logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Audi a3 8l - Wzbudzenie po przegazowaniu

Lechero0 09 Lut 2017 17:09 10779 18
REKLAMA
  • #1 16265391
    Lechero0
    Poziom 9  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 15
    Witam. Mam problem ze swoim altkiem. Gdy odpalę silnik świeci się kontrolka ładowania i alternator nie ładuje. Po dodaniu gazu do ok. 1900-2000tys. ładowanie załącza się, i na akumulatorze jest już normalne 14.3-14.4v. W jaki sposób mogę naprawić tę usterkę? Alternator Bosch 90A
  • REKLAMA
  • #2 16265662
    wojtekcichy
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Ocena: 17
    W audi 8l wszystkie alternatory wzbudzane były lampką, więc jeżeli lampka na desce jest, to problem z regulatorem. Po przekroczeniu pewnych obrotów alternator wzbudza się poprzez prąd szczątkowy. Sprawdź jeszcze ładowanie pod obciążeniem, jeżeli nie masz amperomierza cęgowego to włącz światła drogowe i grzanie tylnej szyby, jeżeli pod obciążeniem nadal ładuje około 13,5 - 14 to diody na płycie sprawne. Ewentualna wymiana regulatora jest banalnie prosta, trzeba tylko skontrolować stan pierścienia na wirniku. Nie radzę wsadzać chińskich regulatorów bo szybko do tematu wrócisz. Nie podałeś silnika ale sprawdź jakie dojście masz z tyłu alternatora bo idzie go wymienić na aucie.
  • #3 16265872
    Lechero0
    Poziom 9  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 15
    Silnik 1.8t AJQ. Tak tak, lampka jest i działa. Jeśli założymy, że regulator jest okej, (jutro zrobię pomiary), to czy jeśli ktoś wstawił lampkę w desce mniejszą niż powinna być lub led, czy też może być powodem? Do mojego alternatora są podłączone 3 przewody. Jeden gruby do rozrusznika. I kostka z dwoma kabelkami, od czego one są? Zakładam że jedna do wzbudzenia a druga?
  • #4 16266248
    wojtekcichy
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Ocena: 17
    Tak wstawienie LEDu lub słabszej żarówki również będzie powodować nie wzbudzanie się.
    Silnik 1.8t AJQ i alternator 90A Bosch, wg katalogu jeden przewód to Lampka drugi to sygnał obciążenia do komputera. Czyli interesuje nas tylko lampka.
    Możesz wziąć drugą żarówkę, plus do akumulatora, minus do pinu L (schemat) w regulatorze i sprawdzić czy zgaśnie po odpaleniu
    Audi a3 8l - Wzbudzenie po przegazowaniu
    W razie żeby wyjąć alternator to wymontuj zbiornik spryskiwaczy, rurę dolotu, cały napinacz paska i w tą stronę elegancko wyjdzie.
  • #5 16266455
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Posty: 17769
    Pomógł: 1574
    Ocena: 6652
    Uszkodzony regulator lub koło pasowe z wolnobiegiem.
  • #6 16266588
    wojtekcichy
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Ocena: 17
    Koło jest sztywne w tym modelu.
  • REKLAMA
  • #7 16267427
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Posty: 17769
    Pomógł: 1574
    Ocena: 6652
    No to regulator padł.
  • REKLAMA
  • #8 16267444
    Lechero0
    Poziom 9  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 15
    Sprawdziłem. Po podaniu przez oporniki +12 z akumulatora na wzbudzenie, alternator laduje. Teraz pytanie skąd mogę pobrać sygnał +12 po stacyjce na wzbudzenie? Bo jak widzę to żeby dostać się do lampki ładowania w zegarach sporo jest zabawy :/
  • #9 16267495
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    Posty: 9816
    Pomógł: 1495
    Ocena: 5049
    Lampka w zegarach to dioda i jest tylko do informacji a nie do wzbudzenia alternatora.
    Nikt Ci jej nie zmienił na inną i nic by to nie dało.
    Sprawdź niebieski przewodów przy alternatorze czy nie jest złamany/urwany.
  • #10 16267545
    wojtekcichy
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Ocena: 17
    Jeżeli jest tam tylko dioda to znaczy że musi być jeszcze jakiś opornik w zegarach i ten układ będzie odpowiedzialny za wzbudzanie alternatora.
    Ale jeżeli na krótko alternator wzbudza się od razu to sprawdź połączenia, nad rozrusznikiem masz wtyczki, tam łączy się przewód od alternatora sprawdź czy nie jest zielono.
    grala1 napisał:
    Nikt Ci jej nie zmienił na inną i nic by to nie dało.

    Jak najbardziej zmiana zwykłej żarówki na diodę spowodowałoby nie wzbudzanie się alternatora, więc nie opowiadaj bzdur że lampka w zegarach nie jest od wzbudzania.
  • #11 16267577
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Posty: 17769
    Pomógł: 1574
    Ocena: 6652
    Jak wtyczke z altka odepniesz i dioda w liczniku gaśnie to padł regulator, nowy Bosch ok 110zł.
  • #12 16267584
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    Po pierwsze powinno paść pytanie jakie jest napięcie na zacisku L po włączeniu zapłonu.

    To determinuje reszte poszukiwań.
  • #13 16267611
    abart64
    Poziom 34  
    Posty: 1709
    Pomógł: 270
    Ocena: 631
    Niebieski jest też doprowadzony do stacyjki. Dostaje+ w pozycji rozrusznika.
    Oznaczenie 50a jak dobrze pamiętam.
  • REKLAMA
  • #14 16269180
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    Posty: 9816
    Pomógł: 1495
    Ocena: 5049
    wojtekcichy napisał:

    grala1 napisał:
    Nikt Ci jej nie zmienił na inną i nic by to nie dało.

    Jak najbardziej zmiana zwykłej żarówki na diodę spowodowałoby nie wzbudzanie się alternatora, więc nie opowiadaj bzdur że lampka w zegarach nie jest od wzbudzania.

    Nie jest od wzbudzenia bo tam jest dioda LED jako kontrolka.
    Pokaż mi żarówkę w tym liczniku.
    Czasy "malucha" się dawno skończyły.
    Wzbudzenie nie idzie z licznika.
  • #15 16269928
    wojtekcichy
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Ocena: 17
    Niebieski kabel +12 po stacyjce idzie do licznika na lampkę, tam jest rezystor. dalej niebieskim kablem biegnie do alternatora. Wiem to z autopsji i wystarczy rzucić okiem na schemat żeby również się tego dowiedzieć. Alternator nie jest sterowany komputerem.
    Ale skoro wiesz lepiej jak jest sterowany to nas oświeć??
    Poza tym wyciąłeś z mojej wypowiedzi zdanie które nie dotyczyło konkretnie tego audi.
  • #16 16269958
    abart64
    Poziom 34  
    Posty: 1709
    Pomógł: 270
    Ocena: 631
    Rezystor w liczniku chyba jest niepotrzebny w tym układzie. Wydaje mi się że działa to tak że w momencie rozruchu alt. dostaje pełne zasilanie ze stacyjki na L a że już się obraca to po odpaleniu jest w pełni wzbudzony. Oznaczenie na kostce stacyjki jest 50b a nie 50a jak wcześniej pisałem.
  • #17 16271369
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    Posty: 9816
    Pomógł: 1495
    Ocena: 5049
    wojtekcichy napisał:
    Niebieski kabel +12 po stacyjce idzie do licznika na lampkę, tam jest rezystor. dalej niebieskim kablem biegnie do alternatora. Wiem to z autopsji i wystarczy rzucić okiem na schemat żeby również się tego dowiedzieć. Alternator nie jest sterowany komputerem.
    Ale skoro wiesz lepiej jak jest sterowany to nas oświeć??
    Poza tym wyciąłeś z mojej wypowiedzi zdanie które nie dotyczyło konkretnie tego audi.


    Skoro masz schemat to czemu go nie pokażesz?
    Przewód idzie ze stacyjki do licznika i do alternatora.
    Zasilanie ze stacyjki jest podawane tylko w momencie kręcenia rozrusznikiem.
    Skoro masz inny schemat to pokaż go, chyba że masz ten sam a ja nie potrafię czytać schematów.
    W tym liczniku nie ma żadnej żarówki ani rezystora do wzbudzenia alternatora.
    Ja pisałem o tym aucie bo inne auta mnie w tym temacie nie obchodzą.
    Ty cytujesz mnie i piszesz o czymś innym?
    Masz później pretensje że Cię poprawiam?
    Czy ja napisałem coś o tym że to komputer tutaj steruje alternatorem?

    Audi a3 8l - Wzbudzenie po przegazowaniu
  • #18 16271619
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    Czyli napięcie jest podawane tylko w czasie kręcenia rozrusznikiem.
  • #19 16272216
    wojtekcichy
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Ocena: 17
    Czy kolega rozwiązał swój problem bo off top zrobił się straszny. Ja załączam schemat którym Ja dysponuje i kończę tą bez sensowną kłótnie.
    Wszystkie możliwości chyba koledze przedstawiliśmy i pozostaje Mu to posprawdzać.
    Audi a3 8l - Wzbudzenie po przegazowaniusch.jpg (149.59 kB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z alternatorem w Audi A3 8L, który nie ładuje akumulatora, a ładowanie uruchamia się dopiero po przegazowaniu silnika do 1900-2000 obr/min. W dyskusji podano, że alternatory w tym modelu są wzbudzane lampką kontrolną, a problem może leżeć w uszkodzonym regulatorze lub niewłaściwej żarówce w desce rozdzielczej. Użytkownicy sugerują sprawdzenie napięcia na zacisku L alternatora oraz stanu przewodów. Wskazano również, że zmiana lampki na LED może uniemożliwić wzbudzenie alternatora. W przypadku potwierdzenia uszkodzenia regulatora, zaleca się jego wymianę na oryginalny produkt Bosch.
REKLAMA