mierzy do 400Hz, albo niżej, R=U/I i P=U*I coś wyliczyłem na pewno to było obarczone błędem, chciałem po prostu poprawić jakość tego pomiaru i zmierzyć sobie jeszcze raz. Dodatkowo mam bocznik 50A/60mV, może jest za duży, zobaczymy jak znajdę czas aby sobie poskładać, na razie na wszystko brakuje.

    A nowego głośnika Tubowego SilwerSound nie chcę spalić i dlatego chcę zmierzyć, co wychodzi ze wzmacniacza. Planujemy zakupić większy wzmacniacz cyfrowy i puszczać go na pół gwizdka, aby trzymał jakość, ale aby nie uwalić kolumny. Wiem, że nowy miernik zbliża się do wartości jednej kolumny używanej, ale to się kupuje na lata więc stąd ten pomysł. No i jedna zwrotnica ma spaloną żarówkę, ktoś w niej coś grzebał, bo są różne kondensatory, więc rozmyślam aby ją olać, ale też muszę wiedzieć jaka moc idzie na wysokotonowy, aby go nie spalić....

    A co myślicie o takim wiekowym mierniku: "Multimetr Fluke Philips PM2718" na OLX jest wystawiony za 150zł.
  • Helpful post
    #17
    jarek_lnx
    Level 43  
    marcingebus wrote:
    Nie mam miernika, więc wymyślam, co mogę poprawić, aby zmierzyć lepiej niż zupełnie byle jak lub wcale.
    Podłączyć mierzone napięcie przez dzielnik do karty dźwiękowej, sygnał z bocznika wzmocnić i podać na drugi kanał, na komputerze pomnożyć sygnał z kanałów i uśrednić. Wcześniej podać znany zmierzony miernikiem sygnał sinusoidalny na jedno i drugie wejście i zmierzyć ile to jest w jednostkach przetwornika celem wyskalowania. Nie potrzeba zaawansowanych przyrządów, a pomiar można zrobić w miarę dokładny.
  • #18
    marcingebus
    Level 10  
    Są jakieś darmowe programy ?? Kiedyś kupiłem taki oscyloskop po USB, ale program był kijowy, albo nie działał.... Co możecie polecić, najwyżej nie darmowe....