Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto kupić klimatyzator przenośny? Który wybrać?

24 Cze 2017 20:12 15480 13
  • Poziom 6  
    Cześć. Z racji zbliżających się upałów planowałem zakupić klimatyzator przenośny do pokoju 4x4m. Pokój może nie jest duży, ale znajduje się od strony południa, więc temperatury w popołudniowych godzinach po prostu uniemożliwiają przebywanie w tym pokoju. Na razie wystarcza mi wentylator, ale zaczyna już mnie od niego boleć głowa i oczy, więc patrząc według popularności w sieci planuje zakup jednego z tych klimatyzatorów:
    https://www.ceneo.pl/30074463#tab=spec
    lub
    http://allegro.pl/klimatyzator-przenosny-klimatyzacja-trotec-2-1kw-i6777896701.html
    Niestety wiercenie w ścianie (żeby zamontować dwuczęściowy) nie wchodzi w grę, więc zostaje mi jedynie odprowadzenie powietrza przez okno. Wiem, że powyższe klimatyzatory to nie jest najwyższa półka, ale chciałbym uniknąć wydawania więcej niż 1000zł. Nie szukam rozwiązania na lata, 3 sezony za 1000zł mnie zadowolą. Myślicie, że taki sprzęt wystarczy do tego pokoju? Brać ten mocniejszy? A co do ceny prądu - mogę założyć, że przy pracy 10h dziennie będą pobierał 10kW (wg specyfikacji) czyli jakieś 8zł czy jednak nie będą pracować przy maksymalnym poborze?
    Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
  • Poziom 34  
    Skoro od zwykłego wentylatora "boli cię głowa" to zobaczysz jak hałasuje ten klimatyzator , poza tym wyprowadzenie ciepłego powietrza oknem = spora utrata chłodnego powietrza.
  • Poziom 6  
    Mówiąc, że boli mnie głowa i oczy chodziło mi że wieje mi bezpośrednio w twarz/głowę. Hałas raczej nie jest problemem.
    Oczywiście do okien zamierzam zamontować uszczelnienie (folie z zamkiem błyskawicznym). Wiem, że to też nie daje 100% izolacji, ale chciałem się dowiedzieć czy po prostu te klimatyzatory dadzą radę + czy nie zapłacę drugie tyle za prąd.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Z własnego doświadczenia wiem ,że split inverter pobiera znacznie mniej prądu niż przenośny.
    Dlatego też szybko go wymieniłem , otwór w ścianie jaki musiałem zrobić to tylko 12x8 cm ze względu na szybkozłącze , rurki do splita będą jeszcze mniejsze(otwory).
    Możliwe rozwiązania : monoblok i rura spiro do wentylacji , split i modyfikacja okna - płyta PP/PE komorowa zamiast szyby na okres letni <-to samo rozwiązanie do monoblocka.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Czy wiesz jaką średnicę rury musisz wyprowadzić przez okno? Mało tego, aby wywiew gorącego powietrza z klimatyzatora dzisłał musi być możliwość zassania tej samej ilości powietrza zewnętrznego. To ostatnie będzie bardzo ciepłe - tyle co na zewnątrz.
    Ten obieg powietrza, niezbędny do dziłania klimatyzatora, z reguły osłabia efekt chłodniczy. Dlatego wlot i wylot powietrza muszą byś blisko siebie, ale realizowane w ten sposób by klimatyzator nie zaciągał gorącego powietrza, które wyrzucił. Czyli wlot niżej niż wylot.
    W kwestii zużycia prądu. Moc chłodnicza to ok 2.5kW. Moc elektryczna powinna być ok 3 razy mniejsza. Moc elektryczna razy czas i mamy zużycie energii.
    Ogólnie szału miał nie będziesz i całego pomieszczenia pewnie nie schłodzisz, ale przy klimatyzatorze będzie, jak przy piecu w zimie, przyjemnie.
    Niestety najbardziej upierdliwy będzie hałas. 65 dB to sporo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Michal90x napisał:
    Z racji zbliżających się upałów planowałem zakupić klimatyzator przenośny do pokoju 4x4m.
    W pokoju 6x4 m2 przenośny klimatyzator dedykowany do pomieszczenia 25m2 dawał mierny efekt, maksymalnie 2 stopnie mniej niż na zewnątrz. Do twoich celów powinien wystarczyć.
    W uproszczeniu - celuj w dedykowany na powierzchnię 2x większą niż powierzchnia twojego pokoju.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Ja mam klimatyzator i w największe upały nie mogę schłodzić pokoju 10m²
    Najłatwiej wyrzucony tysiąc zł :)
  • Poziom 15  
    Jak bym miał do wyboru wiatrak a klimatyzator przenośny, bym wybrał to drugie. Posiadam używany klimatyzator, za 500zł pomieszczenie 8m2 i czuć chłodek, choć niestety wadą jest: głośna praca i podciśnienie które zasysa ciepła powietrze z innych pomieszczeń. Ale jak Kolega powyżej napisał, schłodzenie większego podoju, zwłaszcza w duże upały może nie przynieść żądanego efektu.
  • Poziom 43  
    WędkarzStoLica napisał:
    Ja mam klimatyzator i w największe upały nie mogę schłodzić pokoju 10m²

To dziwne bo tez mam klimatyzatory i jednym schładzam pół domu ok 60m2 a drugim warsztat 60m2 z samochodami.
    Obydwa mają po 12000BTU.
    Obydwa mają osobne obiegi jeden wew chłodzący drugi ten na zewnątrz.

Jestem zadowolony z nich w lipcu i sierpniu.
  • Poziom 11  
    Też odgrzeje temat chociaż wątek z zeszłego roku i sami "fachoFcy" odpowiadają myląc moc grzewczą z poborem mocy urządzenia.
    Ja bym się skłaniał w stronę tego: EBERG Yoda Y30HD ze względu na rury mocowane po obu stronach i chociaż w podstawowym zestawie jest tylko jedna a drugą trzeba by dokupić to i tak wygląda dobrze.
    Jak ktoś posiada klimatyzator przenośny Eberg YODA Y30HD to chętnie bym poznał opinie bo nie można za bardzo jeszcze znaleźć od polskich klientów. Inna sprawa to uszczelnienie okna ale na to też już są patenty jak w w/w linku.
  • Poziom 42  
    dir90 napisał:
    sami "fachoFcy" odpowiadają myląc moc grzewczą z poborem mocy urządzenia.

Napisz wprost kogo masz na myślii gdzie się pomylił?
    Jak sobie wyobrażasz grzanie układem chłodniczym takiego przewoźnego klimatyzatora?
  • Specjalista AGD
    nie raz przerabiałem temat klim przenośnych i zawsze był problem z hałasem i odprowadzeniem ciepła jak i skroplin przy mizernej efektywności

Więc radzę lepiej zainwestować w jednostkę zewnętrzną
    w dobie inwerterów taka klima jest bardzo cicha i efektywna
    przy wolnych obrotach wentylatora wewnętrznego jego praca jest prawie niesłyszalna