Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Śnieżka, Sudety - rola i regulacja dławika dł 2

Bieda z nędzą 01 Jul 2017 23:23 1332 4
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    Bieda z nędzą
    Level 35  
    Schemat jest tu:
    Śnieżka R206 Link .
    Dławik ów wykonany jest formie cewki powietrznej ze zwojami w zasadzie ściśle przylegającymi do siebie, i z kondensatorem C51 tworzy jakiś obwód rezonansowy, prawdopodobnie jakaś de-emfaza.
    Zauważyłem, iż rozsuwając zwoje owego dławika uzyskuje się podobny efekt, jak by rozsuwać ( i zbliżać do siebie) uzwojenie cewki L3/L4 heterodyny- odbierana stacja ucieka ze skali i trzeba odbiornik nastroić na nowo.Poza tym, w moim odczuciu ,wzrasta ( i maleje) czułość odbiornika na zakresie UKF. Dodatkowo skraca się zakres przestrajania odbiornika( co może być korzystne- większy kąt obrotu gałki strojenia ,aby odbierać następną stację; co przekłada się na większą swobodę dokładnego doregulowania do stacji nadających w takim odcinku skali, jaki nas interesuje).
    Do rzeczy- jest jakaś procedura strojenia i regulacji tego dławika czy nie?
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    #2
    aaanteka
    Level 41  
    Jeżeli się rozchodzi o dławik Dł. 2 ,to nie jest on elementem strojonym i jak sama nazwa wskazuje . Stanowi on wraz z C 51 filtr . Strojonym elementem dopasowującym jest obwód C 4-F 1.
    Zaobserwowany efekt świadczy o całkowitym roztrojeniu i nie stabilnej pracy głowicy ( częstotliwości lustrzane).
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    #3
    Andrzej L.
    Level 31  
    Zdaniem tego dławika i następującego po nim C51 jest filtrowanie częstotliwości głównie heterodyny, która w mieszaczach samodrgających mocniej przenika na wyjście p.cz. (i stanowi w praktyce sygnał szkodliwy w bloku p.cz.) niż w przypadku głowic z heterodyną na osobnym tranzystorze. Czyli dławik dł2 i kondensator C51 to dolnoprzepustowy filtr w.cz.
    Ruszając tym dławikiem w mieszaczu samowzbudnym wpływasz na częstotliwość drgań heterodyny - typowe zjawisko-wada w tych prostych głowiczkach UKF. Także kręcenie filtrem wyjściowym 10,7MHz F1 wpływa niestety na częstotliwość drgań w paśmie 100MHz, bo F1 i cewka heterodyny praktycznie są połączone ze sobą i mają na siebie wpływ. Rozstrojony wzmacniacz w.cz. czyli obwód z L2 jak zaczynasz zmieniać wartości L2 i C14 to niestety ucieka także w tym momencie delikatnie heterodyna. Te proste układy samodrgające tak już mają i bez przeróbki głowicy na niezależny mieszacz i heterodynę na osobnym tranzystorze nic lepiej nie będzie. Odbiór ci się pewnie poprawia, bo widocznie nie masz obecnie zestrojonej (wyczulonej na max i uzyskanej współbieżności strojenia) głowicy i rozstrajając dławikiem drgania heterodyny "wstrzelasz" się w lepszy punkt, będący bliżej tego oczekiwanego max czułości. Zmienia się też szerokość pasma strojenia heterodyny, bo dławikiem ingerujesz w wypadkowy stosunek L/C obwodu heterodyny - czyli także efekt uboczny słabej separacji obwodu drgań heterodyny i obwodu wyjściowego.
    W przypadku osobnego mieszacza mógłbyś do woli ingerować w dławik dł2 i nie będą widoczne zmiany w zachowaniu się heterodyny.
    Rzetelne przestrojenie to nie wstawienie kondensatora wg tabelki do poszczególnych obwodów wzmacniacza w.cz. i heterodyny. W praktyce w zależności od egzemplarza radia pojemności potrafią się różnić nawet o kilka pF od tabelkowych - z gotowca-instrukcji przestrojenia - aby osiągnąć max czułości i współbieżność w całym paśmie po przestrojeniu. Dla kogoś gdzie radio ma odebrać stację z nadajnika 5km dalej nie ma to większego znaczenia i przeważnie te radia są po prostu niby przestrojone.
  • #4
    Bieda z nędzą
    Level 35  
    Andrzej L. wrote:

    Rzetelne przestrojenie to nie wstawienie kondensatora wg tabelki do poszczególnych obwodów wzmacniacza w.cz. i heterodyny.

    Ależ oczywistym jest, że nie ma chodzenia na skróty, i taka wymiana elementów na przysłowiowy rympał to nie rzetelna praca. Trzeba ruszyć jakąś cewką, trzeba też owe elementy dobrać do konkretnego przypadku. Natomiast interesujące jest to, iż jeden odbiornik zbudowany na tym samym chassis da się przestroić łatwo, a inny sprawia komplikacje. I moje spostrzeżenie jest takie- cały szkopuł w tym, że jest inny materiał płytki drukowanej. O wiele trudniej jest przestroić odbiornik w którym zastosowano brązowy laminat, chyba to jest papierowo-fenolowy; który niespecjalnie nadaje się do techniki w.cz; zaś odbiorniki w których jest laminat szklano-epoksydowy przestrajają się przyjemnie.
    To taka moja dygresja, i nie każdy musi się z tym zgodzić.
  • Helpful post
    #5
    wada

    VIP Meritorious for electroda.pl
    dławik Dł2 ma tylko wycinać wszystkie śmieci powyżej 20MHz

    Przy przestrajaniu warto podpiąć woltomierz pomiędzy masę a C52 (6 noga UL1211) jest to wyjście ARW i nie trzeba wówczas ucha męczyć na poziom sygnału ;)

    Opis tego Hi - Endowego radia https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic985274.html

    Full lat temu Oldboy dość fajnie opisał jak poprawnie przestrajać te radyjka,
    Niestety trochę ciężko znaleźć bo wszystkie linki na Elektrodzie z lat około 2005 nie działają, przykładowo https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=252882#252882#252882