Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KAMERA COFANIA nie działa po uruchomieniu silnika

Stifler07 18 Mar 2017 18:08 40896 21
    Stifler07
    Level 9  
    Witam

Taki temat już był ale został zamknięty. Podłączyłem kamerę cofania pod stację multimedialną. Przy włączonym zapłonie i przełożeniu lewarka w pozycję R kamera się włącza i pięknie działa. Problem zaczyna sie po uruchomieniu silnika. Wtedy kamera nie działa a na monitorze pojawia się komunikat "NO video signal" Podłączyłem poprzez przekaźnik - jak sugerowano, no i nadal to samo. Czy ktoś się spotkał z takim problemem i wie jak go rozwiązać? Domyślam się że chodzi tutaj o wzrost napięcia po uruchomieniu silnika i pracą alternatora. Jak wyeliminować ten problem? Stabilizator napięcia jakiś czy co??? Dziwne że po podłączeniu przez przekaźnik jest to samo...

Proszę też o sprawdzenie czy przekaźnik został prawidłowo podłączony: Dodam jeszcze że z aku nie ciągnąłem osobnej masy tylko masę pożyczyłem z lampy. + dałem bezpośrednio z aku.

Z góry bardzo dziękuję.
    Stifler07
    Level 9  
    Czy to ma jakieś znaczenie? Jeżeli tak to "ryżowa" stacja multimedialna DVD/GPS
    Taka jak tu:

Skoro po włączeniu zapłonu działa dobrze to raczej nie jest to sprawa wyświetlacza a mógłby tu być i nawet zwykły ekran LCD? Zgadza się czy się mylę?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Mylisz się. Bo do uruchomienia kamery wiele stacji multimedialnych posiada specjalne wejście aktywowane włączeniem świateł ( ,,rear" ) cofania, a kamera zasilana jest zawsze - (po ACC).
    Stifler07
    Level 9  
    Zgadza się. Pod przewód sterujący "rear" (w moim przypadku "back") jest podłączone zasilanie sterujące z tylnego światła. Inaczej nie działałoby po przełączeniu na wsteczny kiedy zapłon jest włączony. Problem zaczyna się kiedy uruchomiony jest silnik. Sterowanie jest OK.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Zasilanie kamery cofania nie ma być podłączona do tylnego światła tylko do linii ACC + On, bez żadnych przekaźników. Jest to tak zrobione po to, by wydzielonym przez siebie ciepłem, a i czasem dodatkowym rezystorem -grzałką, odladzała się zimą.
    Stifler07
    Level 9  
    Witam ponownie.

Udało mi się rozwiązać problem. Sprawa jest bardzo prosta. Nie można zasilania podłączać z lampy. Zasilanie musi być poprowadzone oddzielnie najlepiej ze skrzynki bezpieczników wykorzystując wolne miejsce i podłączyć wkładając bezpiecznik. (Można też np. z gniazda zapalniczki jeżeli ktoś ma w bagażniku). Z lampy cofania należy wziąć jednie sterowanie kamery cofania. Może komuś się przyda. Widziałem gdzieś na filmie jak ktoś podłączył zasilanie i sterowanie tym samym przewodem i działało. Jednak to jest BŁĄD!! Należy podłączyć tak jak napisałem powyżej.

Pozdrawiam
    Polon_us
    Level 42  
    Przecież kolega Krzysztof Kamienski pisał o tym wyraźnie i to dwa razy ...
    Kuzik84
    Level 1  
    Witam ,

Odgrzeje kotleta a mianowicie przewod sterujacy to ten ktory jest na przewodzie video taki krotki czerwony?????( wychodzacy z czincza)

Pozdrawiam
    michul3k
    Level 9  
    Witajcie,

Opowiem moją historię , liczę na Waszą pomoc - bo już nie mam sił.
    A więc tak kupiłem stacje na androidzie z kamerką cofania. Poprzednio kamerka była podłączona do stacji bezpośrednio bez przekaźnika i działała. Zmieniłem stację na nowszą. szybszą - jednak jak się okazało jest chyba bardziej czuła, kilku znajomych oraz opinie w internecie pomogły mi podjąć decyzję o podłączeniu kamerki poprzez przekaźnik.

A więc znalazłem taki schemat:

Kupiłem taki przekaźnik i podstawkę:

Wszystko podłączyłem wg schematu:
    87 - zasilanie podłączyłem z zapalniczki. które pojawia się po zapłonie
    85 - masa z karoserii
    30 - sygnał do kamerki
    86 - sygnał ze wstecznego

Niby kamerka działa - ale przekaźnik wydaje dziwny głos, który.
    1. Cyka i bzyczy cicho gdy światła mijania są włączone
    2. Cyka i bzyczy głośno gdy światła mijania są wyłączone

Filmik:
    Do 18 sec włączone światła mijania , silnik na chodzie
    Od 19 sec wyłączone światła mijania, silnik na chodzie
    www.youtube.com/watch?v=t6FnCBCoIQo
    piotrekwoj1
    Level 39  
    Podaj typ kamery lub opis przewodów od kamery.
    Polon_us
    Level 42  
    michul3k wrote:
    85 - masa z karoserii

Na miejscu kolegi wybrałbym bardziej wiarygodny punkt masy.
    Czy dla celów testowych mógłby kolega podłączyć masę (85) bezpośrednio do (-) akumulatora?
    carrot
    Moderator of Cars
    W jakim samochodzie to montujesz ?, jak światła są sterowane pwm, to będą cyrki, podłącz się bezpośrednio do wyłącznika światła cofania na skrzyni biegów, przekaźnik możesz pominąć
    carrot
    Moderator of Cars
    Ano, zobacz identyczne rozwiązanie w Skodzie Link
    michul3k
    Level 9  
    Ale u mnie światło wsteczne działa i kamera działa - tylko ten dźwięk jest niewłaściwy..
    piotrekwoj1
    Level 39  
    michul3k wrote:
    Ale u mnie światło wsteczne działa i kamera działa - tylko ten dźwięk jest niewłaściwy..

Właśnie dlatego że to jest sterowanie PWM.
    mateklos
    Level 21  
    witam mam podobny zestaw podlaczony do xmomax rsu412 bt
    kamera podłączona do wejścia rear camera jeden przewód tylko plus podłączony do światła cofania . Masa ma obieg z radia po przewodzi kamery . Wszystko działa bez zarzutu . Może masz podłączone radio po zasilnia a nie po kluczyku z stacyjki u mnie byl taki problem . musiałem zamienić zasilanie w kostce radia a by włączyło sie radio dopiero po przekręceniu kluczyka ,zasilanie po kluczu ze stacyjki miałem a taki sam problem w radiach . z innego rynku niż europejski plus stacyjce jest w miejscu stałego plusa zasilani to tyle i tylko tyle . Zamień te przewody ERM Z stałym plusem i powinno działać poprawnie
    michul3k
    Level 9  
    Pomimo tego, że pierwszy przekaźnik został sprawdzony na krótko i było wszystko ok to kupiłem drugi przekaźnik zamontowałem i jest ok!!
    Jakieś cud, nie ma takiego hałasu jak z pierwszym przekaźnikiem - kamerka działa i jest Ok. Jest lekki bzyk - jakby przepływ pradu ale żeby to usłyszeć to trzeba mieć przekaźnik przy samym uchu .
    gradek83
    Level 41  
    michul3k wrote:
    Niby kamerka działa - ale przekaźnik wydaje dziwny głos, który.
    1. Cyka i bzyczy cicho gdy światła mijania są włączone
    2. Cyka i bzyczy głośno gdy światła mijania są wyłączone

A to nie czasem problem tego że nie ma tam w jego przekaźniku diody prostowniczej wpiętej równolegle z cewką ? Skoro zasilanie jest po PWM ?